گل رز رونده

کاشت ، پرورش و مراقبت از گل رز در باغچه منزل و خانه

موثرترین راه برای اینکه باغچه منزلتان همیشه در حال رشد و شکوفایی باشد،کاشت و پرورش گل رز در آن است. اگر نحوه کاشت و مراقبت از گل های رز را یاد بگیرید باغچه زیبایی به ویژه در تابستان خواهید داشت. در این قسمت نحوه صحیح مراقبت از گل های رز را به شما آموزش می دهیم.

برای از بین بردن حشرات و آفت های مضر مقداری آفت کش روی گیاه اسپری کنید. پیش از استفاده از هر محصولی ابتدا اطلاعات لازم در مورد محصول را بخوانیدو برای از بین بردن حشرات حتماً دستور العمل موجود بر روی آفت کش رابخوانید.

آبیاری مناسب  برای هر گیاهی ضروری است و این مسئله در پرورش گل رز پر اهمیت است. به اندازه کافی به گل های رز آب بدهید . آب دهی منظم و مرتب باعث شادابی ، درشت و زیبا شدن گل ها می شوند. فقط به خاطر داشته باشید که باید زمانی به گل ها آب بدهید که برگ ها به اندازه کافی زمان برای خشک شدن تا پیش ازغروب آفتاب داشته باشند. این کار از ایجاد لکه های سیاه روی برگ هاجلوگیری بعمل می آورد . یا گیاه خود را آب پاشی نکنید

آب پاشی داخل خود گل و غنچه رز باعث کاهش عمر غنچه می شود.

به یاد داشته باشید که وقتی گل هایتان پا گرفتند می بایست هر سال به آنها کود رسانی کنید و این کار را باید در فروردین  شروع نمایید. پیش از شروع کوددهی حتماً به گیاه آب فراوان بدهید.

پس از آبیاری شلنگ آب را جمع کرده و در باغچه رها نکنید چراکه ممکن است بعداً خطرات زیادی را برای شما به بار آورد

 معمولا با شدت گرما گلهای رز ریز تر می شوند این امری عادی هست

چیدن گل های کهنه و پژمرده باعث تشویق گل برای تولید گل های بیشتر خواهد شد.

کاشت و پرورش گل رز در باغچه
کاشت و پرورش گل رز در باغچه

هرس گل رز ، رز منیاتوری و ساناز ، هرس رز رونده در پرورش گل رز

بوته های رز را باید هر ساله در فصل بهار  یا فصل زمستان و بعد از برطرف شدن خطر یخبندان هرس کرد تا بر تعداد شاخه های جوان افزوده شود در نتیجه به تعداد گلهای درشت افزوده شده و شکل بوته اصلاح می گردد،‌ شاخه ها نیز در وضعیت هماهنگ تری نسبت به هم رشد می کنند.

در هرس کردن گل رز تمام شاخه های قدیمی زاید و بیمار گل جدا می شود. می توانید بعضی از شاخه های مزاحم را بدون دلیل خاصی قطع کنید.

از دستکش مخصوص برای محافظت از دستانتان از خارهای شاخه های گل رز محافظت کنید.
باید توجه داشت که نباید کلیه شاخه های یک بوته زار را در یک سطح قطع کرد بلکه باید شاخه های قوی را کمتر هرس کرده و شاخه های ضعیف را از سطح پایین تری قطع نمود. در رزهای معمولی باید شاخه های قوی و محکم را تنها اندکی کوتاه کرد و شاخه را پس از باقی گذاشتن ۷ تا ۱۰ جوانه هرس و کوتاه کرد.
شاخه های ضعیف تر را نیز باید از سطح پایین تر و پس از باقی گذاشتن دو تا سه جوانه هرس کرد. باقی گذاشتن تعداد زیادی جوانه روی شاخه های ضعیف باعث می شود این شاخه ها تعداد زیادی شاخه های ضعیف جانبی تولید کنند.

شاخه های خیلی ضعیف و کوچک کاملا حذف شوند

در صورتی که پس از چند سال شاخه های بسیار متراکم و به هم پیچیده شده اند می توان با یک هرس شدید کلیه شاخه ها را از ۳۰ سانتی متری سطح خاک قطع کرد. و یا حتی بعضی از شاخه ها را به سلیقه خود کاملا حذف کنید.

در رزهای رونده باید شاخه های ضعیف را قطع نمود و شاخه های بسیار بلند را نیز اندکی کوتاه نمود.
در مورد رزهای مینیاتوری که ارتفاع کمتر و گلهای کوچک تر دارند باید شاخه های بزرگ را از بالای دو تا سه جوانه و شاخه های ضعیف را از بالای یک جوانه قطع نمود.

گل رز رونده
گل رز رونده

در اواخر فصل گل دهی سه چهار هفته قبل از آمدن سرما  و همچنین در فصل سرما از هرس کردن گل خودداری نمایید. چون هرس کردن گل باعث رشد شاخه های و گل های جدیدی می شود که به هنگام سرما باعث سرمازدگی، آسیب و حتی خشک شدن گیاه در موارد یخبندان می شود.

هرس کردن گل های کهنه و پژمرده باعث تشویق گل برای تولید گل های بیشتر خواهد شد بجای اینکه نیروی خود را صرف تولید دانه در گل های کهنه بکند صرف تولید گل می کند.

باقی مانده تمام شاخه و برگهای هرس شده را از اطراف گل رز جمع آوری کنید چون احتمال انتقال هرگونه آفت و قارچ از باقی مانده هرس ها به گل هست.

در ادامه : تکثیر انواع گل رز – آموزش تصویری قلمه زدن گل رز و روش ساده خواباندن در هوا

منابع

 – isfahan.ir – landofvolunteers.com – www.manzelmag.com

گل   نام لاتین و توضیحات انگلیسی با عکس انواع گل  رز

گل   رزهای مینیاتوری

گل   پرورش حرفه ای گل رز کلیک کنید

۱۲ دیدگاه برای “کاشت و پرورش گل رز در باغچه”

 1. سلام.من چند ساله ک قلمه گل رز ک بابو هم هست میکارم همون موقع درختکاری اماهیچ وقت ب مرحله ی رشدونمو نمیرسه و ی کم ک میگذره خشک میشن و ازبین میرن ب نظرتون من چ کاری باید بکنم تاگل رز داشته باشم.

 2. با سلام.ممنون از زحماتتون
  لطف میکنید هزینه حداقل هزینه از جمله حداقل زمین لازم برای احداث گلخانه و حجم تولیدی گل رز رو بفرمایید؟
  ممنون

  • سلام . هزینه ایجاد گلخانه برای هر متر مربع بین ۵۰ تا ۸۰ هزار تومان برای اریبهشت ۹۷ بوده . اطلاع دقیقی از درامد گلخانه گل رز ندارم

 3. سلام ممنون از مطالب خوبتون
  گل های رز من در گلدان هستند و برگ ها از پایین در حال زرد شدن و ریختن هستن. لطفا راهنمایی کنید

  • سلام در تابستان به خاطر گرمای زیاد این اتفاق برای گلهای رز در گلدان می افته ابیاری به موقع را فراموش نکنید . و این امر ممکنه به خاطر کوچک بودن گلدان هم باشد . اما دقت بفرمایید این مشکل از افت کنه هم می تواند باشد . که این افت به مرور باعث ریختن کل برگ ها می شود .

 4. سلام..ما چهار ساله توی باغچه مون انواع گل رز میکاریم..توی زمین . توی باغچه..هیچکدام رشد نمیکنه..ابیاری هم مرتب میشه..یکیشون برگهاش پیچیده..غنچه اش هم خشک شد..گلی هم که داشت ریز بود…میشه راهنمایی کنید..کود حیوانی بهشون دادم…زمینش کرم داره..کرم خاکی..

  • سلام . کدام شهر هستید ؟ امیدوارم منظورتون از ابیاری مرتب ابیاری خیلی زیاد نباشه که ریشه فاسد بشه . و احتمالا گیاهتون افت داره به خاطر برگ هاش که فرمودین .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه