کاشت و مراقبت از گل آنتوریوم یا فلامینگو

گل آنتوریوم گیاه زیبای آپارتمانی است. برگهایش کشیده و خنجری به رنگ سبز پررنگ و براکته هایش قرمز و قلبی شکلند.دوام گل و براکته آنتوریوم زیاد بوده و ۲ تا ۳ ماه پایدارمی ماند.گلهای واقعی آنتوریوم اندام فنرمانندی اند که از داخل براکته ها رشد می کنند.

گلهای ان خوشه ای و پیچیده شده در یک براکته بزرگ قلبی شکل رنگین میباشد.این گیاه مانند ساقه اصلی بوده و ارتفاع آن به بیش از ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر می رسد، دارای برگهای کمی پهن، سبز تیره و به طول بیش از ۱۸ سانتیمتر می باشد براکته ها با اسپات قرمز، صورتی، زرد و یا سفید در اواخر بهار یا فصل تابستان ظاهر می شونددو رقم از این گل شناخته شده:۱/شزریانوم ۲/اندرنوم.این گیاه به خاطر گلهای بادوام و زیبایش که غالبا دارای دمگل بسیار بلند است در گلخانه کشت و کار میشود.بسیاری از گونه ها در گلخانه در فصل پاییز و زمستان گل میدهد . اسم علمی آنتوریوم، Anthorium scherzerianum و از خانواده Araceae  و بومی گواتمالا و کوشاریکا می باشد.

به دلیل مقاومت این گیاه به سایه میتوان ان را در منازل پرورش داد.

مراقبت و نگهداری از گل آنتوریوم

نور گل آنتوریوم :

به نور ملایم با سایه آفتاب علاقه مند است. در تابستان آن را از نور مستقیم آفتاب محافظت کنید.

گرما و رطوبت گل آنتوریوم :

دوستدار محیط گرم و مرطوب است. آنتوریوم به جنگلهای استوایی تعلق دارد، به همین دلیل گرما و رطوبت زیاد سبب رشد بهتر آن می گردد.

کاشت و مراقبت از گل آنتوریوم یا گل فلامینگو
کاشت و مراقبت از گل آنتوریوم

خاک گل آنتوریوم :

این گیاه در تورب بسیار خوب رشد ونمو میکند.همچنین در مخاوطی از ۵۰٪تورب ۵۰٪ماسه و یا ۵۰٪ خاک برگ پوسیده و ۵۰ ٪ ماسه میتوانیم انتوریوم بکاریم.

ابیاری گل آنتوریوم :

به اب سنگین و سرما بسیار حساس است در زمستان۸-۶ هفته استراحت دارد بنابراین به ابیاری کمی نیاز دارد.

گلخانه گل آنتوریوم :

انتوریوم به نور ملایم ، محیط گرم ،خاک مرطوب احتیاج دارد.در ماه های بهار و تابستان باید شیشه های گلخانه را پوشاند زیرا گیاه به نور مستقیم افتاب نیازی ندارد.همواره باید انها را در گلخانه گرم و مرطوب کشت و کار کرد.

ازدیاد و تکثیر گل آنتوریوم :

طرز تکثیر معمولی ان از طریق تقسیم بوته است.در اطراف یک بوته انتوریوم ده ها پاجوش رشد میکند که با بیرون اوردن بوته از خاک به اسانی پاجوش ها جدا میشوند.هرگز ریشه را با زور جدا نکنید و سعی کنید پاجوش ها را از کنار پایه مادری جدا کنید ، که رشد فعال داشته و برگهای جدید تولید کرده اند. سپس آنها را در گلدانی با قطر دهانه ۱۳-۱۱ سانتیمتر ، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت، بکارید. مراقب باشید گیاهچه به زیر خاک فرو نرود و کمی بالاتر از سطح خاک قرار بگیرد. دمای محیط را روی ۲۴ درجه سانتیگراد تنظیم کرده و رطوبت را بالا نگه دارید. برای این منظور یا مرتب مه پاشی کنید و یا گلدان یا کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید.

تکثیر انتوریوم از طریق کاشت بذر امکانپذیر است.بذر آن در محیطی با حرارت ۲۲ درجه سانتی گراد و در مدتی بین ۵ تا ۷ هفته سبز میکند.کاشت بذر در تورب نتیجه خوبی داده است.

پرورش گل آنتوریوم یا گل فلامینگو در گلخانه
پرورش گل آنتوریوم یا گل فلامینگو در گلخانه

بیماری ها ، آفات  و درمان گل آنتوریوم :

در صورتی که گلدان شما برگهای جدید ریز و رنگ پریده ای می دهد و گلهای آن ظاهر نمی شود. تغذیه مصنوعی را شروع کنید چون ظاهرا خاک گلدان خیلی فقیر است. و اگر فقط با ظاهر نشدن گلها روبه رو شدید، نور محیط رشد گیاه مناسب و کافی نیست، پس آن را به محل پرنورتر اما دور از اشعه مستقیم آفتاب منتقل کنید. این عارضه ممکن است مربوط به آبیاری زیاد از اندازه هم باشد. در زمستان هفته ای ۱ بار آبیاری کافی است. برگهاس خیلی پر پشت اما بدون گل بیانگر غنی بودن زیاده از حد خاک می باشد. و باید در زمستان خاک گلدان را تعویض و تعدیل کرد حمله قارچ به این گیاه لکه های قهوها ی روی برگ ها تشکیل می دهد و باید با محلول قارچکش نفوذی سمپاشی صورت گیردو برگهای خیلی صدمه دیده، حذف شوند.

اگر در زمستان هوا خیلی سرد و مرطوب باشد برگها زرد شده و به سمت پایین ، می پیچد بنابراین باید گلدان را به محل گرمتری منتقل نمود و آبیاری را کمتر کرد در صورتی که برگهای سبز می پیچد هوا سرد و خشک است. برگهای سیاه شده در نتیجه سرمای زیاد، ایجاد می شوند و برگهای نازک ، کم آب و زرد رنگ معرف گیاه تشنه می باشد. اگر زخمهای سفید پنبه ای در زیر برگ و قاعده آن تشکیل شوند. یعنی حشرات آفت در حال فعالیت است می توانید هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید و با پنبه آغشته به سم زخمها را خیس نمایید. عامل ایجاد رشته های تار عنکبوتی در سطح برگ کنه ریز قرمز است. باید با پارچه مرطوب برگهار ا تمیز کنید و با سم کنه کش گیاه را سمپاشی نمایید. تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است .

اگر برگها براق بودن خود را از دست داده اند روزانه با آب ولرم برگها را پاشی کنید چون علت این امر می تواند هوای خشک باشد. صدمات فیزیکی برگها را شکافدار و مریض نشان می دهد بنابراین گلدان را از محل پر تردد دور کنید و برگهای صدمه دیده را قطع نمایید.

کاشت و نگهداری گل آنتوریوم یا گل فلامینگو در گلدان
کاشت و نگهداری گل آنتوریوم یا گل فلامینگو در گلدان

منابع :

golestan-ali.com – beytoote.com – hawzah.net – bostane.ir –

۱۳ دیدگاه برای “پرورش و نگهداری گل آنتوریوم”

 1. سلام وقت شما بخیر ….جناب گلهای قرمز من رنگشون داره صورتی میشه و کلهای جدید که در میاره سبز می مونه لطفا راهنماییم کنید…..ممنونم

 2. سلام وقت بخیر
  دو هفته پیش یک گلدان انتاریوم خریدم بین دو پنجره قرار دارد ساعاتی از روز بسیار روشن است اما نه مثل نور پشت پنجره ایا این نور براش کافیه یا باید پشت پنجره حتما قرار بگیرد ؟ مطمین نیستم اما احساس می کنم پرچم وسط گلها داره قهوه ای می شه لطفا راهنمایی کنید

 3. سلام من تقریبا دوناه پیش گل انتنیوم خریدم سه تا گل کوچیک باز کرد ولی همون سه تا زود خشک شدن و ازبین رفتن درحالی که دوتا گلی که از اول داشت سرحال هستن و بزرگترهم شدن از طرفی هم فقط برگ اضافه میکنه وبرگ ها سالمن ولی گل نمیده رنگ یکی از گل ها هم تقریبا قهوه ای شده ولی اون یکی سالمه نمیدونم مشکلش چیه خونه جنوبی هستش نزدیک پنجره گذاشتماما فقط برگ اضافه میکنه لطفا راهنمایی کنید

  • خاک گلدان شما فقیری مواد تغذیه داره شما میتوانید با کود گیاهان گادار این مشکل رو حل کنیو واون برگ هایی که قهوه ای شدن باکتریایی شده گلتون باید سم پاشی انجام بگیره

 4. سلام – سال گذشته یک آنتاریوم با گل قرمز و زیبا گرفتیم تا در دفتر محل کار قرار دهیم . متاسفانه گل از بین رفت و گیاه شروع کرد به زرد شدن و خشک شدن . سپس گلدان را به خانه آوردیم و بین گلدان های دیگر قرار دادیم (نور مستقیم نمیخورد ، آبپاشی میشود). از آن تاریخ حدود هشت نه ماه میگذرد ولی گل نه خشک میشود و نه برگی به آن اضافه میشود . مثل اینکه فریز شده باشد. ما گلدان را عوض کردیم خاک خوب گرفتیم و برگهای زرد و خراب شده را نیز جدا کردیم. دیگر نمیدانیم چکار کنیم.لطفا” اورژانسی راه نمایی فرمائید.ممنون

 5. سلام.من حدودا ۱ماه پیش ۲ گلدون آنتوریوم خریدم.یکیش درعرض ۲روز برگاش یکی یکی زرد شد و ساقش از پایین قهوه ای شد و ریخت.اونیکی هم به تازگی داره همونطوری خشک میشه.میشه راهنماییم کنین؟مشکلش چیه؟

  • سلام…منم انتریوم دارم…باتوجه به تجربه خودم نور ملایم مایل به سایه براش عالیه
   اب دهی هم گلدون رو با دست وزن کنید هر وقت احساس کردین سبک شده اب بدین
   و هر ۱۰روز یه بار با اسپری مه پاشی کنید حتما

 6. سلام
  من حدود ۴ماه پیش یه گیاه آنتوریوم خریدم
  به مرور رنگ قرمز گلهامایل به سبز شد والان اون براقیت قبل رو نداره باچند قطره آهن گلو تقویت کردم بعد دوتا گل تازه داد ولی خیلی کوچکتر از گلهای قبلیه.
  باید چیکار کنم که گلبرگاش همون قرمزی وبراقی قبل رو داشته باشه؟
  ممنون میشم
  راهنماییم کنید

  • سلام…اگر نور مستقیم خورشید رو ۱۰۰درصد فرض کنیم انتریوم ۶۰درصدنور براش کافیه
   و اب دهی ،گلدون رو با دست وزن کنید هر وقت دیدید سبک شده اب بدید….اب هم باید ۱ روز بمونه بعد بدید

 7. سلام وقت بخیر
  من یه گل آنتریوم گرفتم خاکی که براش ریختم توش هزار پا بود تا فهمیدم خاکشو عوض کردم ولی الان برگاش ضعیفو پژمرده شدن
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 8. سلام و قت بخیر ببخشید من یک گلخونه خانگی کوچیک دارم بعد میخوام داخلش (آنتوریوم (شاخه بریده)) بکارم شما پاجوش آنتوریوم برای فروش دارید؟پاسخ : سلام نه متاسفانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه