مراقبت و نگهداری ، تکثیر و کاشت گل شبدر زینتی یا اگزالیس

آموزش کامل مراقبت و نگهداری ، تکثیر و کاشت گل شبدر زینتی یا اگزالیس یا گل عشق یا پروانه ای با نکات ریز


گل شبدر زینتی یا اگزالیس یا گل عشق  گیاهی خیلی مقاوم بوده و کمتر افت و مریضی ای آن را تهدید میکند.
در کل گیاهی کم توقع و بی دردسری است و میتوان به راحتی در منزل نگهداری کرد.

موضوع دیگری که وجود دارد این است که در صورت کمبود نور ساقه ها بلند شده و به طرف نور خم میشوند و تنها کاری که باید کرد ان را در مکانی با نور زیاد قرار داد و تمام ساقه هارا از ته هرس کرده تا دوباره سبز شود. سبز شدن برگهای جدید بین ۵ تا ۱۰ روز طول میکشد و زیاد زمان نمیبرد سالی ۲ الی ۳ مرتبه هرس صورت گیرد این کار باعث پر پشت شدن گیاه میشود.

این گیاه را با این نام ها نیز صدا می زنند :
اکسالیس، اکسالیس سبز، شبدر بنفش ایرلندی، گل عشق، ترشک، شبدر ترش، اگزالیس ، گل پروانه ای
, oxalidaceae, oxalis, false shamrock, purple shamrock, love planet, triangularis, sorrel, butterfly plant

نیاز های محیطی گل شبدر زینتی یا اگزالیس یا گل عشق

آبیاری:
در فاصله بین دو آبیاری باید سطح خاک خشک شود. آبیاری زیاد و ماندن آب در خاک باعث پوسیدگی ریشه و از بین رفتن گیاه می شود. خشکی کشیدن نیز ابتدا باعث سوختگی و خشکی نوک و حاشیه برگ ها و پژمردگی گیاه می شود. با کم شدن دما، نیاز به آبیاری کمتری دارد و نیاز غبارپاش برای ایجاد رطوبت ندارد.

oxalis-triangularis-purple-shamrock-
مراقبت و نگهداری ، تکثیر و کاشت گل شبدر زینتی یا اگزالیس

نور:
اکسالیس مکان های نیمه آفتاب و نیمه سایه را می پسندد. وجود ۴ تا ۵ ساعت آفتاب صبحگاهی برای آن کافی است. مکان های پرنور و بدون آفتاب مستقیم در رشد برگ ها مشکلی بوجود نمی آورد، ولی ممکن است مانع گلدهی شود. در مناطقی که تابستان های گرم دارد، اکسالیس را باید در جایی بکارید که آفتاب بعدازظهر نداشته باشد یا گلدان را به سایه منتقل کنید ( دو ساعت افتاب صبح گاهی کافی است ) . برگ های اکسالیس در نور زیاد باز و درنور کم بسته می شوند. برای نگهداری این گیاه در منزل نقطه‌ای از خانه را انتخاب کنید که همواره روشن باشد، این بدان معنی نیست که  گیاه را در زیر نور مستقیم نگهداری کنید! همین‌که نور غیرمستقیم به آن برسد کافی است.  (پشت پرده )

دما:
دمای مطلوب آن ۱۵ درجه است و در دمای بالاتر از ۲۷ درجه وارد مرحله رکود و عدم فعالیت می شود. در روزهای گرم باید آبیاری منظم باشد تا گیاه خشکی نکشد. در هوای سرد آبیاری زیاد و نامنظم منجر به پوسیدگی ریشه و در نهایت مرگ گیاه می شود.

خاک:
اکسالیس نسبت به خاک سختگیر نیست و می توان از مخلوط خاک معمولی و خاک برگ و شن استفاده کرد. برای کوددهی هر ۴ تا ۶ هفته از کود ۱۰-۱۰-۱۰ استفاده کنید و یا کود ۲۰-۲۰-۲۰ با نصف غلظت توصیه شده. اکسالیس متراکم بودن ریشه هایش در گلدان را دوست دارد. بهترین نشانه نیاز به تعویض گلدان، خروج ریشه ها از منافذ زیرین گلدان یا قطعاتی از ساقه و پیازها از حاشیه گلدان است. گلدان جدید باید فقط ۲۰درصد بزرگ تر باشد.

هرس
گیاهان بالغ و استقرار یافته را هر ۳ تا ۵ سال یکبار در اوایل تابستان یا در طی فصل رکود، از سطح زمین کف زنی می کنند. یعنی تمامی برگ ها و سایر قسمت های گیاه را از نزدیکی سطح زمین قطع می کنند تا برگ های جدید شروع به رشد نمایند.
گیاهان جوان را هر ساله در اوایل تابستان یا در طی فصل رکود کف زنی می کنند تا در خاک گسترش یافته و مستقر شوند.

چند نکته مهم  در مورد مشکلات و عوارض

  1. در زمستان و برخی از شرایط سخت تابستان گیاه به خواب فرو خواهد رفت. اگر گیاه شما دچار برگ‌ریزی در زمستان شد و حس کردید گیاهتان در حال از دست رفتن است، بهتر است تمامی شاخ و برگ‌ها را قطع کنید و اجازه دهید تا گیاه شما به خواب‌رفته و خودش دوباره جوانه بزند.
  2. زرد شدن برگ‌های گیاه یکی از شایع‌ترین مشکلات در این گیاه است، دلیل آن‌هم قطعاً آبیاری زیاد و کمبود مواد غذایی است.
  3. اگر گیاه شما بیش‌ازحد قدبلند شده است دلیل آن این است که گیاه به دنبال نور می‌گردد! آن را به محلی پرنورتر منتقل کنید.

تکثیر گل اکسالیس یا شبدر زینتی
اکسالیس به روش تقسیم ریزوم، غده و پیاز تکثیر می شود.
در پایان زمان استراحت گیاه و در هنگام تعویض گلدان با تقسیم پیازهای گیاه مادری و کاشت هر قسمت از توده گیاه در یک گلدان مستقل حاوی خاک معمولی + خاک برگ + شن درشت، می توان اکسالیس را تکثیر کرد. می توانید هر ۱۰ پیاز را در یک گلدان و در عمق ۲ تا ۳ سانتی متری بکارید.
برای کاشت در فضای باز فاصله ۷ تا ۱۰ سانتی متری بین پیازها را رعایت کنید. قبل از کاشت پیازها، ابتدا خاک را خیس کرده و اجازه دهید تا آب اضافی خارج شود. آبیاری زیاد باعث پوسیدگی پیازها می شود. گلدان حاوی پیازها را در مکانی که ۴ تا ۵ ساعت آفتاب مستقیم دارد، قرار دهید.

grow oxalis-triangularis-purple-shamrock-
پیاز گل شبدر زینتی یا اگزالیس یا گل عشق

طریقه کاشت پیاز اکسالیس

ابتدا دو سوم گلدان را از خاک پر میکنید سپس سه یا ۴ عدد پیاز را روی خاک گلدان قرار میدهید طوری که نوک پیازها به سمت بالا باشد (البته اگرم برعکس بکارید هیچ مشکلی نداره فقط دیرتر جونه میزنه) بعد روی پیازها حدود ۲ الی سه سانت خاک بریزید و خوب آبیاری کنید

گلدان را در مکانی با دمای بین ۱۸ تا ۲۵ درجه قرار دهید  حدود ۵ الی ۱۰ روز طول میکشد که جوونه ها از خاک بیرون بزنن البته این در حالی است که شرایط مناسب باشد در حالت معمولی ممکن است برخی از پیاز ها تا ۲۰ روز هم زمان ببرن تا جوانه بزن.

در عکسهای زیر مراحل نشان داده شده است.

لازم به ذکر است بعد از جوانه زدن گیاه را زیاد آبیاری نکنید بگذارید سطح خاک خشک شود بعد آب بدهید آب دادن زیاد باعث پوسیدگی پیاز میشود و حتما دور از تابش مستقیم آفتاب باشد.

منابع : mansourigol.com – ramgol.com – blog.eskano.com -بوستان bostane.ir

۷ دیدگاه برای “مراقبت و نگهداری ، تکثیر و کاشت گل شبدر زینتی یا اگزالیس”

  1. سلام، من بطور اتفاقی متوجه شدم که اگر بعد از کف زنی، برگها را در آب قرار دهیم، بعد از نزدیک به دوماه یا بیشتر، انتهای ساقه ها ریشه های ظریفی بوجود میاید که رفته رفته ، غده های ریزی هم بوجود میاید. حالا سوالی دارم و اون اینه که این ریشه های ظریف رو کی و چطور به خاک گلدان منتقل کنم که آسیب نبیند.؟باید بگم که، برگها و جوانه های کوچکی هم از آب بیرون زده.

  2. سلام،گل شبدر من شروع به برگ ریزی کرد وکلا خشک شد بعد شروع به جوانه زدن کرد اما وقتی سر از خاک در میاورد بعدش زود خراب میشد من خاک و گلدونش رو عوض کردم اما الان هم بعد این که سر از خاک در میاره بازم پژمرده و خراب میشه لطفا راهنماییم کنین ممنون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه