سلام دوستان . قصد دارم در این مطلب گل فیتونیا یا پوست ماری یا برگ نعنایی را خدمت شما معرفی کنم . گل ارزان که به راحتی با قلمه تکثیر می شود و شرایط نگهداری راحتی دارد . پس با ما همراه باشید تا نحوه مراقبت و نگهداری ، هرس و تعویض گلدان ، کاشت و قلمه گرفتن و تکثیر گل فیتونیا را خدمت شما آموزش دهیم و در پایان مشکلات ، بیماری ها و آفات احتمالی را بررسی کنیم .

گل فیتونیا دارای برگ هایی سبز با رگه های سفید و صورتی ، سبز و زرد می باشد . که بیشتر زیبایی این گیاه به خاطر این رگه های رنگی هست. هتر است بدانید که اسم علمی این گیاه Fittonia versehaffeltii و از خانواده Acanthaceae می باشد. این جنس دارای 2 گونه است که از گیاهان چند ساله خزنده با برگ های زینتی تشکیل یافته است.  دارای گل ها کوچک و سفید رنگ هستند که جذابیتی ندارند.

نگهداری و مراقبت ، کاشت ، تکثیر  و پرورش فتونیا

نور مورد نیاز : این گیاه به نور متوسط نیاز دارد .خوب مسلما با شروع فصل تابستان فاصله گلدان از پنجره رو بیشتر کنید یا در مکانی قرار دهید که نور کمتری را دریافت کند تا نور شدید خورشید گیاه رو اذیت نکنه. درسته که می شود  این گیاه را در آپارتمانی نیز نگهداری کرد اما گیاه رو در هر نقطه از منزل و با فاصله از نور یا بدون نور قرار ندید .حتما کمبود نور باعث میشه گیاهتون از حالت عادی رشد خارج بشه و علفی رشد کند و برگهای تازه متولد شده ریز بمونه.

جهت شکوفایی و زیبایی برگ ها به نورِ درخشان و غیر مستقیم خورشید نیاز دارد. قرار دادنِ این گیاه در مقابلِ یک پنجره شرقی و یا جنوبی، نور مورد نیاز این گیاه را در طولِ روز تأمین می‌کند. اگر نور ملایم و مستقیم خورشید ، در فصل های خنک را نیز دریافت کند خوب هست یا اینکه افتاب صبح گاهی که هنوز هوا خیلی گرم نیست را دریافت کند.

دمای مناسب گل فیتونیا : بهترین دما برای این گیاه ، دمایی بین 16 تا 29 درجه سانتیگراد است. به یخبندان حساس هست و گیاه در یخبندان از بین می رود . مواظبت نکردن از گیاه در گرمای شدید تابستان می تواند به گیاه صدمه بزند .

آبیاری: به خاطر سطحی بودن ریشه ها نیاز به ابیاری مرتب و معمولی تا زیاد دارد. ابیاری با آب ولرم و به صورت 5 روز یکبار در زمستان و 2 روز یکبار در تابستان انجام میگیرد. با این حال دقت کنید خاک حالت باتلاقی به خود نگیرید . هر وقت خاک سطحی رو به خشکی رفت دوباهر اب بدید . با این که به ابیاری بیشتری نسبت به گیاهان دیگر نیازمند هست با این حال ابیاری بیش از حد و باتلاقی بودن خاک باعث زرد شدن برگ ها و پوسیدن ریشه می شود.

 

بهترین خاک: مخلوطی از خاک جنگلی( باغچه )، خاک برگ و ماسه خاک مطلوب گیاه فیتونیا می باشد و انواع خاک لیمونی و کمپوست برای رشد ریشه مناسب است. خاک قلیایی را می پسندد و خاک باید قابل نفوذ اب و دارای زهکشی باشد .

ترکیب دیگری که می توانید استفاده کنید مخلوط یک قسمت پیت ماس، یک قسمت پرلیت و دو قسمت خاک برگ می باشد .در طی فصل رشد ماهی یک بار با نصف غلظت توصیه شده از کود های مخصوص گیاهان زینتی تغذیه ش کنید.

گلدهی فتونیا که جذابیت خاصی نسبت به برگ ها ندارند و بهتر است اها را چید تا گیاه به رشد برگی خود ادامه دهد

کود و تقویت کننده ها :

یک گیاه فیتونیا، با گلدان 15 سانتیمتری، هر سه ماه یکبار به چهار گرم تقویت کننده محلول در آب 19-6-12 (نیتروژن، فسفات، پتاسیم) نیاز دارد، که این شامل ماه‌های زمستان نیز می‌شود. اما اگر گیاه‌تان، برای مثال، در یک گلدانِ 7.5 سانتیمتری است، به دو گرم تقویت کننده و اگر در گلدان 30 سانتیمتری است به هشت گرم تقویت کننده نیاز دارد.

رطوبت :

رطوبت هوای بالا را می پسندد و این امر باعث تسرع در رشد و زیبایی بیشتر برگ ها می شود.  حتی تا رطوبت هوای 70 تا 90 درصد را نیز می پسندد. فیتونیا احتیاج شدیدی به محیط کاملا رطوبت دارد،به طوری که در تابستان و در درجات حرارت بالا به دو بار آب پاشی و غبار پاشی در روز نیاز دارد، رطوبت پایدار را با اضافه نمودن سنگریزه و اب به ته گلدان تامین کنید،ته گلدان با اب داخل زیر گلدانی در ارتباط نباشد . اگر متوجه شدید که حاشیه برگ های  فیتونیا چروکیده شده نشانگر خشکی هوای محیطه و شما باید هرچه زودتر گیاه رو غبار پاشی کنید. همچنین این گیاه  بسیار مناسب برای تراریوم میباشد.

هرس: توجه کنید که برای پر پشت کردن فیتونیا میتوانید جوانه های انتهایی و جوانه های گل آن را قطع کنید تا جوان های جانبی تحریک شوند رشد کنند و گیاهی زیبا و پر پشت خواهید داشت.

تعویض گلدان:به علت سطحی بودن ریشه های گیاه نیاز چندانی به تعویض سالیانه گلدان نیست،ولی از زهکش گلدان باید دائما بازدید شود. که اب اضافی از ته گلدان خارج شود.

تمیز نمودن برگها: اب پاشی جهت رفع غبار و برای تمیز کردن کافی به نظر میرسد،از مواد براق کننده شیمیایی که روزنه ی برگها را مسدود میکند استفاده نکنید.

گل فیتونیا قرمز

کاشت ، تکثیر و قلمه زدن فیتونیا

این گیاه را در گلدان های دهانه گشاد با زهکش زیاد (برای جلوگیری از باتلاقی شدن) کشت میکنند. زهکش مناسب هم در داخل و زیر گلدان و هم استفاده از سنگ ریزه در زیر گلدانی تا کف گلدان با آب ارتباط مستقیم و زیاد نداشته باشد ( به علت پوسیدگی ریشه و بیماری های قارچی).

قلمه گیری و تکثیر : این گیاه را می توان از اواسط بهار تا اوایل تابستان تکثیر کرد. ابتدا با یک چاقوی تیز، قلمه هایی به طول 8 تا 9 سانتیمتر، که شامل حداقل دو جفت برگ باشند را با دقت از گیاه مادری جدا کنید و انتهایی آن را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید. سپس هر سه قلمه را در گلدانی با قطر دهانه 11 تا 14 سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت قرا دهید و با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. قلمه ها را در دمای حدود 20 تا 21 درجه سانتیگراد و نور مناسب نگه دارید و خاک را همیشه کمی مرطوب کنید. ریشه دهی در یک ماه یا کمتر انجام می شود . پس از آن می توانید کیسه پلاستیکی را بردارید.

 

اما برای تکثیر به روش پاجوش، شما در زمان تعویض گلدان میتونید یک قلمه ریشه دار از کنار گیاه بردارید و در گلدان مجزا بکارید.

ریشه دهی در اب : با این حال اگر ساقه‌های هرس شده را در آب بگذارید ریشه می‌کنند؛ وقتی ریشه‌ها زیاد شدند، می‌توانید آن‌ها را به عنوانِ یک فیتونیایِ جدید در خاک بکارید.

تکثیر و قلمه زدن فیتونیا

بیماری ها و آفات گل فیتونیا و درمان:

هر یک از عوامل زیر در صورت تشدید می تواندد باعث زرد شدن و ریزش برگ ها و در نهایت خشک شدن گیاه شوند.

ریز ماندن برگ ها و طویل شدن ساقه ها : نو ر کم می تواند باعث ریز ماندن برگهای جدید  بشود و باعث زیاد شدن فاصله بین دو برگ شود. وقتی گلدان را به محل روشن تر بردید، مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید

لبه برگهای آن چروک خورده و پژمرده اند، احتمال بدهید که هوا خیلی خشک است. باید غبار پاشی را شروع کنید و در زیر گلدانی سنگ ریزه دار آب بریزید.

لکه های سوخته روی برگها نیز معرف استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است. از این مواد استفاده نکنید.

ریزش برگ ها : در صورتی که مشاهده کردید برگهای گیاه شما می ریزد و جوانه های جدید هم ظاهر نمی شوند، حتما هوا سرد است، تشنگی مفرط هم عامل دیگر این عارضه می باشد.

برگهای پایینی زرد می شوند : اگر خاک گلدان با تلاقی باشد. سوراخ ته گلدان را بازدید کنید تا اگر گرفتگی دارد، برطرف شود.

برگهای بدشکلی که حشرات چسبناک روی آن به چشم بخورد، باید با سم حشره کش نفوذی، هر دو هفته یکبار، تا رفع علایم، سمپاشی شود.

نازکی و چروکیدگی برگها : تشنگی ویا تابش مستقیم آفتاب می توان باعث نازکی و چروکیدگی برگها بشود.

فیتونیا در تراریوم :  فیتونیا به خاطرنوع نیاز هایش گیاهیست مستعد برای تراریوم هست و می توانید انها را در گلدان های شییشه ای پرورش دهید .

منابع : parsegard.com- golestan-ali.com –

 

یک دیدگاه برای “مراقبت و کاشت ، تکثیر و قلمه زدن گل فیتونیا با جزئیات”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه