گل بنت قنسول

پرورش و نگهداری بنت قنسول

مشخصات: اسم علمی بنت القنسول Euphorbia pulcherrima ، از خانواده Euphorbia میباشد.این گونه بومی مکزیک است و ارتفاع آن به یک متر وگسترش آن به ۴۵ سانتی متر می رسد. برگهای آن بیضوی، سبز روشن با لبه صاف یا کمی دالبر دار دیده می شود. گلهای بنت القنسول به وسیله تعداد زیادی براکت بیضوی احاطه شده اند. گلها وبراکته ها در اواخر پاییز ظاهر می شودند. براکته ها معمولا قرمز رنگ بوده ولی به رنگ های سفید و صورتی نیز وجود دارند. گل های این گیاه جنبه زیبایی ندارند و بیشتر زیبایی گیاه به خاطر براکته های رنگی هست .

این درختچه خزان پذیر تا 40 سانتی‌متر گسترده میشود و دارای برگ‌های سرنیزه‌ای شکل بوده و در زمستان براکته‌های قرمز رنگ آن ظاهر می‌شوند . این گیاه روز کوتاه بوده به همین دلیل در پائیز گل می دهد و تمام زمستان دارای گل می باشد . برگها در شرایط نا مناسب دچار ریزش می شود . ارقامی که در حال حاضر موجود است در رنگ های مختلف از سفید ،قرمز ،زرد ،صورتی و مرجانی میباشد.

مراقبت و تکثیر گل کریسمس یا بنت قنسول
رنگ های بنت قنسول یا گل کریسمس یا گل یلدا

نگهداری و مراقبت از بنت قنسول یا گل کریسمس : بنت قنسول گیاهی ارزان و آسان برای مراقبت میباشد. اما نکاتی مهمی داره که اگر در نگهداری از این گیاه رعایت نکنید به مشکل می خورید . پس با بوستان همراه باشید .

بنت القنسول به نور متوسط تا زیاد گرمای معمولی، خاک بیشتر مواقع خیس، رطوبت هوای ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد.

نکات آبیاری : به نظر بنده بیشتر مشکل بنت قنسول آبیاری قبل از خرید توسط فروشنده  و بعد از خرید توسط شما می باشد . بنت قنسول رطوبت را بسیار دوست دارد اما با این حال اگر در آبیاری زیاده روی شود، خیلی زود ریشه های گیاه از بین می روند و گیاه خشک می شود. بسته به شرایط محیط آبیاری 2 تا 3 بار در هفته کافی است.

دقت کنید گلدان از زهکش مناسب برخوردار باشد تا آب اضافی خارج گردد. بهتر است بین گلدان و زیر گلدانی باید فاصله باشه تا محیطی باتلاقی به علت آب های اضافی موجود در زیر گلدانی در ته گلدان به وجود نیاید. هر وقت که خاک نیمه مرطوب بود آبیاری رو انجام بدید. آبیاری زیاد باعث زرد شدن برگ ها و ریزششون میشه و درنهایت گیاهتون از بین میره! خشکی کشیدن زیاد هم باعث خشکی برگ ها و ریزش میشه.

نکته مهم : توجه داشته باشید هنگام آبیاری، آب به برگهای گیاه نرسد زیرا باعث ایجاد لکههای سفید بر روی برگ میشود. این گیاه نیازی به آب پاشی برگ ها ندارد .  آبپاشی برگ های بنت قنسول باعث ریزش برگ ها می شود .

رنگ آبی و زیبای بنت قنسول
بنت قنسول آبی که البته هنوز از نزدیک ندیده ام . ( گل کریسمس یا گل یلدا )

خاک مناسب : به خاکی با زهکش مناسب احتیاج داره تا خاک باتلاقی نشود و آب اطراف ریشه باقی نمونه و باعث ریزش برگ ها نشود، مخلوطی از خاک برگ و خاک جنگلی  یا ترکیب پیت ماس+پرلیت یا خاک برگ+کوکوپیت+پرلیت برای رشد و نمو این گیاه مناسب است.

کود دهی : کود مورد نیاز این گیاه را میتوان به میزان ۳ گرم در لیتر هر هفته یکبار از خرداد تا آبان ماه مورد استفاده قرار داد .این گیاه در زمان گلدهی نیازی به کود نداره و برای تقویت در اتمام زمان گلدهی ماهی یک بار از کود 10-10-10ویا 20-20-20 البته با نصف غلظت نوشته شده روی بسته بندی کود استفاده کنید.

ریزش برگ ها و گل ها می تواند از کمبود نیتروژن و کمبود ازت باشد ، دقت کنید که کودهی بیش از اندازه هم به گیاه آسیب میرسونه.

گرما و دمای مناسب بنت قنسول : در زمستان در جای گرم دور از وزش بادو بخاریها و اجاقهای گازی قرار گیرد. بهترین دما برای گیاه بنت قنسول بین 14 تا 25 درجه سانتیگراد است. محیطی که برای این گل مناسب است، گرم و اندکی مرطوب است، ولی اگر محیط در پاییز بیشتر از نیاز گرم باشد، زمانگل دهی به تاخیر می‌افتاد. 

توجه اقتصادی : اگر گلهای این گیاه در اسفند ماه برداشت شوند شاخه های گل دهنده بلند می شوند و از لحاظ گل بریده دارای ارزش می باشد .

کاشت و تکثیر بنت قنسول
گلدان های زیبای بنت قنسول

گلدهی بنت قنسول یا گل کریسمس یا گل یلدا :

این گیاه در اواخر پاییز شروع به گل دادن می‌کند و در تمام طول زمستان گل‌های خود را نگه می‌دارد.بنت قنسول گیاهی روزکوتاه است، یعنی در شرایطی گل‌های آن پدیدار می‌شوند که ساعات روز از شب کوتاه‌تر باشند.

برای آنکه گیاه شما در فصل‌های سرد سال گل دهد، باید آن را در فضایی قرار دهید که شب‌ها هیچ نوری به آن نرسد، اگر تا دیر وقت لامپ های منزل روشن هستند پیشنهاد می شود  در شب تا زمانی که خانه شما روشن است، یک کیسه‌زباله مشکی بر روی آن کشیده و زمانی که لامپ‌ها را خاموش کردید رویش را بردارید.

نکته مهم  در نگهداری بنت قنسول این است که دمای خانه خود را زیاد بالا نبرید، چراکه دمای بالا از قرمز شدن گیاه شما جلوگیری می‌کند. یا اینکه گیاه را نزدیک بخاری و یا لوازم گرمایشی نگهداری نکنید .

اگر شرایط مهیا باشد براکته های رنگی می توانند از اواخر تابستان نمایان شوند و از اردیبهشت ماه به دلیل گرم شدن هوا رنگ برگ ها سبز میشه و این امری عادی هست .

نکته : روزهای ابری و افزایش طول شب باعث تسریع در گلدهی بنت قنسول می گردد.

علت ریزش برگ های بنت قنسول
بنت قنسول ابلق

تکثیر و قلمه گیری از بنت قنسول :
بهترین فصل و زمان تکثیر و قلمه زدن بت قنسول : از این گیاه می توانید در اسفند ماه ، بهار و حتی تابستان قلمه تهیه کنید که رشد زیادی خواهد داشت و برای گل بریده مناسب می باشد . اما اگر می خواهید گیاه گلدانی داشته باشید بهتر است قلمه خود را در شهریور ماه یا اوایل پاییز بگیرید .

نحوه تکثیر : گیاه نبت القنسول را می‌توان از اواسط بهار تا اوایل تابستان، زمانیکه براکته های صورتی، قرمز و یا کرم رنگ تولید می کند، تکثیر کرد. در این زمان گیاه شروع به تولید ساقه های جدید میکند

پس شما در مرحله اول  با یک چاقوی تیز قلمه های انتهایی ساقه را جدا کنید. 2-  سپس آنها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید 3- هر کدام را در گلدانی با قطر دهانه ۶ یا 8 سانتیمتر بکارید.

نکته : برای ریشه دار شدن قلمه ها بین 5 تا 7 هفته زمان لازم است .

یاد آوری :

* هر چه قلمه ضخیم تر باشد ، گل درشت تری تولید خواهد کرد .

* افزایش دما در روزهای پاییز گلدهی را به تاخیر می اندازد .

* این گیاه اگرچه سمی نیست، اماکسانی که به لاتکس حساس هستند ممکن است نسبت به آن واکنش های آلرژیک نشان دهند .

تمام انواع رنگ های بنت قنسول
بنت قنسول نارنجی

بیماری های بنت قنسول و درمان :

ریزش برگها :

عامل آن می تواند کمبود ازت باشد . البته ضعف ریشه ها ، آبیاری زیاد ، بیماری های ریشه و زیاد روی در کودهای شیمیایی هم می تواند باعث زردی و ریزش برگها شود .

گیاه از پایین در حال خشک شدن هست :

علت پوسیدگی ساقه و ریشه گیاه است که به خاطر بیماری های قارچی ناشی از آبیاری زیاد یا عدم تهویه یا زهکشی نامناسب هست .

ریزش برگهای پایینی :

کمبود آب و نحوه آبیاری غلط گیاه بهتر است بنت قنسول را آبیاری بارانی و آب پاشی نکنید . اب را فقط پای گلدان بریزید و دقت کنید که خاک مناسب هست و همین طور ته گلدان به اندازه کافی سوراخ هست که آب اضافی از گلدان خارج می شود .

پژمردگی برگ ها :

گرمای بیش از حد ، تشنگی و همین طور آبیاری بیش از حد می تواند از علت های آن باشد .

سوختگی کنار برگ :

عامل آن کمبود کلسیم می باشد . نباید از کودهای دارای بنیان آمونیوم استفاده کرد . همچنین آفتاب سوزان در تابستان هم میتواند این مشکل را به وجود بیاورد .

منابع : golestan-ali.com – my.3eke.ir-2nafare.com- bostane.ir – بوستان

تصاویر و عکس های انواع رنگ های بنت قنسول : زرد صورتی قرمز  سفید ابلق

بنت قنسول زرد
بنت قنسول زرد
علت ریزش و زرد شدن برگ های بنت قنسول
بنت قنسول براکته های قرمز
تمام انواع رنگ های بنت قنسول با نام علمی
تمام انواع رنگ های بنت قنسول با نام علمی

۳۶ دیدگاه برای “پرورش و نگهداری بنت قنسول + عکس”

 1. سلام بنت قنسول آبی وجود ندارد اگه هم دیدین مطمئن باش که رنگ شده که دوباره گل رشد کنه رنگ اصلی اونو میتونید ببینید
  امید وارم که کمکتون کنم ❤️

 2. سلام
  من از گل بنت قنسول دارم
  وقتی که این گل را خریدم خوب بود همه چیزش هم خوب بود بعد از دو هفته دیدم بی حال شده ‌برگ همایش سیاه و مچاله شدن و ریختن خیلی نگران شدم فهمیدم انگل داره باید چه کار کنم؟

  • احتمالا موقع آبیاری بنت قنسول،آب روی برگ و ساقه ریخته اید . اگر مطمئن هستید که آفتش چیه به سم فروشی مراجعه کنید راهنمایی تان می کنند

  • سلام . نگران نباشید . توجه کنید موقع آبیاری اب روی برگ ها نریزید آب فقط پای گلدان بریزید . برگ های ریخته شده را جمع آوری کنید و دور بریزید . در ابیاری زیاده روی نکنید . گیاه را در مکان خنک نگه دارید . امیدارم مشکل گیاهاتون حل بشه

 3. با سلام و ممنون از مطلبتون، بنت قنسول من چند روزی هست که پژمرده شده و برگاش جمع شده و به پایین خم و آویزون شده، امروز پانزده شهریور نود و ششه و من این گلو زمستان پارسال خریدم، از اون موقع تا حالا اینطوری نشده بود نمیدونم چرا اینطور شده، خواهش میکنم راهنمایی کنید اعصابم خورد شده

  • سلام . گل بنت قنسول بیشتر هوای خنک را می پسندد این علت به خاطر گرمای هوا می تواند باشد . گیاهتون را در مکان خنک تری قرار بدهید .

 4. سلام این گل روخریدم بعد از یه مدت برگ قرمزاش ریخت و سبز شد الان فقط برگای سبزش باقی مونده؟چیکارکنم دوباره قرمزشه؟

  • سلام موقع آب دادن اب روی برگ های گل نریزید . اب حتما پای گلدان بریزید . اب پاشی نکنید. برگ های رنگی بیشتر در فصل خنک نمایان میشن.

 5. سلام من این گلو توعید خریدم بعد از یه مدت برگ قرمزاش ریخت و سبز شد الان فقط برگای سبزش باقی مونده وخیلی کمن ورشد نداشته چیکار باید بکنم ؟

  • واسه منم دقیقا الان اینجوری شده.خاکشو عوض کردم.چون میخواستم توی خاکش پتاسیم اضافه کنم.الان برگاش به پایین خم شده و پژمرده شده.تدوخدا کمکم کنید

 6. سلام من فروردین ماه این گل خریدم ابتدا برگهاش ریخت الان هم دیگه برگ نمیده یاتامیادبرگ بده خشک میشه کود هم بهش دادم چکارش کنم؟!

 7. با عرض سلام برای از بین بردن حشرات سیاه رنگ پروازی در اطراف گیاه بنت قنسول چه روشی رو انجام بدیم بهتره ممنون از لطفتون

 8. سلام من یک مدتی هست که این گل را نگهداری میکنم بعد از مدتی برگ هایش ریخت و لب برگ هایش سیاه شده است علتش چیست ممنون میشم اگه پاسخ بدین.

 9. سلام ببخشید ی ساله ک این گل رو دارم خیلی خوب بود تا الان ک حشره های خیلی ریز میزنه،چیکارش کنم تروخدا بگید؟؟؟

 10. سلام من این گیاه بنت قنسول رو ۲روزه که هدیه گرفتم تمام خصوصیاتشم مطالعه کردم روز اول خیلی شادو خوب بود تااینکه یه صب تا شب که خونه نبودمو وارد شدم دیدم گیاه پژمرده گلاش و برگهاش افتادگی پیدا کردن. دمای جای نگهداریش هم مناسب بوده میشه راهنماییم کنید که الن چیکار کنم ب حالت اولش برگرده؟؟؟

  • سلام به اب و هوای خنک نیاز داره . موقع آب دادن اب روی برگ های گل نریزید . اب حتما پای گلدان بریزید . اب پاشی کردن نکنید

 11. با سلام،من این گل زیبا رو یه مدتی تو خونه نگهداری میکردم و بعد از مدتی گذاشتم تو بالکن همه چیش خوب ولی رفته رفته برگاش شکل سوخته گرفت و ریزش زیادی داره دوباره به داخل خونه آوردمش الان نمیدونم چیکار کنم که مثل روز اولش پر از برگ باشه خیلی ناراحتم ..راهنمایی میخواستم

 12. با سلام من این گل رو تهیه کردم خیلی هم ازش مراقبت کردم ولی مدتیه متوجه ریختن برگهاش شدم اب کافی و نور مناسب هم داره لطفا راهنماییم کنید.

 13. باسلام چند روزی است خاک آن تعوبض کرده ام ولی برگهای آن پژمرده شده است دلیل چیست آیا خوب میشود ؟پاسخ : این امر در ابتدا عادی می باشد گیاهتان را قبل از اینکه دوباره سر حال شود در سایه قرار دهید . از اب دادن زیادی بپرهیزید

 14. سلام مدتی است که از این گل نگهداری ومراقبت میکنم اما حتی یکبار هم به گل ننشسته است لطفا راهنمایی کنید

 15. باتشکرازشما لطفا درخصوص شته های سفیدکه باعث ریختن برگهای بنت قنسول میشوند ونحوه ی ازبین بردن انها توضیح دهید

 16. باسلام برگهای پایینی و سبز بنت القنسول من داره از پایین تنه ی گل چروک و جمع میشه و خشک میشه علت چیه گلم شاداب نیس برگاش جمع شده خیلی نگرانشم

  • پاسخ : سلام خدمت شما . افتاب زیاد، کم ابی و یا زیاد اب دادن ، می تواند از علت های این مشکل باشند . اگر گیاه شما در گلدان است احتمالا باید گیاه خود را به گلدان بزرگتری انتقال دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه