گل ادنیوم گیاهی با ساقه های گوشتی و آبدار که در زمان بلوغ و در فواصل خاصی از رشد گل می دهد. گل آدنیوم  به طور کلی به خاطر شکل و فرم جالب و منحصر به فردش و همین طور گلهای زیبا و رنگی که داره محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده، اما با وجود این همه زیبایی از خودش شیره سمی تولید میکنه که بسیار خطرناکه. پس اگه گیاه آدنیوم دارید و تصمیم به هرس کردن این گیاه دارید،یادتون نره از دستکش استفاده کنید. گیاه آدنیوم بخاطر نحوه رشد و شکل برگها مورد بسیار مناسبی برای پرورش بن سای برای علاقه مندان این گیاه هست. برگهای آدنیوم پهن و چرمی هستند و تنه گیاه حالت خاص و جالبی داره. یکی از دلایل جالب بودن این گیاه کلفت و قطور بودن تنه گیاه هست.

بنسای آدنیوم

برای نگهداری از آدنیوم صد در صد باید شرایط نگهداری از اون رو بدونید پس با من همراه باشید.

به آدنیوم ها چه میزان آب بدهیم؟

از اونجایی که این گیاه هم مثل کاکتوسها آب رو درون بافتهای خودش ذخیره میکنه پس میزان نیازش به آب هم مثل کاکتوسهاست. یعنی باید صبر کنید تا زمانیکه سطح خاک تا عمق سه سانتی متری خشک بشه و بعد از اون به گیاه آب بدید. یادتون باشه اگه به آدنیوم بیش از حد آب بدید مثل کاکتوسها ریشه و ساقه گیاه به سرعت پوسیده میشه و گیاه به سرعت از بین میره. درسته که آبدهی زیاد به گیاه باعث پوسیدگی گیاه میشه اما خشکی خاک گیاه هم باعث رکود و عدم گلدهی گیاه خواهد شد و همینطور تنه گیاه چروکیده و خشک میشه و به دنبال اون برگهای آدنیوم خواهد ریخت.

گل دهی گل آندیوم
گل دهی گل آندیوم

سرحال بودن آدنیوم به علت روش صحیح آبدهی

گیاه آدنیوم به غبار پاشی نیاز داره اما این غبار پاشی شامل برگهای گیاه میشه و نه تنه گیاه. پس روی تنه و ساقه ی گیاه آب نپاشید. شاید بگید توی فصل تابستون و با وجود هوای گرم باید چطور به این گیاه آب داد؟ باید بگم که شما حتی میتونید به گیاهتون هر روز آب مورد نیاز رو برسونید و گیاه رو آبدهی کنید اما باید حتما قبل از آبدهی خاک گیاه رو چک کنید.

تنوع رنگی بالای گلهای آدنیوم

میزان نور مورد نیاز آدنیوم ها

اگه دلتون میخواد گیاه آدنیومتون به گل بنشینه، نور آفتاب رو به گیاهتون برسونید. مکانهای کم نور و آپارتمانی باعث میشه ساقه های گیاه بلند و باریک و علفی شکل بشن و گیاه هم نتونه به گل بنشینه.

 

اگه میگم نور آفتاب رو به گیاهتون برسونید منطورم نور آفتاب کم جون زمستونه نه آفتاب پر قدرت و سوزان تابستون. پس شما در فصل تابستان آدنیومتون رو با کمی فاصله از پنجره جنوبی قرار بدید، بطوری که یکی دوساعت آفتاب به گیاه برسه و در ادامه ی روز هم نور غیر مستقیم رو داشته باشه. که در واقع به این شرایط مکانی، سایه آفتاب میگن. این شرایط بهترین موقعیت برای آدنیوم در فصل تابستان هست. یادتون باشه این گیاه هرچقدر بزرگتر باشه، نیاز نوری بیشتری خواهد داشت. در ضمن با قرار دادن آدنیوم پشت پنجره گیاه به مرورزمان به سمت آفتاب متمایل میشه. پس شما برای جلوگیری از کج شدن گیاه هر هفته گیاه رو 45 درجه بچرخونید.

آدنیومها در شرایط مناسب سایه آفتاب

گلدهی آدنیوم در شرایط نوری مناسب

خاک مورد نیاز آدنیوم

خاک مورد نیاز آدنیوم خاکی سبک با زهکش مناسب هست. اگه علاقه به تهیه خاک برای آدنیومتون دارید، میتونید این خاک رو از مخلوطی از پرلایت و شن و قلوه سنگهای ریز انتخاب کنید. برای کاشت این گیاه از گلدان سرامیکی استفاده کنید.  برای کوددهی این گیاه هم از کود کامل فسفات البته با نصف غلظت ممکن و بصورت ماهانه استفاده کنید.

گلدهی : در مناطق بومی خود در اواخر زمستان تا بهار گل های شیپوری و بزرگی  میدهد.البته برای گلدهی در آپارتمان حتما بایددر دمای زیر ۱۰ به مدت ۲ ماه نگه داری شود تا نیازسرمایی آدنیوم برطرف شود

هرس گل آندیوم : یکی از مسایلی که تولیدکنندگان به آن کمتر توجه میکنند همین هرس می باشد.بطوریکه گیاه به صورت تک شاخ رشد کرده و گلدهی کمی دارد ولی در صورت پینچ(چیدن جوانه انتهایی)آن چند شاخه شده وگلدهی آن افزایش میابد.همچنین میتوان گیاهان پیری که برگهای آن ریخته شده را با هرس شدید دوباره جوان کرد.در گونه هایی که با پیوند افزوده شدند با هرس شدید میشود گیاه را به گلدهی وادار نمود

تعویض گلدان گل آندیوم : گلدان آندیوم

گل آندیوم ساقه ضخیم
گل آندیوم

هر دو سال یکبار در بهار با یک سایز بزگرترو حتما خاک قبلی باید به کل عوض شود و ریشه ها هم هرس شد

انواع گل آدنیوم یا آندیوم :

ادنیوم اوبسوم آدنیوم پرگل ادنیوم سوازی آدنیوم سومالنس آدنیوم کریسپوم  ادنیوم عربی

 

روش تکثیر ادنیوم : تکثیر ادنیوم به چند روش انجام میشه. تکثیر با بذر و قلمه. البته ممکن است که بعضی ها با روشهایی چون کشت بافت و.. هم انجام بدن اما ما روش اقتصادی و مرسوم در ایران رو خدمتتون بیان می کنیم.

البته باید بیان کرد که این گیاه (ادنیوم) رو پیوند هم میزنن که ما جز روش تکثیر عنوان نمی کنیم .در پیوند زنی ادنیوم این نکته را در نظر میگیرند که واریته ایی که به بیماری ها مقاومتر است را به عنوان پایه و واریته ایی که دارایی گل بهتر و زیباتری است را به عنوان پیوندک انتخاب میکنند که ترکیب این دو باهم یک گیاه همه چی تمام بشود.

راستی گل دوستای عزیز بهترین نوع پیوند زدن ادنیوم پیوند اسکنه ایی میباشد.

چند نکته در مورد تکثیر با بذر ادنیوم :

بعد از گل دهی ادنیوم گل ان تبدیل به غلافی لوبیا مانند میشود که کم کم خشک شده و بذر درون ان اماده میشود .شما میتوانید قبل از خشک شدن غلاف انرا با نخ دور پیچ کرده تا غلاف باز نشود و بذر ها ریخته و هدر بروند.

نکته مهم دوم در مورد تکثیر ادنیوم این هستش که حتما دمای محیطی که بذر ادنیوم را کاشته اید رو بالا ببرید . دمای بالای ۲۷ و ۳۰ مطلوب میباشد و جوانه زنی بخوبی صورت میگیرد.

آفات و بیماریها آدنیوم : راستشو بخاین  دیگه مثل قدیما نیستش که خونواده خرزهره از افت در امان باشند. دوستای قدیمیتر میدونن قدیم افت سمت خرزهره نمیرفت علتش هم از اسم این گیاه معلومه !!! ولی امروزه همه چی عوض شده و این گیاه هم مصون از افت نیستش.در مورد افات باید بگه معمولا خانواده شته مهمون ما هستن. مبارزه با افات ادنیوم هم با سمپاشی سم دیازینون به نسبت ۱.۵ تا ۳ در هزار به فاصله ۱۵روز و تکرار ۲ مرتبه.دوستان عزیزی که تجربه مناسب ندارند از دوز پایین ۱.۵ در ۱۰۰۰استفاده کنن.(۱.۵ در هزار یعنی ۱.۵ سی سی در ۱۰۰۰ سی سی).

در مورد بیماری هم باید عرض بشه که اگر از غرقاب شدن وماندابی جلوگیری بشه و در معرض ساعت نور مناسب باشه معمولا بیماری خاصی نداره(البته اگر انها رعایت بشه) و اینها باعث جلوگیری از پوسیدگی ساقه و ریشه میشود .

تغذیه وکود دهی آدنیوم :بونسای ادنیوم چون یک گیاه گلده میباشد دارای تغذیه متفاوتی میباشد و گلدهی ادنیوم باعث مصرف ذخیره اهن خاک میگردد.

بهتر است برای تغذیه وکود دهی آدنیوم از کود مایع حاوی اهن استفاده کرد ودر فصل رشد بصورت ۱۵ روز یکبار اقدام به ابیاری با کود مایع کرد.و اگر علایم کمبود کود اهن را ملاحظه کردید با دوز ۱.۵ در هزار  چند مرتبه بونسای  آدنیوم عزیزتون بدید تا گل بیشتر و خوشرنگ تری بهتون بده.از کود کریستالون صورتی هم میتوانید برای گل انگیزی استفاده کنین.

منابع :  – afraplants.ir – 2nafare.com – glassy-garden.com – bostane.ir

۵ دیدگاه برای “نگهداری کاشت و پرورش گل آدنیوم ، هرس و تکثیر گل آدنیوم یا اندیوم یا رز صحرا”

  1. سلام من ساقه برش خورده رو بعد از سه چهار روز که پینه بست در خاک کاشتم . این ساقه جدید که کاشته شده رو چطوری میتونم ابیاری کنم برای بار اول خاکش رو با اب سر ریز کنم که از انتهاش خارج بشه ؟

  2. سلام خسته نباشید من یه ادنیوم سرحال سرسبز دارم وامروز برای اولین بار سرزنی شده شرایط نگهداری خودادنیوم اصلیم وادنیوم سرزنی شده چیه

  3. با سلام ،یکهفته قبل سوالی در مورد نگهداری از جوانه آدونیوم از حضورتان داشتم و هنوز به آن پاسخ داده نشده ، اگه لطف بفرمایید و در مورد نگهداری از جوانه های آدونیوم راهنمایی فرمایید بی نهایت ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه