مراقبت نگهداری و تکثیر بگونیا

در بازار گل و گیاه گل های زیر را با نام بگونیا به شما معرفی می کنند که شاید از یک خانواده باشند اما نکات نگهداری و تکثیر آنها تا حدودی متفاوت است در زیر انواع بگونیا را با عکس برای شما معرفی و بررسی می کنیم .

شرایط و نحوه نگهداری بگونیا هلندی یا بگونیا هیمالیس

ارتفاع نهایی بگونیا هلندی یا بگونیا هیمالیس از بین ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر میشود ودارای گلهایی پرپر و به رنگهای قرمز،زرد،صورتی و حتی سفید میباشد.این گیاه روزکوتاه بوده وبرای گلدهی در نیمه دوم سال پیش رس میشود .این گل زیبا از خانواده ی بگونیاسه و ساخته و پرداخته دست بشر و در آزمایشگاه میباشد چرا که دورگ بین بگونیا غده ای و بگونیا عروس خودمان است.

شرایط و نحوه نگهداری بگونیا هلندی یا بگونیا هیمالیس
بگونیا هلندی یا بگونیا هیمالیس

شرایط و نحوه نگهداری بگونیا عروس یا بگونیا واکسی

بگونیا عروس به بگونیا واکسی معروف است. علت نام‎گذاری بگونیا واکسی، برگ‎های ضخیم و براق این گیاه است و جزء آن دسته از گل‎های مقاوم محسوب می‎شود و کمتر کسی است که با آن دچار مشکل شود. این گیاه زیبا همچون گل بنفشه با توجه به نور و کودش در تمام فصل سال گل می‎دهد و با زیبایی خود برای بینندگان خود دلبری می‎کند.
از گیاه بگونیا معمولا در فضای سبز به عنوان گل یکساله و حساس به سرما استفاده می‎کنند. همچنین داخل گلدان‎های سطح شهر هم شاید دیده باشید! ولی استفاده‎ی عمده‎ی آن در آپارتمان‎ها است، به عنوان یک گل آپارتمانی مقاوم و گلدار هست. جالبه که بدانید برگ‎های این گل بسیار خوشمزه است.
نکته‎ی مهمی که باید بدانید این است که این گل در اصل هیبرید یا دورگ است. دو گونه Cucullata و schmidtiana  هستند که باهم تلاقی داده شده‎اند. البته گل زیبای بگونیا هلندی روی را هم از این گل و بگونیا غده‎ای بدست می‎آورند.
شرایط و نحوه نگهداری بگونیا عروس یا بگونیا واکسی
بگونیا عروس یا بگونیا واکسی

شرایط و نحوه نگهداری بگونیا برگی یا بگونیا رکس

تنوع در رنگ های زیبای این گیاه علفی در برگها لذت و ارامش خاصی به بیننده میبخشد، ساقه ها گوشتی و خزنده، برگها به شکل قلب و یک رگبرگ اصلی برگ را به دو قسمت نا مساوی تقسیم میکند،روی یک برگ انواع رنگ ها مشاهده میشود، مخلوط با گیاهان برگی دیگر در گلدانها و فلاور باکسها کاشت میگردد،استفاده از سبد های اویزان رایج است،سهولت در نگهداری و مقاومت بعضی از انواع ان در برابر خشکی و حرارت و امکان تکثیر ان در همه شرایط موجب توجه همگان است،واریته های زیاد در رنگ های مختلف و به دو دسته ریشه های سطحی و غده ای تقسیم میشود. خانواده ان ((بگونیاسه)) و موطن اصلی ان هیمالیا،

شرایط و نحوه نگهداری بگونیا برگی یا بگونیا رکس
بگونیا رکس یا بگونیا برگی

شرایط و نحوه نگهداری بگونیا ببری

زیبایی فوق العاده بگونیا ببری در تضاد رنگها و مقایسه لکه های سبز در متن قهوه ای برگ است،به طوری که برگها شبیه پوست ببر هستند و نام انگلیسی ان هم به همین علت است،دمبرگ کاملا بلند و گلبرگها نمایان،برگها حاشیه دار و کرک های بسیار ظریف در کناره ان به چشم میخورند،سبد اویزان ان بسیار رایج است و گیاه مناسبی جهت کاشت گروهی یا گیاهان دیگر است،خانواده ان ((بگونیاسه)) و زادگاهش برزیل است.

 

شرایط و نحوه نگهداری بگونیا ببری
بگونیا ببری

شرایط و نحوه نگهداری بگونیا غده ای یا تکمه ای ( دکمه ای )

این نوع بگونیا حدود یک قرن پیش به طریق پیوند زدن روی واریته های دیگر بدست امده است.خانواده ان ((بگونیاسه)) و کمتر خانواده ای از گلها را با این تنوع به رنگ و شکل بوته میتوان پیدا کرد،پرورش ان در هوای ازاد تابستان ساده و در نیم سایه برای تزئین حاشیه ها و باغچه ها کاشت می گردد،برای زینت اپارتمان ها و بالکنهای شمالی نیز استفاده میگردد،گلهای ان به رنگ های سفید،قرمز،نارنجی و زرد دیده میشود.گلبرگ های اضافی حاصل تغییر شکل پرچمها به قطعات گلبرگ است.

شرایط و نحوه نگهداری بگونیا غده ای یا تکمه ای ( دکمه ای )
بگونیا غده ای یا بگونیا تکمه ای

در ادامه به صورت مجزا تمام انواع بگونیا مورد بررسی قرار می گیرند

۳ دیدگاه برای “معرفی انواع گل بگونیا همراه با نکات مراقبت ، نگهداری و تکثیر با عکس”

  1. سلام. دو روز میشه گل بگونیا خالدار از گلخانه گرفتم. متاسفانه برگاش خشک میشه و میریزه. هفته ای آبیاری میکنم و پشت پنجره جنوبی گذاشتمش. ممنون

  2. با عرض سلام و عرض ادب
    لطفا میشه بگین این بگونیا خالدار چرا این لکه های قهوه ای سوخته مانند روش زده و برای رفعش باید چیکار کنم
    با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه