گل کروتن
کروتون یا کروتن یکی از رنگین‌ترین گیاهان آپارتمانی است و به خاطر رنگی بودن و فرم برگهای آن مورد توجه است، نیاز شدیدی به رطوبت دارد و به همین علت بهتر است به صورت کپه‌ای و مخطوط با گیاهان آپارتمانی دیگر در گلدانهای بزرگ وفلاور باکسها کاشت گردد تا از رطوبت حاصله از گیاهان دیگر بهره یرد. محیط ساکت و بدون جریان هوا و گرم و یکنواخت بودن درجه حرارت از احتیاجات دیگر این گیاه زیباست. اگر چه نیاز شدیددی به آب دارد ولی باید مواظب بود سوراخ ته گلدان همیشه باز باشد تا خاک گلدان باتلاقی نگردد .
فارسی اصیل :
تارفل (تار= سر، فل = برگ) (اشاره به معنی سر و استفاده از برگهای رنگین آن برای تاج)

▪ فارسی رایج:

(کرچک هندی)
▪ نام انگلیسی : کروتون croton

عکس گیاه کروتون
کروتون

یکی از رنگین‌ترین گیاهان آپارتمانی است و به خاطر رنگی بودن و فرم برگهای آن مورد توجه است، نیاز شدیدی به رطوبت دارد و به همین علت بهتر است به صورت کپه‌ای و مخطوط با گیاهان آپارتمانی دیگر در گلدانهای بزرگ وفلاور باکسها کاشت گردد تا از رطوبت حاصله از گیاهان دیگر بهره یرد. محیط ساکت و بدون جریان هوا و گرم و یکنواخت بودن درجه حرارت از احتیاجات دیگر این گیاه زیباست. اگر چه نیاز شدیددی به آب دارد ولی باید مواظب بود سوراخ ته گلدان همیشه باز باشد تا خاک گلدان باتلاقی نگردد .
زمستان گذرانی آن کمی مشکل بوده و به طور کلی با توجه به شرایط سخت زیستی بهتر است در فصل بهار و تابستان از آن استفاده گردد. رنگ و شکل برگ با توجه به واریته‌ها فرقهای اساسی دارد، لکه‌های تیره صورتی، نارنجی، قهوه‌ای و ارغوانی در برگهایی با زمینه سبز تیره منظره بسیار جالبی به برگها می‌بخشد، برگهای جدید و جوان با رنگ سبز ظاهر و به مرور لکه‌های رنگی در آنها بوجود می‌آیند.
● نیازها :
▪ نور:
به نور شدید احتیاج دارد باید توجه داشت که نور مستقیم آفتاب به گلدانهای زیر دو سال صدمه وارد می‌نماید، سایه رنگها را از بین می‌برد، حتی‌الامکان از جابجایی گلدان خودداری گردد.
▪ دما:
سعی گردد درجه حرارت ثابت نگه داشته شود، در تابستان ۲۷ درجه و در زمستان ۱۵ درجه سانتیگراد و بطور معدل ۲۰ درجه سانتیگراد بهترین شرایط حرارتی برای آن است.

▪ آبیاری :
اجازه ندهید سطح گلدان شما خشک شود ۳-۲ بار در هفته در تابستان ور هر ۴ روز یکبار در مزستان کافی است، در زمستان آبیاری با آب ولرم توصیه می‌گردد، جهت تامین رطوبت بهتر گلدان را درون گلدان بزرگتری قرار دهید و حدا فاصل بین دو گلدان با خزه ‌مرطوب پر کنید، قرار دادن تعددی قلوه سنگ بین گلدان و زیر گلدانی در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است.

تکثیر نگهداری گل کروتن پنجه کلاغی
کروتن پنجه کلاغی

کروتون

▪ رطوبت:
در تابش اشعه مستقیم آفتاب غبار پاشی نکنید.
در تابستان احتیاج به غبار پاشی روزانه دارد. ولی در زمستان هفته‌ای یکبار کافی است (بطریقه غبار پاشی و تامین رطوبت دائمی مصور مراه فرمائید)
▪ تغذیه:
در فصلهای رشد (بهار و تابستان) هر دو هفته یک بار از مواد غذایی محلول همراه با آب آبیاری استفاده گردد.
▪ خاک مناسب :
بهترین خاک مخلوطی از خاک برگ، خاک باغچه و ماسه شسته نرم است، کف گلدان باید دارای مقداری ماسه و ریگ باشد تا آب اضافی از گلدان خارج گردد.
▪ تعویض گلدان:
با توجه به مشکل بودن شرایط نگهداری حدود ۹۰ درصد از آنها قبل از اینکه احتیاج به تعویض گلدان داشته باشند از بین می‌روند ولی بر هر صورت حجم ریشه و سنگ گیاه معرف تعین اندازه گلدان و مناسب‌ترین زمان تعویض بهار است.
▪ تمیز نمودن برگها:
برگها را هر هفته با پارچه یا اسفنج مرطوب تمیز نمایید، مواد براق کننده شیمیایی روزنه‌ها را مسدود می‌نماید از آنها استفاده نکنید.
ازدیاد و تکثیر کروتن : تجارت کنندگان گل وگیاه ، کروتون را در بسترهای گرم تکثیر می کنند. یعنی دمای خاک بستر رابین ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتیگراد نگه می دارند. اواخر بهار و در طول تابستان، از طریق قلمه ها ی انتهایی ساقه به اندازه های ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر، می توان عمل تکثیر را انجام داد. کروتون اغلب به صورت به صورت تک ساقه ای رشد می کند، بنابراین باید اجازه دهید تا به اندازه کافی بزرگ شده و جوانه های فرعی تولید کند. قلمه های انتهایی ساقه را ازجوانه ای فرعی بگیرید و در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و درگلدانهایی به قطردهامنه ۹ تا ۱۱ سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی بکارید. قلمه ها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و در دمای ۲۴ درجه سانتیگراد و نور مناسب نگاه دارید. خاک را همیشه مرطوب کنید. پس از دو ماه ریشه دهی کامل می شود.

گل کروتن
کروتن

▪ رطوبت:
جهت تامین رطوبت در تابستان هر روز غبار پاشی با آبفشان لازم است در زمستان هفته‌ای یکبار کافی است، رطوبت دایمی و پایدار با اضافه نمودن آب به زیر گلدانی سنگریزه‌دار تامین می‌گردد دقت نمایید که ته گلدان با آب در تماس نباشد.

نکات نگهداری گل کروتن ، عوارض بیماری ها و آفات کروتن :

– برگها کمرنگ و رنگ سبز روشن بخود گرفته‌اند:
محیط تاریک است گلدان را به محل روشن‌تری انتقال دهید.
برگها با لکه‌های قهوه‌ای سقوط می‌کند: هوای آلوده آشپزخانه یا گاز نفتی عامل آن است، علت را برطرف کنید.
ـ برگها زرد رنگ شده و سطح زیرین آنها مملو از تار عنکبوت است:
کنه ریز قرمز عامل آن است، با سم کنه‌کش هر دو هفته یکبار گیاه را سمپاشی نمایید. غبار پاشی در کاهش آفت موثر است.
ـ ساقه پوشیده و برگها می‌ریزند:
آبیاری بیش از اندازه عامل آن است، ‌در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود و سپس آبیاری کنید.

تکثیر نگهداری گل کروتن رشته ای برگ نازک و باریک
گلدان زیبای گل کروتن رشته ای

ـ برگها در تمام اندام گیاه می‌ریزند:
تغییرات شدید درجه حرارت باعث این عارضه است، درجه حرارت را ثابت نگهدارید.
ـ برگهای پایین بودته ریزش می‌نمایند:
هوا سرد و خشک است، گلدان را به محل گرمتر منتقل و با آبفشان غبار پاشی کنید.
ـ برگهای جوان خیلی ریز و کم رشد هستند :
به تغذیه مصنوعی احتیاج دارد طبق دستور عمل نمایید.
لکه‌های قهوه‌ای روی برگها ظاهر می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب انجام شده این عمل را در سایه انجام دهید.
ـ برگها منقبض شده‌اند:
گیاه تشنه و هوا گرم است،‌گیاه را فوراً آبیاری و غبار پاشی و به محل خنک‌تری منتقل نمایید.
ـ زخمهای پنبه‌ای شکل سفید رنگ روی برگها و در قاعده آنها به چشم می‌خورد:
با پارچه آغشته به سم حشره‌کش آفت را از بین ببرید و یا هر ۱۴ روز یکبار طبق دستور با سم سمپاشی نمایید.
ـ برگها رنگ خود را از دست داده و روی آنها لکه‌هایی مشاهده می‌شوند:
حشره آفت عامل آن است با سم حشره‌کش نفوذی موجود در باراز طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی نمایید تا علایم برطرف گردند.

عوارض ،بیماری ها و درمان: اگر برگهای این گیاه کمرنگ باشد به معنای این است که محیط تاریک آشپزخانه و گاز نفتی می تواند لکه‌ای قهوه ای روی برگها ایجاد کرده و باعث ریزش آنها شود. آبیاری بیش از حد نیز باعث پوسیدگی ساقه و ریزش برگها می گردد. اگر دیدید برگها درتمام اندام گیاه می ریزند، تغییرات شدید درجه حرارت در محیط داشته اید. سعی کنید درجه حرارت را ثابت کنید ریزش برگهای پایین بوته به دلیل هوای سرد و خشک است. تغذیه مصنوعی گیاه از به وجود آمدن برگهای جوان ریز و کم رشد جلوگیری می کند.

دقت داشته باشید در آفتاب مستقیم، غبار پاشی انجام ندهید زیرا لکه های قهوه ای و سوخته روی برگ ایجاد می کند. برگهای منقبض شده کروتون نشانگر تشنگی و گرمای هوا می باشد. باید گلدان را به محل خنک تری ببرید و فورا آبیاری و غبار پاشی کنید زخمهای پنبه ای شکل در قاعده و سطح برگها را میتوان با سمپاشی توسط سموم حشره کش ، هر ۱۴ روز یکبار ، از بین می رود.

منابع :

golestan-ali.com  –  roostanews.ir  – oloomzisti.blogfa.com  – bostane.ir – gole-naz.blogfa.com

۸۱ دیدگاه برای “نگهداری و پرورش گل کروتون”

 1. سلام گیاه کروتون من گل داده،میخواستم بدونم مثل حسن بوسف باگل دهی رشدمتوقف میشه ؟بایدجداش کنم یانه ؟ممنون میشم جواب بدید

 2. سلام به دوستان گل وگیاهی. دوستان بنا به تجربه من علت شل شدن و پایین افتادن گیاه کروتن تشنه بودن و کمبود آبیاری گیاه است. فورا گیاه را آبیاری کرده و برگها را غبار پاشی کنید.

 3. سلام. بنا به تجربه من افتادگی برگهای کروتن به سمت پایین به علت تشنگی و کمبود آبیاری گیاه است. فورا به گیاه آب بدهید و برگهایش را هم غبار پاشی کنید.

 4. سلام‌ و خسته نباشید من یه کوروتون پا مرغی دارم برگاش روزی ۶ تا میریزه بغل پنجرست و رطوبتشم لا بخور برطرف میکنم تو خاکش ١ دونه امروز مورچه هم دیدم مشکل چیست

 5. با عرض سلام و خسته نباشی گل کروتون من چند روزی که نوک چندتا از برگها ش زردوخشک مانند شدند مشکلش از چی ممنون میشم از کمکتون

 6. خیلی عالی ممنون از سخاوتتون
  کل کروتون من سه سال داره شادابه گل داده چکارش کنم؟
  تابستان خونمون خیلی گرمه جابجاش میکنم اشکال نداره؟
  تاحالا کودی ندادم فقط کود مرغی کمی به صورت مایع پاش ریختم دوباره کی بریزم؟

 7. با سلام کروتون پنجه کلاغی دارم حدود ده سال دارد وطولش حدود دومتر است ولی تنها تعداد کمی برگ در قسمت سرش دارد لطفا راهنمایی کنید چگونه برگهایش را زیاد کنم و ظاهرش را زیبا کنم ؟ولطفا روش تکثیرش رو بگید.ممنون

 8. سلام
  کروتن من رشدش خیلی کم هست و یه چیزای پنبه ای شکل زیر برگاش زده، چند بار با دست و آب پاشی کردن پاکشون کردم ولی دوباره هم میزنه میشه راهنماییم کنید

 9. سلام و خسته نباشید
  گل کروتون من برگهاش پیچ خورده توی هم و بعضی قسمت های برگ خشک شده خیلی نگرانم لطفا راهنمایی کنید

 10. سلام وقتتون بخیر. سه هفتست ک کردتون رشته ای خریدم. ک زمان خرید گلدونشو عوض کردن. تو خونه پشت پنجرست نور متوسطی داره. ۱ هفته بعد از خرید کنه توش دیدم ک سمپاشی( اسپری) کردم. امروز چک کردم دیدم لای برگایی ک جمع شدن کنه حشره های سفیدی وجود داره ک زندن. اینم بگم ک برکاش کم کم دارن خشک میشن و میریزن. آبیاریم تقریبا ردزی یه بار در خد ۱ لیوان آب میدم ک آب زیر گلدونش جمع میشه و خالیش میکنم. میشه راهنملییم کنین?

  • سلام و احترام . هر وقت پای گلدان خشک شد گیاهتون را آبیاری کنید . برگ های ریخته شده را جمع کنید و دور بریزید . اگر بعد از یک هفته افت مشاهده کردید دوباره سم پاشی کنید .

 11. سلام خسته نباشید
  من یک کروتن خریدم اما در خاکش کرم داره بعدم سر برگهاش حالت خشکیدگی داره نمیدونم چیکارش کنم
  لطفا رهنمایی میفرمایید

 12. سلام.کروتون من در جای پرنور قرار داره اما کمی گرمه.چندوقت یک بار یک ردیف برگ میده و متوقف میشه .یه دوهفته اس از پایین گل شروع به برگ ریزی کرده و برگ جدید هم نمیده.برگ خشک نمیشه زرد رنگ میشه و میفته .ممکنه بخاطر آبیاری باشه؟کود قرمز میدادم رشد میکرد اما بعد یه کود سیاه رنگ دادم فکر کنم باعث ریزش برگاش شد.لطفا راهنمایی کنید.مرسی

  • سلام و احترام . تغییرات شدید دمایی و گرمای بیش از حد و تشنگی می تونه از عوامل ریزش برگ باشه . خشکی بیش از حد هوا می تواند باعث ریزش برگ یشه

   • سلام.ممنون از راهنماییتون.ببخشید یه سوال درباره درخت کامکوات ذارم اگه میشه راهنمایی کنید.من یه کامکوات بر پایه نارنج ۲ ساله داشتم که یکباره همه برگ و ساقه کامکوات خشکید و از بین رفت.الان از محل پایه پیوند دو ساقه نارنج رشد کرده.چیکار کنم کل ساقه خشک کامکوات رو جدا کنم نارنج بزرگ میشه و خراب نمیشه؟

 13. سلام من یک هفته است این گلدون رو خریدم گلدونش رو هم همونجا عوض کردم ولی تو این یه هفته ای ک اومده تمام برگاش شروع کردن به ریختن ،رو به پنجره پر نور و هفته ای بار هم سیرابش می کنم.
  چکارش کنم نکنه کلا از بین بره

 14. سلام.من یه ماهه گل کروتونو خریدم .همونجا گلدونشو برام عوض کرد و بزرگتر شد.حدود ۲هفته خیلی خوب و سرحال بود ولی چند روزه برگاش بیحال و رو به پایین شده و دیگه رنگاشم مثل قبل نیس.چیکار کنم ؟؟؟ نگرانشم نکنه از دست بره!!
  کمکم کنید

 15. وقت بخیر ۲ ماه قبل کروتون گرفتم بعد ۱۰ روز شروع به گلدهی کرد هفته ۲ بار اب میدم نور کافی و دمای مناسب داره ولی متاسفانه تو این ۲ ماه هیچ رشد و رویش برگ جدید نداشته و در خواب کامله ممنون میشم راهنماییم کنید .

 16. سلام روزتون بخیر اگه امکان داره منو راهنمایی کنید کورتون من دونه های سفید برفکی وتارداپرشده وبرگهای کوچک اون داره میریزه دوسه بار هم در هفته سم پاچی کردم ولی ادامه داره هنوز
  ممنون از راهنمایی تون میشم

  • این چیزی که میگید شپشک آرد آلود شبیه هست. گلدون رو سریعا قرنطینه کنید. پیش مهندس کشاورزی برید و سم مناسب رو بگیرید. غبار پاشی کنید. اگر تعداد زیاد نیست با پنس بردارید. با دو قطره مایع ظرفشویی در یک لیتر آب هم میتونید غبار پاشی کنید. امیدوارم که گلتون بهبود پیدا کنه

 17. سلام گل کروتون من بعضی از برگهاش پیچ خوردن و بعضی از برگهای بالاییش چروک شدن میشه لطفاً راهنماییم کنید ممنون

 18. سلام خسته نباشید، کروتون من همه برگهاش ریخته در اثر سرما و آب دادن زیاد .میخواستم بپرسم ساقه ش دوباره جوونه میزنه به نظر شما

  • سلام .از ده سانتی متری سطح خاک ساقه رو قطع کنید بعد از چند مدت تعدادی جوانه میزنه و زیبا و شاداب و پربرگ میشه.
   این گل خشکی و گرمای زیاد رو دوست نداره و بی حال میشه و خزان میکنه.بهترین دما ۲۰ درجه و پنجره شرقی یا پانسیون شمالی

 19. سلام.کرتون از اواخر پاییز رشد نداره چند برگ یک سانتی میدهد اما بعد مدتی خشک میشه و رشد نمی کنه.از پایین گل شروع به ریزش کرده نصف برگها ریخته اما گل سرحال و شاداب است.میترسم تا عید برگی نمونه.فکر میکنم نور و آفتاب کافی نمی بینه.تو فصل زمستون خونمون آفتابگیر نیست.احتمال میدم بعد عید بهتر بشه.لطفا راهنمایی کنید.ممنون

 20. خیلی خوبه که از تجربیات خودتون برای ما میگین
  من خیلی خوشحالم
  چون بر اساس تجریه و حس کردن راحت تر میشه یاد گرفت
  خیلی ممنونم از سایت خوبتون . اینکه تجربیات خود را در اختیار ما قرار دادین
  برای شما ارزوی موفقیت روزافزون دارم

 21. چن سال پیش یه کروتون خریدم سرحال بود تا اینکه خواهرزادم با توپ زدوگلدونو متلاشی کرد . اومدم توی یه گلدون جدید کاشتم ولی رشد نداره برگ جدید فقط سر شاخه رشد میکنه و بعداز چند روز میریزه . نمیدونم باید چکار کنم راهنمایی کنید لطفا .خیلی دوسش دارم

 22. سلام
  گل من برگهاش کمرنگ شده قبلا یکی داشتم برگهاش کمرنگ شد وریزش داشت الان دوباره گرفتم بازم همین مشکلش چیه هفته ای دوبار اب بهش میدم البته با تقویتی ممنون میشم راهنماییم کنید

 23. سلام وقت بخیر
  گل کروتن من قارچی شده . دونه های سفید برفی رو گلبرگاش نشسته . چکاری باید انجام بدم

 24. سلام.کروتون من جای جوونه زدن برگهاش گل داده.یه جور ساقه بلند که گل های ریز ریز ازش در اومده.حالا این چیه گله یا آفته؟ نتیجه ش چی میشه؟ کروتونم سالمه؟

   • سلام مرسی بابت پاسختون.کروتون من برگاش سبزه و بعضی از برگاش رگه های قرمز داره.اوایل زرد رنگ ولی بعد از مدتی دوباره قرمز میشه رنگارنگ نمیشه مثل کروتون هایی که عکساشو نشون دادید نور کافی هم می بینه کنار پنجره قرار داره اما نمیدونم چرا تک رنگه.فکر میکنم سویه اش اینجوریه.میشه راهنمایی کنید.ممنون

 25. سلام.من یه ماه که یه کروتون خریدم سرحال بود ولی برگ جدیدی نمیداد و رشد نداشت چن روزی میشه گلدونشو عوض کردم ولی همه ی برگاش داره میریزه .آفت هم نداره.موقع تعویض گلدون هم ریشش آسیب ندید.ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام عاطفه جان.به گیاه شوک وارد شده‌.از هوای گرم و خشک دورش کنید.اگر ساقه بلند و لخت شده از حدود ۵تا ده سانتی خاک ساقه رو قیچی کنید تا جوان بشه.

 26. سلام من کوتنم جدیئنا داره برگاش می ریزه باید چیکارکنم؟البته تو اتاقیه که نور نمیرسه بهش.یه بارم کلا پزمرده شد بعد ی شب ک اومدم بش اب دادم بهتر شد.

 27. سلام گل من ساقه و برگاش پر از موجودات ریز و سفید شده که بعد از یه مدت حالت کرکی پیدا میکنن از چه سمی باید استفاده کنم؟؟

 28. با سلام
  من سه ماه پیش یه گیاه کروتن خریدم، تا چند روز رشد می کرد و برگ هاش اضافه می شد، هفته ای دوبار بهش آب میدادم جلوی پنجره با نور کافی بود و هرروز با آب شیرین غبار پاشی می کردم ، چند وقت بود روی سطح خاک گیاه پشه های ریز زیاد شدن ، ازپشه کش گلهای آپارتمانی استفاده کردم و روی سطح خاک پاشیدم- الان بعد از چند روزه که گیاهم پژمرده شده و برگهاش میریزن بدون اینکه خشک باشن- میشه راهنمایی کنید؟

  • از چه حشره کشی استفاده کردید . ایا حشره ها الان از بین رفتن ؟
   توجه بفرمایید آبیاری بیش از حد نیز باعث پوسیدگی ساقه و ریزش برگها می گردد اجازه دهید مایبن دو ابیاری خاک سطحی گلدانتان تا عمق سه سانتی متر خشک شود.

   • آفت کش اسم خاصی نداشت، اسپری صورتی رنگ بود-روش نوشته بود حشره کش و آفت کش گیاهی- سعی کردم بین هر بار آبیاری رعایت کنم.

    • برگها منقبض شده‌اند و میریزند .
     گیاه تشنه و هوا گرم است،‌گیاه را فوراً آبیاری و غبار پاشی و به محل خنک‌تری منتقل نمایید. گلدان گیاه خود را نیم ساعت در تشت اب قرار دهی.
     کمبود نور هم می تواند علت ریزش برگ ها باشد .

 29. سلام.من عید یه کروتن گرفتم تا دو هفته پیش خیلی خوب رشد میکرد ۶_ ۷تا برگ هم داد دو شاخه فرعی هم داره.کود آهن و کود حیوانی هم بهش دادم.اما دو هفته ای هست که دیگه اصلا رشد نداره.این رشد نکردن عادیه.

  • با سلام. با توجه به گرم شدن هوا کاهش رشد در بیشتر گیاهان اتفاق می افتد . با اینحال شما بررسی کنید که گیاهتان دچار بیماری نشده باشد و نکات نگهداری ان رعایت می شود .

  • مرسی از راهنمایی تون .کروتون من کنار پنجره است زود به زود هم آب میدم بعضی وقتا هر روز آب میدم چون زود برگ هاش حالا افتاده پیدا میکنه.فکر میکنم گلدونش کوچیکه اما میترسم جابجا کنم.ممکنه بخاطر این باشه؟ البته چند وقت پیش کرم های خیلی ریز سفید داشت که کامل در یه تشت پر آب گذاشتم رفع شد.ممنون میشم راهنمایی کنید

   • ابیاری خیلی زیاد هم زیاد توصیه نمیشه . مابین گلدان و زیر گلدان چند عدد سکه یا سنگ قرار دهید تا خاک باتلاقی نباشه . ابیاری مناسب باید طوری باشه که خاک مابین باتلاقی و کاملا خشک باشه . کوچک بودن گلدان نیز میتونه علت باشه بهترین زمان تعویض گلدان هوای بهاری است . شما می توانید کوچک بودن گلدان را با کود های مکمل جبران کنید . با این حال کروتن خیلی رشد سریعی نداره

 30. باعرض سلام وخسته نباشید ..من گل رو تازه گرفتم بعد چندروز از داخل گلدون مورچه میومد بیرون .زیرشو نگاه کردم دیدم مورچه ها تخم گذاری کردن ..تصمیم گرفتم که خاک رو عوض کنم و کردم ..واینکه بعد دوروز گل داره پژمرده میشه برگ هاش شل شدند .چکار باید بکنم ..درمورد گلهای اپارتمانی اطلاعاتی ندارم ..لطفا راهنماییم بکنین چکار باید بکنم برگرده

 31. سلام و خدا قوت رطوبت ازراف گیاه کروتون رو میشه با پوشاندن سطح خاک گلدان از خزه و مرطوب کردن خزه ها تامین کرد؟ اصلا خزه برای گیاهان در سطح گلدان مضر نیست؟

 32. سلام گیاه کرتون من برگاش یکی یکی زرد میشه میریزه تمام نکات نگه داری از این گیاه رو رعایت کردم لطفا راهنمایی کنید
  ن، ر از کرج

 33. سلام تشکر از اطلاعاتتون گلدون من جایی بود که هواش مساعد نبوده. الان آوودمش توی خونه اما تمام برگهاش ریخته امید داشته باشم به بهبودش.؟؟؟؟؟حتی به برگ هم نموند😔

 34. سلام گیاه کدتون من برگهای که جدید می زنه و کمی رشد می کنه پلاسیده می شه و می افته . علت رو ممنون می شم اگر بفرمایید .

 35. سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون من یک هفته پیش یه کروتون خریدم ولى امروز دیدم قسمتى از اون برگهاش شل شده آیا مثل روز اولش میشه؟

 36. سلامبسیار مفید بود.با اجازتون کپی کردم و با ذکر منبع در وبلاگم گذاشتم.اگر مشکل داره اطلاع بدید تا حذف کنم.پاسخ : با تشکر از حفظ امانت داری شما.

 37. محسن جان کاش زودتر این صفحه رو دیده بودم کروتون نازنینم همه برگهاش ریخت حالا سوال من اینه که اگر بیارم تو خونه و دستورات رو اجرا کنم امیدی به خوب شدنش هست ؟ بی صبرانه منتظر پاسخ هستم پاسخ : بله . دوباره برگ جدید می زند . جای نگرانی ندارد اما صبر داشته باشید

 38. سلام.کروتون من برگجدید جوانه نمیزند،اخیرا برگهای تحتانی ریخته،خاکش نشست میکند،چه کودی بدم،؟،خانه افتابگیر نیست،خاکش را هر چند وقت عوض کنم؟

 39. سلام . من یک گیاه کروتون دارم که دچار کنه قرمز و بعد برگریزی شد.با استفاده از سم کنه از بین رفت.راهی هست که گیاه دروباره برگزایی داشته باشه .ممنونپاسخ : سلام. اگر بیاری کامل برطرف شده باشد گیاهرا رد شرایطمطلوب خود قرار دهید و صبر کنید

 40. سلام من یک روزدرمیان بهگیاهم (کروتون) آب می دم. و از نور مصنوعی استفاده میکنم (لامپ حبابی) تا ۲ ماهاول خیلی سر حال بود ولی الان بی حالهو بی رمغ چرا؟پاسخ : برای این گیاه نور غیر مستقیم خورشید بهتر است . ( پشت شیشه ) . اما مواردی همچون ریشه پر بودن گلدان و زمان تعویض گلدان گیاه را بررسی کنید. در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود و سپس آبیاری کنید

 41. سلام.کروتون من ۲ شاخه فرعی و از هر کدام از آنها ۲ شاخه فرعی دیگر روییده.احساس می کنم برگ های جوان و تازه شاخه های فرعی دوم باعث ضعف در شاخه های اول شده و برگ های آن می ریزد.آیا نیاز است یکی از چهار شاخه دوم را قطع کنم؟پاسخ : با رشد کروتن برگ های قدیمی می ریزند این امری عادی است . اما با تعویض به موقع گلدان می توان این امر را کاهش داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه