نگهداری و مراقبت از گل خورشیدی

کاشت ، پرورش و مراقبت از گل خورشیدی

زمان گلدهی گل خورشیدی بهار به تابستان است البته پس از آن که گیاه بالغ شد که در حدود ۳ سال طول میکشد….  

   اسم علمی‌گیاه خورشیدی Clivia miniata ، از خانواده Amaryllidaceae میباشد. این گونه بومی‌آفریقای جنوبی است

 برگهای آن خطی یا نوار مانند به رنگ سبز تیره براق و به طول نیم متر می‌باشد ارتفاع این گیاه به حدود ۵۰ سانتی متر می‌رسد. ساقه گل دهنده در انتها در حدود ۱۰ تا ۲۰ عدد گل به رنگ نارنجی متمایل به قرمز از اوایل تا اواسط بهار می‌دهد .

 این گیاه ریزوم‌دار و همیشه سبز دارای برگ‌های نواری شکل و نیمه افراشته به رنگ سبز تیره که مستقیماً از سطح زمین می‌رویند میباشد که طول آنها ۶۰ – ۴۰ سانتی‌متر است. هر یک از ساقه‌های گیاه ۲۰ – ۱۰ گل نارنجی یا قرمز رنگ در فصل بهار یا تابستان تولید می‌کند.

زمان گلدهی این گیاه بهار به تابستان است البته پس از آن که گیاه بالغ شد که در حدود ۳ سال طول میکشد.
نگهداری و مراقبت از گل خورشیدی

از اوایل پاییز باید به گیاه آب کمتری داد تا این طول ساقه گل دهنده به ۱۵ سانتی متر برسد. سپس به میزان مناسب آب داده و آن را در حرارت ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد نگاه می‌داریم.

بهتر است در مورد این گیاه برای آبیاری از آب مقطر استفاده شود. پس از گل دادن باید خاک گلدان را عوض کرد و این عمل در اردیبهشت و خرداد ماه صورت می‌گیرید ولی می‌توان در بعضی سالها فقط قسمت سطحی خاک گلدان را تعویض نمود.

کاشت و پرورش پیاز گل خورشیدی
کاشت و پرورش گل خورشیدی

 

اما باید مواظب بودکه به ریشه‌های متورم و گوشتی آن آسیبی نرسد. اگر گل‌ها را نچینید می‌توانید از گیاهان بذر گیری نمائید. معمولا حدود ۱۰ ماه طول می‌کشد که بذر‌ها برسند

گل خورشیدی به نور کم تا معمولی، گرمای متوسط، خاک همیشه خیس، رطوبت هوای هوای ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد

 کود مورد نیاز این گیاه را میتوان به میزان ۳ گرم در لیتر هر هفته یکبار از فروردین تا شهریور، مورد استفاده قرار داد

مخلوطی از خاک باغچه، ماسه و خاک برگ یا خاک جنگلی مرطوب، برای رشد آن مناسب است.

 قبل از گلدهی خورشیدی‌ها در اواخر اسفند یا اوایل فروردین با یک کود کامل بیست بیست بیست کود دهی کنید تا گلهای بهتری تولید بکند. مراقب باشید در زمانی که گل دارد کود ندهید.بعد از ریختن گلها هم میتوانید ماهی یکبار کود کامل بدهید.

 تکثیر و ازدیاد گل خورشیدی : خورشیدی از طریق پاجوشهایی که مجاور پایه مادری، بین برگهای تسمه ای شکل، غده‌ها و ریشه‌ها به وجود آمده اند تکثیر می‌شود. اواخر تابستان که گلدهی به پایان رسیده است، گیاه را طوری از هم جدا کنید که بتوانید به پاجوشها دسترسی داشته باشید.

پاجوشهایی را که به اندازه کافی بزرگ شده اند، با یک چاقوی تیز جدا کرده و به تنهایی در گلدانی با قطر دهانه ۱۱ تا ۱۳ سانتیمتر، حاوی کمپوست با پایه پیت قراردهید. هر پا جوش باید شامل حداقل سه یا چهار برگ بوده و طول آن حدود ۲۵ سانتیمتر باشد.

قلمه‌ها را در مای ۱۸ تا ۲۰ درجع سانتیگراد نگاه دارید و به طور منظم خیس و خشک بودن خاک را کنترل کنید. زیرا آبیاری به موقع به ویژه در مراحل اولیه تکثیر، در سرعت ریشه دهی بسیار موثر است.

آفات و بیماری های گل خورشیدی
گل خورشیدی

خلاصه اینکه : گل خورشیدی مکان نیم سایه کنار پنجره ای رو به شرق و یا غرب، خاک سبک که دارای زهکش خوب باشد، در فصل تابستان هر دو روز یک بار گیاه را آبیاری نموده و در زمستان آبیاری را کاهش می دهند و خاک را نسبتاً خشک نگه می دارند. حداقل دمای قابل تحمل آن در فصل زمستان ۱۰ درجه سانتیگراد است.

: منابع  http://3001.ir  – en.wikipedia.org – aftabir.com – golestan-ali.com – kibod.com –

۳ دیدگاه برای “پرورش و نگهداری گل خورشیدی”

  1. سلام. گل خورشیدی دارم که الان بالغ شده اما سر بعضی از برگهاش زرد شده علتش چیه؟ درضمن اصلا گل نمیده چه کار باید بکنم که گل بده؟ ممنون میشم پاسخ بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه