کاشت بذر سبزی و صیفیجات در زمستان و پاییز همیشه مورد توجه دوستداران کاشت سبزی و عاشقان طبیعت بوده است . شاید کشت در زمستان کمی زحمت داشته باشه اما برای بنده و حتما برای شما لذت بخش خواهد بود. دوستانی که علاقه به کاشت سبزیجات دارند منظور بنده را متوجه می شوند . در این مطلب قصد داریم راهکار های ساده ای را به شما آموزش دهیم تا با بازی با طبیعت از زندگی لذت ببرید و لحظات شادی را داشته باشید .

باغچه سبزیجات برای فصل پاییز و زمستان از بذر هایی کشت می شود که  هوای خنک تر پاییز را ترجیح می دهند. حتی تعدادی از آنها در یخبندان هم برای زنده ماندن تلاش می کنند. سبزیجات فصل سرد آنهایی هستند که زمان اتمام بادهای گرم تابستانی  کاشته می شوند. در پایان فصل تابستان در مناطق سردسیر و آغاز پاییز در مناطق گرمسیر می توانید کشت گیاهانی مانند چغندر، کلم بروکلی، کلم، هویج، کاهو، تره فرنگی، نخود فرنگی، تربچه و اسفناج و …. را در دستور کار خود قرار دهید .

اگر قصد کاشت سبزی در باغچه یا  هوای آزاد را دارید و دارای زمستان های با برفهای سنگین و یخبندان شدید هستید توصیه می شود  که در روزهای اول پاییز گیاهان را بکارید تا قبل از شروع سرمای شدید و کاهش یکباره دمای طول روز رشد کافی خود را داشته باشند و یا حتی محصول خود را برداشت کرده باشید

برخی از سبزیجات و صیفیجات حتی در فصل یخبندان هم امکان پرورش دارند ،کلم پیچ معمولا می تواند تا زمانی که دمای هوا به نقطه انجماد برسد زندگی کرده و حتی ممکن است در برف هم دوام بیاورد.

سبزیجاتی که از ریشه های آنها استفاده می شود مانند هویج و چغندر یا تربچه زودتر به بار می نشینند ولی همچنان آنها را در اواخر تابستان یا اوایل پاییز کشت کنید تا در پاییز رشد خوبی داشته باشند. اگر هر کدام از آنها را بطور جداگانه کشت کنید محصول خوبی می دهند. می توانید از ردیف یا کرت های تکی برای کشت چغندر و هویج استفاده کنید.

نکته : حواستان به دمای هوا باشد! : محصولات زمستانی تا حدی قادر به تحمل سرما هستند. برای کاشت محصولات زمستانی زودتر از شروع سرما (اواخر تابستان و اوایل پاییز) اقدام کنید تا قبل از سرمای سخت زمستان محصولات قابل بهره‌برداری باشند.

مراقبت و کاشت سبزی و صیفیجات در پاییز و زمستان با نکات ریز

نکات ریز کاشت سبزی و صیفیجات در پاییز و زمستان

خاک دادن پای بوته و محافظت از ریشه ها  :برای حفظ سبزیجات ریشه ای، آنها را با خاک  بپوشانید. توده ای از خاک را در اطراف سبزیجات ریشه ای خود هُل دهید، مثل هویج، اما برگ هایی را که در بالای زمین رشد می کنند را نپوشانید. زیرا برگ ها نیاز به جذب نور خورشید دارند، اما ریشه گیاه را برای محافظت در برابر سرما بایستی پوشاند این عمل سبب می شود تا گرمای خاک، را در برابر بادهای مستقیم زمستانه، نگه دارید.

سطح بستر کاشت سبزیجات زمستانه را با مالچ پوشش دهید. باید قبل از انجماد زمین، محصولات را با مالچ پوشش دهید. در مناطق بسیار سرد، از ظخامت بیشتری از مالچ استفاده کنید اما در مناطق گرمتر لایه ی مالچ می تواند کمی سبک تر باشد.

برای بهترین نتیجه، از مالچ سبک استفاده کنید، مانند کاج های سوزنی، برگ های خرد شده یا چمن های ریز شده. البته شما می توانید مالچ را کمی سنگین تر کنید (پوست درختان)، به خصوص در مناطق سردتر، فقط دقت کنید که مالچ روی برگ های جوانه زده ی سبزیجات زمستانه ریخته نشود. در غیر این صورت، شما محصولاتتان را از دریافت نور خورشید، محروم کرده اید.

سبزیجات زمستانه را در بسترهای ایجاد شده بکارید در صورت نیاز روی انها را با پلاستیک بپوشانید. برای ایجاد بسترهای کاشت سبزیجات زمستانه از سنگ، آجر یا چوب  استفاده کنید. سپس شاسی ها را با خاک غنی از مواد مغذی پر کنید. با نگهداری سبزیجات زمستانی در این شاسی ها می توانید خاک شاسی را گرم تر از خاک زمین با اختلاف  (11 تا 13 درجه سانتیگراد) نگه دارید.
محافظت از سبزی و صیفیجات از سرمای زمستان : مهمترین اصل ایجاد پوشش برای مکان کاشت سبزی ، محافظت از انها در برابر سرمای زمستان و باد های سرد  می باشد . مکان هایی مثل گلخانه های خانگی می توانند به شما در این امر کمک کنند با این حال اگر بخواهید هزینه کمتری کنید یا اصلا هزینه ای نکنید ، در زیر راه حال های ساده ای را برای شما آموزش داده ایم .
شاسی-سرد-و-گرم-کاشت سبزی3857
کاشت سبزی در زمستان و پاییز
کاشت سبزی با هزینه کم در زمستان
جهت کاشت سبزی در زمستان یک شاسی ایجاد کنید و روی ان را با پلاستیک و یا شیشه بپوشانید :  از این شاسی های شاسی ها می توانید برای همیشه استفاده کنید . شما می توانید انها را از چوب و فایبرگلاس آن  یا اجر و یا هر چیز دیگری بسازید اگر بتوانید در ساختار ان از یک عایق گرمایی استفاده کنید خیلی بعتر است.
سقف شاسی از چیز های شفاف ساخته می شود. جهت این کار  یک قاب  فلزی یا چوبی بر روی شاسی ایجاد کنید تا راحت بتوانید شیشه را روی ان قرار دهید و هر لحظه هوا مساعد بود انها را باز و یا بسته کنید .
این راه حل برای گیاهان حساس و گل های زینتی نیز کاربرد دارد تا گیاهان را از سرمازدگی محافظت کرده و یا اینکه خاک را قبل از کاشت بذرها یا نشاءها، گرم نگه می دارند
از روکش محافظ در برابر فضای سرد استفاده کنید: این روکش‌ها به شما اجازه می‌دهند که نشاء سبزیجات را به راحتی به عمل بیاورید و سپس آن‌ها را به باغچه منتقل کنید. این روکش‌ها قابل کنار زدن نیز هستند که این کار باعث تهویه هوای مخزن می‌شود. خیلی از افراد برای داشتن سبزی در اوایل بهار به نشا کاری در محیط های بسته در زمستان می پردازند و در بهار با بهتر شدن هوا نشا ها را به زمین انتقال می دهند که این امر باعث می شود که محصولات انها زودتر به بار بشیند.
توجه: ساده ترین و ارزانترین ساختار نگهداری سبزیجات حساس به سرما ست که در آن، جز از انرژی خورشیدی، از منبع گرمایی دیگری استفاده نمی شود. از موارد استفاده از شاسی : کشت بذر و ایجاد نشاء برای انتقال به زمین، مقاوم کردن قلمه های ریشه دار شده نسبت به سرما، مقاوم کردن گیاهان تولید شده نسبت به سرما.
ورق های پلاستیکی شفاف و یا شیشه یا پلی کربنات یا تلق های شفاف را بر روی چهارچوب قرار دهید. می توانید ورق ها را با میخ در محل محکم کنید یا می توانید از سنگ های سنگین وزن و یا کیسه های شن و ماسه استفاده کنید.

برای کاشت سبزیجات زمستانه، یک تونل پلاستیکی بسازید، و با تعدادی حلقه های PVC ارتفاع تونل را افزایش دهید. در واقع این تونل ها مشابه با کلوچ ها هستند البته به جز در مقیاس های بزرگتر.

 • باید چندین حلقه بزرگ و نیم حلقه از لوله های پی وی سی یا لوله های الکتریکی را به زمین در تمام طول بستر کاشت گیاه قرار دهید. این نیم حلقه ها باید به اندازه کافی بزرگ باشند تا شخص بتواند در زیر آنها راه برود، در واقع حدود 5 فوت (2 متر) عرض، 5 فوت (1.5 متر) ارتفاع و 5 فوت (1.5 متر) از هم فاصله داشته باشند.
 • بهتر است که حلقه ها را از قسمت پایین با استفاده از چند میخ به تخته های چوبی سنگین، برای محکم کاری وصل کنید.

.

کاشت سبزی در زمستان و پاییز
کاشت سبزی در زمستان و پاییز

چند نکته ساده برای کاشت بذر سبزی در زمستان :

 • از سبزیجات زود بازده مثل ریحان جعفری و تربچه استفاده کنید . می توانید اگر شرایط هوای بیرون خیلی سخت هست این سبزی ها را در گلدان بکارید و در صورت نیاز یک پلاستیک روی گلدان بکشید .
 • راه کار دیگر این هست که  بطری های نوشابه ای را نصف کنید و روی بوته های سبزی خود قرار دهید از بطری در برابر باد محافظت کنید .

از دیوارهای حیاط برای حفاظت از سبزیجات، در مقابل بادهای شدید زمستان استفاده کنید. دیوارهای بیرونی خانه ها، سایبان ها و گاراژها، حفاظت طبیعی بسیار خوبی را از سبزیجات در مقابل بادهای شدید زمستان، فراهم می کنند. اگر در یک منطقه ای با زمستان معتدل زندگی می کنید، ممکن است نتوانید از دیوارهای جنوبی برای حفاظت بیشتر استفاده کنید. در واقع دیوارهای جنوبی باعث می شوند سبزیجات، حداکثر نور خورشید را دریافت کرده و سبزیجات را در برابر بادهای سرد و شدید محافظت می کنند.

چه سبزی و صیفیجاتی مناسب کشت در پاییز و زمستان هستند ؟

تقریبا بذر هر نوع سبزی (تربچه ، تره، نعناع ، شاهی، ترپچه ، شنبلیله، ریحان، جعفری، گوجه‌فرنگی، فلفل رنگی، حتی کدو و بادمجان) را در هر زمان و هر فصلی می‌توان (چه در بسترهای خاکی و چه غیرخاکی) کاشت. با این حال بعضی از سبزی ها و صیفیجات به سرما مقاوم تر هستند.

بهتر است سبزیجات سخت و مقاوم در برابر سرمای زمستان، را برای کاشت زمستانه انتخاب کنید، اما حتی در میان این سبزیجات، نیز برخی از آنها در برابر انجماد و سرمای شدید زمستان، مقاومتر از سایر گیاهان می باشند. قبل از اقدام به کاشت،  درباره ی حداقل دمای موردنیاز و نیازهای رشد گیاهان زمستانه را بررسی کنید.

کاشت تربچه در گلدان
کاشت تربچه در گلدان
 • سبزی و صیفیجات زمستانه  رایج شامل  چغندر، کلم بروکلی، کلم بروکسل، کلم، هویج، گل کلم، سوئیس چارد (یک نوع سبزی با منبع عالی برای ویتامین ث و  آ و کا است و منبع خوبی برای منیزیم، پتاسیم و آهن است و در سوپ، پاستا و سایر غذاها استفاده می شود)، کاسنی، باقلا، کلم پیچ، تره فرنگی، سیر، پیاز،آروگولا (شابانک، نوعی سبزی سالادی)،کاهو، خردل، زردک، Radicchio (نوعی کاسنی با برگهای قرمز رنگ) و اسفناج می باشند.
 • شلغم یک گیاه با ارزش غذایی بالا است که طعم شگفت انگیزی دارد. شلغم برای کسانی که در زمستان دچار بیماری می شوند بسیار مفید است. این گیاه به آسانی رشد می کند.
 • پیاز و سیر یکی از مقاومترین سبزیجات نسبت به دمای پایین زمستان می باشد، در واقع بیشتر انواع پیاز، دمای(-18 درجه سانتیگراد) را در زمستان تحمل می کنند. که در این میان، پیاز شیرین  Walla Walla بیشترین مقاوت را دارد،  طبق برخی گزارش ها این نوع پیاز می تواند تا   (-24 درجه سانتیگراد) را تحمل نماید.
 • انواع کلم ها مانند کلم پیچ یا کلم بروکسل نیز نسبت به سرمای زمستان نسبتاً مقاوم می باشد و می توانند در دمای کمتر از  (-16 درجه سانتیگراد) در زمستان مقاومت کنند. بطور مشابه، radicchio و کاسنی نیز هر دو در دمای پایین تا (-15 درجه سانتیگراد) می توانند زنده بمانند.
 • تربچه از سبزیجاتی است که می توان همیشه آن را کاشت و در زمان کوتاهی هم می توان آن را برداشت کرد. تربچه را می توان در انواع سوپ و سالاد به کار برد
 • اسفناج محصولی عالیست برای چیدن و دوباره سبز شدن, محصولی با برگهای خوشمزه تازه کشت ان در اوایل پاییز باعث میشود تمام زمستان و حتی تا تابستان آینده بتوانید از برگهای تازه و لطیف آن استفاده کنید اگر گلهای ان را حذف کنید تا مدتها به تولید برگ ادامه میدهد
 • انواع کاهو ها ، نیز یکی از سبزیجات مقاوم در برابر سرما است، حتی درجه حرارت پایین  مانند 24 درجه فارنهایت (-4 درجه سانتیگراد) را تحمل می کند.
کاشت سبزی در زمستان و پاییز
کاشت سبزی در زمستان و پاییز

سبزیجات خوشمزه در زمستان :  هوای سرد زمستان، به ویژه در شب، به سبزیجات اجازه ی تولید قند بیشتر می دهد زیرا آنها برای ادامه ی بقاءدر دمای پایین نیاز به قند فراوان دارند. این قندهای طبیعی طعم سبزیجات را نیز بهبود می بخشند.

بهتر است کاشت سبزیجات را  در هر سال تغییر داده و محصولات مختلفی را کاشت. کاشت  محصول در مکان  قبلی، نیز باعث کاهش مواد مغذی خاک می شود. همچنین آفاتی که  به یک نوع سبزی  حمله می کنند، احتمال دارد مجدداً به سمت همان جا حرکت و باعث آسیب بیشتر به محصولات شوند.

برخی از سبزیجات خانواده نخود ها ممکن است خوراکی نباشند ولی به علت تغذیه خاک برای باغچه بسیار مفید هستند. نخود نیتروژن وارد خاک می کند و چمن ها مواد آلی به خاک می دهند.

اگر سبزیجات زمستانی را که در یک منطقه کاشته اید، جابه جا نکردید، حداقل باید در فصل دیگر، مانند فصل بهار و تابستان، سبزیجات مختلفی را برای بهبود کیفیت خاک، بکارید.

در پایان شما می توانید جهت اطلاعات بیشتر به دو لینک زیر در مورد کاشت سبزی و صیفیجات نیز مراجعه بفرمایید . اوقات خوش

تمام نکات کاشت سبزی در گلدان و باغچه و زمان کاشت تمام سبزی ها و صیفیجات

معرفی تمام سبزی ها به صورت مجزا و نحوه کشت انها\

کاشت سبزی در زمستان در یخبندان

منابع : – s-maralco.ir- dorfak44.com – bostane.ir-  zeraatyar.com – heeteh.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه