تکثیر ، نگهداری و مراقبت از گل حنا یا امپیشن

گل حنا یا گل سولماز شیرازی با نام لاتین ایمپشن یا امپیشن که گلهای آن به صورت منفرد یا خوشه ای، کم پر و پر پر و به رنگهای صورتی، قرمز، سفید و ارغوانی دیده می شوند. ساقه های آن گوشتی و آبدار و اندازه برگهای آن در گونه های مختلف متفاوت است. علت نامگذاری لاتین این گیاه به Touch me not (به من دست نزن) این است که با لمس میوه آن که به شکل کپسول است، سریع میوه باز می شود و بذرها پراکنده می شود.
اینروزها این گیاه با همان نام انگلیسی‌اش بیشتر شناخته میشود و ایمپشن رایج شده‌است ولی نام فارسی آن در کتابهای گلکاری ایرانی “گل حنا” و در گویش محلی آذربایجان “سولماز یا سولماز شیرازی” نامیده شده. هرچند واریته‌های جدید که اکنون بذرهای آنها را تقدیم شما میکنیم با واریته‌های قدیمی تفاوت دارند ولی کاملا مشابه هستند و لازم به نامگذاری جدید نیست.

گل حنا یا سولماز گیاه بسیار جالبی است. اگر شرایط زندگی‌ش فراهم شود چندین سال عمر میکند و بوته‌های درشتی تولید میشوند که در شرایط مناسب اغلب طول سال غرق در گل میشوند. ولی از طرف دیگر اگر شرایط محیطی فراهم نشود گیاه به سرعت از گلدهی می‌افتد و ممکن است به مرگ گیاه نیز منجر بشود.

گل حنا با نام علمی impatiens balsamina. از خانواده Balsaminaceae، گیاهی یکساله و چندساله با گونه های فراوان که بومی مناطق گرمسیر است.

نیاز نوری:

گیاه حنا باید از تابش شدید آفتاب محافظت شود چه در درون خانه و چه در باغچه گیاه به دلیل داشتن ساقه‌ها و برگهای علفی توانایی تحمل تابش شدید آفتاب را ندارد. و به سرعت رطوبت درون برگها را از دست داده و تشنه میشود. و اگر آب کافی به موقع نرسد ممکن است گیاه از بین برود. با این حال به چند ساعت نور نیاز دارد . بهتر است که این چند ساعت نور در صبح باشد و عصر ها گیاه در سایه قرار گیرد.از محاسن این گیاه گلدهی در نیم سایه است و نسبت به سایه کامل هم مقاوم است.

گل حنا یا سولماز یا گل امپیشن
گل حنا یا سولماز یا گل امپیشن

آبیاری:

این گیاه به آبیاری منظم نیاز دارد. آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی  و خفگی ریشه می شود و خشکی خاک باعث پلاسیده شدن گیاه و ریزش برگها و در نتیجه کاهش گلدهی می شود. با توجه به نیاز آبیاری آن، در تابستان باید آبیاری بیشتری انجام شود. در هنگام آبیاری برگ ها را سعی کنید آب پاشی نکنید. دقت کنید آب اضافی حتما از ته گلدان خارج شود .

خاک:

گل حنا خاکی با زهکش مناسب را لازم دارد و البته بهتر است محیط کشت کمی اسیدی باشد. مخلوط خاک برگ + کوکوپیت یا خاک برگ +پرلایت می تواند خاک مناسبی باشد .

کود دهی : بهتر است یک ماه پس از خرید گیاه اقدام به کود دهی کنید .هر سه تا چهار هفته یکبار با کود مایع 10+10+10 و یا کود گل دهی نصف غلظت توصیه شده از سوی سازنده تقویت شود .

دما و گلدهی :

گرم شدن هوا به خصوص در فصل تابستان باعث کاهش گلدهی گیاه می شود. به طور کلی برای گلدهی مناسب به دمای خنک نیاز دارد. گرمای زیاد موجب کاهش گلدهی و ریزش گل ها می شود و به همین دلیل در فصل گرما هر چه مکان گیاه از سایه بیشتری برخوردار باشد، عمر گل ها طولانی تر است.

هرس گل حنا یا امپیشن: گاهی ساقه های این گیاه بسیار بلند می‌شود که در این حالت می‌توان نیمی از طول ساقه را کوتاه کرد تا علاوه بر تحریک رشد. ساقه‌های جانبی گیاه به تولید گل بیشتر تحریک شود البته توجه داشته باشید که ساقه‌ها نباید به کمتر از ۱۰-۱۵ سانت کوتاه شوند.

گل امپیشن یا امفیشن

تکثیر گل حنا یا ایمپشن با قلمه :
برای تهیه قلمه نیز می‌توان از ساقه‌های گیاه قلمه‌های به طول ۷-۱۰ سانتیمتر تهیه کرد در زمان تهیه قلمه برش را هم زیر ناحیه‌ای که برگ وجود دارد بزنید.
تمامی برگ‌ها را به جز ۲ عدد برگ بالایی قلمه حذف کنید. قلمه را در بستری سبک همانند مخلوط خاک برگ + کوکوپیت یا خاک برگ +پرلایت بکارید.
بسیاری از قلمه‌ها این گیاه حتی در آب ریشه می‌دهند ظرف حاوی قلمه‌ها را در مکانی به دور از نور مستقیم آفتاب و یا دمای حدود ۲۱ درجه قرار دهید و برای حفظ رطوبت بیشتر و کمک به ریشه زایی قلمه‌ها می‌توانید یک کیسه پلاستیکی شفاف را بر روی گلدان حاوی قلمه قرار دهید.

نحوه کاشت بذر گل حنا :

ساده ترین ترکیب خاک مناسب برای کاشت بذر اکثر گلهای فصلی و زینتی  :

خاک باغچه ۶۰ درصد – ماسه ۲۰ درصد – کود حیوانی ۲۰ درصد این موارد با هم خوب ترکیب شود.
برای بستر از مواد نوین مانند ترکیب کوکوپیت و پرلیت و پیت‌ماس یا به روش قدیم از ماسه دانه‌ریز استفاده بفرمایید. (pH نزدیک به خنثی و نور 1000لوکس برای جوانه‌زنی مفید است). روی بذر را نپوشانید (بذر دفن نشود) یا لایه بستر خیلی سبک باشد و عمق کاشت کمتر از چند میلیمتر باشد.

اگر قصد کاشت زیاد و تولید این گل را دارید بهتر است در زمین یک کرت با این ترکیب خاک آماده کنید ، سطح خاک را خوب صاف کنید قبل از پاشیدن بذرها سطح خاک را خوب آب بدهید و بعد بذرها را روی خاک بپاشید سپس  روی آن کمتر از نیم سانت کود دامی کاملا پوسیده سرند شده بریزید و مجدد با آبپاش آب بدهید. عمق کاشت کمتر از چند میلیمتر باشد.

اما اگر مقدار کمی از این بذر را تهیه کردید و برای باغچه خود و یا به مقدار چندتا گلدان میخواهید پرورش بدهید از این روش زیر استفاده کنید.

در این روش خزانه شما باید کوچک باشد.

ابتدا یک سبد پلاستیکی میوه یا گلدانی با دهانه بزرگ ولی عمق کم تهیه کنید.

گلدان و یا سبد را از خاکی که در بالا ترکیب آن گفته شد پر کنید و خاک را خوب آب بدهید تا خاک نشست خود را بکند. حالا بذرها را روی سطح خاک بپاشید سپس حدود نیم سانت روی بذرها کود دامی کاملا پوسیده سرند شده بریزید و مجدد به آرامی با آبپاش آب بدهید.

اگر کود دامی در دسترس شما نبود میتوانید از ورمی کومپوست استفاده نمایید و اگرم هر دو اینها در دسترس نبود از همان خاکی که ترکیب کردین برای روی بذرها استفاده نمائید ( اما بهتر است از کود دامی استفاده کنید تا جوانه ها به خوبی رشد کرده و قوی شوند) حتما کود دامی ای که استفاده میکند چند ساله ،کهنه،پوسیده،خشک و سرند شده باشد. به هیچ عنوان از کود دامی تازه استفاده نکنید.

گل حنا یا امپیشن

بعداز اینکه جوانه های گیاه مورد نظر به حدود ۵ تا ۸ سانت رسیدند آنها را از خزانه در آورده و در جای اصلی بکارید.

رطوبت بستر برای جوانه‌زنی بذر باید نزدیک به صددرصد باشد و بستر همواره خیس نگهداشته شود.

دمای لازم برای جوانه‌زنی 18-21 درجه سانتی‌گراد است.

پس از چهار برگه شدن گیاه هم نیاز به آبیاری کاهش پیدا میکند و هم دما میتواند تا 16 درجه پایین بیاید.

در هفته 5ام میتوان گیاهان را به گلدانهای تکی با دهانه 10 سانتی‌متر منتقل کرد.

پس از گلدان کاری گیاه کودیاری به صورت هفتگی با کودهای بالانس شده کامل (مانند 18+18+18) به مقدار یک لیتر در هزار لیتر مفید است البته این مورد برای کشت های خانگی خیلی مهم نیست . مقادیر زیاد آمونیوم و نیترات برای گیاه مسموم کننده است. در موارد خاص ممکن است گیاه دچار کمبود منزیم یا کمبود آهن بشود که باید از سولفات منیزیم یا کلات آهن استفاده کرد. (یک تا دوبار)

برخی ها بذر را روی محلی که مورد نظرشان هست میپاشند تا همان جا سبز بشود اما این روش درست نیست دلیلش این است که زمان بذر پاشی بذرها نامنظم روی زمین میافتند و وقتی سبز میشوند خیلی از آنها ممکن است کنار هم سبز بشن اما زمانی که بذرهارو درون خزانه بکارید بعد میتوانید به صورت منظم بوته های این گل را به هر طریقی و به هر فاصله ای که میخواهید بکارید.

به این نکته هم حتما توجه شود : هیچ وقت اقدام به نگهداری گل و گیاهان بیرونی در منزل نکنید چون درون منزل نور و تهویه هوای کافی برای رشد گیاهان و درختان بیرونی وجود ندارد حتی کاشت بذر هم ممکن است با مشکل مواجه شود در کل اگر مکانی برای کاشت بذر ندارید و مجبور هستید که در منزل این کار را بکنید بهتر است گلدان خزانه را روی پنجره جنوبی بگذارید تا نور کافی به آن برسد و حتما پس از سبز شدن بذر گیاهانی که بیرونی هستند آنها را به بیرون از خانه انتقال بدهید اگر ( به بیرون انتقال ندهید ساقه ها دراز شده و کم کم از بین میرود )

نگهداری ، مراقبت و تکثیر گل حنا یا سولماز یا گل امپیشن

علت زرد شدن و ریزش برگ ها و کاهش گل دهی : ریزش برگ ها بیشترین مشکلی هست که دوستان بهش بر می خورند و این مورد عوامل متعددی دارد . گل های حنابه کم آبی و نور زیاد حساس هستند . در صورتی که جلوی نور مستقیم باشند سریع تشنه شده و برگ سوز میشوند. گرمای زیاد هم باعث ریزش برگ ها می شود گیاه را در مکانی خنک ، سایه دار با نور ملایم نگهداری کنید و آبیاری را مرتب انجام دهید. آبیاری بوته ها در زمانی صورت می گیرد که رطوبت بخش سطحی خاک هنوز به طور کامل خشک نشده باشد .شرایط ایده آل برای گیاه را فراهم کنید تا مجددا گل دهد . با این حال آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی  و خفگی ریشه می شود و خشکی خاک باعث پلاسیده شدن گیاه و ریزش برگها و در نتیجه کاهش گلدهی می شود.

بهتر است امفیشن در معرض باد مستقیم کولر یا نزدیک بخاری ها قرار نگیرد . گرمای زیاد را نمی تواند تحمل کند بوته ها در شرایط اتاق نبایستی در دمای بیش از 24 درجه نگهداری شوند . گلدان ها باید در ظرف بزرگ مرطوب قرار داده شوند زیر گلدان چند تکه کاشی قرار دهیدتا کف گلدان با آب خارج شده از ته گلدان تماس نداشته باشد ) . تجربه شخصی بنده این هست که نباید برگ ها را آب پاشی کرد و این امر می تواند باعث ریزش برگ ها بشود . ماندن آب روی برگ ها می تواند بیماری های قارچی را به وجود بیاورد .

بیماری ها و درمان و مراقبتها:

 • در تهیه نشا و پرورش قلمه، باید هوا مرطوب باشد.
 • در صورتی که جلوی نور مستقیم باشند سریع تشنه شده و برگ سوز میشوند.
 • زنگ زدگی ساقه به علت آبیاری بیش از حد صورت می گیرد.
 • نور کم در روزهای گرم باعث دوکی شدن ساقه می شود و ساقه نازک می شود.
 • هوای خشک، خاک خشک و نور کم باعث ریزش گلها می شود.

منابع :  – bostane.ir – ّبوستان – mansourigol.com – golestan-ali.com- mihancactus.ir

انواع گل حنا یا سولماز یا گل امپیشن

انواع رنگ ها و مدل های گل حنا یا سولماز یا گل امپیش
ن

 تصاویر زیبا از گل حنا یا سولماز یا گل امپیشن

گلدان امپیشن یا امفیشن گل حنا یا گل سولماز

۱۸ دیدگاه برای “نگهداری ، مراقبت و تکثیر گل حنا یا سولماز یا گل امپیشن”

 1. سلام من این گل رو خریدم و دو سه روز اول خوب بود و گلاش یکی یکی باز شدن ولی بعد چند روز برگاش شروع به ریختن کرد و حتی غنچه هاشم بدون باز شدن سوختن.
  آب میدم به گل هر شب علتش نمیدونم چیه؟

 2. ایا این گل تو اب ریشه میزنه؟؟ بعد از کاشت چرا پژمرده شده انگار مرده کلا بعد از کاشت خیلی زمان میبره تا دوباره سرحال بشه؟؟

 3. سلام
  من چند وقت هست که گلدان گل حنا خریدم
  خاکش خیلی سبک و ضعیف شده بود بخاطر همین خاکشو عوض کردم با ترکیب خاک مخصوص آپارتمانی و پرلیت
  اما بعد از تعویض ختاک و گلدان گل پژمردها شده و ساقه هاش آویزان شده دلیلش چیه؟
  خیلی ناراحتم میخوام قبل از اینکه بمیره نجاتش بدم
  ممنون

  • اگر اصولی تعویض خاک انجام داده باشین شوک موقتی بهش وارد شده و تا سه هفته رفع میشه اگر غیراصولی انجام داده باشین ریشه آسیب دیده و در خوشبینانه ترین حالت بخش عمده ای از گیاه از بین میره حدود دوماه طول میکشه تا گیاه ریکاوری بشه در این مدت آبیاریتون رو خیلی کم کنین تا ریشه ها بتونن دنبال آب بگردن و رشد کنن پیج اینستاگرام دکترگل رو دنبال کنین تا همیشه مشاور آنلاین و فوری داشته باشید

 4. سلام خسته نباشید
  گل در لبه ی پنجره بود و من صبح خوابم برده بود و چند ساعتی افتاب مستقیم به گلم خورده
  الان کامل پژمرده شده و برگاش نیمه خشک شدن
  خیلی اعصابم بهم ریخته این گل و مادرم خیلی دوست داره و الان عذاب وجدان دارم و خیلی ناراحتم چون خودمم دوسش دارم
  تروخدا اگه راهی هست برای مشکلش بهم سریع بگید
  خواهشا جوابمو بدین ممنون میشم

  • سلام و احترام . گل حنا یا امپیشن را به مکان خنکی انتقال دهید و ابیاری و ابپاشی ان را مرتب و در فاصله های زمانی کمتر نسبت به قبل انجام دهید .

  • نقاط قوت
   • زیبا و کم جا
   نقاط ضعف
   • حساس و نگهداری خیلی زیاد

   گیاه بسیار حساسیه مثل نوزاد نگهداری میخواد اولا شوک بعد از جابجایی یک علتشه دوما دمای خنک آفتاب غیر مستقیم و خاک همیشه نیمه مرطوب میخواد پیج مارو دنبال کنید تا پزک گیاهان رو تو گوشیتون داشته باشید

 5. سلام.منیک ماه هس این گل روخریدم هرروز برگاش میریزه وداره کلا ازبین میره تودمای اتاق نگهداری میشه مشکل ازکجاست؟

  • گل من هم همین شکلی شده بود ولی الان چند وقته مرتب روزی یکبار بهش اب میدم البته ن اونقدری که کل خاک خیس بشه و خداردشکر حالش خوب شده

 6. سلام
  باینکه آبیاری خوبه و برگها وساقه ها سروحال هستن ولی گلها قبل کامل بازشدن پژمرده میشن چه کار باید کرد

 7. سلام من حدود یک ماه هست که خریدم متاسفانه اولین روزها به برگ هاش اب اسپری کردم که باعث شد افت آردی بگیره، به مغازه سم فروشی گل رو نشون دادم و سم مربوطه رو بهم دادن ،دوبار سم زدم ولی بار دوم فکر میکنم یه مقدار خیلی کم سم رو غلیظ تر از حالت عادی زدم و همه ی برگ هاش ریخت ، حتی دو تا از ساقه هاش شل شد و افتاد ، الان ۵ تا ساقه سالم داره که از بالا دارن شل میشن ، میتونم کاری براش انجام بدم که گلم دوباره جون بگیره؟ خیلی خیلی برام مهمه این گلدون

  • شوک بعد از جابجاییه این گیاه مثل نوزاده و خیلی نگهداری میخواد بپیج مارو دنبال کنید تا همیشه مشاوره آنلاین فوری دریافت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه