پرورش و نگهداری ، کاشت و تکثیر گل گندمی سنجاقی
 گل گندمی یا گندمکی  گلی سر سبز و زیبا برای فضای سبز خانه شماست . گل های این گیاه ریز و به رنگ سفبد بوده و دارای چندان جذابیتی نیستندو بعد از گرده افشانی تبدیل به جوانه هایی می شوند که شما برای تکثیر می توانید از انها استفاده کنید بیشتر جذابیت این گیاه به برگ های سبز و زیبا است. در نمونه های دیگر بر گهای این گیاه به صورت نوارهای سبز ی به نظر می رسد که در میان هر یک نوار سفید رنگی مشاهدهمی شود در بعضی از گونه ها به برگها سفید و قسمت میانی سبز میباشد. به خاطر برگ‌های گندمگون این گیاه  ، گل گندمی صدایش می‌کنند…..

پرورش و نگهداری گل گندمی

 

خاک گل گندمی : خاک مناسب برای گلدان شما دو قسمت خاک باغچه دو قسمت کود حیوانی یا کود برگ و یک قسمت هم ماسه می باشد.

دما : گیاه خود را در زمستان از سرمای شدید و در تابستان از گرمای شدید محافظت کنید.

نور گل گندمی : این گل نباید بیش از اندازه در مقابل نور مستقیم افتاب قرار بگیرد نور مستقیم افتاب برگ های ان را سوزنی کرده و از جذابیت گیاه شما می کاهد. شما می توانید گلدان خود را در جای جای خانه و محل سکونت خود بگذارید زیرا این گیاه به کم نوری حساس نبوده و جذابیت برگ های خود را حفظ می کند و مشکلی برای رشد گیاه شما به وجود نمی اید ولی اگر دوست دارید گلدان شما گل کند و بعد گل تبدیل به جوانه شود باید به گیاه شما روزی حداقل یک ساعت نور افتاب برسد. گل این گیاه در تصویر زیر

گل گل گندمی

 

ابیاری گل گندمی : گل خود را هر موقع خاک گلدان خشک شد ابیاری کنید. اما توجه داشته باشید خشک بودنسطح خاک زیاد طولانی نباشد.

ازدیاد و تکثیر گل گندمی : برای تکثیر شما می توانید از طریق جوانه های شاخه ها به صورت زیر انجام دهید و یا هر وقت احساس کردید گلدان شما پر شده است با احتیاط از طریق تقسیم پا جوش ها ازدیاد کنید.

تکثیر با جوانه : جوانه را به طوری که فقط برگ ها ان بیرون باشد زیر خاک کنید . توجه کنید در هنگام خم کردن ساقه شکسته نشود  اگر  این اتفاق افتاد جوانه را جدا کرده و در اب بگذارید تا جوانه شما ریشه بزند بعد از ریشه زدن جوانه شما ان را در گلدان با اندازه مناسب بکارید و تا زدن برگ های جدید در سایه نگهداری کنید.

ازدیاد با جوانه

 

تعویض گلدان گل گندمی : تعویض گلدان برای رشد بهتر گل شما الزامی است ، به این نحو که هر وقت احساس کردید رشد گیاه شما متوقف شده و برگ های جدید به رنگ سبز روشن رشد نمی کنند گیاه شما نیاز به تعویض گلدان دارد.

اگر گلدان اولیه شما با قطر  باشد شما می توانید از زمان کاشت تا حدود 3 سال گیاه خود را نگهداری کنید به نحوی که همان جذابیت خود را حفظ کند.

تعویض گلدان زمانی انجام می گیرد که ریشه تمام فضای گلدان شما را پر کرده است لذا با توجه به حجم ریشه های این گیاه لازم است گیاه خود را بعد از وارونه کردن بدون هیچ گونه تغییری در خاک و ریشه ها در خاک و گلدان جدید قرار دهید.

تعویض گلدان گل گندمی

 

مشکلات : 1- یکی از مشکلاتی که در نگهداری این گیاه ممکن است شما به ان برخورد کنی سفید شدن برگ های تازه است که این نشان دهنده ضعف خاک شماست . برای رفع این مشکل لازم خاک گلدان خورا عوض کنید و یا گیاه خود رادر گلدان بزرگ تر بکارید.

2- دیگری سوخته شدن نوک برگ ها می باشد که  به خاطر شدت نور افتاب می باشد برای رفع این مشکل گلدان خود را کمتر در معرض نور مستقیم افتاب قرار دهید.

 

تصاویر : بوستان

 

۳ دیدگاه برای “پرورش و نگهداری ، کاشت و تکثیر گل گندمی”

  1. سلام من گلدان گلم را عوض کردم واب دادم که بعد چند روز چند شاخه ان زرد شده ورشد ندارد لطفا راهنمایی کنید متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه