گل پاچیرا به خاطر تنه غده ای مانند و برگ های زیبا مورد توجه دوستداران گل و گیاهان زینتی می باشد. در این مطلب مراقبت و نگهداری این گیاه را بررسی می کنیم و در ادامه تکثیر و پرورش گل اچیرا را آموزش می دهیم.

این گل از آن دسته گلهایی است مثل بامبو میتوان شاخه های آن را به هم بافت و ظاهر زیبایی به آن بخشید.نگهداری آن در منزل بسیار راحت است و خیلی راحت میتوان آن را در جاهایی با نور کم تا نور متوسط نگهداری کرد.

این گل در فنگ شویی کاربرد زیادی دارد و چون عده ای معتقد هستند که این گیاه برایشان شانس و پول به ارمغان می آورد، به گل پول معروف است و می توان از آن به عنوان هدیه ای مناسب استفاده کرد.

گل پاچیرا

                   نیاز ها و نگهداری گل پاچیرا:

آبیاری مناسب گل پاچیرا:

به آبیاری هفته ای یکبار نیاز داره، دوستان این گل به آب زیاد حساسه، آب زیاد باعث زردی و سیاهی برگ ها از نوک میشود.

در ضمن روی ساقه ها و بین ساقه ها آب نریزید چون باعث پوسیدگی میشود در زمستان چون نور کمتر میشود و رشد گیاه هم کم است پس حتما آبیاری را به هفته ای یکبار کاهش دهید.

نور مورد نیاز گل پاچیرا:

بهترین نور گیر برای این گل پنجره های شمالی هست کلا جز اون دسته گلهایی هست که میتونید توی اتاق پذیرایی یا یه جایی با نور معمولی نگهداری کنید . در کل به نور متوسط نیاز دارد و تا چند روز هم سایه را تحمل می کند.

بهترین خاک برای گل پاچیرا:

ترکیب پیت ماس یا خاک های هلندی با پرلیت به صورت 60به 40 به نفع پرلیت برای تهویه مناسب و زهکشی کافی مناسب است.

رطوبت برای گل پاچیرا: نیاز رطوبتی این درخت خوش یمن را با قرار دادن یک سینی حاوی سنگریزه و آب دو روز یکبار برطرف می شود. چون حداقل رطوبت مورد نیاز 50 درصد است.

دمای رشد برای پاچیرا:

دمای متوسط خانه برای نگهداری این گل بین 16 تا 24 درجه است .

کوددهی :

با کود کامل ماهی یکبار گیاه را تغذیه کنید . کود کامل مانند 20-20-20

تعویض گلدان پاچیرا:

معمولا دیر به دیر نیاز به تعویض گلدان دارند، بهترین زمان برای تعویض خاک پاچیرا و گلدان پاچیرا  به یک سایز بزرگتر در زمانی است که گیاه کمی به خواب رفته باشد. یعنی اواخر پاییز تا اواخر زمستان است. در این موقع سال چون پاچیرا رشد قابل توجهی ندارد و به حالت سکون در امده است براحتی میتوان اقدام به تعویض خاک اطراف ریشه و گلدان نمود.

تکثیر و ازدیاد گل پاچیرا:

تکیثر از طریق بذر: 24 تا 48 ساعت بذر را در آب ولرم قرار دهید سپس در خاکی نرم و مرطوب به عمق 1 سانت بکارید و روی لبه گلدان را به وسیله پلاستیکی شفاف کاور کنید گلدان را در  اتاقی روشن با دمای 24 درجه قرار دهید و منتظر سبز شدن باشید بعد از سبز شدن کاور را بردارید و گلدان  را به کنار پنجره شمالی انتقال دهید.

تکثیر از طریق قلمه: ساقه های جدید را در آخر پاییز جدا کنید طوری که حداقل 2 گره داشته باشند و در پرلیت یا پیت ماس فرو کنید بعد از ریشه دهی آن را به گلدان شماره 6 حاوی خاک سبک و پر انرژی انتقال دهید.

نکته: در فاصله دو آبیاری سطح خاک باید کمی مرطوب باشد ولی خاک نبایدباتلاقی شود. بسته بودن زهکش، زیاده روی در آبیاری موجب بیماری قارچی و پوسیدگی می شود.

معرفی آفات و بیماری پاچیرا و روش درمان آن :

ممکنه گیاهتون در اثر آبیاری زیاد و خیس شدن ساقه دچار پوسیدگی شود.

برای جلوگیری از این مورد سعی کنید ساقه گیاه رو خیس نکنید و تو میزان آبیاری حتما دقت کنید تا گیاهی سالم و سرحال داشته باشین.

علت زرد شدن برگ ، خشک شدن و ریختن برگ پاچیرا :

دلیل های احتمالی که باعث زرد شدن برگهای پاچیرا میشن عبارتند از :

  • آبیاری زیاد
  • زهکشی ضعیف خاک وخارج نشدن آب اضافه از گلدون
  • جمع شدن آب در زیر گلدونی
  • دمای پایین یا کوچیک بودن گلدون برای ریشه ها و فضای کم داشتن
  • نور کم ونامناسب
  • کمبود ازت ومواد غذایی مفید خاک
  • تهویه نامناسب خاک
  • آفات موجود در خاک
  • خشکی هوا

یک دیدگاه برای “پرورش و تکثیر گل پاچیرا یا درخت پول”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه