معرفی درخت زرد آلو:

  زردآلو از میوه‌های هسته‌دار بشمار می‌آید ، از ارقام مهم زردآلو که در ایران کشت و کار می‌شود می‌توان به زردآلوی شکرپاره و نخجوان اشاره کرد ، از ارقام زردآلوی بذری که میوه مناسب ندارند در تهیه برگه (زردآلوی خشک شده) استفاده به عمل می‌آید. این گیاه بومی مناطق چین و سیبری می‌باشد. زردآلو از لحاظ احتیاجات به آب و هوایی شبیه هلو بوده و از درختان مناطق معتدل گرم بشمار می‌آید و سرماهای شدید زمستان را نمی‌تواند تحمل کند.

  دما و گرما مورد نیاز زردآلو :   نیاز سرمایی زردآلو، کمتر از هلو بوده و برای خاتمه استراحت جوانه‌ها به ۹۰۰-۳۰۰ ساعت دمای زیر ۷ درجه سانتی‌گراد نیاز دارد. زمستان‌های نسبتاً سرد و تابستان‌های گرم و خشک برای رشد و باروری زردآلو مناسب است. مقاومت زردآلو به سرمای زمستانه در حدود ۲۵- درجه سانتی‌گراد می‌باشد. گل‌های زردآلو همانند هلو قبل از برگ‌ها ظاهر می‌شوند.

اما در مناطقی که زمستان‌های گرم دارند، جوانه‌های زردآلو در معرض ریزش قرار می‌گیرند. گل‌های باز شده زردآلو نسبت به سرمای دیررس بهاره حساس بوده و باید در مناطقی که خطر سرمای دیررس بهاره وجود ندارد، اقدام به کشت این درخت نمود. زیرا زردآلو زودتر از درختان میوه دیگر گل‌های خود را باز می‌کند. گرده‌افشانی زردآلو توسط حشرات انجام می‌گیرد. اکثر میوه‌های زردآلو در جانب سیخک‌های دوساله تشکیل می‌شوند و هر سیخک پس از ۳ سال باروری خشک می‌شود. بنابراین با هرس سبک باید تحریک به تولید شاخه‌های بارور جدید نمود.

    شکل مناسب تربیت برای درختان زردآلو، شلجمی می‌باشد و نهال‌های کشت شده در حدود ۵-۴ سال بعد شروع به محصول‌دهی می‌کنند. اکثر ارقام زردآلو خودبارور بوده و نیاز به رقم گرده‌زا ندارند. خاک‌های سبک لومی‌شنی با زهکشی کامل برای کشت زردآلو مناسب بوده و ریشه‌های آن در برابر غرقاب شدن حساس می‌باشند.

ابیاری درختان زرد آلو : درخت زردآلو در سال‌های اول رشد و بخصوص در فصل رشد به آبیاری فراوان نیاز دارند. لازم به توضیح است که آبیاری این گیاه به روش کرت بندی نباید صورت گیرد زیرا هم به ریشه‌ها اجازه تنفس داده نمی‌شود و هم از طریق تماس مستقیمی که طوقه با آب دارد درخت را بیمار می‌کند.

پایه های مقاوم و مناسب خاک های مختلف :  پایه‌های انتخابی برای زردآلو، بادام و هلو می‌باشد ولی پایه زردآلو مناسبتر است. .برای تکثیرو کاشت  زردآلو از روش پیوند، روی پایه‌های مختلف استفاده به عمل می‌آید. پایه‌های بذری زردآلو در خاک‌های عمیق و زهکشی شده، مناسب هستند و فاصله کشت درختان در روی پایه‌های بذری ۷-۵ متر در نظر گرفته می‌شود.  در ضمن در خاک‌های خشک، آهکی و آلوده به نماتد از پایه‌های زدآلو استفاده می‌شود. در زمین‌های سنگلاخ و خشک پایه‌های بادام مناسب است. پایه‌های هلو برای پاکوتاه کردن زردآلو مورد استفاده قرار می‌گیرد اما احتمال ناسازگاری و عدم جوش خوردن محل پیوند همچون عدم اتصال بافت‌های چوب و پوست و شکستگی در محل پیوند ظاهر می‌شود.

    آلوی میروبالان که توسط قلمه ریشه‌دار می‌گردد، به عنوان پایه در زمین‌های سنگین و مرطوب برای زردآلو مورد استفاده قرار می‌گیرد اما این پایه به ورتیسیلیوم حساس می‌باشد.

    معمولاً در برخی مناطق بر روی پایه میروبالان از میان پایه دگزی استفاده می‌کنند و زردآلوی پیوند شده بر روی این میان پایه، شاخه‌های تاج آویزان حاصل می‌کند اما در چند سال بعدی دوباره شاخه‌ها حالت عمودی به خود می‌گیرند.

آموزش تکثیر و کاشت درخت زرد آلو:

تکثیر درخت زردآلو:

سن باردهی درخت زرد الو : درختِ زردآلو از هسته آن پرورش داده می‌شود، یعنی‌‌ همان شیئِ سنگ مانندی که در وسطِ میوه آن قرار دارد. ۳ تا ۴ سال نیز طول می‌کشد تا گیاه از مرحله نهال بودن به درختی که بارِ میوه می‌دهد، انتقال یابد. مانندِ سایرِ درختانِ میوه مردم دوست ندارند که این مدتِ طولانی را منتظر بمانند؛ آن‌ها به گلخانه‌ها رفته و درخت هایِ جوانِ زردآلو را خریداری می‌کنند و در باغ یا باغچه‌شان می‌کارند. درختانِ کوچکی که در گلخانه‌ها موجودند، دو سال سن دارند. درختِ کوچکی که از گلخانه خریداری می‌کنید به دو سالِ دیگر زمان نیاز دارد تا اولینِ بارِ میوه خود را تولید کند.

نکته مهم: میوه هایِ درختِ زردآلو بر رویِ ساقه دو ساله رشد می‌کنند. این امر را در هنگامِ هرس کردنِ درخت، به خصوص در سال هایِ اولِ زندگی‌اش، مدِ نظر قرار دهید.

آیا تصمیم دارید درختِ زردآلوتان را از هسته آن رشد دهید. در اینجا به شما آموزش می‌دهیم که چگونه این کار را انجام دهید:

ابندا هسته زردآلو را به مدتِ ۲۴ ساعت در آب خیس کنید. هسته را در میانِ دستمال کاغذی‌های مرطوب، ماسه مرطوب و یا کودِ گیاهی مرطوب قرار داده و در ادامه آن را داخلِ یک کیسه پلاستیکی در بسته بیاندازید. سپس آن را حداقل به مدتِ ۱ ماه داخلِ یخچال قرار دهید. پس از یکماه هسته‌تان برایِ کاشت و پرورش در خاک آماده است.

انواع مختلف زرد آلو

زردآلو انواع متفاوتی دارد که از میان آنها به موارد زی می‌توان اشاره نمود:

 1. زردآلو بادامی
 2. زردآلو قیفی
 3. زردآلو درشتی
 4. زردآلو نخجوان
 5. زردآلو شکر پاره
 6. زردآلو رجبعلی
 7. زردآلو قوامی
 8. زردآلو سفید
 9. زردآلو ملقی

کاشت درخت زرد آلو:

در باغ زردآلو، فاصله بین این درختان از یکدیگر ۶ تا ۷ متر منظور می‌گردد.

منطقه‌ای را در باغ یا باغچه خود انتخاب کنید که در معرضِ نورِ کاملِ آفتاب قرار دارد. یک چاله عمیق در آن قسمت حفر کنید. در صورتِ امکان مقدار زیادی کودِ کمپوستِ اضافه نشده به آن بیافزایید. آن را به خوبی با خاکِ ساده مخلوط کنید. اگر نهالی که خریده‌اید در گلدان قرار دارد به آرامی گلدان را بشکنید تا بتوانید ریشه‌ها را خارج کنید؛ این کار را به گونه‌ای انجام دهید که به ریشه‌ها آسیبی وارد نشود. اگر ریشه نهال‌تان در پلاستیک است، پلاستیک را درآورید و ریشه‌ها را به آرامی از هم باز کرده و داخلِ گودالی که حفر کرده‌اید، قرار دهید.

سپس داخلِ گودال را با خاک پُر کنید، تا سطحِ خاک به آن قسمت از از گیاه که قبلاً نیز در گلدان با خاک پوشانده شده بود برسد. در صورتِ نیاز می‌توانید خاکِ بیشتری اضافه کنید.هنگامی که درختِ زردآلویتان را کاشتید، باید به سرعت رشد کند.

نکته : توصیه می‌کنیم که نهال را در سالِ اولِ زندگی‌اش به یک تیرکِ قائمِ چوبی ببندید؛ زیرا باد هایِ شدید می‌توانند نهالتان را خم کنند و موجب شوند که تنه آن با زاویه و کج رشد کند. باد‌های بسیار شدید همچنین ممکن است موجبِ نوسان تاب خوردنِ نهال و آسیب دیدنِ ریشه هایِ آن شوند.

کود دهی : به این گیاه در اواخرِ زمستان و اوایلِ پاییز و سپس در هنگامِ میوه دهی تقویت کننده بدهید.

آموزش هرس کردن درخت زرد آلو:

همانندِ همه گیاهان، هرس کردنِ درختانِ مستقر شده برایِ سلامتِ آن‌ها مفید است. این کار به محصول دهیِ بیشتر منجر می‌شود. درختِ زردآلو را سالانه در اواخرِ زمستان و یا اوایلِ بهار، قبل از اینکه رشدِ درخت در سالِ جدید آغاز شود، هرس کنید.

ابتدا شاخه هایِ مرده و یا نا‌سالم را از درخت جدا کنید. مناطقی را که در آن رشدِ شاخه‌ها بسیار زیاد است را نیز هرس کنید. این کار به رسیدنِ نور خورشید و جریان یافتنِ هوا به کلِ قسمت هایِ درخت کمک کرده و به سلامت و رشدِ عمومیِ آن کمک می‌کند. شما همچنین می‌توانید شاخه‌ها را به منظورِ شکل دهی به درختتان هرس کنید.

نکته: هنگامِ هرس کردن به یاد داشته باشید که میوه‌ها بر رویِ چوبِ سالِ دوم رشد می‌کنند. بنابراین در سال هایِ اولیه عمرِ درختتان آن را به صورتِ مختصر و سبک هرس کنید تا محصول دهیِ آن را به حداکثر برسانید.

جلوگیری و مبارزه با آفات و بیماری های درخت زردآلو : هر بهار قبل از باز شدنِ جوانه‌ها به درختتان، روغن هایِ غیر فعالِ مخصوصِ درختانِ میوه را اسپری کنبد؛ این کار بسیاری از آفات را از بین می‌برد.

ما شدیداً توصیه می‌کنیم که برنامه اسپری کردن هم برایِ جلوگیری از آفات و هم برای بیماری‌های درخت صورت بگیرد. اگر از اسپری هایِ مخصوصِ آفات و یا بیماری‌ها استفاده می‌کنید، دستورالعمل هایِ نوشته شده بر رویِ برچسب را با دقت رعایت کنید. در هنگامِ سمپاشی و اسپری کردن نیز از لباس‌ها و ماسکِ محافظ استفاده کنید.

نکته در مورد برداشت : میوه‌ها را قبل از اینکه کاملاً برسند از درخت جدا کنید. آن‌ها به محضِ چیدن نرم و رسیده می‌شوند. نگه داری و ذخیره سازی میوه‌ای که هنوز سفت است آسان‌تر است. میوه‌ها را در مکانی خنک و خشک و به دور از نورِ آفتاب ذخیره سازی کنید.

خواص فوق العاده زرد آلو – 42 نکات مهم در مصرف زرد آلو :

 • 1- زردآلو بازکننده گرفتگی‌های مجاری عروق و نرم کننده سفتی‌ها می‌باشد. 10 صبح و 5 عصر میل شود.
 • 2- برای تسکین بیشتر دردگوش و رفع سنگینی شنوایی چند قطره از روغن دانه تلخ زردآلو در گوش بچکانید. البته بهتر است با پزشک متخصص مشورت شود. زیرا گوش مجرای خارجی برای بیرون راندن روغن ندارد در نتیجه باید شستشو شود.
 • 3- زردآلو بدبویی دهان را از بین می‌برد.
 • 4- خیس کرده برگه زردآلو صفراآور و ملین است، آخر شب میل شود.
 • 5- خیس کرده برگه زردآلو تشنگی را فرو می‌نشاند. 10 صبح و 5 عصر یا هنگامی که عطش دارد از همه بهتر است.

 

 • 6- زردآلو برای سردمزاجان و کسانی که معده ضعیف دارند و اشخاص کهنسال مضر است. اگر چنانچه میل نمودند بالای آن کمی انسیون بجوند.
 • 7- هیچگاه بالای زردآلو آب سرد نخورید.
 • 8- هیچگاه بعد از غذا زردآلو نخورید.
 • 9- خوردن زردآلو صبح ناشتا خوب نیست ممکن است باعث دل درد شود. اگر چنین شد کمی از کوبیده انسیون با شکر میل شود.
 • 10- مغزهسته زردآلو اگر تلخ باشد طبع آن گرم و خشک است.
 • 11- دانه شیرین آن مقوی نیروی جنسی است و چون دیرهضم است باید با نمک بو داده و خورده شود.

 • 12- برای از بین بردن کرم معده 5 گرم از روغن مغز تلخ زردآلو با احتیاط مصرف شود.
 • 13- برای خرد کردن سنگ مثانه 5 گرم از روغن مغز تلخ زردآلو با احتیاط مصرف شود. سپس هر 4 ساعت یک لیوان عرق خارشتری.
 • 14- زردآلوی شیرین، ملین است.
 • 15- دم کرده برگ زردآلو کشنده کرم معده است.
 • 16- شکوفه‌های خشک شده زردآلو خونریزی داخلی و بیرونی را بند می‌آورد.

 

 • 17- زردآلو ضد سرطان است (مخصوصاً سرطان ریه و لوزالمعده).
 • 18- سعی کنید از دانه تلخ زردآلو حدالامکان استفاده نکنید چون سمی است.
 • 19- برای کسانی که لاغر هستند خوردن زردآلو در فواصل غذا مفید است.
 • 20- زردآلو درمان کننده کم خونی است.
 • 21- کسانی که کارهای فکری زیاد دارند خوردن زردآلو را فراموش نکنند.
 • 22- زردآلو یکی از میوه‌های خوبی است که ورزشکاران بعد از ورزش می‌توانند بخورند. به شرط آنکه بعد از خوردن، آب ننوشند. در زمستان می‌توانند از برگه زردآلو استفاده کنند و در تابستان اگر می خواهند همراه آب باشد از برگه زردآلو خیسانده در آب استفاده شود.

 

 • 23- برای اینکه کمتر عصبانی شویم در فواصل غذا زردآلو را فراموش نکنیم.
 • 24- ماسک زردآلو لطیف کننده پوست صورت و گردن می‌باشد.
 • 25- وجود فلوئور در زردآلو از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند.
 • 26- برای جلوگیری از نفخ خوب است که هسته زردآلو را هم بخوریم.
 • 27- برای درمان اسهال 10 گرم برگ خشک آن را با آب سرد میل نمایید.
 • 28- جوشانده شکوفه زردآلو ضد خونریزی است کسانی که خون دماغ می‌کنند چند قطره از جوشانده را در بینی بچکانند خون بند خواهد آمد.

 

 • 29- جوشانده برگه زردآلو اسهال‌های صفراوی را درمان می‌کند.
 • 30- زردآلوی نرسیده برای معده ضرر دارد مخصوصاً کسانی که زخم معده و یا اثنی عشر دارند.
 • 31- بهترین زمان خوردن زردآلو آن است که 2 ساعت از غذا گذشته باشد و از درخت زردآلویی که در باغچه منزل کاشته‌اید بکنید و میل بفرمایید.
 • 32- هیچ گاه بعد از غذا مخصوصاً بعد از شام زردآلو نخورید.
 • 33- زردآلو برای خانمهای حامله به عنوان عصرانه بسیار مفید است.
 • 34- برگه زردآلو خیس شده در آب جهت رفع گرمازدگی مفید است.
 • 35- پتاسیم و اسیدهایی که در زردآلو وجود دارد موجب لینت مزاج و فعالیت کلیه می‌گردد.
 • 36- برای رفع چروک صورت آب زردآلوی تازه را با کمی شیر و عسل مخلوط نموده ابتدا پوست را با صابون گیاهی شسته سپس با این محلول ماساژ دهید.

 

 

 • 37- پوست‌هایی که خیلی خشک هستند چند برگه خشک زردآلو را در روغن زیتون خیس نموده سپس کوبیده بصورت ماسک روی پوست صورت بگذارید.
 • 38- صمغ درخت زردآلو نرم کننده سینه می باشد بصورت مکیدن.
 • 39- کسانی که بیماری کبدی دارند سعی کنند کمتر زردآلو بخورند یا اینکه بصورت خشک یا مربای آن را بخورند.
 • 40- یک ساعت بعد از خوردن زردآلو در آب سرد استحمام نمایید.
 • 41- کسانی که لک و پیس دارند کمتر زردآلو بخورند.
 • 42- برای ترک دست و پا از ترکیب برگه زردآلو که در روغن بادام زمینی خیسانده استفاده شود.
منابع: glassy-garden ، wikipedia ، hidoctor ٍ، wikichejoor ،bostane.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه