تکثیر نگهداری و مراقبت از گل دراسنا

دراسنا (dracaena) از گیاهان محبوب و سر سخت به شمار می‌آید. این گیاه بیش از 40 نوع دارد و خانواده بزرگی از گیاهان را دربرمی‌گیرد. این گیاه که به خون سیاوشان نیز معروف است، در همه جا رشد می‌کنند. انواع مختلف این گیاه بستگی به نوع و محدوده جغرافیای زندگی‌شان رشد متفاوتی را دارند اما به طور کلی رشد آن‌ها سخت و دشوار نیست.
اسم علمی این گیاه Dracaena marginata ، از خانواده Liliaceae میباشد. این جنس دارای 40 گونه مختلف از درختچه های همیشه سبزاست. اغلب گونه های این جنس نخل مانند بوده و ریشه هایی دارند که درتمام طول، قطر یکسانی داشته و به رنگ زرد نارنجی می باشد. گونه marginata نسبت به شرایط مختلف آپارتمانی بسیار مقاوم است. برگهای خطر دارد که خشن و سبز رنگ هستندو گاهی دارای نوارهائی به رنگ زرد یا قرمز متمایل به قهوه ای می باشند. در مواقعی که خطوط زرد برگ زیاد باشد گیاه احتیاج به نور بیشتری دارد.

نگهداری و مراقبت از گل دراسنا

خاک مناسب:

خاک این گیاهان باید غنی و گلدان باید زهکشی خوبی داشته باشد. همچنین استفاده از کمپوست نیز توصیه می‌شود.

نیاز های نوری:

همه انواع دراسنا به‌خصوص درختان تیتانیوم و مارگیناتا می‌توانند در سایه، مقاوم باشند. دراکو می‌تواند در آفتاب کامل نیز مقاوم باشد و رشد کند.

کود دهی:

 کود باید به صورت هفتگی یا هر دو هفته یکبار در طول تابستان یا استفاده از کودهای آهسته رهش در آغاز این فصل باشد.

دراسنا پرچمی
دراسنا پرچمی

هرس: هرس گل دراسنا : هنگامی که این گیاه رشد می‌کند، ارتفاع آن زیاد شده و باریک و دراز میشود و برگهای پایین گیاه به تدریج می‌ریزند. حاصل این فرایند درخت باریک و دراز و کم پشت است که در راس آن کاکلی از برگ وجود دارد و ظاهر گیاه را نامتعادل و ناموزون نشان میدهد. برای پرپشت کردن درخت ساقه ‌های بلند را هرس کنید. برای این کار از قیچی باغبانی تیز استفاده کنید. امیدوار باشید درخت هرس را به خوبی پشت سر بگذارد. از محل بریدن شاخه یک یا چند جوانه رویش کرده و برگها بیرون می‌زنند.

تعویض گلدان گل دراسنا :

به طور معمول، هر دو سال یکبار یا زمانی که احساس می‌کنید گلدان کیفیت خود را از دست داده است، آن را عوض کنید.

آبیاری:

آبیاری این گیاهان باید به طور منظم باشد، اجازه ندهید خاک گیاه خشک شود. اما توجه داشته باشید نباید خاک آن خیس و اشباع از آب باشد. دقت کنید گلدان دارای زهکشی باشد و اب اضافی از ان خارج شود.

دما مناسب:

بیشتر گیاهان خون سیاوشان ترجیح می‌دهند در حرارت گرمتر از 32 درجه سانتی‌گراد و بالاتر باشند. دراسنا دراکو اینجا نیز منحصر به فرد است و قادر به مقاومت حتی در حرارت پایین تر از 25 درجه سانتی‌گراد است. گیاه دراسینا پرچمی نمی‌تواند شرایط سخت سرما و سرما زدگی را تحمل کند و در طول زمستان‌های سرد ممکن است از بین برود.

گل دراسنا
گل دراسنا Dracaena marginata

روشهای ازدیاد و تکثیر گل دراسنا :

دراسنا را می توان از طریق قلمه های انتهایی ساقه و قلمه های ساقه ای تکثیر کرد. می توان از جوانه های به وجود آمده در پای گیاه نیز استفاده کرد. قلمه ها را به اندازه 10 تا 15 سانتیمتر، با یک چاقوی تیز جدا کنید قلمه ای ساقه ای را از ساقه یا بدون برگ بگیرید و به تکه های 5 تا 5/7 سانتیمتری تقسیم نمایید . هر تکه باید داری یک جوانه خفته باشد. مواظب باشید قطعات ساقه را وارونه در خاک نگذارید. اگر سمت پایین ساقه در خاک قرار نگیرد ، ریشه ای تولید نمی کند. هر قلمه را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید. برگهای زیادی را از ساقه جدا کنید. وهر قلمه را در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر ، حاوی کمپوست مخصوص قلمه و بذر قرار دهید. قلمه ها را با کیسه پلاستیکی بپوشانید و در دمای 24 درجه سانتیگراد، دور از تابش مستقیم خورشید نگاه دارید. پس از دو ماه که ریشه دهی انجام شد، کیسه را بردارید و تغذیه مصنوعی را شروع کنید.
بهترین زمان برای تکثیر دراسنا، از اواسط تا اواخر بهار و یا اواخر تابستان تا اوایل پاییز است.

خوابانیدن شاخه: این گیاه را می توانید از طریق خوابانیدن شاخه نیز تکثیر کنید .

عوارض و درمان ، بیماری ها و آفات گل دراسنا :

 

زخم های سفید پنبه ای شکل روی برگها و ساقه های گیاه مشاهده میشود:عامل ان حشره افت است،هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید،گلدان را از مجاورت گیاهان دیگر دور کنید.

برگها زرد رنگ و پوسیده،ریشه در حال پوسیدن و گیاه خود را انداخته است:آبیاری بیش از اندازه عامل ان است،اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،سپس ابیاری نمایید،زهکش را بازدید کنید.

برگها تغییر رنگ داده و لکه های قهوه ای روی  انها مشاهده میشود:عامل ان حشره افت است،هر ماه یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

حاشیه برگهای پائین زرد،نوک انها قهوه ای و سوقط میکنند:گیاه خیلی تشنه است،گلدان را برای مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،ابیاری را تنظیم کنید.

برگها کمرنگ شده و میریزند:هوا خیلی گرم و خشک است،گیاه را به محل خنک تری منتقل کنید،هفته ای سه بار در تابستان غبارپاشی کنید،گیاه را در معرض کوران قرار ندهید.

لکه های سوخته قهوه ای روی برگها مشاهده میشود:در افتاب غبارپاشی نکنید،قطرات اب در عبور دادن نور خورشید مانند ذره بین عمل میکنند.

ساقه از بالا شروع بهوسیدن نموده و برگها هم شروع به ریزش نموده اند:هوا خیلی سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

برگها رنگ خود را از دست داده اند:نور کافی نیست،گیاه را به محل روشنتری ببرید،موظب اشعه مستقیم افتاب باشید.

برگهای جدید ریز هستند و رشد گیاه کند شده است:احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،هر دو هفته یکبار طبق دستور عمل کنید.

برگها زرد و تار عنکبوت زیر انها مشاهده میشوند:کنه ریز قرمز عامل ان است،هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید،غبار پاشی در کاهش افت موثر است.

تکثیر نگهداری و مراقبت از گل دراسنا
تکثیر نگهداری و مراقبت از گل دراسنا

منابع : ramgol.com – nargil.ir  – golestan-ali.com – glassy-garden.com – bostane.ir

۱۳ دیدگاه برای “نگهداری و تکثیر گل دراسنا پرچمی”

 1. سلام من یک گل شبیه دراستا دارم ولی نمیدونم اسمش چیه یک شاخه از نمایشگاه خریدم وتوی آب گذاشتم ولی برگهای پایینش داره میریزه چکارش کنم همه دیدگاهها رو خوندم بسیار عالی بود ولی راجبه این گل چیزی نوشته نشده

 2. سلام خسته نباشید لبه های برگها چه بالا و پایین بدون تغییر رنگ مشهود نرم و بعد خشک میشوند و از پایین ساقه هم شدید ریزش برگ داره

 3. سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون در مورد تکثیر دراسنا چند سوال داشتم اول این که وقتی ساقه دراسنا رو با قیچی قطع کردیم آیا ساقه ریشه دار تا زمانی که جوانه های جدید بزنه باید به جای کم نور منتقل بشه یا همون جای پرنور قبلیش بمونه ایرادی نداره؟ دوم این که قلمه هایی که از دراسنا گرفتم رو در هورمون ریشه یایی زدم در در گلدانهای کوچک با شعاع ۹ سانتی و حاوی خاک ور می کمپوست کاشتم و روی آنها را با پلاستیک پوشاندم اما بعد از ۳ هفته همگی پوسیدند مشکل چه بود خاک ور می کمپوست یا پوشاندن با پلاستیک یا بودن در جای کم نور؟

 4. باسلام من دارسینا دارم که دور تا دور برگ هاش قهوایی شده واز پایین شروع به خشک شدن شده من باید چکار کنم … من یه هفته پیش هم یه شاخه رو واسه تکثیر توی خاک گذاشتم که برگ هاش شروع به ریزش کردن

  • سلام . جهت تکثیر در ابتدا می توانید قلمه را یک ماه تا دوماه در اب قرار دهید تا کامل ریشه بزند بعد به خاک انتقال دهید . توجه داشته باشید اگر خاک آن خیس و اشباع از آب باشد و اب اضافی از گلدان خارج نشود برای گیاه خطرناک هست. دقت کنید گلدان دارای زهکشی باشد و اب اضافی از ان خارج شود.

 5. با سلام من داراسینا دارم که دور تا دور برگاش قهوای شده و از پایین شروع به خشک شدن شده و میریزه با تشکر از شما من باید چکار کنم

 6. سلام خسته نباشید..من گل دراسنا پرچمی دارم قصد دارم تکثیرش کنم ولی ساقه اصلا جوانه نداره و اینکه نوک برگ ها با ودی ک اجازه نکیدن خاک خشک بشه خراب و خشک میشن ممنون میشم راهنماییم کنید چطوذ تکثیرش کنم و اینکه راه حلی برا رهایی از خشکی نوک برگ ها بهم بدین..مرسی از سایت خوبتون

  • سلام
   منم‌برگ ها از نوک شروع به خشک‌ شدن میکنه
   ابتدا کم بود ولی الان زیاد شده ممنون میشم اکه راه خلی پیدا کردین به منم اطلاع بدین

   • آبلیمو کارخانه ای نه خانگی. به مقدار نصف لیوان و نصف آب مخلوط کنید وقتی نوبت آبدهیش بود . پاش بریزید. اون مربوط به نمک و شوری آب لوله کشی میشه. اب کتری بهش بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه