آموزش تکثیر ساکولنت ها همراه تصویر

آموزش تصویری نگهداری و تکثیر ساکولنت آشوریا یا ساق عروس

معرفی ساکولنت اچوریا یا آشوریا : اسم علمی گل ساق عروس Echeveria setosa ، از خانواده  Crassulaceae  می باشد. این جنس دارای 200 گونه مختلف از گیاهان گلخانه ای چند ساله است که همگی بومی مکزیک هستند. گیاهان گوشتی این  جنس به راحتی پرورش داده می شوند و برگهای زیبای مدوری دارند که روی آنها را تارهای سفید رنگ می پوشاند. گونه مورد نظر 8 سانتی متر ارتفاع دارد . و برگهای متراکم و روزت، دارد.گلهای قرمزرنگ این گیاه درون ساقه گل دهنده ای به طول 8 تا 15 سانتی متر در تمام طول تابستان ظاهر نمی شوند. این گیاه به ندرت پاجوش تولید می کند. در زمستان تقریبا باید آبیاری متوقف گردد.

برخی از نمونه‌های گل اچوریا همانند به Echeveria Glauca با برگ‌هایی سبز، آبی و Echeveria Elegans با برگ‌هایی گوشتی به رنگ سبز، آبی با حاشیه‌هایی صورتی، قرمز رنگ و Echeveria secunda با برگ‌هایی متراکم، با نوک نسبتاً تیز، به رنگ سبز و حاشیه‌هایی صورتی – قرمز رنگ از جملهه نمونه‌های محبوب هستند. گیاهان اچوریا کند رشد هستند و اگرچه اغلب آنان ۱۰-۵ سانتی‌متر طول دارند اما به تدریج و با رشد پاجوش‌ها از کنار گیاهان مادری، بر روی زمین گسترده می‌شوند و و حداقل ۱۰ سانتیمتر و حداقل ۵۰ سانتیمتر (البته بعد از چند سال) بر روی زمین فضا را اشغال می‌کند.

تصویر و عکس انواع ساکولنت تمام رنگ های آشوریا و اچوریا
انواع آشوریا یا اچوریا

آبیاری: برای آبیاری این گیاه باید صبر کرد تا سطح خاک تا عمق حدود ۳-۲ سانتیمتری خشک شود و سپس گیاه را آب داد. آبیاری زیاد و خیس ماندن بستر خاک از دلایل پوسیدگی ریشه و ریزش برگهای گیاه است که بخصوص ابتدا برگ‌های پایین ساقه گیاه شروع به ریختن می‌کنند. به همین دلیل برخی از پرورش دهندگان هر ۳-۲ هفته یک‌بار این گیاه را آب می‌دهند و اعتقاد دارند که این گیاهان به دوره‌های کوتاه خشکی نیاز دارند. بعد از آبیاری حتماً دقت کنید تا آب از منافذ زیرین گلدان خارج شود. در طی زمستان آبیاری گیاه باید کاهش یابد زیرا در این فصل گیاه رشدی ندارد و نسبت به فصل گرم به آب کمتری نیاز دارد.

نور: محیطی پرنور و روشن و اشعه‌های مستقیم آفتاب را می‌پسندد و در چنین شرایطی بهترین رشد و رنگ برگسار را خواهد داشت اما باید آن را از نور مستقیم آفتاب شدید بخصوص در روزهای گرم تابستان محافظت کرد. همچنین آفتاب شدید در بعدازظهر نیز می‌تواند به برگسار گیاه آسیب وارد کند. برخی از انواع این گیاه که دارای حاشیه‌های رنگین در برگ‌ها هستند نیاز به نور کافی دارند تا این رنگ‌ها از بین نرود. نور اندک محیط باعث می‌شود تا گیاه به جای اینکه بر روی سطح زمین گسترش یابد، بیشتر به سمت بالا کشیده شود. کاهش نور همچنین موجب پریدگی رنگ و کاهش رشد گیاه خواهد شد. البته اگر گیاه شما مدتی است که در محیطی کم نور به سر می‌برد، انتقال آن به مکانی با نور مستقیم آفتاب را به تدریج انجام دهید. انجام ناگهانی این عمل می‌تواند منجر به سوختن برگ‌های گیاه شود.

دما: دما را حداقل تا ۷ درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کند اما بهتر است که دمای محیط بخصوص در طی شب به زیر ۱۳ درجه سانتی‌گراد نرود. حداکثر میزان دما تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد قابل قبول است. در صورت افزایش دما و گرم شدن محیط و عدم افزایش آبیاری، به تدریج از گوشتی بودن برگ‌ها کاسته می‌شود و با ادامه این وضعیت، برگ‌ها چروکیده می‌شوند و در نهایت می‌ریزند. توجه داشته باشید نمونه‌هایی که برگ‌های با حاشیه‌های رنگین دارند، در فصل پاییز و با کاهش دمای محیط، رنگ برگ‌ها نمایش بهتری خواهد داشت و در طی فصل گرم برگها معمولاً سبز رنگ خواهند بود.

آموزش تصویری نگهداری و تکثیر آشوریا برگ کلمی
نگهداری و تکثیر آشوریا برگ کلمی

خاک: خاکی سبک با زهکش مناسب نیاز دارد. برخی از پرورش دهندگان مخلوط‌های خاکی مشابه کاکتوس را برای این گیاه بکار می‌برند اما از آنجایی که اچوریا سیستم ریشه‌ای بسیار کم عمقی دارد بهتر است که از مواد ارگانیک همانند خاک برگ نیز در مخلوط خاکی آن استفاده کرد. به عنوان مثال می‌توان از شن درشت به همراه پرلایت و خاک برگ استفاده کرد. از آنجایی که اشوریا در محیط قلیایی بهتر از محیط اسیدی رشد می‌کند بنابراین از کاربرد پیت موس در مخلوط خاک خودداری کنید. اگرچه این گیاهان به دلیل رشد آهسته ای که دارند کوددهی چندان زیادی لازم ندارند اما استفاده از کود البته برای یک مرتبه در ابتدای فصل بهار به رشد بهتر آن کمک خواهد کرد و می‌توان از فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ البته با نصف غلظت استفاده کرد.

تکثیر: با کمک قلمه برگ و پاجوش‌ها و همچنین بذر تکثیر می‌شود. پاجوش‌ها را با فرارسیدن فصل بهار و زمان تعویض گلدان می‌توان از گیاه مادری به راحتی جدا کرد و به شکل گیاهی مستقل در گلدانی جداگانه کاشت. ایجاد فاصله زمانی به مدت یک یا دو روز بین زمان جدا کردن پاجوشها و کاشتن آنان، به ریشه زایی بهتر آنان کمک می‌کند. از برگ‌های گیاه نیز می‌توان در فصول بهار و تابستان قلمه تهیه کرد. برگ‌ها بعد از جدا شدن از گیاه مادری به مدت ۲۴ ساعت کنار گذاشته می‌شوند و سپس در مخلوط خاکی سبک و مرطوبی کاشته می‌شوند. بر روی گلدان حاوی قلمه‌ها پلاستیک نکشید زیرا این گیاهان به جمع شدن رطوبت در محیط اطراف حساس هستند و دچار پوسیدگی ریشه می‌شوند.

عکس و تصاویر زیبای ساکولنت آشوریا ابلق
تصویر زیبای ساکولنت آشوریا ابلق

آموزش تصویری تکثیر ساکولنت آشوریا

قلمه برگ: تجربه ی این طور قلمه زنی رو زیاد دارم ،تکثیر از طریق برگ به این ترتیبه که شما هر یک از برگ ها رو که کندید میزنید توی یک خاک کاکتوس مرطوب یا ماسه مرطوب ترجیحا  یه کوچولو فشار بدید بره پایین تر و به صورت اریب قرارش بدید. یه مشما هم روی گلدونش بکشید دقت کنید موقع تکثیرش یا باید توی گلخونه ی مرطوب باشه با یه سایه بون روش و یا توی جای خنکی در منزل و پاسیو و با یه مشما کشیده شده دورش هرچی هوا خنک تر باشه گیرایی قلمه ها بهتره.توجه کنید گفتم خنک نگفتم سرد!! بعد از مدتی میبینید که داره یه جوونه هایی میزنه روی برگ ازین جا به بعد به هوای گرم و مرطوب نیاز داره و همین فرمون که برید جلو به یک گیاه کامل تبدیل میشه…..

 

قلمه برگ اشوریا

قلمه برگ اشوریا

کشت قلمه برگ

کشت قلمه برگ

جوانه زنی قلمه برگ

جوانه زنی قلمه برگ

انواع قلمه برگ

انواع قلمه برگ

 

بذر : پس از رسیدن و خشک شدن گل یکی از گلها رو بکنید با دست فشارش بدید تا بذر ها بریزه روی دستتون بعد توی یه خاک ماسه ای مرطوب بریزید و روشو با مشما بکشید و با آبپاشی هر سری که داشت خشک میشد آبپاشی کنید وو صبر کنید تا سبز بشه و جوونه بزنه.همین خاک هایی که روی دست من میبینید بذر هستند…

آموزش کاشت بذر اچوریا : روش کاشت بذر اچوریا و سمپرویوم  و نگداری آنها  با این روش میتوان بذر انواع ساکولنت ها را کاشت.
برای کاشت بذر این ساکولنت ها از خاک پیت ماس استفاده می شود که قبل از استفاده باید به طور کامل با قارچ کش ضد عفونی شود .
یکی از عوامل مهم در کاشت این نوع بذر ابیاری می باشد. به این ترتیب که بعد از پخش بذر در بستر (به علت بیش از حد ریز بودن ) تا جوانه زنی بذرها حتما از ابیاری مه پاش
(پودر کامل) استفاده شود. بطوریکه فقط سطح خاک مرطوب بماند و باعث نشود بذرها داخل خاک مدفون شوند.
حتما از سیستم مه پاش استفاده شود.
نکته: بذر اچوریا بیش از ده سال قوه نامیه دارد و.بهمین راحتی خراب نمیشود.

برای پخش کردن بذر:
ده هزار بذر اچوریا با یک کیلو ماسه بادی مخلوط شود.هر صد گرم در یک متر پخش میشود.
قبل از خیس کردن بستر حتما بذرها را با ماسه مخلوط کنید،تا آماده باشد…
چراکه زمان بین خیس شدن بستر و پخش بذر زیاد است احتمال خشک شدن در فواصل مختلف وجود دارد. پس لطفا ابتدا مخلوط ماسه و بذر آماده شود و سپس بعد از خیس شدن کامل بستر اقدام به بذرپاشی نمایید. (فاصله بین ابیاری بستر قبل از پخش بذر کوتاه باشد) هر چند متر یا هر چنتا سینی در یک مرحله و سپس مراحل بعدی

عکس و تصویر انواع ساکولنت با نام
نام انواع ساکولنت آشوریا یا آچوریا با عکس

آموزش کاشت بذر اچوریا

نکته مهم؛
تا زمانیکه بستر مرطوب هست و خیس میباشد نیاز به مهپاشی یا آبیاری نیست.در صورت مهپاشی فقط روی بستر اب بشینه. (یک قطره اب باعث میشود چهار تا پنج عدد بذر داخل خاک دفن شود)
تا زمانیکه بذرها بطور کامل سبز نشدن و قدرت کافی برای ثبات در خاک نداشته باشند این روش ابیاری را ادامه دهید.

نور:
در محیط گلخانه برای کشت اچوریا ما به نور بسیار کم و پایینی احتیاج داریم. کشیدن شید،نایلون، یا لوازمی که بتوان نور محیط را کنترل و تاریکتر کرد.
تا دو سه ماه اجازه دهید جوانه زنی بطور کامل صورت بگیرد و بعد اقدام به نوردهی کنید. نور باید کم کم زیاد شود هیچگاه به یکباره نور را زیاد نکنید
(بعضی از بذرها ۲۰ تا ۳۰ روز و یا بیشتر طول میکشد تا سبز شوند)
(به چکه کردن اب از طریق تجمیع بخار اب در نایلون توجه بفرمایید)

جلبک:
بمحض دیدن جلبک در ناحیه ای از بستر با وسایلی مانند طلق تیره،جعبه شیرینی، یا وسایلی که نور از آن رد نشود، آن ناحیه را دچار شوک نوری کنید.تا۴۸ساعت روی بستر بماند و سپس یک روز نور گیری انجام شود و دوباره ۴۸ساعت به محل مورد نظر تاریکی داده شود. طی چندبار تکرار جلبک از بین خواهد رفت،در غیر اینصورت اقدام به برداشت آن بصورت دستی کنید.
دمای ایده آل برای سبز شدن بعضی از واریته ها:
سمپرویوم=۴تا ۱۰درجه بالای صفر
اچوریا=۱۵تا۱۸درجه
بعد از رشد و جوانه بذرهای فوق دمای ایده آل بین ۱۸تا۲۵درجه میباشد تا رشد بهتری داشته باشند.
با ذکر این نکته که دما اگر پایینتر باشد رشد انها متوقف خواهد شد اما مشکلی برای جوانه ها پیش نخواهد آمد. بزرگتر که شدند دمای بین۱۳تا ۲۵ درجه را تحمل کرده و مشکلی نخواهد داشت.
(در زمستان اچوریا تا ۵درجه و بعضی از واریته های سمپرویوم تا منفی ۳۰درجه تحمل میکنند)

نویسنده: آقای اشرفی

 

بذر اشوریا

بذر اشوریا

 

تنه جوش یا پاپ: دوستان معمولا توی مواقعی از سال که گیاه مادر رشد نمیکنه ،مثل تابستون ها و درهوای گرم، گیاه میره تو فاز تنه جوش دادن، و این تنه جوش ها اجازه رشد رو به مادر نمیده و همه انرژی مادر رو میگیره دراین موقع ما باید وارد عمل بشیم و مادر رو نجات بدیم و تک تک بچه ها رو بکنیم از ته با یک کاتر تیز یا قیچی باغبونی  و بزنیم توی ماسه و در هوای گرم و مرطوب (هوایی که دم داره نه اینکه آبپاشی کنیم روی گیاه تا قارچ بزنه!) نگهش داریم تا زود بگیره و بیاد بالا هم قلمه و هم قلمه برگ حدود ۲ هفته زمان میبره تا ریشه بزنه ولی بذر زمان بیشتری رو میبره تا بزرگ بشه.کلا دوستان اگه از یه شاخه بلند اشوریا رو داخل گلخانه  سرش رو قطع کنید تا پایین ساقه پر میشه از بچه که میشه اونارو بعدا کند و زد توی ماسه مثل تصویر زیر:

 

کاشت پاپ

کاشت پاپ

کاشت تنه جوش

کاشت تنه جوش

 

قلمه ساقه: یا اینکه شما میتونید خود مادر رو گردن بزنید بعد برگهای پایینی رو بکنید و قلمه مادر رو بزنید توی ماسه و برگها رو هم بزنید توی ماسه دوباره تا تکثیر بشه ،سر مادر رو که بزنید همینطور که گفتک ساقه تا پایین پر میشه بچه و میشه اونا رو هم بعدا زد تو ماسه.کلا  این گیاه مثل گوسفند میمونه هیچ جاییش رو دور نمیریزید :))

 

ازبین رفتن غالبیت انتهایی

ازبین رفتن غالبیت انتهایی

قلمه ساقه اشوریا

قلمه ساقه اشوریا

 

مشکلات:

 

آفت: این گل به خاطر گوشتی بودن و آبدار بودن برگ ها شدید مورد علاقه شته ها و شپشک هاست بنابراین باید یا با کفشدوزک و یا با سم کونفیدور  و هر سم سیستمیکی اون رو سم پاشی کنید.همینطور علایم تار عنکبوت یا مواد جسبناک همه نشانه های آفت هستند.

 

مگس سفید

مگس سفید

 

دراز شدن ساقه و بی قواره شدن گیاه: به خاطر نور کم و آب زیاد و هوا یمرطوب هستش .

 

لگی شدن گیاه

لگی شدن گیاه

 

لکه های سیاه روی برگ: میتونه به خاطر اشعه ی مستقیم آفتاب باشه نباید در تابستان اشعه مستقیم آفتاب به گیاه بخوره.

 

سوختگی برگ

سوختگی برگ

 

لکه های سیاه آبکی: میتونه به خاطر قارچ و پوسیدگی باشه که باید برگ های آلوده رو سریعا جدا کرده و با قارچکش ضد عفونی کرد.

 

لکه ی سیاه برگی

لکه ی سیاه برگی

 

سیاه و له  شدن طوقه: به خاطر قارچ فوزاریوم هستش که در شرایط آبیاری زیاد و خفگی ریشه رخ میده. بین دو آبیاری خاک خشک بشه و کلا درمانی نداره

 

فوزاریوم طوقه

فوزاریوم طوقه

 

اشوریا

 

منابع : – bostane.ir – http://glassy-garden.com – http://mihancactus.ir – http://minoo-gol.blogfa.com

۷ دیدگاه برای “آموزش تصویری نگهداری و تکثیر ساکولنت آشوریا یا ساق عروس”

  1. سلام گیاه من برگهای پایینش خشک شدن و میریزن علتش چی هس ?هفته ای دوبار هم بهشون آب میدم ولی مقدارش رو نمیدونم دقیق باید چقدر باشه شنیدم که گفتن باید انقد آب بدیم که از زیر گلدون خارج بشه آیا برای اشوریا هم صدق میکنه???

  2. سلام من تازه گلم خریدم اینجا گرگان آب و هوا مرطوب است چه کار کنم تا آفت نزنه بعد چه جوری آب بدم هر دوروز ۱ بار خوبه؟

    • سلام و احترام . آبیاری کم فقط گیاهتون را پژمرده میکنه اما گیاهتون خشک نمیشه و بعد از ابیاری دوباره شاداب میشه اما ابیاری بیش از حد گیاه را کامل خشک میکنه مخصوصا در مناطق مرطوب . پس هر وقت پای گلدان کاملا خشک شد به گیاهتون اب بدید. از زندگی لذت ببرید.

  3. خسته نباشید…ممنون از مطالب اموزندتون…گل اشوریای من در اثر آب زیاد یه قسمت کوچک از ساقش قارچی شده و من همون قسمتو جدا کردم و الان برا رشدش باید چیکار کنم!؟
    ممنون میشم راهنمایی کنید❤

    • سلام . از ابیاری بکاهید . هر وقت پای گلدان خشک شد به اون اب بدید اگر احساس می کنید که گیاهتان را نمی توانید نجات بدید از گیاهتان قلمه بگیرید و اون را تکثیر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه