تمام نکات پرورش زرشک

در زیر به معرفی درختان میوه و مثمر مقاوم به کم آبی و خشکی نظیر زرشک ، گل محمدی ، عناب ، پسته ، انجیر ، انگور ( مو ) ، زیتون ، بادام ، کنار ، خرما ( نخل ) و … می پردازیم . این مطلب در قسمت تحقیقات باغداری سایت بوستان جمع آوری شده است .

درخت عناب مقاوم به کم آبی و خشکی

درخت عناب مقاوم به کم ابی است با شاخه های کوتاه یا درختی به ارتفاع 6 تا 10 متر ،پوست تنه آن ناهموار چوب آن بسیار محکم و به رنگ قهوه ای است . گلهای عناب دوجنسی هستند . این گلها معطرند و به وسیله حشرات گرده افشانی می شوند  درخت عناب یا خرمای چینی در اغلب نقاط ایران می روید و محصول می دهد و با بیشتر آب و هوای مناطق ایران سازگار است. این درخت در برابر کم آبی بسیار مقاوم می باشد.عناب جزء درختان مقاومی است که قابلیت رشد در زمینهای کم آب وباکیفیت پایین رادارا بوده ودرطی دوران خشکسالی وپدیده سرمازدگی ازمعدود گیاهانی می باشد که خسارت بسیار اندکی را متحمل گردیده است.

درختان عناب با توجه به شرایط آب و هوایی هر منطقه به 6 تا 8 آبیاری در سال نیاز دارند،در ابتدای کاشت و در سال اول آبیاری هر 4 تا 5 روز و در سالهای بعدی هر 12 تا 15 روز صورت می گیرد ، در برخی مناطق کوهستانی گاهی درخت را در طول فصل رشد از 3 بار در سال بیشتر آبیاری نمی کنند نهال عناب مناسب برای کاشت باید جوان و دو ساله باشد و ارتفاع آن از 5/1 متر بیشتر نباشد تا در هنگام جابجایی نهال کمترین آسیب را ببیند. همچنین تنه آن قرمز رنگ باشد . سیاه ، خاکستری شیاردار نشان از سن بالا یا آب نخوردن یا ضعیف بودن نهال عناب است .

میوه درخت عناب کم آبی
میوه درخت عناب

درخت عناب نسبت به وجود گچ و ترکیبات آهکی نسبتاً حساس است و در این گونه خاک ها رشد کافی نمی کند و میوه دهی آن کاهش می یابد. خاکهای آبگیر را دوست ندارد و در زمینهای باتلاقی خوب نمی روید .ریشه آن نیاز به اکسیژن دارد و در کنار آبهای جاری بهتر نتیجه می دهد . این گیاه نسبت به شوری متحمل است و فقر غذایی خاک را تا حدودی تحمل می کند.PHخاک مناسب 4.5 تا 8.4 و بافت خاک شنی لومی می باشد .

عناب را نمی توان در سایه کاشت کرد.این درخت برای رشد و تولید میوه به وجود نور مستقیم برای مدت حداقل 8-6 ساعت نیاز دارد.البته گاهی بیان شده است که مکان نیمه آفتاب حدود 5 ساعت نور مستقیم آفتاب در طی روز نیز برای رویش و میوه دهی این گیاه کافی است.

تکثیرعناب به وسیله جابجایی پاجوش ها ،کاشت بذر ،قلمه ،خواباندن هوایی می باشد .بهترین راه زیاد کردن درخت عناب ،‌ جابجایی پاجوشهای ریشه دار است. زیرا مطمئن تر خواهد بود. در هر سال یک درخت بزرگ ( درختان مادر ) ، دهها پاجوش قابل جابجایی دارد.

فاصله درختان عناب از یکدیگر بسته به این که درخت به چه منظوری کاشته می شده فرق می کند. اگر هدف به دست آوردن میوه باشد باید نهالها چهار تا پنج متر دور از یکدیگر نشانده شوند. بهترین کود همان کودهای یک ساله حیوانی می باشد که در پاییز روی زمین می پاشند سپس فاصله بین درختان عناب را شخم می زنند تا کودها با خاک مخلوط شود. در حدود اردیبهشت ماه کمی کود سفیدشکری ( اوره ) نیز مفید است ، که پس از کودپاشی ، آبیاری مفصلی را می طلبد.
توضیحات و مطالب بیشتر در مورد عناب کلیک کنید …

کاشت داشت و برداشت انجیر مقاوم به کم ابی

  درخت انجیر از گیاهان خزان دار نیمه گرمسیری است که زمستانهای ملایم همراه با بارندگیهای پراکنده و تابستانهای گرم را ترجیح می دهد ویژگیهای خاص درخت انجیر و مقاومت آن در مقابل بعضی عوامل نامساعد محیطی مخصوصا” شوری خاک باعث شده که این درخت با ارزش به طیف وسیعی از شرایط آب و هوائی و خاکی سازگار باشد . درخت انجیر تا سیصدسال عمر نموده و تا ارتفاع ۱۵ متر هم رشد ونمو می کند .

انجیر به صورت کشت دیم در کوه های استهبان داراب و نیریز کشت می شود .
توضیحات بیشتر …. کلیک کنید

درخت زرشک مقاوم به کم آبی و خشکی

نیاز آبی و آبیاری زرشک : زرشک در برابر کمبود آب نیز از خود مقاومت نشان می دهد ولی میزان آبیاری مناسب در برداشت میوه های درشت تر و گوشتی تر تاثیر به سزایی دارد. دور آبیاری زرشک به طور معمول ۱۲-۱۰ روز است و این زمان بسته به نوع خاک و شرایط آب و هوایی تغییر می یابد.

نیاز آبی زرشک بی دانه نسبت به درختان یا درختچه های میوه مشابه پایین می باشد و یکی از دلایل اصلی جایگزین شدن زرشک در الگوی کاشت شهرستان های جنوبی خراسان، درآمد نسبتا خوب حاصل از زرشک به ازای مصرف یک متر مکعب آب می باشد. نیاز خالص آبیاری زرشک حدودا ۹۹۰۰ متر مکعب در هکتار است که بسته به روش هایی آبیاری به کار گرفته شده نیاز ناخالص آبیاری، بیشتر از این مقدار می باشد.

در سال های خشک کشاورزان زرشک کار حتی با سه نوبت آبیاری باغ در طول تابستان هم محصول زرشک برداشت می کنند. در صورتی که هدف، برداشت محصول فراوان باشد، نباید در محدوده زمانی پس از ریزش گلبرگ ها تا یکی دو هفته پیش از برداشت محصول از آبیاری منظم درختچه های زرشک غفلت شود. عدم تأمین نیاز آبی این گیاه به منزله مرگ آن نخواهد بود و حتی مشاهده گریده که به هنگام وقوع اتفاقات پیش بینی نشده مثل خشک شدن چاه آب و عدم امکان آبیاری باغ زرشک در طول سال زراعی، این درختچه مقاوم توانسته است با تحمل و با اتکا بر ذخایر رطوبتی خاک و آب محدود حاصل از نزولات جوی، زنده بماند.

تمام نکات پرورش زرشک
کاشت داشت و برداشت زرشک

اگر چه زرشک از گیاهان مقاوم به کم آبی است ولی در ۴-۳ سال ابتدای کاشت، بسته به بافت خاک و شرایط آب و هوایی آبیاری آن هر ۷ تا ۸ روز مناسب است. در سال های بعد، باغ زرشک معمولا هر ۱۲ تا ۱۵ روز یک بار آبیاری می شود. گاهی فاصله دو نوبت آبیاری به ۲۰ روز و بیشتر هم می رسد که البته به کاهش عملکرد منجر می شود.

در برخی مناطق کوهستانی و در شرایط ویژه، گاهی درختچه زرشک را در طول فصل رشد بیش از ۴-۳ مرتبه آبیاری نمی کنند. حتی در مناطق کوهستانی، در بخش های خاصی که خاک قدرت حفظ رطوبت زیادی داشته و در زمستان هم قطعات کوچک زرشک کاری به صورت دیم نیز مشاهده می شود.

پرورش دهندگان زرشک معتقدند آبیاری در زمان گل دهی به ویژه اگر در حد اشباع شدن محیط ریشه باشد، سبب ریزش گل ها می شود. عدم آبیاری در هنگام گل دهی همچنین از رویش شاخه های فرعی جدید جلوگیری می کند، این شاخه ها با میوه های در حال تشکیل برای آب و موادغذایی رقابت دارند. در بعضی مناطق تا اوایل خرداد ماه از آبیاری زرشک خودداری می کنند. درختچه زرشک نسبت به آبیاری به وسیله آب های شور مقاومت دارد، اما آب های بسیار شور سبب کاهش رشد و عملکرد آن می شوند.

فروش نهال های تخصصی هم اکنون در فروشگاه بوستان

کاشت در ارتفاعات : درختچه های زرشکی که در ارتفاعات بیش از هزار متر و نیز در مناطقی با زمستانهای نسبتاً سرد و طولانی می رویند از رشد بیشتر و محصول دهی بهتری برخوردارند. به همین دلیل مناطق کوهپایه أی که دارای چنین شرایط و نیز خاک سبک هستند، برای پرورش زرشک بسیار مناسب می باشند.

ازدیاد و تکثیر زرشک :
ازدیاد گیاه زرشک به وسیله پاجوش صورت می گیرد. معمولاً پاجوشهای یک تا سه ساله را از گیاه مادر جدا کرده و می کارند. هر چه پاجوشها جوانتر باشند امکان رشد آنها به صورت گیاه مستقل بیشتر است .
جدا نمودن پاجوشها از گیاه مادر، از ماه بهمن تا فروردین صورت می گیرد. پاجوشهای جدا شده باید سریعاً در خاک مرطوب کشت شوند.
مرحله زایشی گیاه زرشک با ظاهر شدن گلهای زرد رنگ همراه است. معمولاً تا موقع رسیدن میوه ها می توان گلها را بر روی گیاه مشاهده کرد.

توضیحات و مطالب بیشتر در مورد درخت زرشک کلیک کنید …

گل محمدی مقاوم به کم آب و خشکی

سازگاری گل محمدی:
گل محمدی نسبت به شرایط محیطی سازگاری خوبی دارد. از شاخص‌ترین صفات گل محمدی (به‌خصوص گل محمدی دیم) بقاء و سازگاری آن نسبت به خشکی است در برخی از مناطق کشور گل محمدی طی سال تنها یک یا دو بار آبیاری می‌شودو حتی گل محمدی در کوهستان های شهرستان داراب به صورت دیم کشت می شود که نهال های این کوهستان مقاوم هستند. باتوجه به میزان بارندگی کم در منطقه (حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلی متر) که آن هم به طور عمده در زمستان ها رخ می‌دهد می‌توان نتیجه گرفت که این گیاه مقاومت خوبی نسبت به خشکی از خود نشان می‌دهد، گرچه کاهش عملکرد اقتصادی در آن مشاهده می شود.
علاوه بر این، گل محمدی نسبت به شرایط نامساعد محیطی ازقبیل شوری،سرما و فقر مواد غذایی خاک نیز سازگاری مناسبی دارد. با این حال، پاسخ این گیاه به حاصل‌خیزی خاک، آبیاری منظم و کود دهی، بسیار مثبت می باشد ،به طوری‌که در برخی مناطق، عملکرد ۵ تا ۷ تن در هکتار گزارش شده است.

برداشت گل محمدی
برداشت گل محمدی

نیازهای اساسی گل محمدی:
* آب:
آب از جمله عوامل مؤثر در تولید اقتصادی گل محسوب می شود. درختچه‌های گل محمدی به شرایط کم آبی بسیار مقاوم هستند. شواهد نشان می‌دهد که آبیاری گلستان‌ها در زمان غنچه‌دهی و گل‌دهی بسیار مهم است و باعث افزایش محصول می شود. در گلستان‌های  معمولاً آبیاری به‌ صورت سطحی انجام می‌شوداین منطقه میزان آب در هر نوبت و تعداد آبیاری بسیار متغیر است. ، به طور معمول ، طی فصل رشد هر ۱۵ روز یکبار آبیاری انجام می شود. در یک‌ مقایسه میان دو روش آبیاری سطحی و قطره‌ای مشخص شد که؛ آبیاری قطره‌ای ضمن ۶۲ درصد صرفه جویی نسبت به روش سطحی، باعث افزایش عملکرد ۶۵ درصدی گل را به دنبال دارد.
“بارندگی با توزیع مناسب” به علت عدم ایجاد استرس در گیاه، برای تولید گل و اسانس بیشتر، خصوصاً در بهار و اوایل تابستان بسیار مهم است.

توضیحات و مطالب بیشتر در مورد گل محمدی کلیک کنید …

پسته مقاوم به کم آب و خشکی

انواع پسته آفات و بیماری های پسته
کاشت داشت و برداشت پسته

پسته یکی از گیاهان مقاوم به شرایط نامساعد محیطی مثل شوری آب، خاک و همچنین خشکی و کم‌آبی بوده و به عنوان مهم‌ترین محصول اقتصادی در بسیاری از مناطق کویری و خشک قابل توسعه است.

توضیحات بیشتر در مورد کشت پسته کلیک کنید

درختچه سماق آب و هوای گرم و خشک را می پسندد

درختچه سماق، درختی کوچک پاست با ارتفاع سه متر و گاهی به چهار متر بالغ می‌شود و شاخه‌های جوان و دمبرگ‌های آن را موهای زبر پوشانیده است.سماق به عنوان یکی از گونه های گیاهی جنگلی خودرو که دست بشر در گسترش آن کمتر دخالت داشته، به شکل درختچه ای است کوهستانی که میوه‌های خوشه‌ای دارد، رنگ میوه آن قرمز و قهوهای و طعم آن گس است، ولی پس از رسیدن ترش می شود.

آب و هوای گرم و خشک را می پسندد، گیاهی نور پسند بوده و غیر مقاوم به سایه است، مقاوم به آفات و امراض بوده، اگر در اثر کم آبی خشک شود با مختصر رطوبت ایجاد پاجوش می کند و در صورت سرمازدگی ساقه های جدید ایجاد می کند.

این گیاه به صورت دیم در مناطق مساعد پرورش داده می شود.

معرفی سماق و روش کاشت آن کلیک کنید …

 

بادام مقاوم به کم آب و خشکی

بادام درختی است قوی که ارتفاع آن بر حسب رقم و آب و هوا و حاصلخیزی خاک و مواظبت های زراعی بین ۶ تا ۱۰ متر یا بیشتر متغیر است . درخت بادام ریشه های قوی دارد که می تواند به طور عمودی تا ۳ متر در خاک نفوذ کند بدین سبب قادر است بخشی از احتیاجات و نیاز آبی خود را در مواقع خشکی و کم آبی از اعماق خاک تامین نماید .

توضیحات بیشتر در مورد کاشت بادام کلیک کنید …

کنار مقاوم به کم آبی و خشکی

کنار درختی است که مقاوم به خشکی می باشد و ریشه های عمیق آن درخت را قادر می سازد تا در شرایط استرس رطوبتی شدید و حتی در زمانیکه خاک سطحی کاملاً خشک شود زنده بماند. گونه Ziziphus Nummularia حتی در مناطق دارای بارندگی سالانه کمتر از ۱۰۰ میلی متر در سطح وسیعی گسترش یافته است . کنار درختی است که تحمل به آلودگی کِنار جاده ها را دارد و یا حتی بعد از آتش سوزی ، اکثر گیاهان کنار در طول سه ماه جوانه می زنند.

درخت کنار
کنار

برای رشد و نمو بهتر، خاک های شنی عمیق و لوم با زهکش خوب را ترجیح می دهد. PH خاک خنثی و یا کمی قلیایی را بهتر تحمل می کند. درختان را اگر در فصل میوه دهی آبیاری کافی نمایند محصول بهتری خواهند داد و برای درخت سودمند خواهد بود.
توضیحات بیشتر در مورد کاشت کنار کلیک کنید …

نخل ( خرما ) مقاوم به کم آبی و خشکی ( در حال تکمیل )

درخت انگور ( تاک یا مو ) مقاوم به کم آبی
آبیاری درخت انگور در شرایط و مراحل مختلف

به طور کلی درخت انگور درختی مقاوم نسبت به کم آبی است ولی درختان انگور جوان تر تا وقتی که ریشه قوی ندارند به آبیاری

نیاز دارند. مزیت انتخاب شیوه آبیاری درخت انگور به صورت قطره ای این است که آب کمتری هدر می رود، احتمال گرفتار شدن درخت به بیماری های قارچی نیز به این علت که رطوبت کمتری روی برگ و شاخه های درخت وجود خواهد داشت کمتر می شود.

آبیاری درخت انگور در اولین فصل رشد آن باید به طور مداوم انجام شود و خاک باید همیشه مرطوب باشد ولی وقتی درخت بیشتر رشد کرد و بزرگ شد، با توجه به عوامل گوناگون، باید در فصل های متعادل سال هر چند هفته یک بار آبیاری شوند ولی آبیاری زیاد نیز می تواند باعث خراب شدن ریشه و مرگ گیاه شود. در شرایط خشکسالی یا کم آبی درخت ممکن است رشد کمی داشته باشد و میوه ندهد. درختان انگوری که بالغ شده اند در فصولی که باران کم می بارد یا اصلاً نمی بارد باید حداقل هفته ای یک بار آبیاری شوند ولی هنگامی که درخت شروع به میوه دادن کرد، می توانید آبیاری درخت انگور را مقداری کم کنید تا میوه ها برسند.

انگور

آبیاری درخت انگور با توجه به نوع خاک

در خاک هایی با درصد شن بالا، آب به سرعت از خاک عبور می کند در حالی که در خاک های سنگین و با درصد رس بالا جمع می شود و به راحتی پایین نمی روند. در خاک های با درصد شن بالا آبیاری درخت انگور باید به صورت سطحی و مکرر انجام شود ولی در خاک های سنگین و رسی با دفعال کمتر و به صورت عمقی تر آبیاری باید انجام شود. البته درخت انگور به خوبی در خاکی با درصد رس بالا رشد نمی کند و باید خاک را اصلاح یا عوض کرد. آبیاری درخت انگور در شرایط آب و هوای خشک یا هنگامی که باد زیادی می وزد باید بیشتر انجام شود.

توضیحات بیشتر در مورد کاشت انگور کلیک کنید …

درخت زیتون مقاوم به کم آبی و خشکی

زیتون را گیاهی کم توقع و مقاوم به خشکی می شناسند اما محصول مطمئن و اقتصادی در صورتی حاصل می شود که برای هر هکتار زیتون بطور خالص حدود ۴۰۰۰ متر مکعب آب تأمین شود این میزان در مناطقی که میزان تبخیر و تعرق زیاد است به ۵۵۰۰ تا ۶۰۰۰ متر مکعب می رسد. کاشت دیم زیتون نیز در مناطقی که بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلی متر بارندگی سالیانه با پراکنش مناسب داشته باشد عملی خواهد بود.

میوه درخت زیتون سیاه سبز
درخت زیتون

زیتون گیاهی نیمه گرمسیری می باشد و در مناطقی که خطر یخبندانهای شدید زمستانه وجود نداشته باشد میتوان اقدام به کاشت آن نمود. همیشه سبز بوده و برگهای آن هر ۲ تا ۴ سال یکبار خزان می کنند در صورتی که همه ساله برگهای جوان روی شاخه ظاهر می گردند. برگها سبز تیره متقابل و ابعاد آنها در واریته های مختلف متفاوت می باشد رنگ سطح فوقانی برگها سبز تیره و پوشیده از یک لایه بافت مومی و در سطح تحتانی کرکهای ستاره ای نقره ای وجود دارد که دو عامل فوق موجب کاهش تبخیر رطوبت و افزایش توان مقاومت در مقابل خشکی و گرما می شوند. گلهای زیتون معمولاً دیرتر از گلهای سایر درختان میوه شکوفا می شوند. گلها خوشه ای و هر خوشه از خوشه چه های تشکیل یافته و دارای ۸ تا ۲۵ گل است.
رنگ گلها سفید صدفی و دارای چهار گلبرگ و چهار کاسبرگ ۲ پرچم و مادگی ۲ خانه ای هستند. گلها بر دو نوعند. گلهای کامل که دارای اندامهای نر و ماده هستند و گلهای ناقص که فقط اندام نر دارند تعداد گلها فوق العاده زیاد است و در صورتی که ۱ تا ۳ درصد گلها به میوه تبدیل گردد باردهی مناسب و اقتصادی خواهد بود. تلقیح توسط باد و حشرات انجام می گیرد. عدم سازگاری گرده ها با مادگی از مهمترین عوامل شناخته شده دگر باروری در زیتون است.

مطالب بیشتر درخت زیتون مقاوم به کم آبی و خشکی کلیک کنید …

منابع : bostane.ir

۷۰ دیدگاه برای “معرفی ده درخت میوه و مثمر مقاوم به کم آبی و خشکی”

 1. سلام
  برای حیاط خانه ما در تهران که چهارطرفش ساختمان بلند ساختن و آفتاب بسیار بسیار کمی دارد چه درخت میوه ای می توان کاشت؟
  آیا خرید درخت بن لاا تا ۶ سال مفیده؟

 2. سلام به همه دوستان زمینی دارم حدوا ۱۵۰۰۰متر سطح روی خاک نرمه تا عمق نیم یا یک متری بعدش خیلی سفت وتروسی است راهنما چه درختی تو این زمین بکارم ممنون از شما

  • سلام حسین اقامنم بچه زاوه هستم شماپسته وعناب میتونی بکاری تاک انگورهم ازقدیم زاوه کشت میشده وخوب جواب داده.ارادتمندهاشمی نسب

 3. با سلام وعرض ادب خدمت همه خوانندگان این پیام وکشاورزان باغداران ….زمیتی دلرم که سطح روی زمین تا عمق یک متر خاکی وسست می باشد واز عمق یک متر به بعد سفت وحالت تروس ورنک خاکش سفید مباشد چه نوع درخت در این زمین قابل کشت هست مننون از پاسخ دوستان

 4. نقاط قوت
  • روز گرم شب سرد
  نقاط ضعف
  • کم آبی

  سلام یک هکتار زمین دارم در تاکستان با هوای گرم و خشک و زمستان های خیلی سرد بادی و آب به صورت قطره ای وارد زمین میشود به جز انگور چه درختی بگذاریم که سرما نزند

 5. با سلام و احترام
  آیا به نظر شما امکان کاشت درخت مثمر در زمین دیم در مناطق با هوای سرد زمستانی و بارش کم وجود دارد؟ و برای این مناطق چه درخت و یا بوته ای را پیشنهاد می کنید.
  با تشکر فراوان

 6. در منطقه پرند و رباط کریم تهران چه درخت مثمر میشود کاشت که با آبیاری قطره ای رشد کند و مشکل باردهی نداشته باشد؟

 7. نقاط قوت
  • علی

  سلام . من هرچی نهال می کارم بعد از مدتی گوسفندان انها را می خورند و باعث می شود که نهال ها رشد نکنند . ایا درختی را می شناسید که گوسفندان انها را نخورند ؟ یا راه حلی به ذهن شما می رسد ؟مثلا زرشک خار دارد و خوب است . یک نفر گفت برگ گردو را بجوشان و اب انرا به نهال بپاش تلخ می شود و گوسفندان نمی خورند .نظر شما چیست ؟

 8. سلام من در منطقه جنوب خوزستان کنار کوه زندگی می کنم اینجا تابستان بادهای گرم و خشک (تش باد) بالای ۵۰درجه می باشد لطفا راهنمایی کنید چه درخت هایی بکارم که گرما اذیت نشن و سرسبز بمونن

 9. نقاط قوت
  • آب لوله کشی موجود است
  نقاط ضعف
  • خاک رس شور

  با سلام در منطقه کویری ( کویر میقان) و خاک نسبتاً شور چه درختی بکارم؟ آیا زرشک و پسته مناسب است؟ کدامیک بهترند؟

 10. سلام من یک زمین داخل تهران پاکدشت خریدم هوای گرمی داره می خواستم بپرسم چه درختی برای این منطقه خوبه و سرعی میوه می ده و میوه زیادی داره ؟ خودم می خواستم گوجه سبز بگذارم ؟

 11. سلام.خسته نباشید من در مناطق شمالی خراسان شمالی زندگی می کنم و اینجا زمستان های سردی داره و تابستون های خشک اگه می شه من و راهنمایی کنید چه درختی مناسبه اونجا بکارم

 12. سلام من ی باغچه سه متر در یک متر داخل حیاط خونه دارم نمی دانم چی بکارم خیلی های اینجا گرم است لطفا”راهنمایی بفرمایید البته انر وانجیر نمیخوام بکارم

 13. سلام من ۱۵ هکتار زمین دارم خواستم نخل و لیمو و انبه بکارم ایا محصول دیگه ای مد نظرتون هست؟زمین جنوب استان فارس هست
  ایا پسته هم میشه کاشت؟

 14. سلام خسته نباشید و ممنونم از مطالب آموزنده .من یه زمین ۲۰۰۰ متری در ورامین دارم با توجه به اینکه سهمیه آب ندارم و آب را بایستی بصورت تانکر یا از کشاورزان منطقه خریداری کنم با هزینه بالا ، توصیه شما جهت کشت چه نوع ارقام درختی هست ؟؟ ممنونم

 15. سلام من در اطراف تبریز یک باغ به متراژ ۵۰۰متر دارم.میخواستم توی باغ از انواع درختانی که با شرایط منطقه ما سازگاری دارند بکارم.در ضمن امکان ابدهی در هفته دو یا سه بار را دارم.

  • سلام دوست گرامی
   برای آب و هوای تبریز با توجه به ملایم شدن زمستان در سالهای اخیر میتوانی
   زرد الو هلو بادام انجیر مو گل محمدی شفتالو زرشک آلو گوجه آلبالو و حتی پسته رو استفاده کنی
   جای شما بودم به سیب و گلابی و به و گردو فکر نمیکردم چون متاسفانه آفت کرم خراط در منطقه طغیان کرده و حفظ این درختان بسیار دشوار است.

 16. سلام من یک قطعه زمین ۱۲۰۰ متری جلگه ای در تنکابن دارم.مدت هاست تحقیق میکنم که چه نوع گردویی را میشود در این نوع اب و هوا بدون اینکه کیفیت مغز گردو کاهش یابد کاشت آیا کسی در این زمینه اطلاعاتی دارد که به من کمک کند

 17. سلام خسته نباشید واقعا دستتون دردنکنه که اینقدر مطالب مفیدرا دراختیار مردم میگذارید من ۳۶ هکتار رمین دارم که ابش شور وتلخ مزه است که تقریبا نیمی از کشاورزان به کشت درپسته رو اوردن من میخاستم بدونم درختهای که درموردشون توضیح داده بودید من میتونم بکارم واز کجا باید نهالشونا بخرم خیلی ممنون

 18. سلام من یک هکتار زمین دارم به مساحت ١٢۰۰۰متر میخواهم تمشک و انگور سیاه بکارم بذرش را از کجا میتوانم تهیه کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام . باید نهالش را تهیه کنید . انگور یاقوتی خوبه. قبل از عید احتمالا به فروشگاه این نهال اضافه میشه

   • سلام من تو اصفهان زندگی میکنم یه باغ به متراژ ۵۰۰ متر داریم میخاستم ببینم چی بکاریم خوبه و موقع کاشتش کیه؟

 19. با سلام واحترام ۵ هکتار زمین دارم در منطقه اقلید دارای زمستانهای نسبتا سرد وچاه کم اب ..چه درختی برای کاشت مناسب هست ..لازم به ذکر هست که زمین وسط دشت هست ومعمولا گندم وهندوانه کشت میکردن ..ممنون ئمیشم راهنکماییم کنید.

  • نقاط قوت
   • مقاوم به تنش آبی
   نقاط ضعف
   • هوای بسیار سرد سرد یا خیلی گرم گرم

   بادام بکارید، از نوع پیوندی

 20. ۳۰۰۰متر باغ دارم چند نوع میوه کاشتم ولی چون آب از بهار تاپاییز هر ۲۵ روز یکبار اب دارم به نظر شما چه درختانی بااین نوبت ابدهی سازگارن بکارم تا زجر نکشم چو وقتی درختان نیاز اب دارن خیلی زجر میکشم چون نمیتونم کاری انجام بدم ودرختا انگار التماس میکنن اب میخوان

 21. سلام من ۲۱۰۰متر زمین دیمه زار دارم میخوام زبنور عسل اونجا نگه داری کنم به نظرتون چی بکارم اونجا که هم زنبورا استفاده کنند هم مقاوم با کم ابی باشه؟موقعیت جغرافیایی هم خراسان رضوی.باتشکر

  • سلام،زنبورعسل گلهایی مثل گازانیا،نازآفتابی، وگل کوکب روخیلی دوست داره ازاین گلهابکارید، درفصل خودشان آب زیادی نمیخوان.

 22. با سلام من یک زمین ۱۰۰۰ متری دارم که آب و خاک آن شور است می خواستم ببینم چه نوع درخت و گیاهی می توانم در آن بکارم زمین در مرداباد کرج می باشد متشکرم
  لطفا” پاسخ را برایم ایمل نمایید

 23. سلام واسه مناطقی که کوهستانی و خاک رسی و اهکی دارند کاشت چه درختان مثمری پیشنهاد میکنید
  باغ من در قزوین منطقه رزجرد واقع شده
  ممنون

 24. سلام من در مازندران در بخش چهاردانگه ساری زندگی میکنم میخواهم بدانم که دراینجا چه درختی باید کاشت تا از ان محصول برداشت کرد درضمن اب وهوای اینجا زمستان سرد وتابستانی گرم وخشک دارد

  • نقاط ضعف
   • نوع خاک و نگفت

   سلام . اول از همه درختان جنگلی و محلی و بکار . بعد درخت فیجوآ ، آربوزیا ، انواع کیوی ، انواع خرمالو، انواع آلو ، گوجه سبز ، آلوچه ، آلبالو ، انواع گلابی ، گلابی وحشی ، ازگیل ، ازگیل ژاپنی ، انجیر سفید بزرگ ، انجیر گلابی سبزرنگ ، عناب ، نارنج سه برگ ، انواع به ، به ژاپنی ، به چینی و …

 25. سلام خسته نباشید.من تهران زندگی میکنم و گاهی اوقات به شهر پدر و مادرم ایلام میرم.اونجا یه روستا داریم که خیلی خشکه و درخت توش خیلی کمه به این فکر افتادم که درخت بکارم و میخوام درختی بکارم که همیشه سبز باشه و خشک نشه و درختی باشه که بغل جاده میکارم شاخه هاش ماشینارو خراب نکنه میشه راهنمایی کنید چه درختی خوبه بکارمم!؟

  • سلام .درخت گردو در تابستان میوه اش میریزم.هرکاری گفتند انجام دادم ولی نشد .آیا نزدیکی به چاه فاضلاب باعث این کار میشه؟ممنون میشم راهنمایی کنید.مسلم غلامی از بجنورد

   • سلام. چون اون گردو با اون آب و هوا سازگار نیست . باید به مناطق جنگلی بری و ۵ تا نهال گردو جنگلی وحشی خودرو پیداکنی و با ریشه و خاک بیاریشون دور درخت اصلی بکاری و وقتی خودشون و گرفتن همه رو وصل کنی به تنه اصلی درخت .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه