مراقبت و پرورش ، تکثیر و قلمه زدن گل کامپکت

درست انتخاب کرده اید . گل کامپکت گلی زیبا و با مراقبت و نگهداری آسان هست که شما به راحتی می توانید در مکان های کم نور از آن مراقبت کنید . در این مطلب سعی می کنیم مراقبت و پرورش ، تکثیر و قلمه زدن گل کامپکت را خدمت شما آموزش دهیم . مهمترین مشکل ان سوختن نوک برگ ها است که باید این مطلب را دنبال کنید تا عوامل آن را متوجه شوید.

گل کامپکت از خانواده دراسنا هست اما یکی از گرانترین گونه‌های دراسنا است؛ و به دلیل رنگ سبز ساقه‌ها و برگ‌ها و فرم خاص قرارگیری برگ‌ها، یکی از گونه‌های محبوب این خانواده هست . گل کامپکت دارای برگ‌های پهن و کشیده به رنگ سبز تیره می‌باشد . نام علمی آن Dracaena Compacta می باشد.

گل کامپکت ابلق : گل کامپکت دارای گونه ابلق نیز می باشد اما بیشتر شما گونه سبز ان را در بازار می بینید. تصویر زیر گل کاپکت ابلق در کنار برگ سبز آن

آبیاری صحیح : سطح روی خاک را چک نمایید زمانیکه که خاک خشک شده باشد بهترین زمان برای آبیاری می باشد . کم آبی باعث زردی برگها میشه و پر ابی هم باعث زردی برگها میشه. مهم ترین نکته اینه که اگه با آب لوله کشی آب بدید به خاطر داشتن فلوراید ، بی کربنات ، کربنات خاکش شور میشه و میزان EC یا همون شوری خاک میره بالا، بعد میبینید نوک برگها داره خشک میشه یاسیاه میشه و از زیبایی این گل کم میکنه ، برای اینکه این مشکل پیش نیاد باید آب کتری سرد شده رو بذارید بمونه توش آب لیمو بریزید و با اون آب آبیاری کنید ! تا شوره هارو بشوره و از بین ببره !

مراقبت و پرورش ، تکثیر و قلمه زدن گل کامپکت ابلق

دما ی ایده ال: نسبت به یخبندان و هوای سرد حساس هست . پس از سرمای زسمتان از گل کامپکت خود محافظت کنید . بهترین دمای رشد همان دمای داخل اتاق است فقط در صورت گرم شدن زیاد هوا در تابستون باید رطوبت محیط رو هم طبعا بالا ببرید چون گرمای خشک! برای گیاهان سم هستش و این گل هم همش منتظر یه بهونه ایه که نوک برگاش رو بسوزونه . می توانید روز های تابستان که در خانه نیستید و ممکن است در غیاب شما هوا خیلی گرم شود پس پیشنهاد می شود تشتی را پر اب کنید و نزدیک گیاهان خود بگزارید تا هوا مرطوب شود و محیط گرم خشک نباشد.

نور : یکی از عوامل سوختگی نوک برگ ها و ایجاد ظاهر نامناسب نور مستقیم و شدید خورشید هست . پس همان طور که متوجه شدید این گیاه به نور خیلی زیاد نیاز ندارد . گیاه مناسبی هست برای محیط های کم نور اما بهتر است مقداری افتاب پشت پرده را دریافت کند .  این گیاه برای میز ادارات و شرکت ها مناسب هست .

رطوبت مورد نیاز :

گل کامپکت و در کل خانواده ی دراسنا کلا عاشق یه ۴۰ درصد رطوبت هستند که درواقع همون رطوبت داخل منزل حساب میشه ! توی تابستونا یه ظرف اب زیرش بذارید تا رطوبت هوا را بیشتر کند . زیر گلدان چیزی بذارید که کف گلدان با اب تماس طولانی نداشته باشه.

نکته :  چه این گل و چه گلهای دیگه خشکی نوک برگ یکی از علتهای عمدش کمبود رطوبت هستش که باید با غبار پاشی یا ترجیحا سینی اب در زیر گلدان جبران بشه!  اصلا میتونید خزه بخرید و اون خزه رو خیس کنید و پای گلدان روی خاک بذارید یا گلدان رو توی یه گلدان بزرگتر بذارید و بین دو جداره رو با این خزه ها پر کنید تا همیشه رطوبت داشته باشید!

گل دهی کامپکت دراسنا : این گیاه اگر سنش بالا بره به شما گل هم خواهد داد . جهت گلدهی باید فصل قبل از گل دهی نور افتاب دریافت کند . ( زمستان )

گل دهی گل کامپکت از خانوده دراسنا

خاک مناسب :

خاک های سبک را می پسندد و با خاک های غنی حال نمی کند . اگر خاک بنفشه آفریقایی گیرتون اومد از این خاک استفاده کنید ، چون املاح و ای سی کمتری داره . اگر خواستید از پیت ماس در ترکیب خاک ان استفاده کنید خیلی کم استفاده کنید چون برای گل بهتره و ممکن است باعث سوختگی نوک برگ میشه !

خاک های سبک شامل خاک هایی می شود که ماسه آن یا کوکوپیت آن بیشتر باشد .خاک های کاکتوس معمولا خاک های سبکی هستند اگر میزان پیت ماس انها بالا نباشه .

در مورد این گیاه اصلا از خاک برگ استفاده نکنید …ببینید دوستان عزیزم خاک برگ! در طی زمان با پوسیده شدن برگهای داخل گلدان گرما و حرارت ایجاد میکنه و دمای دور بوته میره بالا و باعث زرد شدن برگ های ان میشه . اگر در گلدان ان هم از خاک برگ استفاده شده عوضش کنید.

تعویض گلدان : جهت تعویض گلدان گل کامپکت از گلدان خیلی بزرگ از گلدان قبلی استفاده نکنید فقط گلدان را یک سایز بزرگتر کنید . سوراخ بودن ته گلدان را حتما بررسی کنید .

باید دقت شود در هنگام تعویض تا حد ممکن ریشه هوا نخورد وخاک اطراف ریشه جدا نشود.

کود دهی :

این گل به کود پودری و جامد حساسه ! حتما از کودهای مایع استفاده کنید حتما از اسید هیومیک استفاده کنید ،مثل کود گرین آپارتمانی ….حتما از اسید هیومیک ،توی برنامه غذایی این گل استفاده کنید.ماهی یبار با همین کودگرین خیلی رقیق تغذیه کنید.

گل کامپکت - تکثیر و قلمه زدن

دقت کنید که نمک و شوره و املاح و خاک قوی باعث سوختگی نوک برگ میشه  .

نکته :  اصلا از کودهای کریستالون استفاده نکنید توی هیچ گلی!! این کریستالون ها اوره داره توش و ریشه سوزی و گیاه سوزی داره و اصلا کیفیت خوبی نداره و رشدی نمیاره با خودش!

نگهداری در هوای آزاد : شرایطی که خدمتتون گفته شده شرایط ایده آل و بهترین مراقبت هستند با این حال این گیاه  می تواند دربیشتر انواع آب و هوا سازگار شود و در محیط خارج خانه و گلخانه در آفتاب کامل نیز رشد خواهد کرد. اما چند نکته را رعایت کنید این گیاه گرمای متوسط را تحمل می کند . آب و هوای گرم و خشک در تابستان از زیبایی ان می کاهد و باعث سوختن نوک برگ ها می شود و اینکه نباید گلدان‌ها را در شرایط سرمای زیاد قرار داد.

تکثیر و قلمه زدن گل کامپکت

روش اول : به مرور زمان گیاه رشد میکنه و ساقه ش بلند میشه و چند شاخه تولید میکنه. وقتی قد کشید و بلند شد ، مثه دراسنا پرچمی یا درسنا بلالی ، میتونید  ساقه رو به طول 20-10سانتی متر ببرید و وقتی شیره ش خارج شد درخاک قرار بدید.

روش دوم : میتونید از ساقه ی بدون برگ هم استفاده کنید و به صورت افقی روی خاک قرار بدید و کمی فشار بدید تا چند سانتی متر در خاک فرو بره. میتونید  ساقه رو ببرید و خورد خورد کنید و بذارید روی خاک تا ریشه بزنه و جوونه بزنه و بشه یه گیاه کامل ، فقط کافیه یه مشما روی محیط کشت بکشید تا مرطوب بشه محیطش و یا اینکه توی پاسیو یا گلخونه بذارید تا محیط مرطوب کمک کنه زودتر ریشه بزنه !

نکته: اگه گیاهتون به هر دلیلی شکست نگران نباشید چون هم از قسمی که شکسته شده مجدد رشد میکنه و هم اینکه قسمت شکسته شده رو میتونید به عنوان قلمه استفاده کنید و گیاه جدیدی داشته باشید.

تکثیر کامپکت دراسینا

در اخر مشکل اصلی این گیاه را بررسی می کنیم

عوامل مهم سوختگی نوک برگ های کامپکت :

  • کمبود رطوبت : گیاه را اب پاشی کنید و یا یک ظرف اب زیر گلدان بذارید .زیر گلدان با اب در تماس نباشد
  • املاح زیاد خاک : بهتر است از خاک سبک استفاده کنید
  • نور شدید و گرمای زیاد : به نور شدید حساس هست . در تابستان از گیاه خود مواظبت کنید
  • اب لوله کشی که دارای املاح زیاد هست : از اب جوشیده سرد شده استفاده کنید .
  • چیدن نوک برگ سیاه شده : اگر نوک برگ شما سیاه شد . تمام قسمت سوختگی را جدا نکنید . بریدن قسمت سوختگی تا برگ سبز باعث میشه دوباره سوختگی در همان برگ می شود . پس در چنین مواقعی مقداری از نوک سوخته برگ را باقی بگذارید.

منابع : bostane.ir – glassy-garden.com – wikipedia.org – بوستان

مراقبت و پرورش ، تکثیر و قلمه زدن گل کامپکت

۲ دیدگاه برای “گل کامپکت ، مراقبت تکثیر و پرورش با جزئیات”

  1. ممنون خیلی اطلاعات خوب و کاربردی بود فقط من جرآت نمی کنم آبلیمو توی آب کامپکتم بریزم می ترسم خراب بشه آخه الآن مشکل خاصی نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه