لیندا که به خاطر انتهای قطورش در انگلستان به پافیلی مشهور است، در ایالات‌‌متحده نخل دم اسبی نام دارد. خاصیت این مدل ورم کردگی این است که رطوبت را در بیابان‌هایی که شاید چند ماه پشت‌سر هم از بارندگی خبری نباشد، حفظ کند و برگ‌های کشیده‌اش دقیقا به منظور حفظ و نگهداری آب، به این شکل است. اگر در خانه لیندا دارید، منتظر آن باشید که ارتفاعش به دو متر برسد. اگر می‌خواهید قیافه‌اش تا چند سال زیبا باشد و زیاد تغییر نکند، جوانه‌هایی را که به مرور از انتهای ساقه آن رشد می‌کنند، حذف کنید.
حالت زیبای آن ناشی از سرازیر شدن برگ ها به طرف پایین بخصوص در سنین بالاست. انتهای ساقه ضخیم می شود و شکل عجیبی به خود می گیرد و نام انگلیسی آن به معنی پای فیل به همین علت است. پایه بسیار بزرگ و ورم کرده گیاه، آب را در خود ذخیره می نماید
ارتفاع لیندا ممکن است به دو متر هم برسد. با بالا رفتن سن گیاه از ساقه آن جوانه هایی می روید که به خاطر حفظ شکل و فرم آن باید فوراً حذف گردند
این جنس دارای24 گونه از درختچه ها و درختهای همیشه سبز میباشد.برگهای لیندا مجنون ، آویزان ، باریک ، کشیده ، ضخیم و مقاوم که طولشان تا 1.8 متررسیده.

خاک مناسب گل لیندا :

متخصصان برای این گیاه خاک لیمونی تجویز می‌کنند اما این سوال پیش می‌آید که لیمونی دقیقا یعنی چه جور خاکی؟ خاک لوم یا لیمونی مخلوطی از خاک رس، شن و مواد آلی است و به‌طور کلی خاکی که پس از طغیان رودخانه‌ها در کنار آنها بجا می‌ماند خاک لیمونی گفته می‌شود. این خاک همان خاکی است که لیندا در بیابان‌های مکزیک با آن اخت شده و بسیار سبک است. البته باغبان‌ها به روش‌های مختلف برای لیندا ترکیب خاکی درست می‌کنند. اگر در مخلوط خاک لیمونی لیندا، پیت ماس و هوموس دیدید، تعجب نکنید. این مخلوط برای رشد گیاه ارزش تغذیه‌‌ای بالایی دارد.

آبیاری گل لیندا  :

اگر اهل مسافرت‌های طولانی هستید، اصلا لازم نیست نگران خشک شدن لیندا باشید. لیندا میتواند تا یک سال آب را در پایه متورش ذخیره کند بنابراین آب دادن بیش از حد به گیاه متداولترین عامل نقصان در رشد و نابودی آن میباشد هفته‌‌ای یک‌بار آبیاری در بهار و پاییز و دو تا سه بار در تابستان برایش کافی است. گفته می‌شود در زمستان بهتر است به آن استراحت بدهید و دو تا سه هفته یک‌بار آبیاری‌اش کنید. با این حال دقت کنید ما بین دو آبیاری پای گلدان کاملا خشک شود . و هنگام آبیاری آب اضفی از زیر گلدان خارج شود ( زهکشی مناسب )
تورم انتهای ساقه لیندا این امکان را به آن می‌دهد که تا یک‌سال آب برای خودش ذخیره کند. اگر دیدید برگ‌های بالایی‌اش شل و ول شده و آویزان است مطمئن باشید بیشتر از حد مجاز به آن آب داده‌اید.
هرگز روی برگ‌هایش آبپاشی نکنید! اما برای برداشتن لکه‌ها، اگر تعدادشان زیاد بود، یک لیتر آب را همراه با دو سه قطره مایع ظرفشویی، در یک بطری آبفشان ریخته و روی قسمت‌های قرمز آب‌پاشی کنید و خیلی سریع خشکش کنید در حین خشک کردن کنه‌ها از بدنه گل جدا می‌شوند. نگران نباشید این کنه‌ها برای سلامتی انسان خطری ندارند.

تعویض گلدان گل لیندا
گل لیندا

نور مناسب گل لیندا

لیندا به نور زیاد احتیاج دارد اما اگر آفتاب مستقیم ظهر تابستان ساعت‌ها روی برگ‌هایش بتابد  برگ‌ها می‌سوزند و خیلی سریع می‌ریزند.  اگر رشد برگ‌ها بیش از اندازه زیاد باشد و رنگ‌شان به زردی بزند، مطمئن باشید لیندا دچار کم نوری شده است

لیندا اصلا دوست ندارد گیاه دیگری رویش سایه بیندازد و اغلب با گیاهانی که از خودش کوتاهترند دوست است.  هر چند باید حواس‌تان باشد لیندا را نباید وسط گل و گیاهان دیگر قرار بدهید چون رطوبتی که در این وضعیت ایجاد می‌شود اصلا برایش خوب نیست.
لیندا گیاه بیابان است و آفتاب اما آپارتمان با نور متوسط را هم به خوبی تحمل می‌کند. پس تراس خانه هم جای خوبی برای نگهداری آن است. اگر در مورد انتخاب جا برای گلدان لیندا شک دارید، جایی را انتخاب کنید که نور متوسطی داشته باشد. نور خیلی زیاد برگ‌هایش را می‌سوزاند و نور کم هم برگ‌ها را زرد و رنگ‌پریده می‌کند. در هر دو صورت گلدان‌تان کچل می‌شود.

دما مناسب گل لیندا

گل لیندا در گستره دمایی 21-12 درجه سانتیگراد بهترین رشد را دارد اما به سرما حساس است و فقط گیاهان مسن دمای 6 درجه سانتیگراد را تحمل میکنند.

تعویض گلدان گل لیندا

در مورد بعضی گل‌ها و گیاهان به هیچ عنوان عوض کردن گلدان در خانه، توصیه نمی‌شود چون ممکن است اصول دقیق آن را ندانید و بعد از مدت کمی گیاه از بین برود. این مساله در مورد لیندا اهمیت بیشتری دارد.

نه تنها اشتباه در تعویض خاک و گلدان به آن صدمه می‌زند، بلکه تعویض زود به زود باعث ریشه‌زایی آن شده و ارتفاع ساقه را زیاد می‌کند. اینطوری گیاه زیبایی و تعادلش را از دست می‌دهد. اگر بیشتر از دو، سه سال است که گلدان لیندا در خانه عوض نشده با احتیاط آن را به گلدان بزرگتری انتقال دهید.

تکثیر گل لیندا :
تکثیر لیندا از طریق بذر کاشت بذر در خاک پیت و جدا کردن پاجوشهای کنار گیاه مادری در بهار انجام می شود. تکثیر آن از طریق ریشه دار کردن جوانه های روی ساقه و از طریق کاشت بذر در بهار انجام میگیرد. زمانی که دمای هوا 20 درجه سانتیگراد باشد.

کاشت بذر لیندا : کاشت بذر  در خاک پیت در هوای گرم یا ریشه دار نمودن جوانه های ظاهر شده روی ساقه از دیگر روش های تکثیر است؛ البته تکثیر این گیاه برای آماتورها و در منزل بسیار دشوار و تقریباً ناممکن است

جدا کردن پاجوش گل لیندا : قبلا از جدا کردن پاجوش ها تمام وسایل لازم مثل گلدان و مخلوط خاک مورد نیاز را تهیه کنید. کف گلدان جدید چند تکه سنگریزه بریزید وقتی گیاه مادری را از گلدان بیرون آوردید خاک اطراف ریشه های گیاه را تمیز کنید.
برای جلوگیری از آسیب رسیدن به ریشه ها می توانید برای تمیز کردن خاک اطراف گیاهان از جریان ملایم آب نیز استفاده کنید.

گیاه را بررسی کنید تا دریابید که گیاهان از کدامین قسمت در هم فرو رفته اند و به هم متصل هستند. برای جدا کردن می توان از وسایلی همانند چاقو یا قیچی باغبانی کمک بگیرید تا آسیب وارده به گیاهان به حداقل ممکن برسد. سپس گیاهان را به شکل مستقل در گلدانهای جداگانه بکارید و گلدان را از مخلوط خاکی پر کرده و سپس آنرا آب دهید و در صورت نشست کردن بستر کاشت مجددا مقداری مخلوط خاکی اضافه کنید و با دست و البته به آرامی بستر کاشت را کمی فشار دهید تا گیاه به خوبی در مکان خود مستقر شود.

پرورش گل لیندا در یاغچه و گلدان
گل دهی گل لیندا


مراقبت و نگهداری گل لیندا :

سوخته شدن و ریزش برگ لیندا: ب ه دلیل تابش آفتاب مستقیم است گیاه را جابجا کنید.
زرد شدن برگ گل لیندا و در نهایت افتادگی برگ  : رشد بیش از اندازه برگ ها و زرد شدن برگ گل لیندا و در نهایت افتادگی برگ به دلیل نور کم است.
برگ‌های پژمرده گل لیندا:  دلیل این مسئله این است که آب ریخته شد روی برگ‌ها را خشک نکردید. سعی کنید برگ‌های پژمرده را از بدنه جدا کنید و تا بیرون آمدن جوانه‌های جدید صبر کنید.
پوسیدگی ریشه گل لیندا : در اثر آبیاری زیاد و زهکشی ضعیف ایجاد می شود.

آفات و بیماری گل لیندا :
مهم‌ترین آفت لیندا کنه قرمز است. که باعث لکه‌های قرمز روی برگ‌های لیندا می شود، می توان با دستمالی این لکه‌ها را ‌بردارید. برای برطرف شدن کامل لکه‌ها می توان هر ماه یکبار با سم حشره‌کش نفوذی سمپاشی کنید، لکه‌ها را می‌توانید با پنبه آغشته به محلول سم مسموم نمایید.
لکه های سفید رنگ پنبه‌ای در هر دو طرف برگ هم به دلیل آفت است، با سم حشره‌کش نفوذی هر ۲ هفته یکبار سمپاشی و یا اینکه با پنبه خیس آغشته به محلول سم لکه‌ها را مسموم کنید..
منابع : bostane.ir – مجله سیب سبز – mansourigol.com – nargil.ir

۳ دیدگاه برای “نگهداری و تکثیر گل لیندا”

  1. با تشکر از راهنمایی شما.مدتی هست که جوانه هایه گیاه لیندا سست شده در حدی که امروز به راحتی برگ هایه جوانه هایه گیاه لیندا کنده شد.به گونه ای که الان در محل ایجاد جوانه ها کاملا یک سوراخ بوجود اومده.لطفا راهنمایی کنید.توضیح بدم که به تازگی کود اهن دادم به گیاه.و مدت یک ماه هست که گلدان رو تعویض کردم شرایطه خوبی داشت ولی الان به این شکل در اومده.

  2. سلام نوک برگهای لبندای من سوخته.در معرض مستقبم افتاب هم نبوده اما نزدیک شوفاز بوده میتونه دلیلش ابن باشه یا آبیاریم اشتباه بوده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه