شرایط نگهداری و نحوه پرورش انواع گل حسن یوسف

اشنایی با انواع گل حسن یوسف پرورش نگهداری و نحوه تکثیر ان به صورت کامل
مشخصات گل حسن یوسف

اسم علمی یوسفColeus blumei ،از خانوده Labiatae می باشد. این جنس داری ۱۵۰ گونه از گیاهان همیشه سبزچند ساله یا دائمی است. این گونه بومی جاوا بوده ارتفاع آن به بیش از 45سانتی متر و گسترش آن نیز به بیش از سانتی متر می رسد این گیاه گرچه دائمی است ولی هنگام فصول سرد اگر خارج از گلخانه یا آپارتمان نگاه داریشوند از بین خواهند رفت. برگهای زیبایی ان به رنگهای مخلوط قرمز، سفید ،سبز، زرد و قهوه ای دیده می شود برای این که یک گیاه بوته ای از این گونهبه دست آوریم. گلهای کوچک و آبی رنگ آن را باید هنگام ظهور پنسمان یا قطعکرد.نوع هایی از این گونه اصلا گل نمی دهند. این گونه دارای واریته های بسیاری است که هر کدام دارای برگهایی بهرنگها یا مخلوطی از رنگهای مختلف می باشد. حسن یوسف ها به خاطر زیبایی رنگ برگهایشان هم درون آپارتمان و هم در بیرون در ردیف گیاهان پرارزش و دوستداشتنی می باشند.انواعی ازآنها بارنگهای صورتی و قرمز و رنگ ارغوانی ،قرمز وسبز تحت عنوان ملکه دنباله قرمز وجود دارند . تمام انواع حسن یوسفبه راحتی در آب ریشه دار می شوند.

مراقبت و نگهداری گل حسن یوسف :حسن یوسف به نور متوسط، گرمای متوسط (35-25 ) ، آبیاری فراوان، رطوبت هوای ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد .

از لحاظ نیاز نوری :این گیاه روزانه چهار ساعت و بیشتر به نور مستقیم خورشید نیاز دارد ولازم به ذکر است که در صورت فراهم نبودن شرایط نوری این گیاه به حالتعلفی یا سبز کامل در می آید که در این صورت از جذابیت و زیبایی آن کاسته می شود

هرس و جوان سازی گل حسن یوسف : چون گیاه حسن یوسف دارای رشد سریعی می باشد جهت جلوگیری از رشد سریع و بیقواره شدن آن بایستی جوانه انتهای نوک ساقه را هر زمان که لازم شد قیچیکنید .و اگر لازم شد ان را کاملا حرس کرد. واز حرس کردن ان نترسید. توجه داشته باشید اگ گل شما چند ساله است باید در فصل مناسب همراه با حرس کردن خاک ان را نیز عوض کنید.

خاک:مخلوطی از خاک باغچه، خاکبرگ  (یا مقداری کود حیوانی ) و ماسه، خاک مناسب رشد این گیاه است

تعویض گلدان گل حسن یوسف : هر ۶ ماه ته گلدان را  چک کنید که آیا ریشه ها بیرون زده یا خیر در بیرون زدن ریشه گلدان را تعویض کنید.حسن یوسف گیاهیست با رشد سریع و ۶۰ سانتی متر در سال.

ازدیاد ، :  تکثیر و قلمه زدن گل حسن یوسفگیاه حسن یوسف با دو روش قلم زدن مستقیم و  ریشه دهی در آب ، تکثیر می شود. از اواسط تابستان تا اواخر پاییز ، قلمه هایانتهایی ساقه را به اندازه ۵ تا ۸ سانتیمتر با یک چاقو تیزجدا کنید، ساقه هاینازک و گوشتی قلمه را فشار ندهید. می توانید از پودر هورمون ریشه زاییاستفاده کنید، اگرچه خیلی هم لازم نیست. سپس قلمه ها را در گلدان خود، حاوی کمپوست گلدانی قرار دهید . در دمای ۱۸ تا ۲۰ درجهسانتیگراد و نور مناسب نگاه دارید.مراقب باشید که هرگز خاک گلدان خشکنشود. قلمه ها بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز از تابش مستقیم خورشید قرار دهید. زمانی که قلمه ها ریشه داد آنها را بیرون آورده و در گلدانی با قطر دهانه۹سانتیمتر حاوی کمپوست با پایه پیت قرا دهید. باید دقت کنید که ریشه هاشکسته یا کنده نشود .
نکته : زمانی که قلمه ها در اب هستند تا ریشه دهی هر چند روز یک بار اب را عوض کنید تا گیاه شما پوسیده نشود . همچنین ماندن زیاد قلمه در آب نیز باعث پوسیدگی قلمه می شود.

 

ریشه زدن قلمه حسن یوسف در آب
ریشه زدن قلمه حسن یوسف در آب

بیماری ها ، آفات عوارض و درمان گل حسن یوسف :

برگها زرد میشود می ریزد:  میتواند از کمبود رطوبت یا تشنگی باشد شرایط را  بازبینی کنید

برگهای پایین زرد شده و میریزد: آبیاری زیاد است آبیاری را کم کنید و زهکش گلدان را بازدید کنید

برگها خشک شده و میریزد: به خاطر خشکی و گرمی هواست آبیاری را تنظیم کنید

برگها در حالی که سالمند میریزد : هوا سرد است ممنکن است از آبیاری کم هم باشد

گیاه خوذ را انداخته است:  عوامل مختلف عامل آن است به خاطر تشنگی یا آبیاری زیاد  یا سرما یا کمبود نور ویا از همه مهم تر نور مستقیم خورشید باشد!! شرایط را چک کنید

رنگ برگها کمرنگ و محو میشود : بدلیل نور کم و یا احتمالا استفاده از کود شکری (ازته) میباشد

نقاط سوخته روی برگ  بوجود آمده : از غبار پاشی جلو آفتاب و یا نور مستقیم آفتاب باشد

حشرات سفید پنبه مانند روی گیاه مشخص می باشند : شپشک آرد آلود است سعی کنید اول با پنبه آغشته شده به الکل یا شیره تنباکو روی حشرات بمالید اگر نتیجه نداد از سموم سیستمیک مثل سم کونفیدور  استفاده کنید

 

عکس های زیبا از گل حسن یوسف

گل حسن یوسف
گل حسن یوسف

 

عکس های زیبا از گل حسن یوسف
شرایط نگهداری انواع گل حسن یوسف

منابع : glassy-garden.com – golestan-ali.com – bostane.ir

۶ دیدگاه برای “آموزش کامل و تصویری کاشت نگهداری و تکثیر انواع گل حسن یوسف”

  1. سلام
    مطلبتون مفید بود. فقط میخوام بدونم میشه با لاستیک ماشینم گل کاری کرد؟ کار سختی نیست اخه من از نزدیک ندیدم فقط تو تلوزیون دیدم خیلی دوست دارم اینکار رو انجام بدم.

  2. سلام ببخشید حسن یوسف من در انتهای نوک ساقه گل های آبی داده و خیلی هم دراز و زیاد شدن . باید خرس کنم یا کار دیگه ای ؟؟؟
    و من یک قلمه از حسن یوسف ام گرفتم و تا گذاشتمش تو خاک الان شل شده و افتاده ، خاکش هم مناسب هست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه