جزئیات کامل کاشت، پرورش و برداشت فلفل قرمز تند (چیلی)

رشد فلفل چیلی: راهی آسان برای تهیه غذای تند در خانه

از آنجا که فلفل قرمز تند (چیلی) گیاهان مکزیکی بسیار پربار هستند، برای رشد در باغ مناسب هستند. بجز مزه عالی، با توجه به خواص تغییر رنگ آنها، شگفت انگیز است. آنها معمولا در ابتدا سبز می شوند و در طول زمان به رنگ های زرد، نارنجی، بنفش یا قرمز تغییر می کنند. عطر و طعم بعضی از آنها از طعم ملایم تر در زمان سبز بودن تا تند شدن در زمان قرمز شدن تغییر کند.

آنها گرما را ترجیح می دهند و در طول فصل گرم رشد آن ها بهتر می شود. شما می توانید چند هفته پس از آخرین یخ زدگی، کاشت نهال ها راشروع کنید، اما شما باید آنها را در طول شبهای سرد در محیط داخلی نگهداری کنید. به این ترتیب، در طول یک سال یک تجربه لذت بخش خواهید داشت.

نام گیاه شناسی

Capsicum annuum

گروه چرخش

سولاناسه

جوانه زنی

14 تا 30 روز پس از کاشت به طور متوسط

برداشت محصول

تقریبا 8 تا 10 هفته پس از پیوند

بهترین همراهان

انواع دیگر فلفل چیلی

عمق کاشت بذر

انتقال نشا ها درعمق حدود 0.25 اینچ (0.6 سانتی متر) و مراقب ریشه ها

فاصله

فلفل چیلی را تقریبا در فاصله 12 اینچ (30.5 سانتی متر) از هم بکارید

اسیدیته خاک

6.5-5.9

یخ زدگی

به یخ زدگی حساس هستند.

آفتاب

فلفل ها به آفتاب کامل نیاز دارند

میزان آب مورد نیاز

گیاهان شما نیاز به حدود 1 تا 2 اینچ (2.5 تا 5 سانتیمتر) آب در هفته دارند، اما برخی از انواع تندتر ممکن است نیاز به آب بیشتری داشته باشند.

تاریخچه جالب فلفل چیلی

در بسیاری قرن پیش، مردم فلفل چیلی را به طور گسترده در مکزیک و همچنین آمریکای مرکزی و جنوبی رشد داده شدند.

کلمبوس این گیاه فوق العاده را به اروپا آورده است، اما به سرعت در سراسر آسیا و آفریقا گسترش یافته است. به طرز شگفت انگیزی، استعمارگران اولیه افرادی بودند که فلفل را به آمریکای شمالی آوردند و همینطور ادامه یافت.

چه چیزی باعث تندی فلفل چیلی می شود؟

حساسیت فلفل چیلی ناشی از کپسایسین است، ترکیبی شیمیایی است که انتهای گیرنده های عصبی را تحریک می کند. سطح بالاتر از کپسایسین چیلی شما را تندتر می کند.

باور کنید یا نه، اما تندی هر فلفل تندی را می توان با واحدهای Scoville اندازه گیری کرد. خوب، در اوایل دهه 1900، فرد انگلیسی با نام Wilbur Scoville  اولین کسی بود که تندی را در فلفل اندازه گیری کرد. واقعیت این است که تندی آنها ممکن است بسیار متفاوت باشد.

به عنوان مثال، فلفل شیرین یک گیاه ملایم است و در مقیاس Scoville  0 تا 100 است. تندترین آن ها در مقیاس باور نکردنی بین 000،1000 تا 300.000 در است! بنابراین، برای جلوگیری از شگفتی های ناخوشایند، شما باید فلفل را درست انتخاب کنید.

همچنین شما باید بدانید که اگر فلفل های جوان را انتخاب کنید فلفل چیلی شما خیلی تند نیست. آنها در طول زمان خیلی تند تر می شوند و زمانی که به طور کامل می رسند، می توانید عطر و طعم چیلی را انتظار داشته باشید. با این حال، برداشتن برخی از فلفل های نابالغ، اما قابل خوردن باعث تولید فراوان می شود.

چگونگی کاشت

فلفل های قرمز چیلی برای کاشت کمی عجیب هستند، اما آنها با قوانین خود رشد می کنند. این به این معنی است که مقرراتی که برای دیگر سبزیجات کار می کنند، برای فلفل های تند شما ضروری نیست. با این حال، هنگامی که آنها جوانه زده باشند ممکن است چالش برانگیزترین بخش به پایان رسیده باشد.

توصیه می شود اگر در مناطق سردسیر هستید از کاشت دانه های فلفل خودداری کنید چرا که فلفل چیلی گرما پسند است.  اما اگر در مناطق سردسیر هستید بهتر است فلفل ها را در خانه نگهداری کنید و دو تا سه هفته بعد از آخرین فراست آن ها را به باغ منتقل کنید.

درصورتیکه درجه حرارت 70 تا 80 درجه فارنهایت (21 تا 26.7 درجه سانتیگراد) برسد بذر ها در یک هفته رشد می کند، اما باید بدانید که لحظه دقیق جوانه زنی بستگی به نوع فلفل شما دارد.

برای سرعت بخشیدن به جوانه زدن فلفل های چیلی، باید دانه ها را فریب دهید و یک محیط مرطوب، مانند جنگل های بارانی را بازسازی کنید. دانه ها را بین ورق های خیس شده از حوله کاغذی و سپس در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید.

اجازه بدهید برای تأمین اکسیژن  برای دانه ها هوا در داخل کیسه رفت و آمد داشته باشد و کیسه را در جای گرم نگه دارید تا بذر ها جوانه بزنند. دمای ایده آل در این زمان 59 درجه فارنهایت حدود 29.5 درجه سانتیگراد است. از آنجایی که این یک سیستم بسته است، معمولا نیازی به آب اضافی وجود ندارد، اما شما باید مراقب خشک شدن حوله کاغذی باشید.

زمانی که بذر ها بطور متوسط پس از 14 تا 30 روز جوانه زدند، باید آنها را با دقت در گلدان ها نگهداری کنید. سپس تا ظاهر شدن  اولین برگ «واقعی» صبر کنید و نهال های ظریف خود را به پنجره جنوبی آفتابی حرکت دهید.

شما می توانید گیاهان جوان را زمانی که دمای شبانه حداقل 55 تا 60 درجه فارنهایت (13 تا 15.5 درجه سانتیگراد) است، به باغ خود انتقال دهید. آنها در عمق حدود 0.25 اینچ (0.6 سانتی متر) عمیق در زمین قرار دهید و مراقب باشید که ریشه ها آسیب نبینند.

اگر احساس می کنید که برای شما سخت است، میتوان از فروشندگان نهال خریداری کنید یا سفارش آنلاین دهید.

چگونگی رشد فلفل قرمز

فلفل های چیلی به عنوان گیاهان دوست داشتنی از حضور فلفل های دیگر لذت خواهند برد. بنابراین، سعی کنید این گیاهان را کنار هم بکارید. به طور کلی، فاصله ایده آل آنها 12 اینچ (30.5 سانتی متر) است. به این ترتیب، شاخ و برگ یکی از گیاهان بالغ به سختی با برگ فلفل همسایه برخورد دارد و فلفل فضای زیادی برای رشد سالم خواهد داشت.

از آنجایی که این سبزیجات توسط حشرات گرده افشانی شده اند، اگر  می خواهید در سال آینده دقیقا همان نوع فلفل را به دست بیاورید، فقط باید یک نوع رشد داشته باشید. اگر هیبریدی بخواهید باید انواع مختلف بکارید که در این صورت تندی فلفل هم متفاوت خواهد بود.

آماده سازی محل

یک محل مناسب می تواند تفاوت زیادی در نحوه رشد فلفل ایجاد کند. فلفل قرمز ترجیح می دهد که در محلی آفتابی و دارای زهکشی مناسب رشد کند. به این معنی است که شما نیاز دارید حداقل 6 تا 8 ساعت نور آفتاب را در روز طول روز داشته باشید

بخشی از باغ خود را انتخاب کنید که در آن شما چند سال پیش فلفل را نداشتید. فلفل چیلی کمی خاک اسیدی را ترجیح می دهد و    pH 6.5-5.9 برای آنها مناسب است.

خاک نیاز به تولید دارد، اما شما همیشه می توانید آن را با 1 اینچ (2.5 سانتی متر) کمپوست غنی کنید. با این حال، سعی کنید از اضافه کردن بیش از حد نیتروژن به زمین جلوگیری کنید زیرا ممکن است باعث رشد سریع گیاهان شود که این باعث می شود  کمتر تولید کننده بوده و حساس به بیماری های شایع باشند.

کود دهی

اساسا شما باید کود کمپوست یا کود مضاعف با خاک را هنگام کاشت به خاک اضافه کنید. بنابراین، لازم نیست کود بیشتری را بعدا اضافه کنید. هنگامی که نهال 2از سانتی متر (5 سانتی متر) بالا می رود، می توانید کمی از کود مایع را اضافه کنید.

اگر خاک را بیش از حد کوددهی کنید. شاخه های قوی خواهید داشت اما فلفل خیلی تند نخواهد بود. بنابراین، مراقب باشید و فقط از غبار گرانیت، خاکستر چوب یا پودر سنگ برای غنی کردن زمین، استفاده کنید.

همچنین می توانید برخی از برگ های خرد شده و کاه را به عنوان مالچ اطراف سبزیجات خود گسترش دهید، که به خاک کمک می کند تا سرد و مرطوب نگه داشته شود.

آبیاری

سعی کنید گیاه را به درستی بلافاصله پس از کاشت آب بدهید، اما پس از آن از آبیاری سخاوتمندانه فلفل های چیلی خود خودداری کنید. همیشه بهتر است که خاک را تا آنجا که ممکن است خشک نگه دارید.

به این ترتیب، شما رشد میوه ها را تشویق می کنید و شاخ و برگ ها کمتر خواهند بود. به طور متوسط، فلفل حدود 1 تا 2 اینچ (2.5 تا 5 سانتیمتر) آب در هفته نیاز دارد، اما برخی از انواع تندتر ممکن است نیاز به آب بیشتری داشته باشند.

پشتیبانی از گیاه

فراموش نکنید که بعد از اینکه فلفل های چیلی شما شروع به تولید می کنند، باید برای تحمل بار وزنی میوه ها برای گیاه از پشتیبان استفاده کرد.

زمستان گذرانی

اگر میخواهید گیاه فلفل را در طول زمستان حفظ کنید، باید راهی برای حفظ آن از انجماد پیدا کنید. به یاد داشته باشید که فلفل نمیتواند تحت دمای 32 درجه فارنهایت یا همان صفر درجه خودمان نگهداری شود.

بنابراین، می توانید گیاهان خود را پس از از بین رفتن میوه ها و از بین بردن هر گونه آفات، به سطل 5 گالنی (19 لیتر) انتقال دهید. گلدان را در کنار پنجره آفتابگیر قرار دهید، آبیاری را کاهش دهید، و اجازه دهید گیاهان زمستان را در حالت خواب زمستانی بگذارند. بعد از آخرین فراست، شما می توانید فلفل خود را به باغ منتقل کنید.

برداشت فلفل چیلی

به طور کلی، می توانید فلفل سبز را برداشت کنید، اما واقعیت این است که زمانی آن ها برداشت کنید که آنها کاملا رسیده باشند و رنگ آن ها از سبز به زرد، قرمز یا بنفش تغییر کرده باشد. در این زمان رشد آن ها متوقف می شود و  برای برداشت آماده می شوند. این زمان  حدود 8 تا 10 هفته پس از انتقال صورت می گیرد.

شما می توانید با بالا کشیدن فلفل آن ها را بکنید. با این حال، شما همیشه می توانید از قیچی برش برای برش میوه های داغ از گیاهان استفاده کنید. هنگامی که اولین فراست می آید، شما باید تمام فلفل باقیمانده را برداشت کنید.

شما می توانید آنها را تازه پس از شستشو و خشک کردن بخورید ، یا آنها را خشک کنند، و یا بصورت ترشی یا یخ زده ذخیره کنید. از آنجایی که میوه های سبز می توانند تلخ تر باشند، می توانید آنها را به عنوان یک ماده برای کمپوست استفاده کنید.

ذخیره سازی فلفل چیلی

پس از شستشو، شما می توانید آنها را به مدت 5 روز در یخچال نگه دارید.. با این حال، اگر می خواهید در زمستان از آنها لذت ببرید، باید آنها را به درستی ذخیره کنید.

خشک کردن فلفل

شاخه های فلفل را با سوزن و نخ بصورت زنجیره ای به هم وصل کنید و آن را در یک محل گرم و دارای تهویه خوب قرار دهید. پس از یک ماهآن ها کاملا خشک شده اند.

این بهترین روش برای ذخیره انواع فلفل ها با دیواره نازک است. صبور باشید. اگر می خواهید فلفل خشک شده را با رنگ و طعم کامل داشته باشید، باید آن را به آرامی خشک کنید.

ترشی انداختن

از آنجا که فلفل ها میوه های کم سدیم هستند، شما باید آنها را تحت فشار نگه دارید. فلفل کوچک را در یک فنجان ترشی کنید و آنها را در آب نمک درست شده از چهار فنجان سرکه، چهار فنجان آب، نیم فنجان نمک، دو حبه سیر و میخک بگذارید.

فریز کردن

بعد از برداشت فلفل چیلی را در یک کیسه ی فریزر قرار دهید. حتی اگر گوشت آنها کمی بعد از یخ زدگی کمی نرم شود، طعم آنها همچنان آتش می زند. به هر حال، بهتر است از فلفل های یخ زده برای سوپ، سس یا پخت و پز استفاده کنیم، اما نه برای خوردن مستقیم.

بیماری ها و آفات فلفل و درمان آن

خوشبختانه، فلفل های گرم فقط چند مشکل آفات شدید دارند.

شته ها

آنها به دو روش عمل می کنند: حمله مستقیم به فلفل و انتقال ویروس ها از گیاهان آلوده به محصولات سالم. شما می توانید این موجودات را با محصولات مانع (ذرت) ، با جذب سوسک های خشمگین و یا با آفت کش های ارگانیک تحت کنترل نگه دارید.

کریکت ها

این ملخ های کوچک می تواند باعث آسیب شدید گیاهان شما شود. با از بین بردن بوته های زودرس و شخم زدن از شر آن ها خلاص شوید.

کرم فلفل خوار

شما می توانید این ها را در زیر برگ های فلفل تند پیدا کنید. بهترین راه پیشگیری، دستیابی یا جذب دشمنان طبیعی خود کرم ها مانند پرندگان و زنبورهای انگلی است.

کنه ها

شما نمی توانید آنها را مشخص کنید، اما تغییر رنگ، پیچش یا حلقه زنی و اعوجاج برگ قابل مشاهده است. تمام گیاهان آلوده را حذف کرده و آنها را بسوزانید.

آنتراکنوز

این بیماری قارچی به طور کلی بر روی فلفل چیلی تاثیر می گذارد و باعث ایجاد مناطق تاریک و خیس شده در میوه و پوسیدگی می شود. درمان وجود ندارد فقط تمام گیاهان آسیب دیده را نابود کنید.

فوزاریوم ویلت

این بیماری قارچی حاصل از خاک باعث آسیب زدن و ضخیم شدن و زرد شدن گیاه می شود. با استفاده از روش های درست کشاورزی ، از جمله کاشت فلفل در خاک به خوبی کشت، کشت چرخشی و زهکشی بهبود یافته، با آن ها مبارزه کنید. گیاهان آلوده را حذف  کنید و آن را بسوزانید.

سوختگی جنوبی

شما رشد قارچ سفید و سفید شدن برگ های پایینی را در ساقه گیاهان آلوده مشاهده خواهید کرد. حذف گیاهان آسیب دیده و سوزاندن آنها. با خیش عمیق، این بیماری را تحت کنترل قرار دهید.

نقطه های باکتریایی

این بیماری تحت شرایط گرم و مرطوب ایجاد می شود. شما لکه های قهوه ای را در قسمت پایین برگ و میوه های فلفل مشاهده خواهید کرد. باید از دانه های تحت تاثیر این شرایط استفاده نکنیم تا از بروز عفونت جلوگیری کنیم.

منبع: https://www.thedailygardener.com/how-to-grow-chili-pepper#more-5261

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه