تکثیر نخل شامادورا

مراقبت ، نگهداری و تکثیر نخل شامادورا


نخل شامادورا با نام انگلیسی Parlour Palm نام علمی Chamaedorea elegans از خانواده اریکاسه Ericaceae بومی آمریکای مرکزی است. بلندی این نخل معمولا تا ۲ متر می رسد ، شامادورا دارای ظاهری ظریف و باریک و برگ های سبزتیره و ساقه هایی روشن و رشد آن کم است.

بخاطرتحمل سایه و نیاز نوری کم،گیاهی مناسب برای نگهداری داخل آپارتمان میباشد ولی با این وجود نور غیر مستقیم باعث بهبود رنگ برگهای شانه ای آن میشود.

میوه ها وگلهای این گیاه در گواتمالا و السالوادور به عنوان غذایی لذیذ و در سالاد استفاده میشود.

مراقبت ، نگهداری و تکثیر نخل شامادورا
نخل شامادورا

مراقبت و نگهداری از نخل شامادورا

رطوبت مورد نیاز  :چند تکه سنگ میان گلدان و زیر گلدانی بذارید داخل زیر گلدانی اب بریزید تا اینکه اب به ته گلدان نرسد . درست کردن یک جزیره زیر گیاه بهترین رطوبت را برایش ایجاد میکند.

دما : مکان خنک را می پسندد . بهترین دما ۲۲ درجه سانتی گراد میباشد.  در صورت گرمای زیاد  آبپاشی روی برگها را بیشتر کنید

خاک مناسب : خاک هوموسی سبک و دارای زهکشی خوب مثل یه قسمت  خاک برگ و یک قسمت خاک باغچه مناسب می باشد . خاک قلیایی را می پسندد.

آبیاری :  به آبیاری زیاد حساس است و باید بین دو آبیاری با انگشت زیر خاک را بررسی کرد و در صورت خشکی سیراب نمود. اب زیاد باعث سبز خشکی این گل میشود.

نور : نیاز نوری کم تا متوسط دارد و به سایه تا حدودی مقاوم است نور داخل منزل و پنجره های شرقی و شمالی وبطورکل بین نخل ها از همه به سایه مقاوم تراست.

نخل شامادورا
نخل شامادورا

بیماری ها و آفات نخل شامادورا و درمان :

برگ ها زرد شده اند : آبیاری زیاد یا نور کم و یا هوای گرم می توانند علت ان باشند مشکل را بررسی کنید
برگها باز نمیشود : سایز گلدان و یا خاک آنرا عوض کنید یا تغذیه مصنوعی کنید.(منظور کود دهی میباشد)

برگها بیش از حد روشن و شفاف هستند : به دلیل کمبود نور یا مواد غذایی است گیاه را بجای پرنور تر منتقل و کود دهید اطمینان پیدا کنید که خاک گلدان شما هنوز مواد مغذی را دارد . در غیر این صورت گلدان گیاه را با خاک غنی عوض کنید و یا کود دهید

نوک برگ ها قهوه ای : کمبود رطوبت یا کمبود پتاس و کلسیم یا بخاطر آبیاری نامنظم است. میتوان از آب جوشیده برای آبیاری استفاده کرد.
برگها خشک شدند : می توند علت ان سرمای بیش از حد باشد اما در بیشتر موارد از تشنگی میباشد آبیاری گیاه خود را فراموش نکنید

تکثیر و ازدیاد نخل شامودرا :
می توانید این گیاه را با  تقسیم بوته در بهار وپاییز تکثیر کنید
تکثیر با بذر :
نخل از طریق کاشت بذر از اواسط بهار تا اوایل تابستان صورت می گیرد. بذرها را در سینی بذر که محتوی کمپوست مخصوص قلمه و بذر با پایه پیت می باشد، بکارید و در دمای محیط را حدود ۲۱-۲۴ درجه سانتیگراد به طور ثابت نگاه دارید. درصد بذرهایی که جوانه می زنند نسبتا پایین است. جوانه ها را به طور منظم کنترل کنید تا فساد قارچی به وجود نیاید. چون ممکن است قسمتهای پایین ساقه توسط قارچها صدمه ببیند. زمانی که نشاءها به طول ۵ سانتیمتر رسیدند ، آنها را بیرون آورده و در گلدان دیگری بکارید و دقت کنید، آبیاری بیش از اندازه صورت نگیرد.

تکثیر نخل شامادورا
نخل شامادورا

منابع : mansourigol.com – golestan-ali.com – glassy-garden.com – bostane.ir

۳ دیدگاه برای “مراقبت ، نگهداری و تکثیر نخل شامادورا ، مشکلات و آفات”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه