نگهداری و تکثیر گل قهر و آشتی ( گل حساس )

نگهداری و تکثیر گل قهر و آشتی با فیلم ( گل حساس )

گل قهر و آشتی یا گل حساس با نام انگلیسی Humble plant , Sensitive plant و نام علمی Mimosa pudica از خانواده  Fabaceae ، گیاهی است بوته ای و رونده که بومی برزیل است. ساقه های آن چوبی ، به رنگ قرمز- قهوه ای و طریف و انعطاف پذیر است. خارهار فراوانی بر روی ساقه های وجود دارد.

گل های آن صورتی رنگ هستند. گلبرگ های آن ها سوزنی شکل بوده و به گل ها  آرایش آن ها کروی می دهد. برگ های آن مرکب شانه ایست. علت نامگذاری این گیاه به گل قهر این است که به محض اینکه دست یا شی به برگ ها برخورد کند و سطح برگ را لمس کند، برگ خم شده و به طرف ساقه جمع می شود به اصطلاح قهر میکند. برگشتن آن به حالت عادی چند دقیقه طول می کشد. این گیاه به شرایط گرمسیر بسیار مقاوم است و به همین دلیل است که در برخی مناطق به عنون گیاه مهاجم دیده شده است.

نگهداری و مراقبت از گل قهر و آشتی  ( گل حساس )

خاک:

بهترین رشد این گیاه در خاکی صورت می گیرد که غنی از مواد آلی باشد و همچنین زهکش مناسب داشته باشد.

آبیاری گل قهر و آشتی :

این گیاه به آبیاری بیش از حد حساس است پس باید آبیاری منظم و با در نظر گرفتن زهکش مناسب خاک انجام شود.

دما و نور:

این گیاه به آفتاب و شرایط نیمه سایه نیاز دارد. باید توجه داشت که اگر هوا زیاد گرم شود و یا تاریکی اتفاق بیافتد، عکس العمل جمع شدن برگ ها و قهر آن رخ می دهد.

 

– این گیاه می تواند از نیروژن هوا برای تغذیه استفاده کند چون گیاهان خانواده لگوم ها، با ریزوبیوم ها همزیستی دارند پس این گیاه راحت می تواند در خاک فقیر رشد کند.

– بهتر است در محلی که امکان برخورد با آن زیاد است قرار نگیرد چون خساس بودن آن وقهر مدام به گیاه آسیب می زند.

 

تکثیر گل قهر و آشتی  :

دو روش برای تکثیر این گیاه وجود دارد:

  1. کشت بذر: بذر این گیاه دیواره سخت دارد پس باید قبل از کاشت خراش دهی صورت گیرد و ۱ روز در آب گرم و دمای بالا قرار گیرد تا جوانه زنی سریع و راحت انجام شود.
  2. قلمه ساقه: بهترین زمان قلمه گرفتن، در تابستان است که برای این منظور از شاخه های نرم گیاه و بدون گل استفاده می شود.
نگهداری و تکثیر گل قهر و آشتی ( گل حساس )
نگهداری و تکثیر گل قهر و آشتی ( گل حساس )

روش کاشت بذر گل قهر و آشتی   :

بذر گل قهر و آشتی پوسته ی سفتی دارد و برای اینکه جوانه بزند حتما به مدت ۴۸ ساعت بذرها را درون آب ولرم درمکانی گرم بگذارید و در این مدت ۲ الی ۳ مرتبه آب را عوض کنید تا بذرها در آب گنیده نشوند بعد اقدام به کاشت کنید.

توجه : بهترین و مناسب ترین خاک برای جوانه زنی بذرها به خصوص بذر گیاهان خاص و کمیاب ترکیبی از پیت ماس و خاک کوکوپیت است چون این خاک رطوبت را برای جوانه زدن بذرها به خوبی در خود نگه میدارد.

ترکیب خاک برای کاشت بذر : ( ۳۰ درصد کوکوپیت + ۵۰ درصد پیت ماس + ۲۰ درصد پرلیت) البته از کوکوپیت خالی هم میتوانید استفاده کنید اما رشد بذرها خیلی به کندی و ضعیف صورت میگیرد برای تامین مواد مغذی جوانه ها بهتر است مقداری پیت ماس و یا اگر پیت ماس نداشتین از مقداری کود دامی یا ورمی کومپوست استفاده نمائید.

ابتدا باید خزانه ای آماده کنید تا بذرها در آن کاشته شوند و هیچوقت بذرها را مستقیم در گلدان اصلی نکارید.

برای خزانه گرفتن گلدانی با دهنه بزرگ اما ارتفاع کم تهیه کنید و درون آن خاکی که ترکیب نموده اید را بریزید و آبیاری کنید تا خاک خوب خیس شود چون بعداز پاشیدن بذرها نمیتوانید خوب آبیاری کنید حالا بذرها را به فاصله ۲ الی ۳ سانتیمتر بر روی خاک بپاشید ، لایه خیلی نازکی از خاک ترکیبی که درست کردین را روی بذرها بریزید مقدار ریختن خاک بر روی بذرها به اندازه بذر شما بستگی اگر بذرها ریز باشند مثل بذر حسن یوسف باید لایه خیلی نازکی بر روی بذرها بریزید و کاملا روی بذر را نپوشانید چون بذرهای ریز زود پوسیده میشوند و اگر بذرها متوسط هستند حدود نیم سانت و اگر بذرها بزرگ هستند با توجه به اندازه بذر باید خاک طوری باشد که خاک روی بذر را خوب بپوشاند.

حالا مجدد به آن آب بدهید اگر بذرها ریز هستند آب اسپره کنید چون آبیاری به غیر از اسپره کردن باعث جابجایی بذرها میشود. او اگر بذرها درشت هستند به آرامی آب بدهید.

سپس روی گلدان نایلون فریزر بکشید به طوری که هوا خارج نشود این کار باعث حفظ رطوبت و گرما میشود که عمل جوانه زنی به راحتی صورت میگیرد.

وقتی جوانه ها از خاک بیرون زدند نایلون را از روی گلدان بردارید و وقتی چهار یا شش برگ در آوردن آنها را از خزانه در بیاورد و در زمین یا گلدان اصلی با خاکی غنی به صورت جدا گانه بکارید.

دمای مناسب برای جوانه زنی اکثر بذرها ۱۸ الی ۲۵ درجه میباشد .

 

به این نکته هم حتما توجه شود : هیچ وقت اقدام به نگهداری گل و گیاهان بیرونی در منزل نکنید. چون درون منزل نور و تهویه هوای کافی برای رشد گیاهان و درختان بیرونی وجود ندارد حتی کاشت بذر هم ممکن است با مشکل مواجه شود. در کل اگر مکانی برای کاشت بذر ندارید و مجبور هستید که در منزل این کار را بکنید بهتر است گلدان خزانه را روی پنجره جنوبی بگذارید تا نور کافی به آن برسد و حتما پس از سبز شدن بذر گیاهانی که بیرونی هستند آنها را به بیرون از خانه انتقال بدهید اگر ( به بیرون انتقال ندهید ساقه ها دراز شده و کم کم از بین میرود )

معمولا بذرها طی شرایط مناسب بین ۵ تا ۱۵ روز جوانه خواهند زد.

اطلاعات متفرقه

دقیقا مشخص نیست دلیل بسته شدن برگ های گیاه قهر و آشتی چه چیزی است. این عمل می تواند به دلیل حفاظت در برابر شکارچیان بوده که آن را نخورند، یا می تواند به دلیل حفاظت از خود در برابر آب و هوای ناملایم و یا حشرات مخرب باغ و … باشد.

گیاه قهر و آشتی در مناطق زیادی وجود دارد و در استرلیا، هاوایی و دیگر مناطق به یک علف هرز مهاجم تبدیل شده است. نام لاتین این گیاه bashful (خجالت) می باشد. این نام اشاره به برگ های حساس آن دارد که بعد از لمس بسته می شوند.

نکات نگهداری و کاشت گل قهر و آشتی

– مواظب باشید بیش از اندازه به این گیاه آب ندهید و فقط آن را مرطوب نگه دارید.

– گیاه قهر و آشتی در شب به خواب می رود و به همین دلیل برگ های آن بسته می شوند.

– گل های زیبا و صورتی گیاه قهر و آشتی که مانند یک گلوله پنبه ای هستند می توانند دانه های زیادی تولید کنند.

– پلاستیکی که روی گلدان کشیده می شود باید روشن باشد و به محض دیدن جوانه باید آن را از روی گلدان برداشت.

– اگر گلدان را با پلاستیک می پوشانید، تا زمان جوانه زنی آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. بعد از جوانه زنی پلاستیک را حذف کرده و گلدان را در نور کامل قرار دهید.

– اولین برگ ها پس از چند روز ظاهر خواهند شد. برگ های اولیه حساس نیستند و حرکت نمی کنند. حدود سه هفته بعد، برگ ها بالغ می شوند و در زمان لازم حرکت خواهند کرد. هرچه گیاه بیشتر رشد می کند برگ ها حساس تر می شوند.

– در صورت امکان برای آبیاری گیاه قهر و آشتی از آب مقطر یا آب باران استفاده کنید. زیرا اگر آب شیر مواد شیمیایی مانند کلر داشته باشد باعث ایجاد حساسیت در گیاه می شود.

– دمای سرد از ظاهر شدن برگ ها جلوگیری می کند. گلدان را در یک مکان با دمای 21 تا 30 درجه قرار دهید. بهترین دما برای این گیاه 29 درجه سانتی گراد می باشد. اگر درجه حرارت بین 21 تا 30 درجه سانتی گراد باشد گیاه در کمتر از 7 روز جوانه می زند. اگر درجه حرارت پایین تر باشد جوانه زنی معمولا 21 تا 30 روز بعد از کاشت بذر انجام می شود.

 

خواص گل قهر و آشتی: گل قهر و آشتی دارای خواص درمانی نیز می باشد.

– برگهاو ساقه های له شده آن برای محل گزیدگی عقرب به کار میرود.

– جوشانده سرشاخه های برگ دار گیاه برای تسکین آسم مصرف می شود.

– از ریشه گیاه برای عادات ماهانه که همراه با درد است استفاده می شود.

– اگر از جوشانده این گیاه استفاده می شود، باید توجه داشت که دم نوش غلیظ باعث مسمومیت و ریزش مو می شود.

منابع : bazram.com – mansourigol.com- bostane.ir

 

فیلم و کلیپ گل قهر و آشتی یا گل حساس یا گل میموسا

۴ دیدگاه برای “نگهداری و تکثیر گل قهر و آشتی با فیلم ( گل حساس )”

  1. سلام من این گیاه رو دارم و خداروشکر خیلی گل صورتی میده میخوام بدونم چجوری اون گل صورتی ها رو بکارم؟ چجوری گل صورتی رو تبدیل به دانه کنم؟ لطف میکنید راهنماییم کنید

  2. با سلام ، من چند روزی هست این گل رو خریدم، هم برگ های بالغ داره و هم کوچک، شما نوشتین ک هرچه گل بالغ تر باشه گیاه حساس تره اما برگ های کوچک گل من حساس تر هستند ، و برگ های بزرگ رو وقتی لمس میکنی کامل جمع نمیشه ، تیکه ای از اون جمع میشه ولی بقیه اش جمع نمیشه، یه سوال هم دارم ، ایا میشه از کود برای رشد بهتر و سریع تر استفاده کرد، ممنون میشم راهنمایی کنین

    • سلام و احترام . بله از کود های کامل اما بهینه استفاده کنید یا در خاک گلدان از کود برگ یا کومپوست یا کود حیوانی پوسیده استفاده کنید. دقت کنید در این مورد زیاده روی نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه