سنگهای زنده ساکولنت های غیرمعمولی هستند که برای شبیه شدن به سنگریزه ها و سنگهایی که در زیستگاههای بومی آنها واقع در جنوب آفریقا وجود داشته اند ، تکامل یافته اند. این گیاهان بسیار ریز، زمین را در آغوش گرفته و بسیار آهسته رشد می کنند. پر شدن گلدان این گیاه با برگ های تازه می تواند سالها به طول بیانجامد.

به لحاظ ساختاری ، سنگهای زنده از دو برگ جفتی روی زمین تشکیل شده اند که به یک ساقه زیرزمینی با ریشه ای بلند وصل می شوند. برگها بسیار ضخیم و گوشتی می باشند. به نظر می رسد برخی از گونه ها یک برگ واحد هستند.

این گیاهان برای ساخت کلکسیون بسیار زیبا و چشم نواز هستند، اگر شرایط مناسبی برای رشد گیاه فراهم شود، اواسط یا اواخر تابستان این گیاه گلهایی به رنگ سفید و زرد می دهد که این گلها از بین برگها نمایان می شوند.

تنوع کاکتوس های سنگ زنده

گروه گیاهان معروف به سنگ زنده از خانواده گیاهان Mesembryanthemum می باشد. در درون این خانواده ، چندین نوع وجود دارد که پرورش داده می شوند که از جمله آنها می توان به لیتوپس (Lithops) و کونوفیتوم (Conophytum) اشاره کرد. در بین این دو نوع ، ده ها گونه وجود دارد و شناسایی آنها به جز برای علاقه مندان به گیاه شناسی و زیست شناسی می تواند برای هر کس دیگری گیج کننده باشد. در واقع ، از آنجا که انواع مختلف گیاه سنگ زنده یا لیتوپس نیازهای مشابهی برای رشد دارند، بهتر است گیاه مورد نظر خود را بر اساس اولویت ها و علایق خود انتخاب کنید. با این وجود ، گونه های مختلف این گیاه دارای چرخه های رشد مختلفی هستند و ممکن است در زمان های مختلف سال شروع به گلدهی کرده و یا به خواب بروند. برای آنکه اطلاعات بیشتر و بهتری در این باره به دست آورید بهتر است از نزدیک گیاه را مشاهده و بررسی کنید.

شرایط رشد کاکتوس سنگی یا لیتوپس Lithops

از دستورالعمل زیر برای پرورش هرچه بهتر گیاه سنگ زنده استفاده کنید:

نور

کاکتوس سنگ زنده، نیاز به نور مستقیم خورشید دارد، بنابراین تا جای ممکن نور زیاد و مستقیم برای این گیاه فراهم کنید. نور کم و ضعیف می تواند منجر به کشیده شدن برگ ها شده و نقش هایی که به طور طبیعی روی آنها وجود دارد را از بین ببرد.

آبیاری
کاکتوس سنگی
، چرخه رشد سالانه مشخصی دارد که باید حتما به آن توجه شود. در تابستان، همانطور که گیاه در خواب زمستانه قرار دارد، بهتر است اگر برگ های گیاه چروکیده شده اند، آبیاری ملایمی انجام شود. به طور کلی، گیاهان را نباید در طول خواب زمستانه یا تابستانه آبیاری سنگینی کرد.

نیاز به آبدهی و مراقبت بسیار حساس و دقیقی دارد. اگر میزان آبیاری بسیار زیاد باشد، برگ های گیاه خشک می شوند یا ریشه گیاه می پوسد.

دما

دمای گیاه در طول دوره تابستان باید گرم (دمای خانه برای گیاه مناسب است) بوده و طی زمستان این دما کمی پایین تر باشد (حدودا  درجه فارنهایت طی شب).

خاک

از ترکیب خاک آماده کاکتوس یا خاک گلدان ترکیب شده با شن استفاده کنید که زهکشی خیلی سریع و خوبی داشته باشد.

کود

کود دهی برای این گیاه لازم و ضروری نیست.

تکثیر گل سنگی یا لیتوپس Lithops

اغلب گونه های سنگ زنده را می توان از طریق تقسیم بوته یا کاشت بذر تکثیر کرد. جوانه بذر معمولا دو یا سه سال طول می کشد تا بالغ شده و به گل دهی برسد.

تعویض گلدان گل سنگی یا لیتوپس Lithops

رشد گیاه سنگ زنده بسیار کند می باشد، بوته آن کوچک است و همین موضوع باعث می شود این گیاه به یک گیاه آپارتمانی ایده آل تبدیل شود ( البته در صورتی که برنامه آبیاری آنها را به طور کامل در نظر بگیرید). گیاهان مسن تر گلدان های زیبا، پر از سنگ های زنده را به وجود می آورند که قیمت بسیار بالایی نیز دارند. به طور کلی، گلدان گیاه را فقط باید در صورتی تعویض کرد که مشکلی وجود داشته باشد (برای مثال خاک زهکشی خوبه نداشته و خیس شده باشد)، و یا گیاه از گلدان خود بزرگ تر شده باشد که این تنها پس از چندین سال رشد گیاه به وقوع می پیوندد.

 

نکاتی دیگر:

گیاه سنگ زنده هر سال یک جفت برگ جدید باز می کند. این برگ های جدید هر سال در پاییز جوانه زده و در طول زمستان و تابستان رشد می کنند. در اواخر تابستان، گیاه به خواب می رود و آبی که در اختیار گیاه قرار می گیرد باید به میزان زیادی محدود شود تا از ریزش برگ های گیاه جلوگیری به عمل آید.

گل های این گیاه حدودا در اواخر تابستان یا پاییز می رویند ؛ این گل ها ابتدا به شکل جوانه هایی ظاهر می شوند که راه خود را میان برگ های گیاه باز کرده و رشد خود را آغاز می کنند. در این دوره، آبدهی مجاز می باشد.

همچنان که به سمت زمستان می رویم، برگ های این گیاه به رشد خود ادامه می دهند، اما شما باید آب دهی به گیاه را متوقف کنید. در فصل بهار، همچنان که گیاه شروع به رشد مجدد کرده و به سمت دوره خواب تابستانه و برگ دهی جدید در پاییز می رود، شروع آب دهی به میزان کم مجاز می باشد.

مراقب آفت هایی که ممکن است این کاکتوس به آن دچار شود باشید. برای مثال آفتی که باعث پولک پولک شدن برگ های گیاه شده (scale)، می تواند شاخ و برگ های گیاه را بجود و آسیب های جدی به بار آورد. می توان با استفاده از یک سم مناسب، از به وجود آمدن چنین آفتی جلوگیری کرد، اما اطمینان حاصل کنید که این سم با محیط زیست سازگار است.

منابع :  bostane.ir – thespruce.com

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه