نگهداری و تکثیر مورد موسی در گهواره

موسی در گهواره

موسی در گهواره یک گیاه خانگی محبوب است ، که مربوط به گیاه سرگردان یهودی است. این گیاه بومی کشور مکزیک است و تا  ارتفاع1-2 فوت (30-60 سانتی متر) رشد می کند و رشد این گیاه بسیارآسان است. نام لاتین این گیاه Tradescantia spathace است که در گذشته با نام Rhoeo spathacea شناخته می شد.

برگهای تیره به رنگ سبز تیره با رنگهای زیرین مایل به قرمز این گیاه را در تمام طول سال به گیاهی سرزنده و فوق العاده تبدیل می کند. می توانید گیاه خود را در داخل خانه نگه دارید، اما اگر آن را برای تابستان به فضای بیرون منتقل می کنید ، آن را از آفتاب مستقیم دور نگه داشته و در محلی سایه دار نگه دارید. همچنین، هر دو روز یک بار خاک را بررسی کنید تا خشک نشود.

همه چیز درمورد موسی در گهواره

شما می توانید آن را در یک گلدان تزئینی کوچک برای ایجادیک نمای خیره کننده از میز خود کاشت کنید. انواع جدید موسی در گهواره ، با برگهای باریک رنگ های مختلف وجیغ حتی بسیار دیدنی تر است و شاخ و برگ های راه راه آن به رنگ های نارنگی ، صورتی ، سبز و خامه ای دیده می شود.

موسی در گهواره در هر زمان از سال شکوفا می شود. گلهای کوچک و سفیدی به اندازه 3 گل در لبه برگ های  ان رشد می کنند و در برگهای قایق شکل قرار می گیرند.

این گیاه نامهای جایگزین بسیاری مانند: موسی-در-یک-قایق ، قایق لیلی ، گهواره لیلی ، موسی-در-بورس ها و گیاه صدف دارد. هر آنچه می خواهید آنها را صدا کنید ، این گیاهان رنگارنگ ، بومی مکزیک ، غرب هند و آمریکای مرکزی ، از مراقبت آسانی برخوردار بوده و دارای برگهای بسیار جذابی هستند.

همه چیز درمورد موسی در گهواره

موسی در گهواره ، برگهای بلند ، مومی ، و شمشیری شکل تولید می کند که به رنگ بنفش براق یا سبز براق ، و نوارهای سفید در بالای ان و یک بنفش تیره در قسمت زیرین آن وجود دارد. گلهای بسیار ریز و سفید موسی که در یک قایق بنفش قرار گرفته اند ، نام های معمول بسیاری را به موسی در گهواره ها می بخشد.

مشخصات:

این گیاهان سمی تلقی می شوند و باید از حیوانات اهلی و از دسترس کودکان دور نگه داشته شوند.

نیازی به تابش نور خورشید نیست. گیاه خود را در تمام سال در فضای روشن و با نور غیرمستقیم رشد دهید تا گلهای آن شکوفا شود.

تکثیر گل موسی در گهواره

در زمستان میزان رطوبت را با اسپری آب  روزانه به شاخ و برگ گیاه و یا استفاده از مرطوب کننده اتاق بالا ببرید. یا قابلمه را روی سینی ریگ های مرطوب قرار دهید تا هوا در اطراف آن مرطوب شود.

در فصل بهار وقتی گیاه شلوغ می شود ، احتمالاً هر دو سال یک بار محل ان را تغییر دهید. تا  انها را به یک گلدان  یک سایز بزرگتر از قبل منتقل کنید و فضای بیشتری به ان بدهید. از گلدانی با سوراخ های زهکشی برای جلوگیری از خیس شدن خاک ، که منجر به پوسیدگی ریشه می شود استفاده کنید.

یکی از گونه های گیاه موسی ، به رنگ ارغوانی و برگهای باریک به نام Rhoeo ‘ محبوبیت زیادی یافته و مورد توجه زیادی قرار گرفته است. موسی را در گهواره برای فروش در گلخانه های آنلاین و مراکز گیاهان باغی در بهار و تابستان پیدا خواهید کرد.

کاشت گل موسی در گهواره

نکاتی در رابطه با  مراقبت از موسی در گهواره

نور:

گیاه خود را در تمام سال در محلی روشن و با تابش غیرمستقیم نور افتاب بکارید تا از نظر رنگ و گل خوب شاخ و برگ داشته باشد. موسی نور کمتر را نیز تحمل می کند ، اما در این صورت برگها بیشتر از رنگ بنفش به رنگ سبز متمایل می شوند. آن را از آفتاب گرم ظهر تابستان دور نگه دارید.

آب:

خاک موسی را از بهار تا پاییز همواره مرطوب نگه دارید. در زمستان ، بگذارید محیط گلدان کمی در بین دو ابیاری خشک شود. اجازه دهید قبل از آب دادن ، یک اینچ یا دو قسمت از بالای خاک خشک شود.

آبیاری و ابپاشی گل موسی در گهواره

رطوبت:

رطوبت متوسط اتاق ​​(حدود 40٪ رطوبت نسبی) مورد نیاز است. قهوه ای شدن رنگ برگها نشان می دهد هوا خیلی خشک است. این گیاهان رطوبت بالا را ترجیح می دهند. یک مرطوب کننده کوچک در نزدیکی آن قرار دهید یا گیاه موسی در گهواره خود را بر روی یک سینی از سنگریزه های ریز قرار دهید. مطمئن شوید گیاه روی سنگریزه ها نشسته است و در آب نیست. من طرفدار گیاهان بدرفتار نیستم زیرا این امر اغلب باعث ایجاد آفات و بیماریها می شود.

دما:

دمای متوسط ​​تا گرم اتاق (65-80 درجه فارنهایت / 18-27 درجه سانتیگراد) مناسب این گیاه در طول سال است. موسی حداقل دمای 55 درجه فارنهایت / 13 درجه سانتی گراد را تحمل می کند. موسی را از درهای ورودی یا پنجره های بیش از حد افتاب گیر دور نگه دارید. موسی دوست دارد شب ها کمی خنک تر شود.

خاک:

مخلوط خاک گلدان همه منظوره با کیفیت خوب مناسب گیاه موسی در گهواره است.

کود:

موسی را ماهیانه با یک کود گیاه خانگی محلول در آب در بهار و تابستان ، در حالی که گیاه به صورت فعال در حال رشد است تغذیه کنید.

تکثیر/تقسیم:

ساقه هایی که در اطراف گیاه رشد می کنند را با برخی از ریشه ها بطور جداگانه وبا کاشت در گلدان دیگری جدا کنید. بهترین زمان برای تکثیر موسی در گهواره فصل بهار است زیرا آغازگرمترین زمان رشد ان است.

محل کاشت:

موسی در خانه، زیر درختان سرپوشیده و نخلهای بزرگ با سایه کاشت می شود.

گونه های مختلف موسی در گهواره:

گونه هاوروستیا شامل چندین گیاه کوچک خانگی شاداب است که به راحتی در داخل خانه رشد می کند. دریابید که چگونه ان را آب داده، چقدر نور فراهم کنید، و در مورد زمان جابه جایی ان و موارد دیگر تحقیق کنید. دریابید که چگونه می توانید این گیاه را در داخل خانه یا در پاسیوی خود پرورش دهید. نکاتی در مورد رشد ، کوددهی ، و سایر نکات مراقبت از این گیاه بیاموزید.

گیاه خود را در تمام طول سال در محلی روشن با تابش افتاب غیرمستقیم بکارید تا از نظر رنگ و گل خوب شاخ و برگ داشته باشد.

سبک:

گیاهان موسی در گهواره حداقل به مدت 6-8 ساعت در روز به نور بسیار روشن نیاز دارد.

گل دهی

گیاهان موسی در گهواره ، گلهای کوچکی را تولید می کند که درون برگها جمع شده اند.

آفات

کنه های عنکبوتی

بیماریها

از آنجا که گیاهان موسی در گهواره به رطوبت بالایی نیاز دارند ، پوسیدگی ریشه و لکه دار شدن برگ ها دو بیماری گیاهی است که می تواند مشکل ایجاد کند.

خاک

از خاک گلدانی استفاده کنید که رطوبت را حفظ کند اما به سرعت تخلیه شود.

اندازه گلدان

اگر گیاه شما گلدان خود را پر کرده است ، بهار زمان مناسبی برای گلدان مجدد است. این اتفاق معمولاً یک یا دو سال طول می کشد. هنگامی که دوباره گلدان پر شد، به گلدان اندازه بعدی بروید. خیلی گلدان بزرگتر را انتخاب نکنید زیرا شما نمی خواهید که خاک بیش از حد مرطوب بماند و باعث پوسیدگی ریشه شود.

هرس

من توصیه می کنم موسی  را در بهار هرس کنید تا گیاه را پر بوته نگه دارید. همیشه دستکش بپوشید زیرا شیره این گیاه سمی است و بسیار تحریک کننده است.

طرز کاشت و تکثیر موسی در گهواره

تکثیر توسط تقسیم گیاه یا قلمه از ساقه ان است. از قطعه های ساقه 4-6 ″سانتی به طول حداقل سه برگ در هر قطعه استفاده کنید. می توانید قلمه ها را مستقیماً در خاک کاشت کنید.

کاشت در باغ

هنگامی که موسی درگهواره در باغ رشد می کند ، خاک را به طور مداوم مرطوب ترجیح می دهد و به زهکشی خوبی نیاز دارد. اگرچه این گیاه می تواند خاک های موقتا خشک شده را تحمل کند ، اما اضافه کردن یک لایه 2- تا 3 اینچی مالچ ارگانیک ، مانند نی یا پوست درخت خرد شده ، به حفظ رطوبت خاک کمک می کند و همچنین علف های هرز رقیب را کاهش می دهد. گیاه در هوای سرد به آرامی در حال رشد است اما زمانی که استراحت می کند به آب کمتری احتیاج دارد.

نگهداری و تکثیر مورد موسی در گهواره

کاشت در گلدان

اگر موسی در گهواره را در گلدان بزرگ می کنید ، هر وقت حس می کنید 1 تا 2 اینچ از سطح خاک خشک شده ان را اب دهید. هرگز گلدان را در یک بشقاب پر از آب نگذارید ، زیرا این کار می تواند مشکلات قارچی را به وجود اورد. همیشه از گلدانی استفاده کنید که سوراخ های زهکشی داشته باشد. در پاییز و زمستان ، اجازه دهید خاک بین آبیاریها کمی خشک شود تا امکان استراحت گیاه را فراهم کند.

کود و هرس

وقتی در خارج از خانه در خاک حاصلخیز و سرشار از محتوای ارگانیک قرار می گیرد ، موسی در گهواره نیازی به کود ندارد. شما می توانید با مخلوط کردن یک لایه 1 تا 2 اینچی کود کمپوست در خاک خود در هر فصل بهار ، گیاه را تقویت کنید ، اما این کار را با دقت انجام دهید تا از ایجاد مزاحمت در ریشه ها جلوگیری شود.

اگر گیاه را در داخل خانه پرورش می دهید ، هر سه ماه یک بار آن را با کود متعادل ، 10-10-10 کودی که  به میزان 1/4 قاشق چایخوری در 1 گالن آب رقیق شده بر اساس برچسب پاکت کود تقویت کنید.

این گیاه نیازی به هرس منظم ندارد ، اما می توانید هر بهار یک موسی در گهواره  در فضای باز را هرس کنید تا آن را در محدوده دلخواه خود نگه دارید. گیاه را به ارتفاع چند سانتی متر برش دهید و تیغ خود را با مالش الکل بین برش ها پاک کنید تا از شیوع بیماری جلوگیری کنید.

اجتناب از مشکلات

موسی در گهواره هنگام رشد در خاک خوب زهکشی شده عاری از بیماری است اما می تواند چند آفات را به خود جلب کند. اینها شامل اشکالهای غذایی متشکل از حشرات سفید کرکی یا حشرات کوچک بالدار است. کنه های عنکبوتی ، که قابل رویت نیستند ، همچنین می توانند پوششهای شبکه‌ای روی برگهای جوان تولید کنند. اینها را با اسپری کردن با صابون حشره کش آماده برطرف کنید. هر هفته یک یا دوبار در صورت لزوم این کار را تکرار کنید. هنگام هرس گیاهان ، از بلوز آستین بلند ، شلوار بلند ، دستکش و محافظ چشم استفاده کنید.

 

اطلاعات گیاه سمی

گیاهان موسی در گهواره گیاهان سمی با سطح سمیت 3 درصد است. در صورت خوردن شیره موسی در گهواره ، تحریکات جزئی پوستی ایجاد می شود که چند دقیقه طول می کشد و باعث درد شدید در دهان می شود.

از نظر رشد در اکثر محیط ها تحمل خوبی دارد ، و توده های کوتاهی از برگهای براق دارد که برای شکوفایی فقط به مراقبت های اساسی و رطوبت مداوم نیاز دارد.

نکات قابل توجه

این گیاه او می تواند باعث ایجاد حساسیت پوستی در برخی افراد و حیوانات اهلی شود و در صورت خوردن در مقادیر زیاد می تواند سمی باشد ، بنابراین برای منطقه ای که حیوانات خانگی یا کودکان بازی می کنند انتخاب خوبی نیست. همچنین می تواند در بعضی از مناطق ایالات متحده تهاجمی باشد و در مناطق جنگلی پخش شود. قبل از کاشت بررسی کنید که آیا این یک انتخاب خوب برای منطقه شما است یا نه.

برای جلوگیری ازخارج شدن ان از کنترل ، گلهای خراب شده را برای جلوگیری از تشکیل بذر اضافه از بین ببرید، و برای جلوگیری از پخش شدن ان در اطراف آن با یک سد فیزیکی که چندین اینچ به داخل خاک امتداد می یابد ، جلوگیری کنید.

موسی در گهواره در حدود 1 فوت (30 سانتی متر) بلند می شود ، و تا حدی گسترش می یابد تا یک توده تا عرض 2 فوت تشکیل شود. موسی اکثر شرایط روشنایی را تحمل می کند ، اما آفتاب فیلتر شده یا سایه جزئی را ترجیح می دهد. در آفتاب کامل نیز می تواند رشد کند ، اما در مناطقی که دارای تابش آفتاب گرم و سوزان است ، سایه بعد از ظهر را برای محافظت از برگ در برابر سوزش فراهم کنید.

اگر این گیاه را در داخل خانه پرورش دهید ، ان را در نور روشن و غیرمستقیم به مدت حداقل شش تا هشت ساعت در روز مثلا پشت پنجره ای نورگیر با پرده ، جنوبی یا غربی ، که به گیاه بدون تابش نور مستقیم خورشید نور لازم را می دهد قرار دهید.

۶ دیدگاه برای “همه چیز درمورد گل موسی در گهواره”

 1. من چند ساله دارم موسی در گهواره .ولی تا حالا هیچ گلی نداده و فقط داره پاجوش میزنه همه برگها به اندازه یکدست هستن ولی گلدهی ندارن … به خیلی از دوستان هم دادم از این گل زیبا ولی چرا گل نمیده

 2. من دارم دو نوعه
  اونی که برگش راه راهه گل نمیده و اسمش زیپلینه
  اونی که گل میده برگاش زیرش ارغوانیه و روش سبزه و برگاش درشتر وبزرگتره کلا با هم فرق دارن

 3. عالیه،تمام نکات رو به دقت فرمودین.
  موسی من خیلی قد بلند شده،متوجه شدم که میتونم از قدش بزنم و تکثیر کنمش.
  مرسی واقعا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه