معرفی، پرورش و کاشت میوه اژدها

میوه اژدها که پیتایا ( Pitaya )   یا دراگون  فروت نیز نامیده می شود یکی از میوه های شناخته شده در غرب  است و در سایر نقاط جهان مانند جنوب شرق آسیا  نیز یافت می شود. میوه اژدها احتمالا به دلیل شکل ظاهری آن که پوستی پوشیده از فلس دارد به این اسم نامیده می شود. میوه اژدها در واقع بومی مکزیک و جنوب آمریکا می باشد و به خوبی در آسیا شناخته شده و به طور گسترده در سراسر این منطقه پرورش داده می شود.

مردم بیشتر از چهره جالب آن خوششان می آید و البته گفته می شود که خواص بسیار زیادی نیز دارد. به همین خاطر، برای اینکه بیشتر با این میوه گرمسیری آشنا شوید، به طور کامل در مورد آن برایتان توضیح داده ایم.

نحوه کاشت  میوه اژدها:

میوه اژدها تقریبا در اکثر نقاط جهان می تواند رشد کند . در مناطق سرد میوه اژدها به محافطت نیاز دارد و نباید در دمای کمتر از 8 درجه سانتی گراد نگه داری شود و در مناطق گرم با زمستان معتدل بهتر رشد می کند. دمای مناسب برای رشد میوه اژدها، درجه حرارت متوسط بین 21 تا 29 درجه سانتی گراد می باشد. گیاه میوه اژدها می تواند در شرایط خشکی زنده بماند، با این حال به نظر می رسد با دادن آب به صورت منظم به این گیاه، عملکرد آن بهتر خواهد شد و میوه های آن طعم بهتری خواهند داشت و باردهی آن نیز بیشتر می شود. خاکی که برای کاشت میوه اژدها مورد استفاده قرار می گیرد باید زهکشی خوبی داشته باشد تا آب به راحتی بتواند از آن عبور کند. میوه اژدها توسط بذر یا قلمه کاشته می شود، از دانه هایی که درون میوه اژدها است می توان برای کاشت گیاه جدید استفاده کرد. میوه اژدها در آفتاب کامل بهتر رشد می کند، هرچند این گیاه در سایه جزیی هم قادر به رشد است.
زمان کاشت
زمان مشخصی برای کاشت میوه اژدها در نظر گرفته نشده است. این کاکتوس زندگی طولانی دارد و می توان آن را در هر زمانی کاشت. فقط باید از نظر دمایی گیاه را تحت نظر داشت و نباید آن را در دمای کمتر از 8 درجه سانتی گراد قرار داد. برای کاشت میوه اژدها با بذر بهتر است بعد از رفع سرما این کار انجام شود.
به نظر می رسد رشد گیاه بالغ که دارای گل است متوقف می شود. تولید میوه ابتدا با گل دهی شروع می شود و بهترین میوه زمانی تولید می شود که گیاه به بالاترین نقطه از رشد خود برسد. بعد از گل دهی، تولید میوه 6 هفته تا چند ماه ممکن است طول بکشد.
یکی از مشکلاتی که باعث می شود کاکتوس از بین برود آبیاری بیش از حد و یا ماندن آب در خاک است، بنابراین باید اطمینان داشته باشید خاکی که استفاده می کنید زهکشی خوبی داشته باشد. میوه اژدها در خاک های سبک حاوی کمپوست و هوموس به خوبی رشد می کند. این گیاه در خاک های سنگین به سرعت پوسیده می شود.
برای کوددهی به گیاه میوه اژدها می توان یک یا دوبار در سال از مخلوط کودهای مرغ و بلدرچین استفاده کرد. باید مواظب بود کود با فاصله از ساقه یا تنه گیاه ریخته شود. همچنین می توان از کودهای تجاری موجود در بازار نیز استفاده کرد. این گیاه در شرایط سخت نیز رشد می کند ولی با مراقبت از آن عملکرد گیاه بهتر خواهد بود.
در صورتی که گیاه دچار آفتاب سوختگی شود، آبیاری به پایه گیاه باعث بهبود آفتاب سوختگی می شود.
برداشت میوه اژدها
میوه اژدها بعد از برداشت رسیده نمی شود، بنابراین قبل از برداشت اطمینان حاصل کنید که میوه کاملا رسیده شده باشد. میوه رسیده رنگ آن کاملا از سبز به زرد یا قرمز تغییر پیدا می کند. همچنین زمانی که میوه به آرامی فشرده می شود باید پوست آن کمی نرم شده باشد.
برای جدا کردن میوه، آن را بچرخانید و سپس با یک کشش آن را از درخت جدا کنید. میوه رسیده باید به آسانی جدا شود، در صورتی که به راحتی جدا نشود هنوز کاملا نرسیده است.
در چیدن میوه های زرد، خارهای آن به دست آسیب می رسانند و نباید با دست به صورت مستقیم آن را برداشت کرد. مثلا می توان با کمک یک انبر میوه ها را برداشت کرد و یا از دستکش های ضخیم برای برداشت میوه اژدهای زرد استفاده کرد. در صورتی که میوه رسیده باشد باید مقداری از خارها ریخته شده باشند، به هر حال برای چیدن آن ها باید مواظب بود.
میوه اژدها در دمای 7 تا 10 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی 90 تا 98 درصد، به مدت 2 تا 3 ماه قابل نگه داری است.
آفات گیاه میوه اژدها
آفات شامل مورچه ها و کرم ها هستند. زمانی که میوه ها رسیده می شوند ممکن است مورد حمله پرندگان قرار بگیرند. با این حال به دلیل خار دار بودن گیاه این اتفاق به ندرت می افتد و به نظر نمی رسد بالارفتن از درخت میوه اژدها و نشستن روی درخت برای حیوانات کار آسانی باشد.
در صورت بالا بودن رطوبت در تابستان ممکن است مشکلات قارچی به وجود آید که باعث ایجاد لکه های زنگ روی گیاه می شود. در صورت بروز مشکلات قارچی باید از قارچ کش استفاده شود و همچنین شاخه هایی که دچار آسیب شده اند را باید جدا کرد.
گل دهی و تولید  میوه
باردهی می تواند در طول سال متفاوت باشد. در صورتی که گل دهی در تابستان باشد تولید میوه در پاییز و زمستان انجام می شود. گل های میوه اژدها گاهی اوقات دارای گلبرگ هایی با اندازه بیش از 20 سانتی متر می شوند. گل میوه اژدها بسیار زیبا است و گلبرگ های بیرونی آن سفید و پرچم آن زرد می باشد. بهترین زمان برای دیدن گل ها موقع طلوع آفتاب است. گل ها معمولا در طول شب باز هستند، با این حال گل های باز در طول روز هم دیده شده اند.

ارزش غذایی میوه اژدها :

این میوه مقادیر نه چندان زیاد از انواع ویتامین ها را در خود دارد که از جمله می توان به آهن و ویتامین C اشاره کرد.

مقادیری که در ادامه نوشته ایم:

  • کالری: ۵۲
  • پروتئین: ۱٫۱ گرم
  • چربی: ۰٫۴ گرم
  • کربوهیدرات: ۱۱ گرم
  • فیبر: ۳ گرم
  • ویتامین ث: ۳۴ درصد RDI
  • آهن: ۱۰٫۶ درصد RDI
  • تیامین: ۲٫۷ درصد RDI
  • ریبوفلاوین: ۲٫۹ درصد RDI

میوه اژدها مقادیر زیادی فیبر و ویتامین C و مقدار کمی کالری دارد و به همین دلیل می توان آن را منبع کاملی از مواد مغذی به شمار آورد.

مزیت های سلامتی

مطالعه روی حیوانات نشان داده که میوه اژدها می تواند برای شرایط گوناگون سلامتی مفید واقع شود. یکی از دلایلش نیز وجود مقادیر زیاد از ویتامین C، فیبر و آنتی اکسیدان در این میوه است.

هر دو گونه سفید و قرمز دراگون فروت را روی موش های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار داده و ثابت کرده اند که در کاهش میزان مقاوت به انسولین و کبد چرب بسیار موثر بوده اند. در یکی از این تحقیقات، یک رژیم غذایی چرب به موش ها داده شد. سپس عصاره این میوه را به آن ها داده و متوجه شدند که کبد چرب و التهاب را کاهش می دهد. دلیلش هم این است که در باکتری های موجود در معده و احشا، تغییرات مفید ایجاد می کند.

 

در یک آزمایش دیگر که روی موش های دیابتی انجام شد نیز مشخص گشت پس از تزریق عصاره میوه اژدها، تا ۳۵ درصد از «مالون دی آلدئید» کاهش یافته است. البته هنوز هیچ تحقیقی صورت نگرفته تا این تاثیرات را در بدن انسان ها نیز تائید نماید.

 میوه اژدها همچنین برای کاهش نشانه های سندرم متابولیک که به دیابت نوع ۲ منجر می شود نیز موثر است.

منابع:foodfacts.mercola.com ، thespruceeats.com ، bostan.ir

 

یک دیدگاه برای “معرفی، پرورش و کاشت میوه اژدها”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه