شقاقل یا هویج وحشی
شقاقل از سبزیجات ریشه ای و متعلق به خانواده هویج است. …..
شقاقل گیاهی است دو ساله شکل ظاهری ان شبیه گیاه هویج برگهای ان دارای بریدگی و در عین حال دندانه دار ، ساقه های ان گوشه دار است. ریشه ان که برای تهیه مربا مصرف می شود.
شقاقل یا هویج وحشییشود نسبتا ضخیم و ضخامت ان در حد یک انگشت ، پر گره و کمی شیرین است. میوه ان در ابعاد یک نخود برنگ تیره و گلهای ان به صورت چتر مرکب در انتهای شاخه گل دهنده ظاهر می شود.
گیاه شقاقل در ماسه های مرطوب و حاشیه جنگلهای متراکم انتشار دارد. در ایران در دماوند ،جنگلهای شمال ایران و سایر اماکن مرطوب می روید و بیشتر زیر درختان متراکم می باشد . در شیراز در کوه برفی می روید .
ریشه شقاقل خاصیت درمانی ویژه ای دارد. این گیاه به رشد عضلانی و استخوانی کمک می کند و محرک رشد استخوان است. شقاقل مانع از پوکی استخوان می شود و به رشد عضلات ورزشکاران کمک می کند. محققان طب سنتی می گویند این گیاه را خشک و پودر کنید و همراه با کمی عسل مصرف کنید.شقاقل جزو گیاهانی است که برای زنان باردار و شیرده منع مصرف ندارد و حتی به آن ها برای رشد بهتر جنین و جلوگیری از پوکی استخوان کمک می کند. شقاقل گیاهی شیرافزاست و علاوه بر کمیت بر کیفیت شیر مادر نیز می افزاید.شقاقل یکی از بهترین خون سازهاست و علاوه بر آن به دلیل داشتن ویتامین های گروه B ، فسفر و امگا۳ به تقویت حافظه کمک می کند.در درمان گرفتگی مویرگ ها به ویژه مویرگ های قلبی موثر است.
شقاقل به درمان افسردگی و میگرن کمک می کند. علاوه بر خواص یاد شده برای این گیاه آثاری همچون ادرار آوری، ملین و معرق را بر می شمارند. همچنین شقاقل منبع خوبی از املاح روی و کلسیم است. از آن جا که این ریشه گیاهی سرشار از ویتامین و املاح است، محققان طب سنتی معتقدند این گیاه هم در حکم غذا و هم داروست بنابراین مصرف آن به کودکان و نوجوانان در حال رشد توصیه می شود. می توان ریشه شقاقل را خرد و خشک و آسیاب کرد و در مراحل انتهایی پخت غذا به عنوان ادویه از آن استفاده کرد.شقاقل یا هویج وحشی
خواص دارویی شقاقل

  1-تقویت کننده کبد و کلیه ها می باشد.
2- شقاقل اشتها را کم می کند.
3- بلغم و رطوبتها را دفع می کند.
4- سوپی که از شقاقل و پیاز و پیاز فرنگی تهیه شده باشد از بهترین داروهای ادرار آور مؤثرتر است.
5- هرگاه برگ شقاقل را به سوپ فوق اضافه کنیم برطرف کنندۀ انواع روماتیسم است.
6- دربعضی افراد گرم مزاج تولید سردرد می نماید ، در صورتی که شقاقل را با مقداری عسل بخورید و یا مربای آن یا عسل را تهیه کنید ایجاد سردرد و کم اشتهایی نمی کند.
7- ریشه آن سنگین و دیرهضم می باشد ولی چنانچه با شکر و عسل به صورت مربا دربیاید ، هضم آن آسان شده و به راحتی خورده میشود.
8- از ریشه های گره دار آن در صنعت غذاسازی و دارویی استفاده می شود.
منبع: akairan.com – روزنامه خراسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه