سانسوریا ابلق

 آشنایی با گل شمشیری( سانسوریا ) نگهداری و نحوه تکثیر ان همراه با عکس

گل آپارتمانی شمشیری ( سانسوریا یا نیزه ای )

گل گیاه سانسوریاسانسوریا (سانسویریا ) یا شمشیری یا نیزه‌ای که در انگلیس گاهی به آن زبان مادر شوهر (Mother in lows tongue ) می گویند .
مشخصات: اسم علمی این گیاه Sansevieria trifasciata از خانواده Liliaceaeمی باشد. این جنس شامل ۶۰ گونه از گیاهانچندساله همیشه سبز است. گونه مورد نظر بومی غرب آفریقا بوده و ارتفاع آن درحدود ۴۵ سانتی متر ودر شرایط مناسب تا حدود یک متر می‌رسد . برگهای این گیاه مستقیم و شمشیری شکل هستند. برگها سبز تیره بوده، رگههای نوار مانند عرضی خاکستری دارند. در نوع ابلق این گیاه زینتی ، برگ ها مخلوطی ازسبز در متن و زرد در کناره ها هستند . این گیاه نسبت به شرایط نامساعد محیطی مقاوم بوده ودر نقاطمختلف منزل می توان آن را نگهداری کرد .گل آن ساقه ای زیبا و معطر میباشدو در شرایط مناسب گل می دهد.

مراقبت:این گیاه به سایه تا نور متوسط، حرارت زیاد، آبیاری اندک، رطوبت هوای ۷۰ تا ۹۰ درصد وخاک قلیایی احتیاج دارد.

توجه :  آبیاری زیاد از حد باعث پوسیدگی انتهای برگهایسانسویریا می شود.

خاک: خاک جنگلی یا مخلوط خاکبرگ وماسه، برای این گیاه مناسب است.

درجه حرارت :بهترین رشدخودرادردمای بین25- 18درجه دارد

توجه : این گیاه به دمای زیرصفرحساس می باشد

نور :در جاهایی که نور مناسب باشد رشد مطلوب تری را خواهد داشت ولی به سایه و نور کم منازل نیز مقاوم است .

ازدیاد و تکثیر سانسوریا: اگرچه این نوع سانسوریا را می‌توانید ازطریق تقسیمات برگ تکثیر کنید. ولی، نوارهای زرد رنگی که در سر تا سر دوطرف طول برگ امتداد داد از بین می روند. بنابراین بهتر است، این گیاه رااز طریق پاجوش تکثیر کنید. اواخر بهار تا اواسط تابستان که گیاه در مقابلجابجایی مقاوم است. بهترین زمان برای تکثیر است.برای این کار، گیاه راازگلدان بیرون آورید و پاجوشهایی را که بلندی آنها به ۲۰ سانتیمتر میرسند، با دقت جدا کنید و درگلدان مناسب حاوی کمپوست مخصوص گیاهان گوشتی و کاکتوس قرار دهید. اگر پاجوش زیاد تکانمی خورد چوبی را به عنوان تکیه گاه در گلدان بگذارید تا گیاه محکم شود. گلدان را در نور مناسب و دمای حدود ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتیگراد نگاه دارید وسعی کنید خاک همیشه خیلی کم ،مرطوب باشد.

درقلمه برگ ، برگ ها را به قسمت هایی به طول 10 سانتی متر بریده و در دمای 20- 18 درجه به صورت عمودی در محیط کشت (ماسه ) قرار می دهیم تا ریشه وجوانه نا بجا از محل بریده شده برگ ظاهر گردد . این روش تکثیر بسیار راحتاست ولی چنانچه از گونه های ابلق استفاده گردد ، گیاهان جدید ایجاد شدهدارای حاشیه طلایی نخواهند بود . طولانی بودن تا رسیدن به نتیجه مطلوب می باشد.

 

روش ازدیاد از روش پا جوش در زمان کوتاهتر و اسان تر از راه  قلمه برگ می باشد ونتیجه بهتری نیز دارد. برای رسیدن به نتیجه مطلوب تر و کوتاه تر چند پا جوش را در یک گلدان بکارید.

عوارض و درمان :اگر محیط نگهداری سانسویریا ، نورکم وناکافی داشته باشد، برگهای این گیاه نقوش خود را از دست می دهد و رنگپریده می گردند. زخمهای قهوه ای روی برگهای سانسویریا در اثر آبیاری زیادبه وجودمی آیند. باید زهکش گلدان را بازدید کنید و اجازه دهید در فاصلهبین دو آبیاری خاک خشک شود. اگر مشاهده گردید برگهای این گیاه خشک و قهوهای می‌شود، گیاه رابه محل خنکتر ببرید و آن را آبیاری کنید. بعضی حشراتآفت حاشیه برگهای سانسویریا را جویده و آنها را بد شکل می کند. می توانیدبرای مبارزه با این آفات ازسم حشره کش استفاده کنید. برگهای جدید دراثرتغذیه بیش از اندازه ممکن است نرم و آبکی شوند. در پاییز و زمستانتغذیه این گیاه اصلا لازم نیست. زخمهای سفید پنبه ای روی برگها نتیجهفعالیت حشره آفت است. زخمها را با پنبه آغشته به سم خیس کنید. یا هر دوهفته یکبار با یک سم حشره کش نفوذی، سمپاشی انجام دهید. اگر از ماده براقکننده شیمیایی، استفاده نمایید، نقاط قهوه ای رنگ مانند خاک باتلاقیبرگهای زیبابی گیاه شما را از قاعده می پوساند.

سانسوریا ابلق
سانسوریا ابلق


پرورش سانسوریا ابلق از روش تکثیر با قلمه:

 مقاله ای که می گوید با استفاده از روش قلمه برگ میتوان سانسوریا ابلق را تکثیر کرد: از آن جایی که اکثر افراد علاقه مند به تکثیر این گیاه میدانند که بعد از تکثیر سانسوریا بروش قلمه برگ دیگر نمی توان انتظار داشت گیاه جدید بصورت ابلق باشد(یعنی دارای نوارهای طلایی رنگ حاشیه) و تماما سبز رنگ میشود. ما این مقاله را برای شما گذاشته ایم.

جا دارد از  اقای مصطفی بنی حسن  برای این مقاله تشکر کنیم.

ابتدا باید توجه داشت که خود  گیاه ابلق باشد تا بتوان نوع ابلق را از آن بدست آورد.
برای قلمه،برگ هایی را انتخاب کنید که تازه و بلند باشند،برگ های کوچک سبز نمی شوند(جوانه نمی زنند)،از برگ های بلند که بالغ شده اند استفاده کنید – حدود 30 سانت به بالا.
برگ را هر 8 سانت به 8 سانت ببرید.

سانسوریا,تکثیر سانسوریا به صورت ابلق,گیاه سانسوریا

حال برگ ها را 2 یا 3 روز کنار گذاشته تا آماده کاشت شوند. به یاد داشته باشید که برگ ها را سر و ته نکارید.

سانسوریا,تکثیر سانسوریا به صورت ابلق,گیاه سانسوریا

برای اینکه گیاه شما ابلق بماند (با نوارهای حاشیه طلایی رنگ) ،باید پایین برگ را به صورت عدد هشت برش دهید،در واقع یک مثلث از پایین برگ (قلمه 8 سانتی)جدا نمایید.اگر این کار را انجام ندهید گیاه شما ساده و سبزرنگ خواهد شد!

سانسوریا,تکثیر سانسوریا به صورت ابلق,گیاه سانسوریا

حال بستر ماسه تهیه کرده و برگ ها را درون آن فرو نمایید تا حدی که قسمت هشت شکل زیر  خاک رود.تعداد برگ ها در گلدان اهمیتی ندارد و می توان آن ها را به صورت فشرده در حدود 10 عدد در یک گلدان با قطر دهانه 20 سانت کاشت. گلدان را در محلی با دمای 18-20 درجه قرار میدهیم.
پس از گذشت 3 هفته برگ ها شروع به ریشه دار شدن می کنند و در هفته چهارم جوانه می زنند،آنوقت می توان آن ها را جدا کرده و در گلدان های مجزا قرار داد.
مناسب ترین خاک برای آنها مخلوطی از 2 قسمت خاک برگ پوسیده و یک قسمت خاک لومی است.
با این روش می توان سانسوریا را به صورت ابلق تکثیر کرد،با کمی دقت به تصویر بالا مشخص می شود که با حذف قسمت سبز  رنگ از برگ،گیاه ناچار می شود برای جوانه زدن از دو پایه خود که دارای نوارهای طلایی رنگ هست اقدام کند و به همین دلیل ابلق می شود.

سانسوریا,تکثیر سانسوریا به صورت ابلق,گیاه سانسوریا

منابع مطالب

– beytoote.com –  بوستان –  www.golestan-ali.com – www.persian-area.com

تصاویر : بوستان

۳۸ دیدگاه برای “اشنایی با گل شمشیری ( سانسوریا ) نگهداری و نحوه تکثیر ان همراه با عکس”

 1. سلام وقت بخیر من گل سانیوریا سبزدارم هم رشدش کمه الان چند ساله که دارم دوتا برگ دراورده والانم برگاشسراشونو خم کردن ابیاری و نورشم خوبه بنظرتون مشکلش ازچیه؟؟

 2. سلام خسته نباشید من آدرس این گلخانه که عکسش را گذاشتین میخواستم برای تحقیقات پایان نامه و کار آموزی

 3. سلام
  سانسوریاابلق وسبزرو میشه توی یه گلدون کاشت
  داشتم خاک گلدونم چک میکردم متوجه شدم توخاش هزارپا های کوچیک بودمث مورچه بنظرتون چیکارکنم آخه بتازگی هم خاکش عوض کردم

 4. سلام و عرض ادب
  ای کاش میدونستم منبع و منطق این که سانسوریا رو هشتی برش بزنیم تا پاجوش ابلق بشه ..از کجا سرچشمه میگیره
  این موضوع برای من که هزاران قلمه ی ابلق زدم تقریبا ماورای یک جوکه که اینقدر احتمالش کمه که تقریبا میشه گفت امکان نداره …
  اصل ماجرا اینه که هشتی که چه عرض کنم ..شما زیک زاک هم برش ززنی .. برگ به احتمال بالا اگر از قسمت زرد پاجوش بزنه گیاه جدید کامل زرد و اگر از قسمت سبز پاجوش بزن سبز میشن … یا هم رنگ ها قاطی میشه و جهش خورده به وجود میاد … در هر صورت هشتی زدن فقط سطح مقطع رو بالا میبره برای پاجوش بیشتر

 5. باسلام من دوتا سانسوریا سبز دارم که گل بسیار زیبا وخوشبویی داده میخواستم ببینم که برای گلم ضرر نداشته باشه؟؟

  • سلام . از بوی گلتان لذت ببرید . هیچ ضرری برای گیاهتان ندارد . بعد از خشک شدن گل، شاخه گل دهنده را بکشید .

 6. سلام…روی برگهای سانسوریا ابلق من لکه های قهوه ای ایجاد شده و چندجاشون نقطه نقطه سوراخ شده چیکارش باید بکنم؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

 7. سلام
  خسته نباشید سانسوریای شمشیری سبزمن (ابلق نیست)جلو پنجره شمالی هست
  یعنی تابش افتاب از این پنجره تو خونه نمیاد و فقط روشنایی داره، باین معنا که نورملایمی از پنجره بهش میخوره ،
  دلم شور میزنه که نکنه شاخه هاش خمیده و لول بشه
  چطوری بفهمم نور الانش براش کافیه یا نه؟
  بعلت کمبود جا اونجا گذاشتمش ، اگر نورش کافی نیست چطور میتونم از نور مصنوعی استفاده کنم؟

 8. سلام سانسوریا ابلق دارم مدتی هست که برگ‌های اون جمع و باریک شده .ابیاری هم هفته ای یک بار انجام میدم و کنار پنجره و کنار گلدانهای دیگه هستش ممنون میشم راهنماییم کنید تا سانسوریام درمان بشه خیلی دوستش دارم

  • سلام و احترام. باریک شدن برگ بیشتر به خاطر کمبود نور می باشد . با این حال کیفیت خاک نیز بی تاثیر نیست . هنگام ابیاری گلدانتون مطمئن باشید پای گلدان خشک باشه

  • سلام . واقعا فکر می کنید بد بو هست اما من که بوش را دوست دارم . فکر نمی کنم ضرری داشته باشه . شما خوش شانس هستید که گیاهتون گل داده.

 9. سلام،
  سانسوریای شمشیری و نیزه ای من رشد خوبی داشتن ولی چندماهی رشدشون متوقف شده باید چیکار کنم
  سانسوریای نیزه هم دوتاش از یه گلدون خراب شده
  لطفا راهنمایی کنید میترسم کاملا خراب بشن

 10. سلام خسته نباشید
  یه گلدون سانسوربا حدود هشت ماه پیش خریدم اما تا به حال هیچ نوع تغییری در اون ندیدم ن بزرگ میشه ن رشد داره،خاک کمپوست گرفتم،خاکشم عوض کردم،کود ابی هم گرفتم بهش دادم کنار گلدونای دیگه هم ازش مراقبت میکنم وای هیچ تغییری نمیکنه؟یعنی هنوز باید صبر کنم تا رشد کنه یا برگ از کنارش جوانه بزنه؟ممکنه هنوز کوچیک باشه و به سن جوانه زدن نرسیده باشه؟
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

 11. گل شمشیری ام که خیلی سرحال بود مدتیه که برگهاش شروع کردند به خم شدن رو به پایین و کمی هم نرم شده .
  علت چیه و راه چاره .
  لطفاً راهنماییم کنید.

 12. سلام. بنت قنسولم را گذاشتم مدتی جلوی نور خورشید ولی بازم برگهاش قرمز نشد؟!! از یکی از گل فروشی ها پرسیدم گفتند باید بزاری تو تاریکی!حالاموندم بزارم تو نور یا تاریکی؟تو جابه جایی ۲تا از شاخه هاش شکست چندهفته ای گذاشتم تو آب ولی ریشه نداد همونجوری تو گلدان کاشتمشون نمیدونم رشد میکنه یا نه؟برگهاش پژمرده شدن.کنار گل اصلی تو همون گلدون کاشتم الان هم گل اصلی پژمرده شده هم شاخه شکسته چی کار کنم لطفا راهنماییم کنید من این گلم رو خیلی دوست دارم چون اولین گلیه که به خونه ام اوردم نمیخوام از دستش بدم.

  • سلام
   منم یک شاخه شکسته از بنت قنسول داشتم بیشتر از یک ماه تو آب گذاشتم بالاخره یذره ریشه زد بعد کاشتم تو گلدون الان خداروشکر سرحاله
   بنظرم از خاک جداش کن برگهای خشکش رو بکن و بزارش توی آب دوباره سرحال میشه
   گل خودمم یبار تو تین مدت کاملا پژمرده شد اینکارو کردم خوب شد

 13. سلام من دانشجوی باغبانی هستم در مورد دلایلی از عدم ریشه زایی قلمه ی سانسورییا-سخت ریشه زا بودن ویا سهل ریشه زا بودن این گیاه تحقیق میخواستم برای استادم بدهم ممنون میشم اگه کمکم کنید با تشکر

 14. باسلام . منظور از ماسه برای کاشت قطعات برگ سانسوریا چیه؟ ایا همون خاک موجود د رگلفروشی هاست که به صورت بسته ای می فروشند؟پاسخ : خیر . ماسه خاکی فاقد هر گونه مواد معدنی هست . در گوشه رودخانه ها می توانید پیدا کنید به صورت شن هایی بسار ریز هستند

  • سلام.من با ماسه بنایی هم قلمه زدن خیلی خوب ریشه داد.ماسه بنایی هم خوبه.بدون سیمان باید باشه ها

 15. سلام خسته نباشید گیاه آپارتمانی سانسوریای من مدتی است برگهای آن نرم شده و بر روی زمین خم شده است.لطفا راهنمایی کنید پاسخ : سلام بزرگوار زیاد اب دادن گیاه شما را می پوساند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه