پرورش و کاشت آناناس

آناناس کموسوس (Ananas comosus) یک گیاه گرمسیری با میوه ای خوراکی است که به آن آناناس نیز می گویند ، و اقتصادی ترین گیاه در خانواده Bromeliaceae است. آناناس بومی آمریکای جنوبی است ، جایی که قرن هاست در آن کشت می شود. اطلاعات کمی در مورد اهلی شدن ان وجود دارد اما به عنوان یک محصول در آمریکای جنوبی گسترش یافته و سرانجام به کارائیب ، آمریکای مرکزی و مکزیک رسید ، جایی که توسط مایاها و آزتک ها کشت می شد. اولین اروپایی که با آناناس روبرو شد ، کلمبوس بود .

معرفی کشت آناناس به اروپا در قرن هفدهم ، آن را به یک نماد فرهنگی مهم و لوکس تبدیل کرد. از دهه 1820 ، آناناس به صورت تجاری در گلخانه ها و بسیاری از مزارع گرمسیری رشد یافته است. علاوه بر این ، این سومین میوه مهم گرمسیری تولید شده در جهان است. در قرن بیستم ، هاوایی تولید کننده غالب آناناس، به ویژه برای ایالات متحده بود. با این حال ، تا سال 2016 ، کاستاریکا ، برزیل و فیلیپین تقریباً یک سوم از تولید آناناس جهان را تشکیل می دادند.

خصوصیات:

آناناس به عنوان یک درختچه کوچک رشد می کند. شاخه های تکی از سر گیاه بدون گل می توانند میوه تشکیل دهند. این گیاه معمولاً از جوانه تولید شده در قسمت بالای میوه ،  یا از شاخه های جانبی ان تکثیر می شود و به طور معمول در طی یک سال بالغ می شود.

آناناس یک گیاه چند ساله برگی است که به طول 1 تا 5/1 متر (3.3 تا 4.9 فوت) رشد می کند ، اگرچه گاهی اوقات بلندتر نیز می شود. از نظر ظاهری ، این گیاه دارای ساقه ای کوتاه و انعطاف پذیر با برگهای سفت و مومی شکل است. هنگام تشکیل میوه ، معمولاً گیاه تا 200 گل تولید می کند ، اگرچه برخی از گونه های بزرگ میوه ای می توانند از این مقدار فراتر روند. پس از گل ، میوه های تکی گلها به هم می پیوندند تا یک میوه چندگانه ایجاد کنند.

پس از تولید اولین میوه ، شاخه های جانبی (به نام “مکنده ها”) در زیر برگ های ساقه اصلی تولید می شوند. اینها ممکن است برای تکثیر هرس شوند یا برای تولید میوه های اضافی در گیاه اصلی باقی گذاشته شوند.  از نظر تجاری ، مکنده هایی که در اطراف پایه گیاه ظاهر می شوند کشت می شوند. این گیاه دارای 30 عدد یا بیشتر از 30 برگ باریک ، گوشتی  با نوارهای تیز در امتداد حاشیه ان است که 30 تا 100 سانتی متر (1 تا 3/3 فوت) طول دارد و در اطراف ساقه ضخیم احاطه شده است.

در سال اول رشد ، این محور طولانی و ضخیم می شود و دارای برگهای زیادی در مارپیچهای نزدیک است. پس از 12 تا 20 ماه ، ساقه در گل آذین های سنبله ای به طول 15 سانتیمتر (6 اینچ) با بیش از 100 گل مرتب و مارپیچ اسپیر قرار می گیرد که هر یک از آنها توسط یک دسته جمع می شود.

تخمک ها به میوه هایی تبدیل می شوند که سپس در یک میوه بزرگ و جمع و جور جمع می شوند. میوه آناناس معمولاً در دو مارپیچ متصل به هم چیده می شود.

آناناس فرایند فتوسنتز CAM را انجام می دهد ،  دی اکسید کربن را در شب تثبیت می کند و آن را به عنوان اسید مالات ذخیره می کند ، سپس آن را در طول روز آزاد می کند و به فرایند فتوسنتز کمک می کند.

گرده افشانی

در طبیعت ، آناناس در درجه اول توسط گیاهان گرده افشانی می شود. برخی از آناناس های وحشی شبانه توسط حشرات در زیر کشت گرده افشانی می شوند. از آنجایی که رشد بذر کیفیت میوه را کاهش می دهد، گرده افشانی با دست انجام می شود و بذرها برای پرورش نگهداری می شوند. در هاوایی ، در طی قرن بیستم، آناناس به صورت صنعتی کشت و کنسرو شد .

 چگونه می توان یک آناناس پرورش داد

تمام آنچه شما نیاز دارید یک آناناس تازه است. دفعه دیگر که در فروشگاه مواد غذایی هستید یکی را انتخاب کنید ، سپس برگها را از میوه جدا کنید و پایه را در آب خیس کنید. در عرض چند هفته ریشه جوانه می زند و می توانید گیاه آناناس خود را در یک گلدان کاشته و برای مدت طولانی از آن لذت ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رشد آناناس خود ، خواندن را ادامه دهید.

کاشت آناناس در گلدان

گام 1

یک آناناس تازه انتخاب کنید. به دنبال یکی از برگهای محکم و سبز آن باشید که زرد یا قهوه ای نشده باشد. پوست روی میوه باید قهوه ای طلایی رنگ و محکم باشد. آناناس را بو کنید تا ببینید که رسیده است: باید بوی شیرین و سرشار از گیاه را نشان دهد که نشان می دهد شما در زمان مناسبی آناناس را برای رشد گیاه جدید انتخاب کرده اید.

• اطمینان حاصل کنید که آناناس پیر نشده باشد، برای تولید آناناس دیگر لازم است رسیده باشد.

• مطمئن شوید که آناناس کمی به برگ دهی رسیده ، و خیلی رسیده نیست.

• اطمینان حاصل کنید که آناناس در اطراف پایه برگ حشرات مقیاس ندارد. آنها مانند لکه های کوچک خاکستری رنگ به نظر می رسند.

برگها را از بالای آناناس پیچانده و بپچینید. بدن آناناس را با یک دست چنگ بزنید و از دست دیگر برای گرفتن برگها در پایه استفاده کرده و آنها را بپیچانید. این روش تضمین می کند که پایه برگها دست نخورده باقی بمانند.

• اگر در پیچ دادن از قسمت بالا مشکل دارید ، می توانید از قسمت بالای آناناس ان را ببرید. میوه اضافی را در اطراف ریشه خرد کنید.

• اطمینان حاصل کنید که پایه ، در راس همان ناحیه ای که برگ ها به آن وصل می شوند ، دست نخورده باقی بماند. ریشه های جدید از این جوانه سر می زنند ، و بدون آن گیاه رشد نمی کند.

• مقداری از برگهای پایینی را بزنید تا ساقه را در معرض دید خود قرار دهید. این کار به ریشه و جوانه زدن ساقه کمک می کند. میوه های باقی مانده را بدون آسیب رساندن به ساقه قطع کنید.

• آن را وارونه کنید و بگذارید یک هفته خشک شود. جای زخم هایی که برش زده اید و برگ هایی که برداشته اید سخت تر خواهد شد ، که قبل از انجام مرحله بعدی لازم است.

•  در این مرحله ، در صورت تمایل می توانید تاج گیاه را در خاک کاشت کنید. در حالی که بعضی از افراد ترجیح می دهند تاج آناناس را ابتدا خیس کنند ، اما لازم نیست.

بخش دوم

خیساندن تاج آناناس

•یک لیوان بزرگ را با آب پر کنید. دهانه شیشه باید به اندازه کافی بزرگ باشد که تاج آناناس را داخل آن بچسبانید ، اما به اندازه کافی کوچک باشد تا بتوانید آن را محکم کنید تا از غرق شدن کامل آن جلوگیری کنید.

•چند تا خلال دندان را به تاج آناناس بچسبانید. آنها را از کنار یکدیگر در نزدیکی بالای ساقه قرار دهید. آنها را به اندازه کافی فشار دهید تا در جای خود محکم باقی بمانند. از این خلال دندان ها برای تعلیق تاج آناناس در لیوان آب استفاده می شود.

•تاج را در آب قرار دهید. خلال دندان ها باید روی لبه شیشه باشند. ساقه باید در آب غوطه ور شود ، و برگها را باید از بالا ببندید.

• لیوان را در کنار یک پنجره آفتاب گیر قرار دهید و صبر کنید تا ریشه ها جوانه بزنند. باید چند روز یا تا چند هفته طول بکشد تا ریشه های سفید شده از بین بروند و شروع به رشد کنند.

•گیاه را از دمای شدید دور نگه دارید. اجازه ندهید که دما خیلی گرم یا خیلی سرد باشد.

• برای جلوگیری از رشد انگل ها، هر چند روز آب را عوض کنید.

بخش 3

کاشت تاج آناناس

یک گلدان خاک برای تاج آماده کنید. یک گلدان 6 اینچی را با خاک باغ سبکی پر کنید که 30٪ از مواد ارگانیک را مخلوط می کند. این ترکیب مناسب حاوی مواد مغذی برای گیاه آناناس است.

• تاج آناناس را در گلدان بکارید. تاج را زمانی کاشت کنید که ریشه های آن چند سانتی متر باشد. تا زمانی که آنها به اندازه کافی بلند شوند صبر کنید تا ریشه ها در خاک بمانند. اگر تاج را خیلی زود کاشتید ، این کار به خوبی انجام نمی شود. هنگامی که آن را کاشت می کنید ، مطمئن شوید که پایه هر برگ باقی مانده دقیقاً بالاتر از سطح خاک باشد. بدون اینکه خاک بر روی برگها وارد شود ، خاک را به طور محکم در اطراف پایه تاج فشار دهید.

•گیاه را مرطوب و گرم نگه دارید. آناناس به یک محیط آفتابی ، گرم و مرطوب نیاز دارد که دمای آن در شب پایین تر از 65 درجه فارنهایت (18 درجه سانتیگراد) نخونباشد. اگر شرایط هوا خشک است ، مرتباً گیاه را کنترل کنید.

• اگر در آب و هوای گرم زندگی می کنید می توانید گلدان را در بیرون از خانه نگه دارید. اگر زمستان های خنک دارید آن را در فصل زمستان به خانه ببرید و آن را در کنار یک پنجره آفتاب گیر نگه دارید. برای گیاه مهم است که در تمام سال نور خورشید زیادی دریافت کند.

• برای کمک به روند ریشه زایی ، می توانید یک کیسه پلاستیکی را روی سر گلدان بکشید. این  کار یک اثر کوچک گلخانه ای ایجاد می کند.

• به گیاه غذا و آب بدهید. هفته ای یکبار خاک را به آرامی آب دهید. در طول تابستان ، دو بار در ماه تابستان گیاه را با کود نیمه مقاومتی بارور کنید.

• گلدهی می تواند چندین سال طول بکشد ، اما در نهایت یک مخروط قرمز باید از مرکز برگ ها ظاهر شود ، به دنبال آن گل های آبی در نهایت در حدود شش ماه طول می کشد تا میوه به طور کامل رشد یابد. آناناس از گل های تشکیل شده در مرکز گیاه رشد می کند.

کاشت و پرورش آناناس

پرسش و پاسخ در رابطه با پرورش آناناس

• ایا بعد از اینکه یک آناناس را رشد دادید ، می توانید یکی دیگر از گیاهان خود را رشد دهید؟

جواب: بله. در طی چند سال ، گیاه ممکن است آناناس دیگری تولید کند. می توانید این آناناس را برداشت کرده و درست مانند نمونه اول آن را کاشت کنید.

•آیا می توانم از گیاه آناناس در خارج از خانه مراقبت کنم؟

• آناناس ها به مقدار زیادی نور خورشید احتیاج دارند ، اما به آب زیادی احتیاج ندارند.

• سوال: آیا می توانم چندین گیاه آناناس را که در یک گلدان جمع شده اند بکارم؟

پاسخ: گیاه آناناس برای رشد ریشه ها به فضا نیاز دارد و قسمت بالای گیاه می تواند بسیار بزرگ باشد. توصیه می شود بیش از یک آناناس در گلدان کاشت نکنید.

• سوال: ایا به یک گلدان بزرگ برای پرورش آناناس نیاز دارم؟

پاسخ : اناناس حداقل 12 اینچ قطر و 12 اینچ عمق دارد بنابراین ریشه ها دارای فضای لازم برای رشد هستند.

• سوال: از کی می دانم که آناناس آماده برداشت است؟

پاسخ : هنگامی که تاج ان زرد شد ، آناناس آماده برداشت است. قبل از چیدن مطمئن شوید که رسیده است زیرا پس از انتخاب و چیدن ، بلوغ آن ادامه نخواهد یافت.

• سوال: آیا باید گیاه آناناس در زمستان پوشانده شود؟

پاسخ: بستگی به جایی دارد که زندگی می کنید. اگر در جایی زندگی می کنید که در طول زمستان واقعا هوا سرد می شود ، باید پلاستیکی روی آن بکشید و ان را در کنار یک پنجره بگذارید ، زیرا اگر پوشانده نشود ، در خارج از خانه نیز دوام نخواهد اورد. اگر در جایی زندگی می کنید که در زمستان گرم است و هیچ برفی و یخی به وجود نمی آید ، می توانید آن را در بیرون نگه دارید. اگر در مناطق استوایی هستید ، بگذارید اینگونه باشد. اطمینان حاصل کنید که از گرما و آفتاب کافی برای ادامه رشد برخوردار می شود!

• سوال: بعد از اینکه با موفقیت آناناس را تهیه کردید و پایه گیاه بزرگ شد ، چه کاری انجام می دهید؟ آیا این به طور طبیعی میوه بیشتری خواهد داشت یا به هرس احتیاج دارد؟

پاسخ : این گیاه فقط یک بار میوه خواهد داشت. سپس می میرد. اما قبل از آنکه چند مکنده را از بین نبرده این گیاهان را بکارید و در مقایسه با کاشت سرهای سبز میوه های بزرگتر و سریع تری خواهید داشت. این کاری است که تولید کنندگان آناناس انجام می دهند.

• سوال : چگونه می توانید بگویید که اناناس در حال رشد است؟

پاسخ : با گذشت زمان شاهد رشد برگهای آناناس خواهید بود و اگر به اندازه کافی رشد کند در امتداد انها ، یک گل کوچک قرمز در وسط برگ ها رشد می کند.

• سوال: آیا پیرایش و هرس برگهای زیرین به رشد میوه کمک می کند؟

پاسخ: خیر ، از بین بردن برگهای به ظاهر خیس پائینی کمکی نمی کند و حتی می تواند برای گیاه آناناس مضر باشد. اگرچه آناناس گیاهی بسیار مقاوم است ، مستعد پوسیدگی است و از بین بردن برگهای کاملاً خشک نشده ، می تواند قارچ ها و سایر باکتری ها را درون گیاه رشد دهد. صبور باشید و هر گاه که تصمیم به برش گرفتید ، فقط آنها را خرد کنید و آنها را دوباره در خاک بگذارید تا به کمپوست تبدیل شود.

نکات

• برای تشویق گیاه به گل ، گیاه را در کیسه ایی قرار دهید که دو سیب بسیار رسیده در آن نصف شده است. گاز اتیلن آزاد شده توسط سیب ها می تواند روند شکوفه دهی را آغاز کند.

• برای تولید آناناس در اندازه های کامل ، گیاه نیاز دارد به قد شش فوت برسد. اگر شما آماده پذیرایی از این اندازه نیستید ، تعجب نکنید اگر آناناسی به اندازه سوپرمارکت ها دریافت نمی کنید. برای رشد صحیح میوه آناناس ، لازم است که دوباره گیاه را  هرچه بزرگتر می شود در گلدان بزرگتری قرار دهید.

• در صورت استفاده از آناناس وحشی بسیار مراقب باشید. شیره گیاهان آناناس فاقد برگ حاوی آنزیم هایی است که بسیار قدرتمند هستند و ممکن است باعث تحریک پوست شما شوند.

•خاکی که آناناس داخل آن رشد می کند، نباید خیلی سرد باشد. گلدان پر شده با خاک را در محلی قرار دهید که گرم باشد.

چیزهایی که شما نیاز دارید

•آناناس

• گلدان کاشت

• خاک

• اب

•شیشه

• خلال دندان

•کود

یک دیدگاه برای “همه چیز در مورد پرورش و کاشت حرفه ای آناناس”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه