تکثیر و نگهداری انار زینتی انار مینیاتوری گلنار

نحوه کاشت تکثیر پرورش نگهداری و مراقبت از انار زینتی ( انار مینیاتوری یا گلنار )

انار زینتی با نام علمی Punica granatum nana”، که به گلنار معروف است؛ گیاهی بومی ایران و عراق، که یکی از گونه های پاکوتاه درخت انار است با گلها و میوه های ریز زینتی می باشد. دارای گلهایی کم پر و پرپر که نوع پرپر آن میوه نمی دهد و با رنگهایی متنوع، گرم، آلویی و عنابی می باشد.

انار زینتی گلهایی به شکل زنگ،چهره ی جذاب درختچه ی زینتی انار را تداعی میکند.گلهای آن می تواند قرمز روشن یا صورتی و سفید باشد.

نیازها مراقبت و نگهداری انار زینتی :

اقلیم :برای مناطق گرم مناسب نیست.اما در بیشتر اقلیم های دیگر خوی طاقت می آورد.به گرمای کم به همان خوبی گرمای زیاد ورطوبت کم تحمل نشان میدهد و لذا برای مناطق خشک لم یزرع مناسب است.

میزان نور و دما :در آفتاب کامل بهترین  نما را دارد.

خاک :خاک با زهکشی خوب را ترجیح می دهد.خاک فقیر را تحمل می کند،اما بهترین رشد را وقتی بروز می دهدکه،پیش از زمان کاشت،مقداری مواد آلی به خاک افزوده شود.

 

طرز کاشت و پرورش انار زینتی :

 

تکثیر:از طریق قلمه های نیمه خشبی برگرفته در تابستان یا اوایل پاییز،یا قلمه های خشبی برگرفته از چوبهای در حال خواب زمستانه تکثیر می شود.

آبیاری:درختچه ی انار خشکی را تحمل می کند،اما اگر گهگاه در هوای داغ و خشک عمیقاً آبیاری شود نشو و نمای بهتری خواهد داشت.

کوددهی:در اواخر زمستان غذای کامل گیاهی به خاک بدهید.

مشکلات انار زینتی :این گیاه از لحاظ آفت حشره ای و بیماری مشکل خاصی ندارد.

گل دهی انار زینتی:از اواخر بها تا سراسر تابستان.

میوه:میوه ی خوشمزه و زیبای انار از اواخر تابستان تا اوایل زمستان بر درخت دیده می شود،که قابل خوردن نیز هستند.

هرس(پیرایش) انار زینتی :برای اینکه شکل خاصی به درختچه ی انار بدهید و برای حفظ رشد متراکم درختچه،در اواخر زمستان یا اوایل بهار آن را هرس کنید.

نگهداری و مراقبت و تکثیر انار زینتی انار مینیاتوری
نگهداری و مراقبت و تکثیر انار زینتی انار مینیاتوری

تکثیر انار زینتی : از طریق قلمه های نیمه خشبی برگرفته در تابستان یا اوایل پاییزیا قلمهای خشبی برگرفته از چوبهای در حال خواب زمستانه تکثیر میشود

نحوه کاشت بذر انار زینتی :

ابتدا بذرها را ۲۴ ساعت درون آب ولرم خیس کنید و در این مدت ۲ مرتبه آب را تعویض کنید تا آب نگند.

توجه : بهترین و مناسب ترین خاک برای جوانه زنی بذرها به خصوص بذر گیاهان خاص و کمیاب ترکیبی از پیت ماس و خاک کوکوپیت است چون این خاک رطوبت را برای جوانه زدن بذرها به خوبی در خود نگه میدارد.

ترکیب خاک برای کاشت بذر انواع گیاهان f1 و خاص و کمیاب : ( ۳۰ درصد کوکوپیت + ۵۰ درصد پیت ماس + ۲۰ درصد پرلیت) البته از کوکوپیت خالی هم میتوانید استفاده کنید اما رشد بذرها خیلی به کندی و ضعیف صورت میگیرد برای تامین مواد مغذی جوانه ها بهتر است مقداری پیت ماس و یا اگر پیت ماس نداشتین از مقداری کود دامی یا ورمی کومپوست استفاده نمائید.

ابتدا باید خزانه ای آماده کنید تا بذرها در آن کاشته شوند و هیچوقت بذرها را مستقیم در گلدان اصلی نکارید.

برای خزانه گرفتن گلدانی با دهنه بزرگ اما ارتفاع کم تهیه کنید و درون آن خاکی که ترکیب نموده اید را بریزید و آبیاری کنید تا خاک خوب خیس شود چون بعداز پاشیدن بذرها نمیتوانید خوب آبیاری کنید حالا بذرها را به فاصله ۲ الی ۳ سانتیمتر بر روی خاک بپاشید ، لایه خیلی نازکی از خاک ترکیبی که درست کردین را روی بذرها بریزید مقدار ریختن خاک بر روی بذرها به اندازه بذر شما بستگی اگر بذرها ریز باشند مثل بذر حسن یوسف باید لایه خیلی نازکی بر روی بذرها بریزید و کاملا روی بذر را نپوشانید چون بذرهای ریز زود پوسیده میشوند و اگر بذرها متوسط هستند حدود نیم سانت و اگر بذرها بزرگ هستند با توجه به اندازه بذر باید خاک طوری باشد که خاک روی بذر را خوب بپوشاند.

حالا مجدد به آن آب بدهید اگر بذرها ریز هستند آب اسپره کنید چون آبیاری به غیر از اسپره کردن باعث جابجایی بذرها میشود. او اگر بذرها درشت هستند به آرامی آب بدهید.

سپس روی گلدان نایلون فریزر بکشید به طوری که هوا خارج نشود این کار باعث حفظ رطوبت و گرما میشود که عمل جوانه زنی به راحتی صورت میگیرد.

وقتی جوانه ها از خاک بیرون زدند نایلون را از روی گلدان بردارید و وقتی چهار یا شش برگ در آوردن آنها را از خزانه در بیاورد و در زمین یا گلدان اصلی با خاکی غنی به صورت جدا گانه بکارید.

دمای مناسب برای جوانه زنی اکثر بذرها ۱۸ الی ۲۵ درجه میباشد .

به این نکته هم حتما توجه شود : هیچ وقت اقدام به نگهداری گل و گیاهان بیرونی در منزل نکنید چون درون منزل نور و تهویه هوای کافی برای رشد گیاهان و درختان بیرونی وجود ندارد حتی کاشت بذر هم ممکن است با مشکل مواجه شود در کل اگر مکانی برای کاشت بذر ندارید و مجبور هستید که در منزل این کار را بکنید بهتر است گلدان خزانه را روی پنجره جنوبی بگذارید تا نور کافی به آن برسد و حتما پس از سبز شدن بذر گیاهانی که بیرونی هستند آنها را به بیرون از خانه انتقال بدهید اگر ( به بیرون انتقال ندهید ساقه ها دراز شده و کم کم از بین میرود )

 

انار زینتی به عنوان بونسا نیز پرورش داده می شود.

بونسا انار زینتی انار مینیاتوری
بونسا انار زینتی انار مینیاتوری

mansourigol.com – glassy-garden.com – bostane.ir – fardayibehtar.com

۱۰ دیدگاه برای “نحوه کاشت تکثیر پرورش نگهداری و مراقبت از انار زینتی ( انار مینیاتوری یا گلنار )”

  1. سلام ممنون از راهنمایی هاتون عزیز نحوه قلمه زدن درخچه انار زینتی رو نگفتین فقط گفتین چه فصل هایی میتونیم قلمه بزنیم لطفا بگین چجوری باید قلمه زد ؟؟ آیا باید قلمه هارو چند روز درون اب قرار بدیم تا ریشه بزنه یا لازم نیست ؟ با سپاس بیکران

  2. سلام من تقریبا ۲سالی میشه که از گلخونه یدونه انار زینتی خریدم. روش پر گل بود اما بعد یه مدت همه گلاش ریخت و دیگه هم گل درنیاورد، چیکار کنم گل بده؟

  3. اگر خوب اب بهش بدین یهو میبینزن که بجای اناز موز میده چون من امتحان کردم جواب داد،،کلی موز داد خوردم موزای چهار سانتی

  4. سلام من یک انار زینتی کرفتم بار هم روش داشت وقتی که اوردمش به گلدان سرامیکی انتقال دادم ولی دو سه روز دیگه خشگ شد چرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه