گل شمعدانی

کاشت پرورش و نگهداری گل شمعدانی آموزش قلمه زدن و تکثیر گل شمعدانی

خاک مناسب گل شمعدانی : اسم علمی این گیاه Pelargonium میباشد.  معمولا چند ساله بوده و ارتفاع آن ها در طبیعت در حدود یک تا ۲ متر هم می رسد شمعدانی برگهای بزرگ، کرکدار و کروی دارد گل ها بزرگ و به رنگ سفید، قرمز و بنفش … و به شکل گل آذین چتر ساده روی ساقه ظاهر می شوند.

مراقبت و نگهداری گل شمعدانی : این گیاه به نور زیاد، گرمای معمولی، آبیاری فراوان، رطوبت کم تا متوسط خاک قلیایی احتیاج دارد.

کود: کود مورد نیاز شمعدانی را باید به میزان ۵ گرم در لیتر، هر هفته یکبار، از اردیبهشت تا شهریور، مصرف کرد.

خاک: مخلوطی از خاک جنگلی ، تورب و ماسه، برای رشد و نمو گیاه شمعدانی مناسب می باشد. این خاک باید بدون ماده آهکی باشد.

ازدیاد ، تکثیر گل شمعدانی : انواع شمعدانی را می توانید به آسانی از اوایل تا اواخر تابستان تکثیر نمائید. قلمه های انتهایی ساقه را با یک چاقوی تیز به طول ۱۰ سانتیمتر جدا کنید و سپس انتهای قلمه را پس از جدا کردن برگهای پایینی در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده (این مورد خیلی مهم نیست ) و در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست بذر و قلمه  و بستر مناسب دیگر قرار دهید. لازم است فقط کمی، مرطوب نگهدارید. ریشه دهی کامل قلمه شمعدانی حدود یک ماه طول خواهد کشید. بهترین  دمای محیط در این مدت روی ۱۸ درجه سانتیگراد است .  زمانی که ریشه ها رشد کردند، گیاه را در گلدانی با قطر دهانه ۱۳سانتیمتر، حاوی کمپوست با پایه پیت، یا خاک مناسب بکارید. به خاطر داشته باشید قبل از هر آبیاری خاک گلدان تقریبا خشک شده باشد.

نحوه ای ساده تر قلمه زدن و تکثیر گل شمعدانی

 روش تکثیر آن‌ها بدین صورت است که قلمه نیمه چوبی را به طول حدود ۱۰ سانتیمتر از پایین محل جوانه قطع می‌کنیم و در یک بستر ماسه‌ای کشت می‌کنیم. تا بهار که احتیاج به ریشه‌زایی گیاه نیست قلمه‌ها را می‌توان در جایی نسبتا گرم نگهداری کرد. بعد از ریشه زایی و انتقال به گلدان، به محلی پر نور و دارای خاک غنی از مواد غذایی و نسبتاً عمیق نیاز دارد. با این حال شما می توانید در اب و هوای بهاری شمعدانی را با گرفتن قلمه ها بین ده تا پانزده سانتی در خاک باغچه نیز تکثیر کنید .

گل شمعدانی
گل شمعدانی

آبیاری : در فاصله بین دو ابیاری باید خاک گلدان خشک شود.

عوارض ، بیماری ها و درمان گل شمعدانی :

بوته میری شمعدانی:در محل هایی که تراکم بوته زیاد است خسارت بیشتری وارد میکند و با ابیاری بیش از حد نیز گسترش می یابد.این بیماری از بخش ریشه و طوقه گیاه شروع شده و باعث سیهی طوقه گیاه میشود.

پوسیدگی ریشه:میتواند در نتیجه بر هم کنش عواملی مانند اب زیاد،اکسیژن کم،آبشویی بیش از حد و تجمع بیش از حد نمک هی محلول در خاک ایجاد شده

زردی برگها شمعدانی:به دلایل مختف مانند ابیاری کم یا بیش از اندازه،مواد غذایی،شرایط نامساعد جوی و خشکی بیش از حد و یا کمی نور ایجاد میشود.

ناهنجاری های فیزیولوژیک: در شمعدانی پیچ،یک ناهنجاری که ورم گفته میشود،مشاهده شده که در ان یاخته های روزنه در سطح زیرین برگ جدا شده و به طور غیر عادی چوب پنبه ای میشوند.این ناهنجاری ناشی از زیادی فشار تورژسانس  در زمان بسته بودن روزنه در شب است که در این موقع تبخیر و تعرق کم است ولی سیستم ریشه ای فعال است و در دسترس بودن اب کافی و دمای بالای خاک،به ادامه انتقال اب به برگها کمک میکند.

گیاه بیحال است : یا از آبیاری کم می باشد یا زیاد و یا هوای سرد عامل ان شده است.شرایط را بازبینی کنید.
پژمردگی گیاه در روزهای گرم و روشن نیز اتفاق می افتد و این در موردی است که گیاه دارای ساقه های بلند و آبکی است و به طور ناگهانی مواجه با گرما می شود و آنقدر که رطوبت از دست می دهد، نمی تواند از ریشه آب جذب کند. در این موارد اغلب برگها و گاهی هم ساقه پژمرده شده و می افتد. در این مورد به گیاه سایه دهید.

تارهایی  روی برگها کشیده شده: اگر تار عنکبوت باشد که مفید میباشد زیرا عنکبوت همیار کشاورز است و در شکار حشرات و انواع آفات کمک میکند ولی اگر در زیر برگها تار باشد علامت کنه است و باید هر چه سریع تر با کونفیدور سمپاشی شود.عامل اصلی کنه هوای خشک است پس غبار پاشی هفته ای ۳ بارو پر کردن زیر گلدانی فراموش نشود!

مگسهایی سیاه به دور گیاه در حال پروازند: با ریختن سنگ ریزه و یا سنگهای زینتی روی خاک گیاه آنها مدفون می شوند یا کنترل با دست و یا عصاره سیر برای مبارزه کافیست.

نوک برگها قهوه ای شده: از خشکی هوا و تشنگی می باشد

گیاه گل نمیدهد : اگر در فصل گلدهی باشد شاید گیاه انرژی به گل رفتن را نداشته باشد مثلا نور برای غذاسازی یا تغذیه کافی در اختیار نداشته باشد.

گلها میریزد : احتمالا از هوای گرم و خشک باشد هوای سرد هم میتواند باعث ریزش گلها شود

سرشاخه ها سیاه می شوند : سیاه شدن سرشاخه ها می تواند از سرمای بیش از حد،یخ زدگی،گرمای زیاد،یا قارچ باشد شرایط را بازبینی کنید.

برگها قرمز رنگ می شوند : از کمبود فسفر می باشد و احتمالا بخاطر هوای سرد باشد که فسفر قابل استفاده ی گیاه در خاک را نامحلول می کند!

هرس و تعویض گلدان گل شمعدانی
تکثیر و قلمه زدن گل شمعدانی

تعویض گلدان شمعدانی

اگر می‌خواهید شمعدانی‌ها را در داخل گلدان بکارید، گلدان‌هایی انتخاب کنید که حداقل دو برابر گلدان اولیه آن باشند. کف گلدان جدید مقداری خاک مناسب بریزید به طوری که با قرار دادن گل در گلدان سطح خاک گلدان زیاد پایین یا بالا نباشد. شمعدانی‌ها را از گلدان اولیه خارج کرده و در گلدان قرار دهید. دور ریشه‌ها خاک مرطوب بریزید و این کار را ادامه دهید تا زمانی که سطح زمین از خاک مرطوب پوشیده شود. اگر شمعدانی به راحتی از گلدان خود خارج نمی‌شود، می‌توانید گلدان را به یک سمت خوابانده و به آن ضربه بزنید تا خاک اطراف ریشه گل کم‌کم جدا شده و گیاه آزاد شود. اگر باز هم موفق به خارج کردن آن از گلدان اولیه نشدید، می‌توانید گلدان پلاستیکی دور آن را ببرید. بهترین زمان برای این کار  اب و هوای بهاری و عصر می باشد . بعد از عوض کردن گلدان به گیاه خود آب دهید .

 چند مورد متداول در مورد گل شمعدانی

یکی از متداولترین عواملی که باعث زردی برگ های شمعدانی میشود، آب دهی بیش از حد است. به طور کلی آبیاری بیش از اندازه گیاهان باعث میشود برگهایی پایینی شروع به زرد شدن کنند. همچنین ممکن است روی برگها لکه های رنگ پریده (لک آب) ظاهر شود. در این صورت باید فورا آب دهی را متوقف کنید و بگذارید خاک خشک شود. به خاطر داشته باشید شمعدانی در مقابل خشکی مقاوم است و نباید زیاد به آن آب بدهید. (در اینجا با روش آبیاری گیاهان گلدانی بیشتر آشنا میشوید. )

در صورتی که دمای هوا یا آب خیلی سرد باشد ممکن است باعث زرد شدن برگهای شمعدانی شود. این گیاه گرما دوست است  افت دمای ناگهانی در بهار یا هوای سرد طولانی مدت به خصوص در صورتی که سرد و مرطوب باشد میتواند باعث ناراحتی گیاه شود.

هنگامی که برگهای شمعدانی بیشتر به رنگ زرد متمایل هستند تا سبز، احتمال کمبود مواد مغذی میتواند عامل آن باشد. شمعدانی را باید با کود محلول در آب کامل (ترجیحا حاوی ریز مغذی ها) حداقل بین هر سه آب دهی و یا یک بار در ماه تغذیه کنید. کود دهی نه تنها از زرد شدن برگهای شمعدانی جلوگیری میکند، بلکه به رشد بهتر و سریعتر گلهای آن نیز کمک میکند.

گهگاهی زردی برگهای شمعدانی به علت نوعی بیماری اتفاق می افتد. مثلا یک بیماری قارچی به نام ورتیسیلیوم (verticillium) باعث توقف رشد، پژمردگی و تغییر رنگ برگها به زرد روشن میشود.

در مواردی که حاشیه برگهای شمعدانی یا نوک برگها زرد شده اند، معمولا کم آبی یا خشکی بیش از حد علت آن است. با این که این گیاه تحمل کم آبی را دارد اما بهرحال به مقداری آب نیاز دارد. برای این که بدانید زمان آبیاری گیاه فرا رسیده است یا خیر، میتوانید به خاک دست بزنید تا ببینید رطوبت خاک چقدر است و در صورت خشکی به آن آب بدهید. هرس برگها و جوانه های زرد نیز میتواند مفید باشد.

هرس شمعدانی را اینجا مشاهده فرمایید….

منابع مطالب: بوستان –  – http://glassy-garden.com – blog.kahroba-shop.ir – golestan-ali.com

 

 تنوع رنگی گل های شمع دانی

۲۹ دیدگاه برای “گل شمعدانی – نگهداری تکثیر و قلمه زدن با عکس های زیبا”

 1. سلام
  من هفته ی گذشته گلدون شمعدونی مو عوض کردم ولی قسمتی از ریشه هاش گلدون قبلی و پر کرده بود بعد به گلدون جدید انتقالش دادم الان بعد یک هفته ریزش برگ پیدا کرده و برگ هاش بی‌حال شدن کلا نشاط قبل و نداره یعنی ممکنه زمان تعویض گلدون بهش آسیبی رسیده باشه چیکار کنم حالش خوب شه و مثل سابقش بشه ؟

  • سلام و احترام . یک آبیاری با قارچ کش انجام بدید . فعلا در مکان معتدل قرار بدید که آفتاب شدید یا سرمای شدید بهش نرسه . یا اگر گلخونه دارید داخل گلخانه بذارید . یا یک پلاستیک را سوراخ کوچکی کنید و دور گیاه بکشید تا خود را بگیرد

 2. سلام
  مرسی از مطالب مفیدتون
  اینکه ذکرشد باید به شمعدانی کود هم بدهیم،ایا همینکه پودرپوست موز خشک وپودر پوست تخم مرغ پای گلدان بریزم مفیدهست یا چیز خاصی باید بخرم؟

 3. سلام.برگ های جدید شمعدانی من زرد مایل به سفیده و زیر برگ هاش بصورت دونه های ریزه و رشدش کم شده.قبلا رشد سریع داشت مدتیه برگ جدید نمیده.لطفا راهنمایی کنید.تشکر

 4. سلام من یه گل شمعدونی دارم. بهار که هوا خوب بود گذاشته بودمش توی تراس. الانم همونجاس اما چون هوا گرمه سعی میکنم بیشتر بهش آب بدم ولی بازم بیحاله و برگاش دارن زرد میشن، گلم نمیده.میترسم بیارمش توی خونه به خاطر جابه جایی حالش بدتر بشه. از طرفی ام شنیدم شمعدونی به آفتاب زیاد نیاز داره ولی توی خونه آفتاب نیست. به نظرتون آفتاب پشت پنجره براش کافیه. چیکار باید بکنم؟؟؟ لطفا کمکم کنید

 5. سلام و خسته نباشید.ببخشید من گیاه شمعدانی رو در فصل بخار خریدم و گلدانش رو عوض کردم .گذاشتمش پشت پنجره و نور افتاب بهش میخوره.دما هم معتدل سه بار در هفته بهش اب میدم خاک گلدان هم عوض کردم و خاک باغچه بهش دادم ولی برگهاش زرد و پژمرده است راه حلی واسه این موضوع دارید؟؟

  • سلام و احترام . به گیاهتون هر وقت پای گلدان خشک شد اب بدید. ریختن برگ های پایینی در تابستان ر حدی عادی هست . امیدوارم هنگام تعویض گلدان ریشه اسیب ندیده باشد . در این صورت به گیاهتون وقت بدید تا خودش را ترمیم کند.

 6. باسلام گل شمعدانی قشنگ من گل داره میخام بدونم عمرگلهاش چند روزه؟اگه گل های هرشاخه کم کم شروع به خشک شدن بکنه چیکار باید کرد؟فصل گلدهیش کی هست؟با تشکر

 7. سلام خسته نباشید . ببخشید من از فصل بهار گل های شمعدانی رو به دلیل گرما به داخل خونه آوردم از اون موقع تا حالا برگاش زرد میشه و اصلا گل نمی کنه و حتی اگر غنچه هم بکنه خشک میشه مواظب آبدهیش هم هستم اما بازم درست نمیشه چیکار کنم؟ ممنون میشم اگر کمکم کنین .

  • سلام . بهترین مکان برای گل شمع دانی هوای آزاد و مکان نور گیر هست . حال در تابستان گیاه خود را مکانی که آفتاب کمتر باشد قرار دهید

 8. با سلام و خسته نباشید گل شمدانی قشنگ من همه شرایط برایش فراهمه ولی نمیدان چرا برگهاش دارن یکی یکی زرد می شن لطفا راهنمایی کنید چون خیلی دوستش دارمپاسخ : با سلام اگر گل شمع دانی شما در گلدان است . احتمالا ریشه های گیاه شما تمام گلدان را فرا گرفته است. خاک گلدان را عوض کنید و یا گیاه را به گلدان بزرگتر انتقال دهید و ساقه های بلند را هرس کنید

  • با سلام اگر گل شمع دانی شما در گلدان است . احتمالا ریشه های گیاه شما تمام گلدان را فرا گرفته است. خاک گلدان را عوض کنید و یا گیاه را به گلدان بزرگتر انتقال دهید و ساقه های بلند را هرس کنید

 9. سلام من گل شمعدانی خبلی دوست دارم ولی متاسفانه بعدازمدتی ساقش سیاه وپوک میشه لطفاراهنمایی کنیدممنون پاسخ : ابیاری و رطوبت زیاد و الودگی خاک می توانند مربوط به مشکل شما باشد

 10. سلام دوسوال داشتم اول اینکه این گل درزمستان ریشه میدهد دوم اینکه داخل آب ریشه ریشه میدهد یافقط درخاک ریشه میده ممنون

 11. سلام دوسوال داشتم اول اینکه این گل درزمستان ریشه میدهد دوم اینکه داخل آب ریشه ریشه میدهد یافقط درخاک ریشه میده ممنونپاسخ : سلام برای تکثیر این گیاه قلمه ها را در ماسه بادی بزنید و بعد از خشک شدن سطحی ماسه ها ابیاری کنید . اب زیاد و یا گذاشتن قلمه در اب باعث پوسیده شدن قلمه می شود

  • سلام برای تکثیر این گیاه قلمه ها را در ماسه بادی بزنید و بعد از خشک شدن سطحی ماسه ها ابیاری کنید . اب زیاد و یا گذاشتن قلمه در اب باعث پوسیده شدن قلمه می شود

 12. سلام گل من نه رشد میکنه و نه گل جدید باز میکنه چیکار کنم لطفا جواب بدید.پاسخ : شرایط مورد نیاز گل خود را چک کنید. اگر گیاه شما در شرایط مطلوب اب و هوایی است . ان را هرس و به گلدان جدید انتقال دهید. گل شم دانی برای گل دهی نیاز به نور خورشید دارد.

  • شرایط مورد نیاز گل خود را چک کنید. اگر گیاه شما در شرایط مطلوب اب و هوایی است . ان را هرس و به گلدان جدید انتقال دهید. گل شم دانی برای گل دهی نیاز به نور خورشید دارد.

 13. با سلام آیا قلمه شمعدانی تو آب ریشه میدهپاسخ : سلام قلمه این گیاه اگر زیاد در اب باشد می پوسد . بهتر است در ماسه شسته شده و یا در فصل بهار در خاک قلمه بزنید

  • سلام قلمه این گیاه اگر زیاد در اب باشد می پوسد . بهتر است در ماسه شسته شده و یا در فصل بهار در خاک قلمه بزنید

 14. سلام.گلهاقبل ازاینکه کامل بازبشوندبی حال وپژمرده می شوندومی ریزند.برگها نیزبی حال وجمع شده وزرد می شوند.علتش چیه؟چه کارکنم دوباره به حالت اول برگرده؟ شرایط گل هم اینه:روزی۲ساعت دربعدازظهرآفتاب می خوردوبعدمیاوردم درخانه ویک هالوژن زردازفاصله۴۰سانتی متری جلوش روشن می کردم.وقتی خاکش خشک میشه آبش میدم.بین دمای۲۶-۱۷درجه هست.البته چندتاجسم صورتی وقهوه ای مثل جوروی برگ وگل هست که موجودزنده نیست وتعدادش خیلی کمه.توی عکس برگهای زردومچاله روکندم.

 15. با تشکر از سایت زیبایتان گل شمعدانی من رشدش کم شده ساقه هایش بلند و بدون برگ است و گل های کوچکی می کند شرایط ابیاری و نور هم مناسب است چیکار کنم.

  • سلام گل شما تا انجایی که من متوجه شدم عمر ساقه هایش زیاد است ، برای ترمیم گیاه ، ساقه ها را هرس کنید و خاک گلدان را عوض کنید و یا گل خود را به گلدان بزرگتری انتقال دهید.و بعد تا چند روز گلدان را در سایه نگهداری کنید. برای اشنایی با هرس شمعدانی به لینک زیر مراجعه کنید. http://bostane.ir/post/30

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه