دیفن باخیا
کاشت تکثیر پرورش مراقبت و نگهداری انواع گل دیفن باخیا
دیفن باخیا گیاهی است با برگ های زیبا از خانواده آراسه ARACEAE که در اکثر آپارتمان ها وجود دارد که گاهی در صورت بالا بودن سن گیاه و مهیا بودن شرایط،گل میدهد که البته خیلی کم دیده می شود (طول گل دیفن باخیا  به 13 سانتیمتر می رسد ولی چندان مشخص نیست)؛گیاه دیفن باخیا بومی آمریکای جنوبی و مرکزی است چندین نوع دارد؛ گیاهی مقاوم است و به دلیل سادگی نگهداری در اکثر آپارتمان ها دیده می شود . طول برگ های شکننده این گیاه ممکن است تا 47 سانت نیز برسد و پهنای برگ ها نیز به نصف این مقدار افزایش می یابد.
نیازهای محیطی دیفن باخیا

نور
نور غیرمستقیم بهترین نور برای گیاه است و نسبت به نور مستقیم آفتاب حساس است و آسیب می بیند. در صورت کمبودِ نور، گیاه علفی و ساقه هایش دراز می شود.

معمولاً در نور معمولی ساختمان خوب رشد می کند و به هر نوری به جز تابش مستقیم سازگار است.

گیاه را هر چند وقت یک بار بچرخانید تا برگ ها به یک طرف منحرف نشود .

دما :
بهترین درجه حرارت برای آن بین 13 تا 18 درجه است و معمولاً فقط در فصل زمستان باید در اتاق نگهداری شود و در بقیه فصول می تواند دمای محیط را تحمل کند؛ البته نسبت به سرمای بیش از اندازه حساس است .

دیفن باخیا

آبیاری دیفن باخیا :
در تابستان هفته ای 2 تا 3 بار کافی است و در زمستان هفته ای یک بار. این گیاه نسبت به خشکی مقاومتر است تا آبیاری بیش از اندازه، پس اجازه دهید بین دو آبیاری سطح خاک گلدان خشک شود .
در بیشتر منازل به دلیل آبیاری بیش از اندازه گیاه پوسیده می شود و از بین می رود.

خاک مناسب دیفن باخیا :
این گیاه به زهکشی خوبی نیاز دارد بنابراین خاک برگ برای این گیاه مناسب است (مخلوط یک قسمت خاک رس و یک قسمت کود حیوانی و دو قسمت برگ ). زیاد بودن کود حیوانی باعث پوسیدگی آن می شود.

تکثیر و قلمه زدن دیفن باخیا :
جدا کردن «پاجوش» های ریشه دار و کاشتن آنها، یا قلمه زدن ساقه ی برگ دار و بدون برگ؛ بدین ترتیب که ساقه های برگدار را پس از جدا کردن از گیاه، چند ساعت تا یک روز در هوای آزاد بگذارید تا محل های برش خشک شود و سپس یا در یک ظرف آب قرار دهید تا ریشه دهد و سپس کاشته شود، یا قلمه ها را در ماسه بکارید و از قلمه های بدون برگ و دارای حداقل یک جوانه به اندازه 5 سانتیمتر ببرید و بعداز دو روز قرار دادن در هوای آزاد، به صورت افقی، طوری که جوانه به سمت سطح خاک باشد بکارید تا پس از ریشه دار شدن آنها را در گلدان های جداگانه کشت کنید .
دیفن باخیا
نکته :
قرار دادن چند قرص ضد بارداری در خاک گلدان دیفن باخیا یا حل کردن آن در آب و آبیاری گیاه باعث افزایش رویش پا جوش ها می شود که تکثیر آنها خیلی راحت تر است.

همیشه گیاهان خود را با کودهای مایع موجود در بازار آبیاری کنید. هر 15 روز یک بار کود مایع را به نسبت مشخصی که از طرف تولید کننده معین می شود در آب حل نمایید و گیاه را با آن آبیاری کنید.

آفات و بیماری های دیفن باخیا و درمان:

اگر دیفن باخیا، بیش از اندازه رشد کرده و دارای ساقه های بلند، محکم و بدون برگ شده باشد، می توانید با روش تقسیم ساقه هم، این گیاه را تکثیر کنید.

علت زرد شدن برگ دیفن باخیا :

اگر مشاهده کردید که برگها دیفن باخیا زرد شده و زیر آنها تار عنکبوت بسته است، مطمئنا کنه قرمز به آن آسیب رسانده، بنابراین هر دو هفته یکبار باسم کنه کش سم پاشی کنید.

برگهای گیاه دراثر هوای خشک و گرم، خشکیده شده و سقوط می کنند. لکه های سوخته روی برگها نیز در اثر غبار پاشی در آفتاب مستقیم حادث می شود. همچنین در هوای سرد و مرطوب، قارچ بوتری تیس می تواند فعالیت کرده و برگ و ساقه ها را بپوساند. برای مقابله با این عارضه، گیاه را در دمای ۱۶ درجه سانتیگراد نگهدارید و غبار پاشی را کم کنید و با سم قارچ کش، سمپاشی نمایید.

برگهای رنگ پریده و متمایل به سفید، نشانه این است که یا نور زیاد است و یا گیاه به تغذیه مصنوعی احتیاج دارد. اگر دیدید، برگهای پایینی گیاه دیفن باخیا زرد شده و لکه های قهوه ای در حاشیه آنها، مشاهده می گردد، حتما آبیاری بیش از اندازه بوده است. هوای سرد نیز می تواند باعث رنگ پریدگی و سقوط برگها شود.

۱۴ دیدگاه برای “نگهداری و تکثیر گل دیفن باخیا سمی”

 1. سلام
  الان حدود پنج شش ماهه که رشدی نداشته و
  فقط دو تا برگ خیلی کوچیک در آورده و تمام برگ های بزرگ قبلیشو از دست داده
  دلیلش چیه
  چطور باید کمکش کنیم؟
  و تا قبل اینکه بریم مسافرت حالش خیلی خوب بودو سرحال و وقتی برگشتیم دیگه رشدی نکردو برگ نداد

  • پودر سه بیست بگیر هر دو هفته یک قاشق چایخوری تو یک لیتر اب بریز به میزانی که بهش قبلا اب میدادی از این محلول که طرز تهیه شو گفتم بده بهش هم گل میده هم کلی رشد میکنه

 2. سلام وقت بخیر من یک گیاه دیبن باخیا دارم که از زمانی خریدم برگ جدید میده ولی هم زمان با رشد برگ جدید یکی از برگ های پایینی زرد میشه و خشک میشه تا الان نزدیک ۳تا برگ جدید زده ولی ۴تا برگ از دست داده و رنگ گیاه خوب هست و هفته ای یکبار ابیاری میشه ممنون میشم راهنماییم کنید با تشکر

 3. سلام من ی ذیفن دارم آلن دو ماه داخل خاک گذاشتم ولی رشد نمی کنه ی دونه برگ بسته داره باز نمیشه لطفا راهنمایی کنین

 4. سلام خسته نباشید گل دیفین باخیا دارم متأسفانه از پایین برگهایش به ترتیب شروع به زرد شدن ودر نهایت خشک شدن میشوند علتش چیه؟؟؟
  باتشکر فراوان

  • سلام امیدوارم دیر نشده باشه برای گلتون. احتمالا علتش اینه که تعداد برگهاش زیاده. یک برگ براش کافی هست بیشتر از اون باعث میشه که گیاه نتونه مقاومت کنه. در کل گیاه رو وقتی قلمه میزنید بسته به نوع گیاه باید یکی دو برگ بیشتر نداشته باشه

 5. باسلام گل دیفن دارم وقتی قلمه میزنم اون قسمتی که ریشه دارد ودر خاک است میگندد علتش چیه؟پاسخ : سعی کنید قلمه را برای ریشه دار کردن در پودر ریشه زایی فرو کنید و سپس ان را در ماسه شسته شده و یا کوکوپیت بکارید . ابیاری زیاد خود باعث پوسیدن می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه