نگهداری تکثیر و مراقبت گل مارانتا لوکونورا

مراقبت ، نگهداری و تکثیر گل آپارتمانی مارانتا لوکونورا

گل آپارتمانی مارانتا لوکونورا که ارتفاع آن ۱۵-۲۰ سانتی متر و گسترش آن ۳۰ سانتی متر است. مارانتا دارای برگ های تخم مرغی شکل ، سبز روشن با لکه های قهوه ای و ارغوانی بین رگبرگ های فرعی است و هنگامی که برگها به بلوغ می رسند به رنگ خاکستری با لکه های تیره در می آیند. گل های مارانتا کوچک سفید با لکه های ارغوانی هستند. نزدیک عصر برگ به آهستگی شروع به تا شدن میکنند تا به طور کامل در تاریکی بسته میشوند، سپس دوباره نزدیک صبح شروع به باز شدن میکنند.گل آپارتمانی مارانتا لوکونورا با نام لاتین Prayer plant و نام علمی Maranta leuconeura از خانواده Marantaceae است. این جنس دارای ۲۵ گونه از گیاهان همیشه سبز دائمی و بومی افریقا است

مراقبت و نگهداری گل مارانتا

خاک مناسب : خاک کاملا سبک -مخلوطی از خاک جنگلی، خاک برگ وکمی ماسه  مناسب مارانتا است.
بهترین دما : بهترین دما، دمای حدود ۱۶درجه است. اگر بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود تا ۱۰درجه سانتی گراد هم مقاومت دارد. ولی در دمای نزدیک به ۳۰ درجه نیاز به غبار پاشی دارد.
آبیاری مورد نیاز : در تابستان ۲-۳ بار در هفته و در زمستان یک بار – در طول دوره رشد بایستی مخلوط خاک به طور دایم مرطوب نگهداری شود .در طول دوره رکود گیاه نیز بایستی در هنگام آبیاری مجدد از خشک بودن سطحی خاک اطمینان حاصل نمود.

رطوبت : به رطوبت نسبتاً زیاد هوا نیاز دارد. در تابستان گیاه را بصورت روزانه و در زمستان بصورت هفتگی غبار پاشی کنید. کاشت گروهی و همراه با گیاهان دیگر در یک گلدان برای تامین نیاز رطوبتی روش جالبی است. علاوه بر این میتوان به زیر گلدان همراه با سنگ ریزه آب اضافه کرد.

نور : سایه تا نور معمولی بهترین شرایط نوری برای مارانتا است، بنابراین آن را در نور مستقیم آفتاب بخصوص در ظهر تابستان قرار ندهید. در تابستان سایه و در زمستان تمایل به نور بیشتری دارد.

نگهداری تکثیر و مراقبت گل مارانتا لوکونورا
گل مارانتا لوکونورا یک گیاه آپارتمانی

بیماری ها و آفات مارانتا و درمان :
برگها رنگ پریده و رگبرگها زایل میشود : بعلت هوای تاریک و یا کمبود عناصر غذایی است. گلدان را به محل روشن تر ببرید و یا هر دو هفته یکبار تغذیه مصنوعی انجام دهید.
برگها رنگ پریده : نور زیاد علت ان است. گیاه را به محل کم نورتری منتقل کنید.
برگها پژمرده و پیچیده : دمای محیط برای مارانتا سرد و یا اینکه تشنه است.
آفات :
در اثر فعالیت حشر آفت لکه های سفید پنبه ای در محل اتصال دمبرگ به ساقه به وجود می آید باید هردو هفته یک بار باسم حشره کش نفوذی سمپاشی کنید.

تکثیر و ازدیاد گل آپارتمانی مارانتا : مارانتا را با ۱- تقسیم بوته و ۲- قلمه گیری میتوان تکثیر کرد. در اواسط تا اواخر بهار خاک گلدان را مرطوب و گیاه را به آرامی از گلدان بیرون اورده و به قسمت های دارای ریشه تقسیم کنید. سپس هر قسمت را در گلدانی با قطر دهانه ۱۱-۹ سانتی متر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید و آن را با کیسه پلاستیکی شفاف جهت تامین رطوبت مورد نیاز گیاه بپوشانید و در دمای ۲۱ درجه سانتیگراد، دور از تابش خورشید در شرایط مناسب نوری و در سایه روشن قرار دهید. برای گرفتن قلمه از اوایل تا اواسط تابستان، قلمه هایی (طول ۱۰ سانتی متر) را جدا و ابتدا در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید و به آرامی در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتی متر حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید. بعد از دو ماه کیسه را بردارید و تا زمانی که گیاه کامل شود آن را با کود مایع تغذیه کنید. سپس به گلدانی با قطر دهانه ۱۱ سانتی متر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت منتقل کنید.
منابع :  – nargil.ir – mansourigol.com – bostane.ir

یک دیدگاه برای “مراقبت ، نگهداری و تکثیر مارانتا لوکونورا ، مشکلات و آفات”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه