گل پتوس

چون برگ زینتی است به آبیاری و مواد غذایی گیاه باید توجه شود. دورآبیاری ۲_۱ بار در هفته و هر ماه ۱ بار استفاده از کود مایع مناسبِ این گیاه است

نگهداری:

پتوس گیاهی برگ زینتی و آپارتمانی است. برگ ها قلبی شکل اند. بسیاری ازگونه ها حالت بالارونده دارند و تا سقف بالا می روند. دو نوع دارد: پتوسبرگ معمولی و پتوس برگ ابلق.

 با اینکه هر دو مقاوم به سایه هستند، ولینوع ابلق آن، نیاز به نور کمی بیشتر برای تشکیل رنگیزه دارد. در صورتی کهنور کافی دریافت نکند، برگ ها به سبزی گرایش پیدا می کنند. پتوس ها، درمنازل به راحتی قابل نگهداری هستند. نیاز به نور مستقیم خورشید ندارند، ودر صورت دریافت نور مستقیم، آفتاب سوختگی بصورت تاول و سوختگی روی برگ هانمود پیدا می کند. مقاوم به رطوبت کم محیط است و در صورتیکه رطوبت بسیاربالا باشد، برگ ها خیلی پهن و درشت می شوند. با اینکه به راحتی روی دیوارقابل هدایت است، اما ممکن است در قسمت های بالایی و نزدیک به سقف، در اثرتجمع گرما دچار سوختگی شود و در نتیجه گیاه بد شکل می شود.

 چون برگ زینتی است به آبیاری و مواد غذایی گیاه باید توجه شود. دورآبیاری ۲_۱ بار در هفته و هر ماه ۱ بار استفاده از کود مایع مناسبِ اینگیاه است

آبیاری :

خاک را مرطوب نگه دارید، اما مراقب باشید که زیاد آب ندهید که حالت باتلاقی بگیرد. پوتوس زمانی که خاکش بین آبیاری ها خشک می شود، به بهترین عمل خود می رسد. اما طولانی بودن خشکی سطح خاک به گیاه اسیب می زند.

دقت کنید اب اضافی از ته گلدان خارج شود و گلدان دارای زهکشی باشد .

اگر برگ ها پژمرده و یا قهوه ای شدند، باید بیشتر به گیاه آب بدهید. اگر برگ ها زرد بود، ممکن است بیش از حد آبیاری کرده باشید، آبیاری بیش از حد ممکن است باعث پوسیدگی ریشه ای شود.

گل پتوس ابلق

خاک مناسب پوتوس

پوتوس به خاکی سبک با زهکشی مناسب نیاز داره . ترکیب مساوی از خاک برگ، خاک باغچه و ماسه می تواند برای پتوس عالی باشد. البته برای تقویت خاک میتونید در تابستان ماهی یکبار و در زمستان سه یا چهار ماه یکبار کود مایع به خاک گلدونتون بدید.

.

روش ازدیاد ، تکثیر و قلمه زدن:

این گیاه بالا رونده و زیبا، یکی از گیاهانیاست که تکثیر آن با موفقیت بسیار همراه است. زمانی که ریشه دهی صورت میگیرد تحمل گیاه در مقابل آشفتگی کم می شود. بنابراین بهتر است قلمه ها ازابتدا در گلدانی کشت شوند که در آینده در آن رشد کافی کنند. همچنین بهتراست قلمه ها را پس از ریشه دهی با کود مایع تغذیه کنند. برای تکثیر شما میتوانید قلمه ای انتهایی ساقه را به طول ۸ تا ۱۰ سانتیمتر ، با یک چاقویتیز جدا کنید و انتهای قلمه را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده ( هورمون ریشه زایی خیلی ضروری نیست ) و یا هر۳تا ۵ قلمه را در گلدان با قطر دهانه ۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست بذر وقلمه، بکارید. خاک را مرطوب کنید و گلدانها را در نور مناسب و دمای ۲۰درجه سانتیگراد نگاهدارید و با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید.

ریشه دهی یکماه یا بیشتر طول خواهد کشید. گیاهانی که در بهار تکثیر شده اند، انبوه ترو شکیل تر می باشند. این گیاه در محل گره ساقه، به راحتی تولید ریشه ی نابجا می کند. پس میتوان از محل همین گره ها قلمه گرفت و در ماسه قرار داد تا ریشه دار شوند. از تقسیم بوته هم می توان برای تکثیر آن استفاده کرد و در اب نیز ریشه دار می شود.

قلمه در آب : برای ازدیاد پوتوس به روش قلمه می توانید قطعاتی از قسمتهایضخیم ساقه را به طول ده سانتی‏متر جدا نموده و در آب قرار دهید، وقتی قلمه‏ها ریشه زدند آنها را به گلدان منتقل کنید.
هر چند بهار مناسبترین زمان برای ازدیاد پوتوس است اما درداخل آپارتمان هر زمانی می‏توان آن را تکثیر نمود. بهترین درجه حرارتبرای ریشه‏زایی قلمه‏ها 21 درجه سانتی‏گراد است

ریزه‏کاریهای پرورش پوتوس:

1ـ پوتوس احتیاج به قیم دارد. برای اینکه گیاه به صورتبالارونده تربیت شود بهتر است آن را به نخ ببندید. یکی از روشهای معمولبرای حفظ زیبایی و استحکام این گیاه استفاده از قیمهای خزه‏دار است.
برای درست کردن این نوع قیمها به این صورت عمل کنید:
قبل از اینکه خاک تهیه شده را در گلدان بریزید لوله‏ای رادر گلدان قرار دهید ، خاک را به گلدان اضافه نموده و قسمتی از لوله را کهخارج از خاک است با خزه بپوشانید.
برای اینکه خزه روی قیم محکم شود دور آن را با نخ بافتنیبپیچید. هر وقت که پوتوس را کاشتید ساقه اصلی‏اش را به خزه ببندید. درموقع آبیاری آب را روی خزه بریزید، ساقه پوتوس را در محلهایی که روی خزهقرار دارد ریشه می‏زند، این ریشه‏ها سبب رشد بهتر و استحکام ساقه می‏گردد.

تربیت پوتوس برای آویز:

در صورتی که از این گیاه به صورت آویز استفاده کنید نیازبه قیم ندارد. برای اینکه گلدان پوتوس پرشاخ و برگ باشد تعدادی ازساقه‏های کشیده آن را به روش قلمه تکثیر نموده و قلمه‏های ریشه‏دار را درکنار بوته مادری بکارید

گل پتوس ابلق

.

عوض کردن گلدان:

زمانی که ریشه به اندازه کافی رشد کرد گیاه را به گلدانبزرگتری منتقل کنید. برای اینکه مطمئن شوید که گیاه به گلدان بزرگتریاحتیاج دارد نگاهی به کناره‏های سطح خاک و منفذ زیر گلدان بیندازید. ریشه‏های طویل از منفذ زیر گلدان و لبه‏های سطح خاک بیرون می‏زنند در اینصورت گیاه به گلدان بزرگتری احتیاج دارد.
گلدانی یک درجه بزرگتر از گلدان قبل تهیه نموده، به گیاهآب کافی بدهید، آن را وارونه کنید و ضربه‏ای به ته گلدان بزنید. گیاه باریشه و خاکهای اطرافش از گلدان خارج می‏شوند. مقدار ی از خاک های نامرغوب و ریشه های ضعیف  را جدا کنید حالا به گلدان جدید قدری خاکاضافه نموده و گیاه را منتقل کنیدو با خاک مرغوب اطراف را پر کنید گیاه را ابیاری کنید و در محل مناسب بگذارید.

عوارض و درمان ، بیماری ها و آفات:

 در صورتی که مشاهده کردید برگهای گیاهزیبای فیلودندرون یا پتوس می ریزند و ساقه ها خم میشوند، احتمال بدهید گیاه تشنه وهوا خشک است، گیاه را فراوان آبیاری کرده و به محل خنکتری منتقل کنید.و گیاه را اب پاشی کنید. چیز دیگری که می تواند روی زرد شدن و ریزش برگ ها تاثیر بگذارند، سرما و گرما است. نزدیک بودنشان به یک پنجره سرد و یا بودن در محل خیلی گرم.

نورکم و یا کمبود مواد غذایی میتواند باعث درازای ساقه ها و فاصله زیاد بینبرگها شود. نقاط قهوه ای و سیاه در مرکز یا نوک برگ معرف آسیب اشعه مستقیم آفتاب است.

اگر هم در سطح زیرین برگها لکهای برجسته قهوه ای وجود داشت،هفته ای یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علایم بر طرفگردد.

در صورتی که از رشد فعال وظهور برگهای جدید خبری نباشد می توان حدسزد، محیط گیاه خیلی سرد است. اگر آن رابه جای گرمتری ببرید مشکل بر طرف میشود. هوای سرد همچنین می تواند برگها را چین و چروکدار و قهوه ای کند. برگهای پایینی گیاه هم در اثر خاک باتلاقی و یا آبیاری با آب خیلی سرد، میریزند و زرد می شوند.

گل پتوس

 

۲۷ دیدگاه برای “گل پتوس – مراقبت و کاشت ، تکثیر و قلمه زدن با جزئیات”

 1. سلام ممنون از سایت خوبتون.من چند وقت پیش چند قلمه از پتوس گرفتم و گذاشتم تو آب و هنوز ریشه نزده می خواستم بدونم بعد چند وقت ریشه میزنه و باید چند سانت بشه تا بکارم تو خاک ؟؟

 2. سلام من چند وقت پیش چند ساقه از گل پتوس را قلمه زدم و داخل آب گذاشتم میشه بگین بعد از چند وقت ریشه میزنه و باید ریشه اش چند سانت باشه تا بکارمش ؟

 3. سلام قلمه چند سانت ریشه ک بده برای کاشتن در خاک مناسبه ایا باید یه بند(گره) حتما بیرون از سطح خاک داشته باش یا نه؟لطفا جواب بدید ممنون

  • سلام . قلمه پتوس را حتی بدون ریشه هم می تونید داخل خاک بکارید. هر وقت احساس کردید ریشه دیگه قوی شده بهتره . بله حتما یک بند بیرن از خاک باشه .

 4. چگونگی تشخیص بین گل پیچک وگل پتوس از کجا باید بدانیم گل پیچک هست یا پتوس چرا که من هرچه دقت کردم از تمامی نظرات مثل هم هستند فرق بین برگ های آن ها کوچک و بزرگی وجود دارد و همان علامت برگ های قلب مانند که باز کوچک و بزرگی دارد الان چند وقتی گل پتوس خریدار ی کردم و دوستان و آشنایان و فامیل ها که دعوت هستند تعدادی میگند پتوس تعدادی پیچک خودش شده علامت سوال و همه هم از داشتن اطلاعاتی کامل ادعای دارند لطفا کمکم کنید با ذکر مثل و نشانه ها ی آشکار ممنون و سپاسگزارم از لطف شما

  • سلام .برگ پتوس ضخیم تر از پیچک هست . رشد پیچک سریع تر هست . بیشتر پیچک ها گل می دهند در صورتی که پتوس گل نمی دهد . پتوس اپارتمانی و پیچک برای محیط باز استفاده می شود .

 5. سلام گل پتوس من خیلی رشد خوبی داشت خیلی سرحال بود حدود ۳ ساله دارمش اما یهو دو هفته پیش بیحال شد برگاشم کم کم شروع به زرد شدن کردن . الان گلم خیلی کم پشت شده خیلی بیحاله ممنون میشم راهنماییم کنیدچیکار کنم گلم نابود نشه

 6. سلام خسته نباشی من یک سال هست گل پتوس خریدم و خیلی رنگ برگهاش خوب بود رشدش عالی بود اما اشتباه کردم ۵روز گلدونش رو عوض کردم گلم خیلی بی حال شده رنگ برگ هاش تغییر نکرده فقط خیلی شل و بی حال شده به نظرتون باید چیکار کنم؟

 7. سلام گیاهی دارم که برگ هایش سه هفته است رشد نمی کند خال های قهوه ای روی ساقه اش دارد وبرگ هایش نرم شده است وخاکش را هم عوض کردم اما فرقی نکرد… .

  • سلام بررسی کنید اب اضافی از گلدان خارج شود . هر بار بعد از اینکه سطح خاک رو به خشکی نهاد به اون اب بدید . سرمای شدید و گرمای شدید هم میتونه علت این مورد باشه

 8. سلام من آزیتا هستم خیلی ممنون از این اینکه این دانستنی های در مورد گل پتوس را در اختیار من گذاشتید متشکرم

 9. سلام گیاه رونده ی من یه رشته است که بلند شده می تونم اونو از یه قسمت قطع کنم و دوباره تو همون گلدان بکارم تا یکم سطح گلدان پر باشه و خالی معلوم نشه و هم اینکه از دو جهت این گل پایین بریزه؟ممنون

  • به خاطر اینکه
   باید به آبش کود هم بدی و اینکه به نور هم نیاز داره و گرما نباید ببینه و ساقه ،پایه ی ریشه داشته باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه