آموزش روش سیم پیچس شاخه y شکل بونسا

سیم کشی یکی از تکنیک های اساسی برای پرورش بونسای است. بدین وسیله می توانیم رشد جدید گیاه را هدایت کرده و رشد فعلی آن را تغییر دهیم. اجرای سیم کشی می تواند دشوار بوده و حتی باز کردن سیم ها از شاخه ها باید با دقت زیادی انجام شود.

البته سیم کشی می تواند بسیار جذاب هم باشد. ما در زمان سیم کشی، خودمان را نشان می دهیم و با تکرار و تمرین، این تکنیک می تواند طبیعت گیاه را شکل دهد.

افراد مبتدی معمولا سیم کشی را بسیار پر چالش می بینند که البته دلایل قانع کننده ای هم دارند. منابع کمی وجود دارد که دقیقا نشان دهد چطور باید این کار را انجام داد و افزایش مهارت های یک نفر به طور کلی نیاز به دستورالعمل مناسب و تکرار و تمرین بسیار زیاد دارد.

هر زمان ما می خواهیم موقعیت یک شاخه را تغییر دهیم، در واقع به ما مسئله ای داده شده است که باید آن را با سیم حل کنیم. برای آنکه با سیم کشی آشنا شوید، می خواهم با روش های موجود برای حل یک مشکل شروع کنم- چگونه شاخه ای را که به دو شاخه کوچکتر تقسیم می شود را سیم کشی کنیم.

چگونه شاخه y شکل را سیم کشی کنیم :

سیم کشی یک شاخه مستقیم تا حدودی مشخص است- ما سیم را تا جایی دور شاخه می پیچانیم که به انتهای شاخه برسیم. اما اغلب اوقات شاخه ها به شاخه های کوچکتری تقسیم می شود که در نهایت شکل y را به وجود می آورند.

اینجا بهتر است به یک اصل اساسی در سیم کشی بونسای اشاره کنم: به طور کلی، به دنبال وصل کردن دو شاخه با اندازه های برابر با یک سیم باشید.

من می توانم اصل اساسی دوم را نیز اضافه کنم: وقتی دو شاخه را با یک سیم به هم متصل می کنید، از جایی شروع کنید که شاخه ها با هم تلاقی دارند.

روش های زیادی هست که می توانید از آنها استفاده کنید و دلایل خوبی نیز وجود دارد برای آنکه یک نفر یک روش و دیگری روش دیگر را انتخاب کند. برای امروز، دوست دارم با ساده ترین روش آغاز کنم. وقتی دو شاخه Y شکل را با یک سیم به هم متصل می کنید، دو نقطه شروع بسیار خوب وجود دارد. شما می توانید با قرار دادن سیم روی Y و پیچاندن سیم دور شاخه شروع کنید و یا می توانیم سیم را زیر Y گذاشته و سیم کشی را از آنجا شروع کنید. هر دو روش قابل قبول هستند.

وقتی با قرار دادن سیم روی Y شروع می کنید، چنین خواهد بود.

سیم کشی بونسای

 • قرار دادن سیم روی Y

شاخه های سیم کشی شده

 • و اینجا هم پروسه با قرار سیم زیر Y نشان داده شده است.

 • قرار دادن سیم زیر Y

سیم کشی بونسای

 • شاخه های سیم کشی شده- نقطه شروع زیر Y می باشد

پیش از آنکه بیشتر در موضوع عمیق شویم، به شکل سیمی که دو شاخه را به هم متصل می کند توجه کنید. با اینکه عجیب است اگر مشکل سیم کشی با توجه کردن به این نکته حل شود، اما این الگو بسیار کاربردی می باشد.

آنچه بدان توجهی نشده است، پیچیدن سیم می باشد.

وقتی دو شاخه با اندازه برابر را سیم کشی می کنیم، معمولا به این نتیجه می رسیم که یک سیم منجر به حرکت هر دو شاخه می شود. وقتی یک سیم به خوبی پیچیده شده باشد، می توانیم هر شاخه را به طور مستقل خم کنیم.

حالا می خواهم ساده ترین روش برای پیچاندن سیم هایی را معرفی کنم که شاخه های Y شکل را به هم متصل می کند.

چگونه سیمی که شاخه های Y شکل را به هم متصل می کند بپیچانیم

وقتی شاخه ای را سیم کشی می کنیم که به دو قسمت تقسیم می شود، سه گزینه اساسی برای پیمایش این شاخه ها داریم. ما با سیم کشی بخش سمت راستی، وسط یا سمت چپی Y شروع می کنیم. اینجا می توانید ببینید منظور من چیست.

 • سیم کشی بخش سمت راستی Y

 • سیم کشی وسط Y

 • سیم کشی بخش سمت چپ Y

بیایید ببینیم چه اتفاقی می افتد وقتی چرخش سیم به سمت چپ می رود.

متمایل کردن سیم کشی به سمت چپ شاخه

توجه داشته باشید که پیچش سیم پس از تقسیم شاخه باید دو تا باشد. به طور کلی پس از تقاطع شاخه ها، چرخش سیم باید ½ 1 تا 2 عدد باشد تا موثر باشد.

حالا که سیم اولی را پیچاندیم، می توانیم سیمی را اضافه کنیم که دو شاخه را به هم متصل می کند.

همانطور که بالاتر گفته شد، دو نقطه برای شروع وجود دارد- یکی با سیم کشی از بالای Y و دیگری با سیم کشی از پایین Y. هرچند تنها یکی از این دو گزینه کارآمد خواهد بود چرا که ما می خواهیم سیم با سیمی که در ابتدا پیچانده شده هم راستا باشد. برای انتخاب بهترین گزینه، کافی است سیم را در محل قرار داده و ببینید سیم ها چطور روی هم قرار می گیرند. بیایید با سیم کشی از زیر Y شروع کنیم.

سیم کشی بونسای

 • سیم کشی از زیر Y

 • سیم کشی انجام شده

در این مورد، شروع کار از زیر Y گزینه صحیحی بود چرا که دو سیم به خوبی با هم جور شده اند.

بیایید ببینیم چه اتفاقی می افتد اگر با گذاشتن سیم روی Y شروع کنیم.

سیم کشی بونسا

 • شروع با گذاشتن سیم روی Y

شاخه ای که به شکل نادرست سیم کشی شده است

همانطور که از تصویر بالا واضح است، شروع کردن سیم کشی از بالای Y گزینه مناسبی در این مورد نبود. چرا؟ چون سیم هایی که از روی هم رد می شوند به اندازه سیم هایی که یکدیگر را قطع نمی کنند موثر نیستند و سیم های متقاطع بیشتر احتمال دارد که شاخه را قطع کنند. سیم های متقاطع همچنین زشت هستند. به خاطر تمامی این دلایل، می توانیم یک قاعده کلی دیگر را برای سیم کشی عنوان کنیم: به طور کلی، از سیم های متقاطع پرهیز کنید.

بنابراین تا اینجا تقاطع دو شاخه را سیم کشی کردیم و سیم دومی را هم اضافه کردیم که به شکل تمیز دو شاخه را به هم متصل می کند. آیا هنوز جایی برای بهبود کار وجود دارد؟ بله.

وقتی انتخاب می کنید که سیم اولی را دور کدام شاخه بپیچانید، بهترین کار این است که ضخیم ترین شاخه را انتخاب کنید. در بسیاری از موارد، هر دو شاخه اندازه برابری دارند اما در این مورد، شاخه سمت راستی ضخیم تر به نظر می رسد. این هم از زمانی که سیم اولی را دور شاخه سمت راست می پیچانیم.

سیم پیجیده شده دور شاخه سمت راست

حالا می توانیم دوباره سیم دوم را آورده و تشخیص دهیم آیا باید سیم را روی Y قرار دهیم یا زیر آن.

 • گذاشتن سیم در بالای Y

وقتی سیم اولیه در سمت راست این شاخه پیچانده شده است، بهترین نقطه برای شروع، بالای Y است.

 • شاخه سیم کشی شده

سیم کشی بونسای

 • همان شاخه- دید از زیر

اشتباهات متداول

وقتی صحبت از سیم کشی شاخه های Y شکل می شود، به چند اشتباه رایج بر می خوریم.
یکی از متداول ترین این اشتباهات، خیلی کوتاه گرفتن سیم اولیه است. اگر سیم اولیه پیش از تقسیم شاخه تمام شود، تقریبا هیچ تاثیر به خصوصی نخواهد داشت.

سیمی که کوتاه بوده و پیش از تقاطع تمام می شود.

نتیجه خیلی کوتاه گرفتن سیم- سیم هیچ کار خاصی برای نگه داشتن شاخه های کوچکتر نمی کند.

وقتی سیم از تقاطع عبور می کند اما به اندازه ½ 1 یا 2 چرخش نیست هم همان نتیجه حاصل می شود.

سیم اولیه برای پشتیبانی از سیم های بعدی بسیار کوتاه است.

ادامه دادن سیم برای بیش از 2 چرخش بی فایده بوده و فقط باعث هدر دادن سیم است.

یکی از مشکلات متداول دیگر زمانی اتفاق می افتد که هر دو سیم در مسیر درست پیچانده می شوند اما بین سیم ها فضای خالی وجود دارد.

سیم کشی بونسای

فضای خالی میان سیم ها

با اینکه سیم کوتاه تر به خوبی پیچانده شده است، سیم کشی نامناسب است و در صورتی که سیم های دیگری بخواهند از این مقطع عبور کنند، مشکل ایجاد خواهد شد.

مشکل آخر زمانی به وجود می آید که جهت چرخش سیم در تقاطع شاخه تغییر می کند.

سیم کشی شاخه بونسا

تغییر جهت چرخش سیم در مقطع شاخه

بسیاری از افرادی که در سیم کشی مبتدی هستند، متوجه نمی شوند چه زمانی این اتفاق می افتد تا زمانی که سعی می کنند دو شاخه کوچکتر را به هم متصل کرده و می بینند روش های بالا کارآمد نیستند. تا زمانی که دلیل مناسبی برای انجام این کار نداشته باشید، هر سیمی را که چنین الگویی دارد حذف کرده و سعی کنید پیچش سیم ها را در جهت تقاطع شاخه ها انجام دهید.

یادگیری دنبال کردن تقاطع Y شکل، تکنیکی عالی برای افراد مبتدی در زمینه پرورش بونسای می باشد. وقتی روش های اصلی و اساسی به خوبی فهمیده شدند، یادگیری چگونگی سیم کشی تقاطع های پیچیده تر یا درک تکنیک های مربوطه مانند انتخاب موثر ترین مسیر برای پیچش ها ساده تر خواهد بود.

 

منابع : myboostan.combonsaitonight.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه