گل شویدی یا مارچوبه

 گل مارچوبه زینتی یا گل شویدی یا آسپاراگاس

مشخصات: اسم علمی مارچوبه Asparagus واز خانواده Liliaceae می باشد. این جنس دارای گو نه های بسیاری است. دو گونه آن از نظر زینتی حائز اهمیت هستند. زیرا هم به صورت گیاهان گلدانی و هم آویزی در آپارتمان مورد استفاده قرا می گیرند.

این گیاهان دائمی و دارای ساقه های نازک و منشعب می باشند. اغلب به خاطر شاخه های برگ مانند تغییر شکل یافته که کلادود نام دارند، پرورش داده می شوند.

مارچوبه نرمه بومی افریقای جنوبی است و یک واریته رونده دارد که به طول 2 تا 3 متر با گسترش 30 تا 60 سانتی متر می رسد. در موقع جوانی دارای منظره‌ای پرپشت و متراکم بوده و به عنوان گیاه گلدانی پرورش داده می شود. ولی به تدریج گیاه به صورت بالا رونده در آمده و ساقه های اصلی تولید شاخه های افقی می کند. این گونه واریته دیگری دارد که پا کوتاه بوده و به بلندی 2 تا 30 سانتی متر می رسد. این گونه دارای منظره پرپشت و متراکم است میوه ای این گیاه سته، کروی شکل، کوچک و قرمز می باشد.

مارچوبه زبره، بومی آفریقای جنوبی و ناتال است ارتفاع بوته 30 سانتی متر و گسترش شاخه ها 100 تا 150 سانتی متر می باشد. این گیاه در منزل بهتر از مارچوبه نرمه مقاومت دارد و هم چنین، چون دارای شاخه های آویزان است به عنوان گلدان آویزی مصرف دارد. برگ های آن سوزنی شکل و خشن تر از برگ های سید و ریزی دارد. میوه آن سته قرمز رنگ است.

گل شویدی یا مارچوبه
گل شویدی یا مارچوبه

نگهداری و مراقبت: این گیاه به نور زیاد، هوای گرم، آبیاری فراوان، رطوبت نسبی 50-70 درصد و خاک قلیایی نیاز دارد.

*آبیاری:
نیاز آبی بالایی دارد درتابستان خاک این گیاه را همیشه مرطوب نگه دارید ودرزمستان هفته ای دو باربه آبیاری نیاز دارد. خاک گلدان بایستی همواره مرطوب باشد اما از آبیاری زیاد آن خودداری کنید. خیس بودن بیش از حد خاک موجب تجمع آب در ریشه های حجیم گیاه شده و موجب پوسیدگی آن می شود.

*نور:
متوسط  و غیرمستقیم درمکانهای کم نورگیاهی رنگ پریده با ساقه های دراز وکم برگ خواهیم داشت.

خاک: نوع خاک مورد نیاز این گیاه مخلوطی است که از دو قسمت خاک برگ و یک قسمت خاک باغچه فاقد آهک

 

ازدیاد: آسپارگوس را میتوان از طریق کاشت بذر در بهار، در دمای حدود 21 درجه سانتیگراد در کمپوست مخصوص بذر و قلمه تکثیر کرد. رشد گیاه در این روش بسیار کند است. حتی زمانی که نشاءها جوانه می زنند، میزان رشد گیاه به قدری کند است که برای داشتن گیاهی به اندازه معقول و دلخواه، لازم است چند ماه منتظر بمانید. روش بهتر، برای تکثیر سریعتر گیاه، تقسیم بوته مادری، در اواسط بهار و تابستان است. ابتدا خاک را مرطوب کرده و گیاه مادری را از گلدان بیرون آورید. ریشه های گیاه را از هم باز کنید و با استفاده از یک چاقوی تیز، توده ریشه ها را به قسمتهای مساوی و مرتب تقسیم کرده، هر کدام را در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت قرار دهید دقت کنید که خاک را همیشه مرطوب نگاه داشته و گیاهان را در محیطی با نور مناسب ولی دور از تابش مستقیم خورشید قرار دهید تا رشد کنند.

asparagus-plumosus666

بیماری ها افات و درمان :

به جز مورد حمله قرار گرفتن توسط حشرات کوچک ،‌مشکل جدی دیگری متوجه این گیاه نیست.

خیس بودن بیش از حد خاک موجب تجمع آب در ریشه های حجیم گیاه شده و موجب پوسیدگی آن می شود.

در صورتی که ریزش برگ ها مشاهده شود بایستی آن را در محل نورگیر قرار دهید.

منابع : bostane.ir – golestan-ali.com – nargil.ir

۴ دیدگاه برای “پرورش و نگهداری مارچوبه زینتی ( شویدی )”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه