کاشت پشن فروت

کاشت و پرورش حرفه ای گل ساعتی یا همان پشن فروت

گل های ساعتی ،گل های هیجان انگیز، و عجیب و غریبی به نظر می رسند که گیاهان گرمسیری هستند اما تقریباً در هر نقطه ایی از جمله مناطق دارای اب و هوای بسیار ملایم و معتدل قابل پرورش هستند. حتی ممکن است این گل های به ظاهر ظریف را ببینید که در کنار جاده در حال رشد هستند. برخی از گونه های گل ساعتی در آب و هوای گرم تهاجمی می شوند. نام گیاه شناسی ان Passiflora spp است.

برخی نامهای رایج گل ساعتی ، پشن فروت ، تاک شور ،می پاپ   maypop ، وگراندیلا granadilla هست. گل ساعتی عمدتا بومی مناطق آمریکای جنوبی و مرکزی، همچنین آمریکای شمالی ، آسیای جنوب شرقی ، و اقیانوسیه است.

شرح پشن فروت یا میوه گل ساعتی

گل ساعتی با نام لاتین Passiflora ، دارای بیش از 500 گونه است ، بنابراین نام رایج این گل می تواند تعدادی از انواع گیاهان مختلف را توصیف کند. بعضی از آنها درختچه ، سالانه ، چند ساله و حتی درختانی بزرگ هستند. بعضی از آنها میوه های خوراکی نیز تولید می کنند. همه آنها گلهای عجیب و غریبی دارند که فقط حدود یک روز باز می مانند.

گل های گل ساعتی دارای یک پایه گلبرگ گسترده و مسطح با پنج یا 10 گلبرگ در یک دایره مسطح یا رفلکس هستند. تخمدان ها و استامین ها در بالای ساقه بلند و مشخصی قرار دارند که توسط رشته های ظریفی احاطه شده اند.

کلاله ها از بالای پرچم های گل شروع می شوند و برای گرده افشانی آسان تر به آرامی به عقب خم می شوند. در جاهایی که سخت تر هستند ، گلهای ساعتی معمولاً روی یک داربست، حصار یا هر ساختار عمودی دیگر رشد داده می شوند. این گلها برای پروانه ها و سایر گرده افشان ها بسیار جذاب هستند. در مناطقی که سخت نیستند ، گیاهان گل ساعتی اغلب در گلدان پرورش داده می شوند و سپس از داخل منزل به سنگ فرش منتقل می شوند.

این گیاه اکثرا از تاک های چند ساله هست. بعضی از آنها سالانه یا درختچه های درختی هستند. اندازه بالغ انها متفاوت است؛ برخی از گونه ها تا 30 فوت (90 سانتی متر) رشد می کنند. گل ساعتی نور خورشید کامل تا سایه جزئی را می پسندد. خاک مناسب این گیاه خاک غنی و مرطوب با pH 1/ 6 تا 5/7  است. زمان گلدهی ان در تابستان است و رنگ گلهای ان آبی ، بنفش ، صورتی ، سفید و قرمز است.

شرایط لازم برای کاشت گل ساعتی و پشن فروت

سبک

برای سالم و شاداب نگه داشتن گل های گل ساعتی ، آنها را در زیر نور آفتاب کامل تا سایه جزئی در اقلیم های بسیار گرم ، در برخی از سایه های بعد از ظهر و در آب و هوای سرد در مکانی با سایه های جزئی بکارید.  در گرمترین مناطق گل ساعتی ها به طور کلی حداقل به چهار ساعت نور خورشید در روز نیاز دارند.

خاک

خاک باید تخلیه آب خوبی داشته و غنی باشد. وقتی گلها  مرطوب نگه داشته شود ، گلهای جدید رشد کرده و شکوفا می شوند. pH خاک می تواند در محدوده خنثی باشد ، و از حدود 6.1 تا  7.5 باشد. افزودن کمپوست به گودال کاشت به حفظ رطوبت گیاه کمک می کند. برخی پشتیبان ها از جمله یک حصار ، داربست یا حتی یک گیاه دیگر برای رشد گل ساعتی ها لازم است .

اب

بلافاصله پس از کاشت باید گل ساعتی ها به صورت عمیق آبیاری شوند. در طول فصل رشد، گل ساعتی ها با یک یا دو بارش عمیق در هفته رشد می کنند و در صورت عدم  بارش باران ، هر هفته حدود 1 تا  1/2 اینچ آب برای این گیاه فراهم کنید زیرا  طاقت تحمل خشکسالی را ندارد.

دما و رطوبت

گیاهان گل ساعتی ممکن است در مناطق سردسیر در زمستان به محافظت نیاز داشته باشند. در مناطق خنک تر از منطقه 6 ، آنها اغلب در زمستان می میرند ، مگر اینکه آنها را به داخل خانه بیاورید.

پشن فروت

کود

گل ساعتی ها از یک برنامه منظم و سبک از کودهای با مقاومت کمتر ، متعادل ، و عمومی با نسبت مساوی ازت ، فسفر و پتاسیم بهره مند می شوند. قبل از ظهور رشد جدید در اوایل بهار ، این گیاه را بارور کنید و سپس تا اوایل پاییز هر چهار تا شش هفته کود دهی تکرار کنید.

هرس

گل ساعتی ها در طول فصل رشد به نگهداری کمتری دارند و نیازی به هرس کردن ندارند. هرس برای نگه داری اندازه ، از بین بردن چوب های مرده و پر پشت شدن بهتر گیاه انجام می شود.

بعضی از گونه ها نیازی به هرس ندارند ، اما این گیاه معمولا به صورت کامل هرس می شود. هرس می تواند در اواخر زمستان یا اوایل بهار انجام شود. در آب و هوای سردتر ، این تاکها ممکن است به هر حال از بین بروند. این گیاهان روی رشد جدید گل می کنند ، بنابراین برای حفظ شکوفه های فصلی ، حتما آنها را قبل از شروع رشد در بهار هرس کنید.

نحوه رشد گیاهان گل ساعتی یا پشن فروت

بیشتر گونه های گل ساعتی باید در آفتاب کامل تا قسمتی سایه ، در خاک متوسط ​​که به خوبی زهکشی شده، کشت شوند. مکان های سرپناهی مانند دیوارهای باغ برای بسیاری از گونه ها توصیه می شود.

اگر نمونه های گلدانی را برای زمستان پرورش داده اید ، به آنها نور روشن و غیرمستقیم بدهید و آنها را ازتابش افتاب مستقیم دور نگه دارید. حداقل دمای محیط در حدود 50 درجه است. اگر گل ساعتی خود را در زمستان به خانه می آورید ، احتمالاً نیمه خفته خواهد بود و ایده آل به نظر نمی رسد ، اما مجدداً در بهار بیدار می شود.

برای محافظت از گیاهان مرزی در زمستان ، تغذیه را در اواخر تابستان متوقف کنید. بعد از افت دمای خاک، ناحیه اطراف ریشه ها را مالش دهید تا از انجماد و ذوب شدن در طی زمستان جلوگیری شود.

پرورش پشن فروت در گلدان

بسیاری از باغداران ترجیح می دهند گل ساعتی های خود را در گلدان پرورش دهند. گل های ساعتی به راحتی در گلدان رشد می کنند و راحتی رشد انها این امکان را برای شما فراهم می کنند که بتوانید آنها را به یک مکان آفتابی تر منتقل کنید یا حتی آنها را برای زمستان به داخل خانه بیاورید. بعلاوه ، رشد در گلدان  از انتشار غیرقابل کنترل گل ساعتی ها  جلوگیری می کند.

از خاک گلدان سرشار از مواد مغذی استفاده کنید و مطمئن شوید گلدان دارای زهکشی خوبی است. خاک گلدان را مرطوب نگه دارید اما اجازه ندهید ریشه ها در آب خیس شده و غرق در اب شوند. گیاهانی که در گلدان رشد می کنند به دلیل اینکه بیشتر آبرسانی می شوند ، نیاز به تغذیه منظم تری دارند. اگر گیاه را برای زمستان به خانه می آورید ، ساقه ها را قبل از جابجایی به ارتفاع 1 تا 2 فوت (30 تا 60 سانتی متر) هرس کنید.

رشد از بذر – نحوه کاشت بذر گل ساعتی یا پشن فروت

بیشتر انواع گل ساعتی ها به صورت  نهال قابل خریداری است. آنها همچنین می توانند از بذر ، قلمه چوب نرم ، لایه بندی یا ریزوم تکثیر شوند.

1. برای صرفه جویی در بذر ، اجازه دهید میوه های گل به طور کامل رسیده شوند. غلاف ها را باز کرده و دانه ها را برداشته و قبل از نگهداری ، انها را تمیز و خشک کنید. اگر در حال ذخیره بذر از گونه های ترکیبی هستید ، به یاد داشته باشید که آنها از بذر درست نمی شوند بلکه به ظاهر گونه های والدین خود باز می گردند.

2. دانه های گل ساعتی ها می توانند جوانه زنی آهسته ایی داشته باشند. بذور را با 1 تا 2 روز خیساندن در آب گرم آماده کاشت کنید. دانه های شناور را دور بریزید.

3. دانه های خوب خیس شده با اب را روی سطح مخلوط خاکهای مرطوب گلدان قرار دهید ، اما آنها را نپوشانید زیرا آنها برای جوانه زدن نیاز به نور دارند. گلدان را درون یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و مهر و موم کنید تا رطوبت آن حفظ شود. اگر بتوانید حرارت پایین (پد گرمایش) را در گلدان تأمین کنید ، احتمال جوانه زدن بیشتر خواهد بود.

4- ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا بذر گل جوانه بزند. همیشه خاک را مرطوب نگه دارید. هنگامی که جوانه ها ظاهر می شوند ، آنها را از نور مستقیم آفتاب تا زمانی که برگهای واقعی به وجود آید ، دور نگه دارید.

انواع گل ساعتی ها یا پشن فروت

انواع متداول گل ساعتی شامل موارد زیر است:

• Passiflora caerulea (گل ساعتی آبی): مناطق 7 تا 9 ، با گلهای آبی که تا 25 فوت (75 سانتی متر) رشد می کند.

• Passiflora coccinea (گل ساعتی سرخ): مناطق10 تا 12 ، با گلهای قرمز تا 12 فوت( 6/3 متر )رشد می کند.

• Passiflora incarnata (گل ساعتی بنفش): منطقه 5 تا 9 ، با گل های بنفش تا 8 فوت (4/2متر) رشد می کند.

• Passiflora incarnata ‘Alba’ (گل ساعتی آلبا) : منطقه 5 تا 9 ، با گل های سفید که تا 8 فوت (4/2متر) رشد می کنند.

• Passiflora alata ‘Ruby Glow’ ( با رایحه ای از گل و بوی معطر): انواع بسیار معطر گل ساعتی ها با گل های 4 اینچی با گلبرگ های زغال اخته و رشته های بنفش غنی رشد می کنند.

• Passiflora edulis: که معمولاً برای میوه خوراکی آن پرورش می یابد. و تا 5 فوت (5/1 متر) رشد می کند.

گلهای ساعتی از ژوئیه تا اکتبر دارای گلهای باورنکردنی هستند اما معمولاً میوه های خوراکی خوشمزه و تخم مرغی روی انها  شکل نمی گیرند. گل ساعتی های بالارونده به سرعت دیوار یا حصار را می پوشانند. چند نوع مختلف از آنها ، از جمله گل شایع ، (گل ساعتی آبی)  Passiflora caerulea ، وجود دارد که در اکثر مناطق جزایر انگلیس یا مناطق استوایی آمریکای جنوبی یافت می شوند. بیشتر گل ساعتی ها دارای برگهای سبز تیره و شکوفه های سفید یا بنفش همیشه سبز هستند. برخی از گل ساعتی ها فقط برای رشد در یک پاسیو یا گلخانه مناسب هستند.

نکاتی برای مراقبت در کاشت پشن فروت یا گل ساعتی ها:

• گل ساعتی ها را در خاک خوب  زهکشی شده به خوبی در معرض آفتاب کامل و در یک مکان دارای پناه مانند پای یک دیوار آفتابی کاشت کنید. شما می توانید گل ساعتی ها را در یک گلخانه ، بایک سیم چرمی یا گالوانیزه روی یک دیوار اجرا کنید. گیاه را به کمک پشتیبان و حصار در باغ هدایت کنید.

• می توان گل ساعتی ها را در گلدان پرورش داد ، اما باید بیشتر آنها را تغذیه کرده و آب دهید ، و آنها به اندازه رشد آن در زمین رشد نمی کنند. یک کمپوست ریز و بدون کشش ، ذغال سنگ نارس را انتخاب کنید.

تکثیر و ازدیاد پشن فروت یا گل ساعتی

• رشد گلهای ساعتی از بذر کار آسانی نیست. گیاهانی که از بذر تولید می شوند می توانند بیش از یک دهه بدون گل بگذرند ، بنابراین تکثیر از طریق قلمه ها ترجیح داده می شود.

• در اوایل بهار قلمه های گل ساعتی را کاشت کنید. برگ ها و شکاف های زیرین ساقه را برداشته و برش را در گلدان کمپوست برش قرار دهید. قلمه ها زمانی با موفقیت ریشه می گیرند که در یک مبدل با دمای پایین در حدود 20 درجه سانتی گراد قرار بگیرند.

• بیشتر گلهای ساعتی بومی مناطق گرمسیری آمریکای مرکزی و جنوبی هستند. بنابراین مشکل اصلی هنگام رشد گلهای ساعتی از دست دادن آنها در زمستان های سخت است.

برای جلوگیری از از بین رفتن گیاهان ، انها را در یک مکان پناهگاهی مانند مقابل یک دیوار غربی یا جنوبی رو به رشد قرار دهید .برداشت قلمه در تابستان می تواند در برابر ضرر و زیان های زمستان  گزینه بهتری باشد.

• بعد از گلدهی برای مرتب کردن و بازگرداندن گیاه به جوانه ایی سالم، نیازی به قطع کردن گل های ساعتی نیست. اگر گیاهان از دست خارج شده اند و نیاز به رشد مجدد دارید ، آنها را در بهار دوباره برش دهید.

گلهای ساعتی که در گلدان پرورش می یابند را در صورت لزوم می توانید در زمستان به مکانی بدون یخبندان منتقل کنید. در صورت رشد در گلخانه یا پاسیو ، گیاهان را از تابش مستقیم نور خورشید با سایه گلخانه محافظت کنید.

• در فصل بهار هر گونه شاخ و برگ آسیب دیده از بادهای سرد را برش دهید.

گل ساعتی
آفات و حشرات پشن فروت

هرچه آب و هوای محل کاشت گرمسیری تر باشد ، آفات بیشتری برای حمله به گل ساعتی وجود دارد. آفات حشرات ممکن است شامل مقیاس ، کنه های عنکبوتی و لارو های سفید باشد. لکه بینی برگ معمولاً در اثر بیماری های قارچی ایجاد می شود.

در این صورت، برگهای آسیب دیده را بردارید تا به سرعت پخش نشود و در صورت لزوم با یک قارچ کش گیاه را درمان کنید. پوسیدگی ریشه در خاکهایی که به خوبی تخلیه نمی شوند متداول است.

هشدار

برخی از گونه های گل ساعتی به شکلی تهاجمی به گونه ایی گسترش می یابند که در بعضی مناطق تهاجمی تلقی می شوند. قبل از کاشت گل ساعتی ، با کارشناسان گیاه شناس محلی خود تماس بگیرید و از نظارت بر روند رشد آنها اطمینان حاصل کنید تا از انتشار آنها به صورت غیرقابل کنترل جلوگیری شود.

کاشت انواع پشن فروت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه