گل چمن عروس (هلکسین) ، مراقبت تکثیر و قلمه زدن

اگر به دنبال گاهی سر سبز و  شاداب هستید گل چمن عروس را انتخاب کنبد . نگهداری و مراقبت از ان آسان هست و شما به راحتی می توانید از طریق قلمه ان را تکثیر کنید .

گل چمن عروس یا هلکسین گیاهی همیشه زیبا و حساس است که  در فصل خاصی از رشدش که معمولا فصل تابستان هست به گل میشینه. گلهایی صورتی _ سفید و بسیار زیبا. این گیاه دارای جذابیت هستند گل چمن عروس برای نگهداری در منزل مورد بسیار خوبیه. هلکسین گیاهیست که میتونه در محیط های آپارتمانی هم رشد کنه به شرطی که نور مناسب رو داشته باشه.یکی از خوبی های هلکسین اینه که میتونید از اون هم در ساخت تراریوم و هم روی سطح خاک گلدان بن سای استفاده کرد .

نام علمی چمن هلکسین  Helxine Soleirolii است و نام انگلیس رایج ان Mind Your Own Business Flower

مراقبت و نگهداری ، نیازها :

آبیاری: گیاه نسبت به خشکی حساس است،ولی باید بین دو آبیاری خاک خشک شود درهرگلی در گلدان این قانون صدق می کند. اما نسبت به گیاهانم گلدانی دیگر به ابیاری بیسشتری نیاز دارد . پس دقت کنید خاک رو به خشکی نهاد گیاه را ابیاری کنید.

تمیز نمودن برگ ها و رطوبت: غبارپاشی روزانه در صورت بالا بودن درجه حرارت(۲۱ درجه) و در غیر این صورت هفته ای یکبار توصیه میشود.درصورت بروز لکه قهوه ای اسپری را متوقف کنید. بعد از اب پاشی گیاه را در معرض نور خورشد و یا هوای خیلی سرد قرار ندهید. تمیز نمودن برگها :برگها خیلی ریز هستند و تمیز نمودن انها با پارچه و یا اسفنج مرطوب سخت است،غبارپاشی در این مورد کافی به نظر میرسد.

گلدان زیبای گل چمن عروس

نور مورد نیاز : فضایی روشن و پر نور مکانی مناسب برای رشد چمن عروس می باشد  اگر چه بهترین رشد را در نور کافی دارد،ولی گیاهی است سایه دوست و در تمام نقاط اپارتمان قابل نگهداری است،از معرض نور مستقیم افتاب مخصوصا بعد از ابیاری در امان نگه دارید . از انتقال ناگهانی گیاهی که مدت ها است در سایه هست به مکانی که در معرض نور مستقیم خورشد هست مخصوصا در تابستان جدا خود داری کنید . این مورد در مورد بیشتر گیاهان صدق می کند . اگر ااز جذابیت گیاهتان به علت کمبود نور کاسته شده است . گیاهتان را هرس کنید و به مرور به نور بیشتر عادت دهید. برگ های این گیاه در نور زیاد سبز پر رنگ و رو به قرمزی دارند .

دما ی مناسب : در یخبندان زمستان گیاه از بین می رود . حداقل درجه حرارت در زمستان ۷ درجه و در تابستان ۲۱ درجه است،تابش اشعه مستقیم افتاب در تابستان گیاه را دچار سوختگی برگها میکند. اگر سطح گیاه در اثر سرمای زمستان زیر صفر از بین رفت، گیاه را دور نندازید زیرا ممکن است سال بعد مجددا رویش می کند .

خاک مناسب رشد : خاک کمپوست بهترین محیط رشد این گیاه است . ترکیبی از خاک برگ و خاک باغچه هم می تواند خوب باشد.

تعویض گلدان و هرس  : هر موقع گیاه شما زیاد بلند شد و و احساس کردید از جذابیت ان کاسته شد په است . راحت گیاه را از پایین هرس کنید . در موقع تعویض گلدان و هرس  می توانید از اضافی شاخه ها گیاه را نیز تکثیر شود، جهت تعویض گلدان، گیاه را به گلدانی با یک سایز بزرگ تر انتقال دهید.

کود دهی :اگر چه نیاز چندانی به تغذیه مصنوعی ندارد،ولی تغذیه با کودهای مایع و یا جامد محلول در اب مخصوص گلهای زینتی طبق دستور هر دو هفته یکبار باعث رشد سریع ان میشود.

گل چمن عروس (هلکسین) ، مراقبت تکثیر و قلمه زدن

نکته : هلکسین نسبت به دود اشپزخانه و گاز نفت حساس است،این گیاه را در هوای مملو از اکسیژن نگهداری نمایید.در کاشت گروهی تنه های لخت و عاری از برگ دیگر گیاهان را به راحتی می پوشاند.

تکثیر و قلمه زدن گل چمن عروس :

  • گرفتن قلمه ساقه : شما یه راحتی می توانید این گیاه را با قلمه تکثیر کنید . برای این کار تعداد زیادی از قلمه ها را در یک گلدان بکارید تا گلدان شما زود پر شود . بهتر است یک هفته اول در مکانی سایه باشد و روی ان را با یک نایلون بپوشانید .
  • حتی قلمه ها به راحتی در اب نیز ریشه دار می شوند . در این روش تا ریشه زنی  ساقه ها اب را هر چند روز یک بار عوض کنید . تا ساقه ها در اب نپوسند
  • تقسیم بوته و تقسیم ریشه در بهار یا پائیز : همچنین شما میتوانید گلدانی که بیش از حد انبوه شده است را به راحتی با تقسیم ریشه و کاشت انها در چند گلدان ، تکثیر کنید . جهت این کار نیاز نیز خیلی وسواس به خرج دهید .
  • خواباندن شاخه ها :  راه دیگر جهت تکثیر شما میتوانید به آرامی و با دقت گیاه رو به سمت خاک بستر متمایل کنید تا زمانی که ساقه ی گیاه روی خاک خوابانیده بشه و یا مقدار کمی خاک روی ان بریزید  , بعد از مدت کوتاهی گیاه ریشه دار خواهد شد و شما میتونید همون قسمت رو به گلدان جدید منتقل کنید.

تکثیر و قلمه زدن گل چمن عروس

بیماری ها و مشکلات و درمان گل چمن عروس:

گیاه پژمرده شده و خود را انداخته است: گیاه تشنه هست وهوا گرم و خشک است،گیاه را به محل خنک تری منتقل کنید و ابیاری نمایید،غبارپاشی را فراموش نکنید

برگها در زمستان سیاه میشوند: هوا خیلی سرد است،گلدان را به محل گرمتری انتقال دهید.

برگها چروک و بی حال و آویزان هستند:گیاه تشنه است،گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،غبارپاشی را فراموش نکنید،ابیاری را تنظیم نمایید

اگر برگها زرد شده و می ریزند :خاک گلدان باتلاقی است،زهکش را بازدید کنید،ابیاری را متوقف کنید تا سطح خاک خشک شود،همیشه سطح خاک را قبل از ابیاری بازدید کنید.

لکه های زنگ  مانند روی برگهاست:استفاده از مواد براق کننده ی برگها عامل ان است،از انها استفاده نکنید،غبارپاشی با اب سبک ولرم برگها را نیز تمیز میکند.

سوختگی در برگ ها:برگهای گیاه از اشعه مستقیم افتاب اسیب دیده اند،گیاه را به محل با نور غیر مستقیم ببرید

برگها پر از حشرات ریز سفید  است:گیاه را با سم حشره کش نفوذی طبق دستور روی ان سمپاشی کنید. مثلا کنفیدور

منبع : کتاب گل های آپارتمانی مهندس پیش بین – سایت بوستان

هلکسین یا گل چمن عروس را  می توانید در ساخت تراریوم نیز استفاده کرد

تراریوم کوچک گل چمن عروس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه