تکثیر و کاشت و مراقبت گل پدیلانتوس

پدیلانتوس گل زیبای آپارتمانی هست که در بعضی شرایط در هوای ازاد نیز می توانید نگهداری کنید . دارای دو گونه برگ سبز و برگ ابلق هست . که بنده جهت گلدان خودم از دو نوعش استفاده کردم . گل مقاومی هست و با ان به مشکل برنخواهید خورد .در این مطلب تلاش کردیم کاشت و مراقبت ، نگهداری و آبیاری ، تکثیر و قلمه زدن پدیلانتوس را خدمت شما آموزش دهیم. سعی کردیم مطلب کاملی جمع کنیم با این حال نظرات شما می تواند در کامل شدن این مطلب کمک کند .

در شرایط مطلوب این گیاه ساقه ای مستقیم و صاف ندارد و در محل اتصال برگ به ساقه، زاویه ای وجود دارد به همین دلیل یکی از نامهای متدوال این گیاه در انگلیسی گیاه زیگزاگ است. نام انگلیسی آن Euphorbia tithymaloides و نام علمی آن Pedilanthus tithymaloides می باشد.

گل دهی پدیلانتوس در فصل تابستان و یا پاییز و در انتهای ساقه ها گلهای قرمز- صورتی و یا زرد رنگ کوچکی در دسته های چند تایی شکوفا می شوند . در وطن اصلی عمل گرده افشانی گلها توسط پرنده ای با نام مرغ مگس خوار(Hammingbird) انجام می شود. پس در مکان های آپارتمان و یا آزاد بعد از گلدهی چندان انتظار بذر را نداشته باشید مگر انکه بتوانید به صورت مصنوعی گل ها را گرده افشانی کنید.

گل دهی گل پدیلانتوس
گل دهی گل پدیلانتوس

دما و هوای مورد علاقه پدیلانتوس

با سرد شدن هوا زیبایی پدیلانتوس دوچندان می شود به همین دلیل علاقه مند به دمای خنک می باشد. اگر نور زیاد همراه با هوایی خنک را تجربه کند برگ ها قرمز رنگ خواهئد شد. دمای مورد علاقه این گیاه ۱۲-۱۳ درجه می باشد و کمتر از 7 درجه را تحمل نمی کند و به سرعت در هوای خیلی سرد قارچ گرفته و از بین خواهد رفت. این گیاه نسب به کاهش دما عکس العمل نشون میده و برگاش به رنگ قرمز تا ارغوانی در میاد ، علت ان هم این هست که سرما جذب فسفر از ریشه رو مختل میکنه و این حالت در گیاهان خصوصا در زمستان دیده میشه )

بهتر است گیاه در مکانی قرار بگیرد که گردش هوای مناسب در آن جریان داشته باشد، چراکه در غیر این صورت برگ‌ها نازک خواهند شد.

مراقبت از پدیلانتوس در تابستان :برای نگهداری از این گیاه در تابستان بهتر است آن را در بالکن، راه پله روشن و یا اتاقی نگهداری کنید که مسیری برای عبور و مرور هوا وجود داشته باشد.با آنکه دمای معمولی اتاق برای رشد گیاه کافی است، اما لازم است بدانید فضایی مانند گلخانه و یا پاسیو برای این گیاه بسیار مناسب تر خواهد بود، و در واقع در چنین فضایی گیاه دارای رشد بسیار بهتری خواهد بود.

نور مناسب

در مورد رنگه ابلق پدیلانتوس بهتر است بدانید هرچه آفتاب مسقتیم تر باشه برگ های ابلق و با حاشیه سفید ،  قرمز تر میشن و بر زیبایی انها افزوده می شود .  دلیل علمی هم این هست که برگ گیاه برای اینکه نسوزه یکی از مکانیزم های مقابله با نور شدید جمع کردن رنگدانه های قرمز هستش که طیف نوری زیاد رو کنترل کنه و جذب کنه . حالا این گیاه به شدت تحت فشاره نور زیاده و قرمز میشه.

دقت کنید انتقال به یکباره گیاهی که به نور کم عادت کرده در مقابل نور مستقیم آفتاب سوزان باعث تنش شدید شده و باعث ریزش و سوختن شدید برگ ها می شود . که این در مورد پدیلانتوس سبز بیشتر می باشد . با این حال با عادت کردن دوباره به نور آفتاب درست میشه و برگ جدید می زنه . نور زیاد ساقه رو کلفت میکنه و برگ ها رو گوشتی میکنه. البته واریته های سبز قرمز نمیشن

نور کم هم در مورد پدیلانتوس ابلق و هم برگ سبز آن ، باعث ریز شدن برگ ها، زیاد شدن فاصله برگ ها و نازک شدن ساقه  و کم شدن جذابیت گیاه میشه . همچنین می تواند باعث شود برگها سبز ریزش پیدا کنند و برگهای زیرین زرد شوند. کمبود نور هم باعث بلند و نافرم شدن شاخه می شو،د فاصله برگ ها از هم زیاد می شود و حالت رنگ پریده پیدا می کند.

تکثیر و قلمه زدن گل پدیلانتوس برگ سبز
گل پدیلانتوس برگ سبز

آبیاری پدیلانتوس

به آبیاری زیاد حساس است و اگر خاک دائم خیس و مرطوب باشد باعث پوسیدگی گیاه و از بین رفتن آن می شود، بین دو آبیاری اجازه بدهید ۲-۳ سانتی متر از عمق خاک حتما خشک شود.این گیاه به آبیاری زیاد حساسیت داشته و به اصطلاح دچار سبز خشکی خواهد شد، یعنی گیاه زمانی که برگ‌هایش کاملاً سبز هستند خشک می‌شود.

خشکی کشیدن زیاد هم باعث چروکیدگی و خشک شدن برگ ها، نازک شدن ساقه و ریزش برگ ها می شود.

رطوبت هوا را می پسندد . پس هنگام ابیاری می توانید برگ های پدیلانتوس را نیز اب پاشی کنید تا برگ های ان نیز براق تر شوند.

 

گلدان مناسب و تعویض گلدان

سایز گلدان انتخابی نیز باید مناسب با اندازه گیاه باشد، چراکه گلدان بزرگ آب بیشتری در خود ذخیره کرده و ریشه گیاه را می‌پوساند. گلدان‌های بزرگ همچنین رشد بوته‌ها را به تعویق می‌اندازد.

گلدان برای این گیاه هرچه تنگ‌تر باشد رشد گیاه بیشتر خواهد بود؛ این ریشه‌ها در خود می‌پیچند و اگر داخل باغچه بکارید پایین نرفته و به‌صورت سطحی باقی می‌مانند، یادتان باشد هر دو سال یک‌بار تعویض گلدان ضروری است.

خاک و کود

مناسب‌ترین خاک برای پدیلانتوس ترکیب خاک ماسه، پرلیت، کوکوپیت و پیت ماس است، برای این گیاه خاک کاکتوس‌ها هم مناسب است چراکه دارای زهکش مناسبی بوده و آب را بهتر از خود عبور می‌دهد. یک نکته را فراموش نکنید، می‌توانید برای جلوگیری از ایجاد قارچ‌ها کمی پودر دارچین داخل خاک گیاه بریزید.

در اوایل بهار که زمان رویش گیاه است، بهتر است تا از کودهای رشد استفاده کنید؛ اما اواخر بهار از کودهای مخصوص کاکتوس استفاده کرده تا پتاسیم و فسفری که داخل آن‌ها است بوته را محکم کند؛ این کار را باید ماهی یک‌بار انجام دهید.

بریدن ساقه و هرس گل پدیلانتوس
بریدن ساقه و هرس گل پدیلانتوس – شیره سفید رنگ ساقه

هرس شاخه های پدیلانتوس: ساقه های این گیاه بعد از مدتی رشد ، بسیار بلند می شوند و احتمال ریزش برگهای ساقه های مسن نیز وجود دارد .برای حفظ ظاهر زیبای گیاه و همچنین تحریک رشد ساقه های جانبی و جدید که برگدار نیز هستند، هرس و کوتاه کردن ساقه های بسیار بلند ضرورت می یابد . کافی است ساقه ای را که خیلی بلند شده است از جایی که مورد نظرتان است کوتاه کنید اما به یک نکته حتما توجه کنید که در زمان هرس ، بیش از یک سوم یا 30٪ حجم کل شاخسار گیاه را قطع و حذف نکنید تا گیاه شوکه نشود. زمان مناسب هرس نیز زمستان است.

تکثیر و قلمه زدن پدیلانتوس

دوستان تکثیر این گل با بذر و یا قلمه توی هوای خنک هستش. قلمه رو باید از زیر یه جوونه به صورت اریب بزنید و تا سه تا جوونه باید بره زیر خاک تا احتمال ریشه زنی بیشتر باشه. قلمه ای حدود ۵ الی ۱۵ سانت ( اندازه قلمه بستگی به نوع گیاه دارد) از گیاه مورد نظر تهیه کرده و شاخه و برگهای اضافه آن را حذف کنید و ۲ الی ۳ برگ در نوک قلمه باقی بگذارید. بذارید جایی پینه بزنه ، یه جای تاریک یه روز بمونه پینه که زد ، بزنید توی ماسه یا خاک کاکتوس تا ریشه بزنه بعد از یه ماه ریشه گیاه کامل می شود.

بهتر است خاک رو با قارچکش گارندازیم  ضدعفونی کنیم اما بنده بدون ضد عفونی خاک هم قلمه زدم که مشکلی نبوده .

اگر در فصلی هستید که هوا خیلی گرم است،گلدان قلمه را حدود یک هفته در مکانی سایه و خنک دور از تابش مستقیم آفتاب قرار بدهید چون قلمه شما ریشه ندارد و گرما باعث میشود رطوبت ساقه از بین برود و یا گیاه رشد کند و چون ریشه ندارد پژمرده شده و خشک میشود.

این گیاه را به راحتی می توانید در اب ریشه دار کنید . تا ریشه دار شدن ساقه هر چند روز یک بار اب را عوض کنید . بهتر است جهت پوسیده نشدن ساقه در اب مقداری پودر دارچین به اب اضافه کنید و بعد ان را به خاک انتقال دهید . برای چند روز بعد از این مرحله گیاهتان را در سایه و مکانی خنگ نگهداری کنید تا گیاهتان خودش را بگیرد.

تکثیر و قلمه زدن گل پدیلانتوس در آّ

کاشت بذر این گیاه بعد از گلدهی بذرهای زیادی میده که میتوانید از انها جهت کشت استفاده کنید . البته کسی با بذر تکثیر نمیکنه و بشتر تکثیر ان با قلمه می باشد که خیلی راحت هست با این حال می توانید بذر پدیلانتوس را در خاک کاکتوس توی گلدون سایز ۸ بکارید و از زیر ابیاری کنید تا وقتی که جوونه میزنه بهتر است روی ان را با یک لیوان یکبار مصرف .یا نایلون بپوشانید.

توجه : این گیاه نسبتا سمی است و نباید هیچ قسمت از آن به شکل خوراکی مصرف شود همچنین شیره موجود در ساقه ها و برگها می تواند در برخی افراد حساسیتهای پوستی ایجاد کند.

بیماری ها ، آفات و درمان گل پدیلانتوس

شته و شپشک آرد آلود نیز در بهار و پاییز می توانند گیاه را بیمار کنند که باید با سموم مخصوص آن‌ها را آفت زدایی کنید.

زرد شدن و ریزش برگ : کمبود نور ، ابیاری کم ، آبیاری بیش از حد و پوسیده شدن ریشه از عوامل آن می باشد .

ریز شدن برگ ها و نازک شدن ساقه : کمبود نور علت اصلی ان می باشد . جهت رفع ان گیاه رابه مکان پر نور تری انتقال دهید . جهت بهر شدن گیاه می توانید گیاهتان را هرس کنید .

گل پدیلانتوس ابلق در گلدان با برگ های ارغوانی و قرمز و صورتی
گل پدیلانتوس ابلق در گلدان با برگ های ارغوانی و قرمز

منابع : greenhorticulture.persianblog.ir – bgsl.ir – glassy-garden.com – bostane.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه