تکثیر و نگهداری گل محبوبه شب

گل محبوبه شب از انواع گیاهان همیشه سبز ….

شامل :  اشنایی با گل محبوبه شب – هرس گل – دما و نور – ابیاری – خاک مناسب – کود دهی – ازدیاد – پرورش در گلدان

گل محبوبه شب

گل محبوبه شب از انواع گیاهان همیشه سبز با قابلیت کاشت آسان در فضای باغچه است.این گیاه گونه ای از گیاهان جنس CESTRUM از خانواده گوجه فرنگی ها SALONACEES می باشد .محل اصلی و اولیه آنرا آمریکای جنوبی و مرکزی و جزایر آنتیل می دانند . در این جنس حدود ۲۰۰ گونه درختچه دائمی و همیشه سبز وجود دارد .برگهای این گیاهان عموما ساده وبیضی شکل واطراف برگها صاف و صیقلی میباشد. اگر برگ این گیاهان را در بین انگشتان بفشارند ( له کنند) بوی بسیار نامطبوعیبه مشام میرسد . گیاه محبوبه شب یا (یاس شب) درختچه ای است که ارتفاع آن تا ۳ متر می رسد . این گیاه در نقاطی که هوا ملایم است، در تمام مدت سال گل می دهد . گلها به رنگ زرد و سبز می باشند( بدین معنیکه قسمت شیپوری گل زرد است و همانطور که بسمت انتهای لوله قیفی مانندمیرود برنگ سبز ملایم تبدیل میشود)
و با شروع شب و تاریک شدن هوا بوی عطرمطبوعی از آنها به مشام میرسد . زمانیکه گلریزان خاتمه یافت ، بجای گلها دانه های گرد کوچکی که میوهدرختچه میباشد ظاهر می شود . میوه و برگ این گیاه دارای مواد سمی می باشد
گلهای این گیاهان خیلی کوچک و لوله ای یا قیفی شکل میباشد و بصورت خوشه ای در سر شاخه ها قرار دارند .
رنگ گلها در انواع گوناگون متفاوت است و به رنگهای سفیدسبززردقرمزبنفش تیره دیده میشوند .
بعض از انواع آن دارای گلهای معطر در شب هستند .

نگهداری و مراقبت از گل محبوبه شب
هرس گل محبوبه شب :

رشد این گیاهان نامنظم و نامرتب است و شاخه ها بطور نامنظم به اطراف میرویند .بمنظورمنظم کردن و شکل دادن به گیاه ، هرسال پس از پایان گلریزان میتوان ساقه های قدیمی را هرس نمود .
دما و نور :

 در نقاطی که هوا زیاد سرد نمی شود می توان این گیاهان را در فضای آزاد ودر محل آفتابگیر کاشت .ولی در نقاطی که هوا خیلی سرد میشود بهتر است آنهارا به داخل گلخانه منتقل سازند و یا در کنار دیوارآفتاب گیر بکارند
گل محبوب شب - یاس شب
ابیاری گل محبوبه شب :

 این گیاه به آبیاری منظم، حداقل سه بار در هفته نیازمند است. در فصل گرما تعداد دفعات آبیاری به یک بار در روز افزایش پیدا می کند. آبیاری مرتب این گیاهان در تابستان ضرورت دارد.

خاک مناسب  :
برای رشد این گیاه استفاده از خاک نرم و مرغوب ضرورت دارد . مناسب ترین PH خاک برای رشد گیاه هفت تا هفت ونیم است.

کود دهی :

 استفاده از کودهای محلول حاوی فسفات آمونیم هر سه هفته یک بار به منظورتقویت گیاه توصیه می شود.( مخصوصا در پرورش گلدانی)

ازدیاد و تکثیر گل محبوبه شب :

 تکثیر این گیاه، از طریق قلمه و بذر امکان پذیر است. در نقاطی که هوا ملایم و مرطوب باشد بذر این گیاه در زمین ریخته وپراکنده میشود و تولید نهالهای جدید می کند  همچنین از پاجوش ها نهالهای تازه ظاهر میشود . ریشه این گیاه خیلی قوی و استوار است .

پرورش گل محبوبه شب در گلدان :

 برای کاشت، گلدانی را دراندازهمتوسط انتخاب کرده و بذرها را در عمق 8 سانتیمتری خاک بکارید. خاک سبک غنی ازخاک برگ و کود آلی برای پرورش گیاه محبوبه شب مناسب است.گلدان ها را درمعرض نور غیرمستقیم خورشید و در مکانی نیم سایه قرار دهید.

منابع : www.aftabir.com

         daneshha.akairan.com

۱۲ دیدگاه برای “کاشت و تکثیر ، پرورش و نگهداری گل محبوبه شب”

  1. من باچه ذوقی رفتم ومحبوبه شب راپیداکردمو..حالاکه گل داده متاسفانه گلهاش عطروبوندارند.خیلی خوردتوذوقم وحالم گرفته شده.

  2. من الان که اواسط پاییزه از محل تلاقی ۲ ساقه ازحیتط جداکردم ودراب گذاشتم ایاممکنه ریشه بده که بتونم بکارم؟

  3. سلام. من یک گیاه به لیمو و محبوب شب دارم گلدونش رو از خاک عادی و کود حیوانی مخلوط و عوض کرده ام حالا همه ی برگ هایش ریخته چه باید بکنم لطفا به وبسایت من جواب را بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه