نخل ماداگاسکار

کاشت و نگهداری ، پرورش و تکثیر نخل ماداگاسکار با تصاویر زیبا

نخل ماداگاسکار این نخل زیبا مقاوم به نور شدید و مستقیم خورشید است. اما حساس به تاریکی و سایه است و حتی در سایه رشدش متوقف می شود و برگ های جدید تولید نمی کند و حتی اگر برگ هم تولید کند برزیاد چون از گ ها سیاه شده و می ریزند. این سایکولنت زیبا نیاز به حداقل 6 ساعت نور کامل و مستقیم دارد.

نخل ماداگاسکار با نام علمی Lamerei Pachypodium و نام انگلیسی Madagascar Plam از خانواده  Apocynaceaeکه خاستگاهش جزیره ماداگاسکار در جنوب آفریقاست و در ایران نیز با نام نخل ماداگاسکار معروف است؛ نوعی سایکولنت است و توانایی تصفیه هوا را دارد. نخل ماداگاسکار گیاهی نیمه بیابانی و بسیار مقاوم است و نگهداری آن بسیار آسان است. این گیاه گوشتی تمام قسمت هایش سمی است ولی بسیار زیبا و دیدنی است.

ساقه هایی دارای تیغ های بلند و تیز در بالای ساقه هستند که در دستجات سه تایی قرار دارند. طول ساقه ها ی سبز خاکستری نخل ماداگاسکار از 1.5 تا 6 متر هم می رسد. تنه کلفت و تیغ دار آن دارای توانایی ذخیره آب است. برگ ها از انتهای ساقه ظاهر می شوند و البته در پاییز و زمستان خزان می کنند و برگ های خود را از دست می دهند. گل ها از وسط برگ ها ظاهر می شوند. البته فقط نخل الغ گل می دهد و آن هم بالاتر از 1.5 متر. زمان گلدهی اواخر زمستان تا اوایل بهار است و گل ها یی به رنگ سفید یا صورتی مایل به سفید تولید ی کند. ساقه های منفرد این گیاه در اواخر رشد به صورت چند ساقه ای در می آیند. طول ساقه این سایکولنت زیبا سالانه 30 سانتی متر افزایش می یابد.

برگ های باریک و بلند به رنگ سبز تیره که تا 90 الی 120 سانتی متر گسترش می یابند شدیدا نور گرایی دارند و برای جلوگیری از خم شدن برگ ها ر سه روز یکبار آن را بچرخانید.

نور مناسب نخل ماداگاسکار :

این نخل زیبا مقاوم به نور شدید و مستقیم خورشید است. اما حساس به تاریکی و سایه است و حتی در سایه رشدش متوقف می شود و برگ های جدید تولید نمی کند و حتی اگر برگ هم تولید کند برزیاد چون از گ ها سیاه شده و می ریزند. این سایکولنت زیبا نیاز به حداقل 6 ساعت نور کامل و مستقیم دارد.

آبیاری مناسب : ( علت ریزش و زرد شدن برگ نخل ماداگاسکار )

برای آبیاری این نخل زیبا از آب مقطر یا آب جوشیده استفاده کنید . به علت داشتن خاصیت ذخیره آب در تنه به کم آبی مقاوم است . ولی در اثر کم آبی زیاد چون از آب داخل بدن خود استفاده می کند گیاه کم کم ضعیف شده و ظاهرش را از دست می دهد .
آبیاری منظم با فاصله مناسب نیاز دارد. در افراط و تفریط نکنید. آبیاری کم باعث پیچش برگ ها می شود و آبیاری زاد از حد باعث زردی و ریزش برگ ها می شود. برای کود دهی یکی از راه های جالب استفاده از آب آکواریوم و یا آب برنج آبکش شده است. چون حاوی مواد معدنی و و املاح مورد نیاز این گیاه زینتی زیباست. آبیاری در زمان استراحت از نطر حجم آب و فاصله بین دو آبیاری باید تغییر کند یعنی مقدار آب کمتر شود ولی فاصله دو آبیاری زیاد شود. در صورت آبیاری زیاد پوسیدگی ریشه و ریزش برگ را شاهدیم.

این گیاه رنج دمای بین 10 تا 50 درجه را به راحتی تحمل می کند و زنده می ماند ولی بهترین دما برای رشد دمای بین 20 تا 23 درجه است. دمای زیر 10 درجه باعث پژمردگی و ریزش برگ ها می شود. توجه داشته باشید که برای انتقال این گیاه به خارج از محیط کنترل شده عجله نکنید و تا دمای بیرون به صورت تقریبی به دمای داخل اتاق نزدیک نشده ( 21 درجه ) از انتقال آن خود داری کنید چون باعث آسیب های جبران ناپذیری می شود.

خاک مناسب :

خاک مناسب این گیاه خاک کاکتوس است و می تواند ترکیب  ماسه + خاک برگ + کود دامی بسیار پوسیده را استفاده کرد. سعی کنید زیر خاک حتما مقداری شلتوک استفاده کنید چون خودش ماده غذایی مفیدی برای گیاه محسوب می شود. سعی کنید از خاک استریل با زهکشی و تهویه مناسب و البته سبک و غنی استفاده کنید.

تعویض گلدان نخل ماداگاسکار :

گلدان را هر سال یکبار تعویض کنید و هر بار فقط یک سایز بزرگ کنید. زمان مناسب برای این کار اواخر اسفند تا اواخر فروردین است.

آفات نخل ماداگاسکار :

آفات مهم این گیاه عبارتند از شپشک آرد آلود، شته، کنه تار عنکبوتی است و بیماری مهم آن کپک سیاه است.

تکثیر نخل ماگاسکار  :

 • بذر نخل ماگاسکار : این راه بسیار سخت است و من پیشنهاد نمی کنم چون از سه هفته تا 6 ماه طول می کشد تا جوانه بزند. برای تکثیر از طریق بذر مثل بقیه بذور 24 ساعت قبل بخیسانید . این گیاه خیلی زود قوه نامیه خود را از دست می دهد ب همین لیل از بذر ها ی تازه که بعد از خشک شدن و ترکیدن میوه ها در زمان حدودا اواخر تابستان و اوایل پائیز تهیه کرده اید استفاده کنید . و در دمای 21 تا 26 درجه در خاکی شنی به عمق 0.5 سانتی متری بکارید. و حتما در محیط پر نور قرار دهید.
 • تنه جوش یا قلمه : به محض مشاهده آن را جدا کنید و در دمای 20 درجه و در محل خنک و سایه قرار دهید تا شیره داخلش خشک شده و به اصطلاح کالوس دهد و بعد در خاک نرم و سبک و البته غنی بکارید. البته خاک را همیشه مرطوب نگهدارید برای این کار حتما به وسیله پلاستیک شفاف و روشن گلدان را کاور کنید. به محض اینکه احساس کردید گیاه مستقر شده است کاور را بردارید.

منابع : baghdis.ir – bostane.ir

۱۲ دیدگاه برای “نگهداری پرورش و تکثیر نخل ماداگاسکار با تصاویر زیبا”

 1. سلام من یه نخل ماداگاسکار دارم که نور خوبی داره آفت نداره آبیاریشم به موقع کاملن خوشک میشه و بعد آبیاری میشه تنشم محکم ولی برگهای جدیدش به اندازه یه بند انگشت می رسه سیاه میشه میخواستم علتش بدونم

 2. سلام من یک گیاه ماداگاسکا دارم از قسمت تنه کمی شل شده به عبارتی پوسیده ولی ریشه سالم هست باید چه کاری انجام بدم

 3. با سلام.من به تازگی یک نخل مداگاسکار گرفتم اما نمیدونم به چه مقدار باید اون رو آبیاری کنم
  لطفن راهنماییم کنید

 4. سلام من یه نخل دارم حدودا یک سال دارم ولی یه یک ماهی هست هرچی برگ داره به جوز برگ های جدیدش نوکشون میسوزه میشه راهنمایی کنید لطفا

 5. با عرض سلام
  مدت ۴ سال است که یک گلدان نخل ماداگاسکار دارم و تا به حال هیچ مشکلی نداشته . از شروع امسال هر سری که برگها از بالای گلدان در آمدند بعد از اینکه کمی رشد می کنند شروع به خشک شدن و تیره شدن می کنند . و بعد از چند روز از تنه جدا شده و می افتند . اگر می توانستم عکسش را برایتان ارسال می کردم . لطفا مرا راهنمایی بفرمایید . با تشکر از شما

  • نور آفتاب کم بهش نرسیده الانم ببرى جلوى آفتاب خشک میشه قبل از بردن جلو آفتاب چند روز بجاى آب از شاش استفاده کن بعد ببر جلوى آفتاب شاش یاهمان ادار از خشک شدن جلوگیرى میکند

   • وقتی برگ میریزه کمبود ویتامینای خوبه خاک ک ای اوا بهار تا اواخر اردیبهشت کود ۳ بیست بدن بهش درست میشه اگرم روزی چند ساعت بمونه توو نور افتاب ک چ بهتر …واقعا بزات متاسفم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه