کاشت پرورش و هرس شمشاد
شمشاد

مشخصات شمشاد : اسم علمی این گیاه Euonymus japonicus ، از خانواده celastraceae میباشد.این جنس شامل ۱۷۶ گونه مختلف می باشد گیاهانی همیشه سبز ، زیبا و مناسب برای پرچین ها و هرس پذیر هستند.

شمشاد ژاپنی

این گونه بومی ژاپن بوده و ارتفاع آن در طبیعت به ۴ متر هم میرسد. برگهای آن براق چرمی و سبز تیره بوده و به شکل وار تخم مرغی با دندانه های کوتاه در لبه می باشد. گل آزین گرزن آن به طول ۵ سانتی متر و گلهای آن سبز مایل به سفید است و در وسط بهار ظاهر می شود شمشاد رسمی میوه های صورتی ونارنجی دارد. مهمترین مسئله در مورد این نوع شمشاد، نگاه داری آن خارج از آپارتمان در فصل تابستان و دادن کود کافی در زمستان ونگه داری داخل آپارتمان در محل خنک می باشد.

 

نگهداری و مراقبت از شمشاد :

نور و گرما : به مکان آفتابی یا نیمه سایه نیاز دارد  و حداقل دمای قابل تحمل آن ۵ درجه سانتی گراد است.

آبیاری :  آبیاری شمشاد باید بطور منظم انجام شود و خاک گیاه بهتر است قبل از آبیاری مجدد مرطوب باشد،

رطوبت :۵۰تا ۷۰ درصد

کود: می‌توان به میزان ۵ گرم در لیتر، هر دو هفته یکبار، از اردیبهشت تا شهریور به این گیاه کود داد.

خاک : خاک باغچه با کمی ماسه برای رشد و نمونه شمشاد رسمی مطلوب میباشد این گیاه در هر نوع خاک بازهکش خوب رشد می کندو خاک قلیایی را ترجیح می دهد.

کاشت و تکثیر شمشاد : شمشاد از انواع گیاهان رایج در نواحی گرم و مرطوب است. این گیاه را به راحتی می توان در حیاط و حتی در فضای آپارتمان  پرورش داد. نورگیرترین قسمت آپارتمان را برای کاشت گیاه انتخاب کرده و گلدان ها را در آنجا قرار دهید. قبل از کاشت، گلدان ها را از خاک غنی از خاک برگ و کودهای گیاه پرکرده و آن را آبیاری کنید.
حداقل فاصله میان دو گیاه  در کاشت در باغچه و فضای سبز باید ۷۰ سانتیمتر باشد.

ازدیاد و تکثیر : برای تکثیر شمشادرسمی، از اواسط بهارتا اوایل تابستان، قلمه های انتهایی ساقه را به اندازه ۵/۷سانتیمتر ، با یک چاقوی تیز، جدا کنید.انتهای آنهارا در پودر هورمون ریشه زایی فروببرید ودر گلدانی باقطر دهانه ۱۴سانتیمتر، حاوی کمپوست مخصوص بذر وقلمه بکارید وبا کیسه پلاستیکی شفاف روی قلمه را بپوشانید.و قلمه ها را تا زمان ریشه دهی یعنی ۲۲ ماه سانتیگراد ونور مناسب نگاه دارید. سپس آنهار ا به تنهایی در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر حاوی کمپوست گلدانی، بکارید. در فرمهای ابلق گیاه، بسیار اهمیت دارد که د اری قلمه گیری، از شاخه هایی که برگهایشان فرم ابلق خود را از دست داده اند، جهت ازدیاد، استفاده نشود. حتی زمانی که گیاه رشد کافی کرده، ضروری است ساقه هایی را که رنگ برگهایشان سبز خالص می شود، به محض ظهور حذف نمایید.

تکثیر این گیاه به وسیله بذر و خوابانیدن شاخه  نیز صورت می‌گیرد.

کاشت پرورش و هرس شمشاد در گلدان
کاشت پرورش و هرس شمشاد در گلدان

هرس شمشاد  :

ـ زمان هرس: پائیز، بهار

شمشادها معمولاً هر مقدار و هر نوع هرسی را تحمل می کنند و بدون هرس نیز بوته ها زیبا و متراکم هستند. شکل و اندازه نهائی برای هرس بستگی به نوع شمشاد دارد. در بوته های جوان، هنگام انتقال به محل اصلی باید ریشه را نیز هرس نمود. پس از کاشت، بوته را تا سه سال مرتباً هرس کنیم تا متراکم گردد.

شمشادهائی را که به منظور استفاده از پرچین و با اشکال هندسی و مجسمه ای کاشته می شوند می بایستی مرتباً هرس نمائیم. قبل از پیدایش شاخه های جدید در بهار با استفاده از قیچی هرس، شاخه های تولید شده در اواخر تابستان قبل را هرس می کنیم، شاخه های جدید را بعد از آن که شروع به محکم شدن کردند قطع می نمائیم.

 برای ایجاد شکل بوته‌ای باید مداوم با هرس پنسمان (چیدن نوک شاخه‌ها) جوانه‌های جانبی را تحریک و شاخه‌های متراکم تولید کرد. در فرم‌های پرچینی نیز می‌بایست با توجه به فرم پرچین و به نسبت میزان رشد، آن را در یک یا چند نوبت هرس نمود.

گاهی به دلیل بیماری سفیدک، قسمت‌های داخلی را با هرس بازتر کرد؛ به طوری که از تجمع رطوبت در قسمت‌های داخلی تاج جلوگیری و نفوذ هوا به مرکز بوته بیشتر شود.

در آب و هوای معتدل، پرچین و اشکال مجسمه ای را در اواخر پائیز باید هرس نمود تا در زمستان شکل جالب توجه و جمع و جور داشته باشند.

معمولاً توصیه می شود که در هرس های پرچینی قسمت پائین بزرگتر یا مساوی قسمت بالا باشد تا قسمت بالا روی قسمت پائین سایه اندازی نداشته باشد.

بیماری ها ، افات و درمان : شمشادها به بیماری ها ،به خصوص سفیدک سطحی بسیار حساسند که به محض مشاهده بیماری و یا آثار پریدگی رنگ در برگ ها، سرشاخه و یا شاخه بیمار را سریعاً تا جائی که به نظر می رسد بیمار است قطع می نمائیم.

منابع : golestan-ali.com – aftabir.com – forum.1pars.com – lifestyle.ashena.ir – bostane.ir

۱۹ دیدگاه برای “پرورش و نگهداری شمشاد”

 1. سلام
  قبلا چند نهال شمشاد ترون تهیه کرده بودم بعدها طرح جدید مد نظرم بود مجبور شدم باز نهال ترون تهیه کنم ولی متاسفانه نتونستم! یعنی خیلی گرون پیشنهاد میدادن خصوصا برای تعداد کم! برای همین با پرس و جو متوجه شدم میتونم به راحتی خودم قلمه کنم و بعد بکارم اون هم با کاشتن تو ماسه بادی رودخانه! بلی به همین راحتی! امسال بعد چند ماه که قلمه ها ریشه زدند از ماسه بیرون آوردم و مستقیم تو خاک باغچه ردیفی کاشتم البته چندسالی طول میکشه تا به قد و قواره شمشادهای قبلی برسه و بتونم بهشون طرح بدم!

 2. شمشاد تازه کاشتیم توی باغجه..
  برگای خوب و سبز جوانه زدند
  کود گاوی زیرش ریختم و اب دادم
  برگاش بعد ۵ ساعت شروع به خشک شدن کردن
  )اندازه کدو با اندازه کودی که شهرداری ریخته بود پای شمشادا یکی بود
  حالا چیکار کنم؟.

  • سلام
   من هم کد گاوی البته چند ساله پای شمشاد ها ریختم و خیلی روی رشدشون اثر مثبتی گذاشته البته بعد دو سال من کود رو اضافه کردم. ولی پای شمادهای ترون تازه ای که کاشتم کود گاوی پوسیده ریختم و الان نزدیک یک ماه میشه که جواب داده و شدیدا شروع به جوانه زدن کردن. شاید مشکل شمشاد شما از جای دیگه ای باشه.

  • سلام . شمشاد گرمای زیاد را تحمل میکنه و اگر هم خشک شده باشه به خاطر کم آبی هست . به آبیاری گیاهتون توجه کنید.

 3. سلام من یک شمشاد تزیینی دارم چند روزیه برگهاش داره خشک میشه و میریزه نه مکانش رو عوض کردم و نه طرز آبیاریش تغییر کرده مرسی از لطفتون

 4. با سلام
  ببخشید ی سوال داشتم

  ی شمشاد نعنایی طلایی مینیاتوری خریدم ودر گلدان هایی که از کنده درخت تهیه شده کاشتم بعد از ده روز انگار داره خشک میشه برگ هاش داره میدیزه و دیگه شاداب نیست،ریشه هاش داره از خاک بیرون میاد،چه میزان در روز باید بهش آب بدم؟ایا باید گلدونش رو عوض کنم وریشه هاش به داخل خاک برگرده؟

  • سلام . هر وقت پای گلدن خشک شد به گیاه خود اب دهید . اگر ریشه از ته گلدان زده بیرون بله گیاهتون نیاز به تعویض گلدان داره

 5. با عرض سلام من مدت دو سال است که گیاه شمشاد را در باغچه خانمان کاشته ایم اما رشد خیلی خیلی کمی کرده علت را می خواستم بدانم .با تشکر

 6. با سلام دوست عزیز دنبال یک درختجه ای هستم کوچک بماند گل هم بدهد همیشه سر سبز باشد و در منطقه با خشکی شدیدافتاب شدید در تابستان و سرمای شدید کویری در زمستان ( کرمان ) مقاوم باشد اگر لطف کنید چند نمونه از این درخت چه ها معرفی کنید ممنون میشوم ایامتان

 7. با سلام یه سوال داشتم خیلی کوتاه میپرسم اونم این که وقتی شمشاد و قلمه میزنی باید پلاستیکی که میکشیم سرش فقط باید سرش باشه یعنی یک سایه بون داشته باشه تا از آفتاب شدید و باران جلوگیری کنه و یا اینکه این پلاستیک دور تا دور او جای که قلمه وجود دارد باید زده شود اگه میشه لطفا یه توضیح کاملی بدین اگه هم شد یه عکسی از اون چیزی که مد نظر شماست بزارین تا من بفهمم منظور شما چیه.

  • سلام . این پلاستیک برای حفظ رطوبت اطراف قلمه است و خیلی عامل مهمی نمی باشد. شاید بتواند نهال شما را که هنوز ضعیف می باشد از جرینات هوایی و نوسانات دمایی حفظ کند. البته طوری باشد که مقداری هوا برای نهال برسد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه