آموزش کاشت گل یاس آبی

یاس آبی

حتی مانند درخت چسب می تواند یک دیوار کامل پر از گل یا ابشاری پر از گل که از بالای سردر یا پرچین اویزان شده را  برای شما به وجود اورد. با این حال می توان با هرس ان را به شکل بوته ای پرپشت در اورد و یا در گلدان برای نگهداری در گلخانه کاشت.

شرح

یاس ابی،Plumbago auriculata  یک درختچه همیشه سبز است ، که اغلب به عنوان یک گیاه بالارونده پرورش می یابد و به سرعت در طبیعت به ارتفاع 6 متر (20 فوت) صعود می کند ، هرچند که بیشتر به عنوان گیاهچه ای بسیار کوچکتر کشت می شود. برگهای یاس ابی به رنگ سبز براق است و به طول 5 سانتی متر (2 اینچ) رشد می کند. ساقه های یاس ابی بلند ، نازک و بالارونده هستند.

برگهای ان متناوب 2-5 سانتی متر است ، در حالی که پنج گلبرگ با عرض تقریباً 2 سانتی متری دارد و می توانند به رنگ آبی کمرنگ ، آبی یا بنفش همچنین با گلهای سفید (P. auriculata var. alba) یا آبی تیره (P. auriculata ‘Royal Cape’) باشد. گلهای یاس ابی در گل آذین هایی مانند گل کرنگ و راسمی قرار گرفته اند. گل این گیاه کامل و بی نقص است. درزها و گلبرگها در حین اتصال پیست به هم وصل می شوند. تخمدان های گل برتر است و گل تقارن منظمی دارد.

کاربردهای دارویی و فیتوشیمی

یاس ابی یک گیاه دارویی است. ریشه این نام از واژه ی لاتین plumbum به معنای سرب گرفته شده است، زیرا دارای اثرات دارویی برای مسمومیت با سرب است. بسیاری از متابولیتهای ثانویه  یاس ابی از قبیل اسیدهای پالمیتی نیز کشف شده اند.

شرایط مناسب کاشت:

هوا: یاس های ابی در برابر سرما طاقت ندارند و اگر می دانید دمای هوا ممکن است به زیر 7-8 درجه برسد بهتر است ان را در پاسیو یا گلخانه پرورش دهید.

خاک: اگر ان را در گلدان می کارید از خاک ماسه ای، لومی و یا خاکی سرشار از مواد الی بکارید.

plumbago blue

اب: ابیاری منظم در حدود 2 بار در هفته برای این گیاه ضروری استف به طوری که هرگز نباید خاک گلدان خشک شود. از طرفی اب نباید در بشقاب زیر گلدان جمع شود و باید روشی برای تخلیه مناسب اب تدبیر شود. در زمستان هر هفت روز تا ده روز یک بار اب دهید و اجازه دهید در فاصله بین دو ابیاری خاک کمی خشک شود.

نور: برای کاشت یاس ابی به نور کافی نیاز است اما اشعه ستقیم نور خورشید به خصوص در تابستان گیاه را می سوزاند.

کود: تنها هنگام گلدهی گیاه می توان ان را با کودهایی که برای گیاهان زینتی به کار می رود هر دوهفته یکبار تقویت کرد. توصیه می شود در فصل پاییز و زمستان کود دهی را قطع کنید.

کاشت و تکثیر گل یاس آبی :

یاس های ابی از طریق قلمه، خواباندن در خاک و یا بذر کاشته می شوند.

در نواحی معتدل ممکن است یاس ابی در خارج از مناطق یخبندان در گلخانه ها کاشت شود، در غیر این صورت در زیر شیشه ، در محیط خارج از خانه رشد کند. این گل در آفتاب کامل تا سایه بهترین رشد را می کند.

گل یاس آبی

کاشت بذر

یاس ابی در اواخر زمستان توسط بذرهایی که بصورت اتفاقی پخش می شود کاشت می شود.  این گیاه به خاک و نور هوای مناسب احتیاج دارد و خاک اسیدی را ترجیح می دهد.

کاشت از طریق قلمه:

• یاس ابی گیاهی عاشق گرما است ، می تواند در تابستان های طولانی و مرطوب دوام بیاورد و تحمل خشکسالی را دارد. قلمه های سبز و جوان یاس ابی را برای رشد یاس جدید انتخاب کنید.

•  این گیاهان علفی به راحتی از قلمه های 4 اینچی که در طول تابستان از چوب نیمه رسیده گرفته می شوند، رشد می کنند.

• قلمه را با یک پودر ریشه دار تحریک کنید تا رشد ریشه تحریک شود. این هورمون همچنین به عنوان یک قارچ کش عمل می کند که از پوسیدگی قلمه ها جلوگیری می کند.

• قلمه ها را در یک خاک گلدان به خوبی تخلیه شده در یک مکان سایه قرار دهید و به آرامی کمی اب به ان اضافه کنید. خاک را مرطوب نگه دارید اما به گونه ایی نباشد که غرق در اب شود. 3 تا 4 هفته طول می کشد تا ریشه های قلمه  رشد کنند.

کاشت گل یاس آبی در گلدان

• هنگامی که ریشه ها به اندازه کافی رشد کردند انها را به گلدان های بزرگتر ، با خاک خوب زهکشی شده و غنی از مواد آلی ، با ایجاد پیوند منتقل کنید و با یک کود تمام منظوره انها را تغذیه کنید.

 

گل دهی

این نوع یاس به عنوان یک درختچه چند ساله به سرعت در حال رشد  بوده ، و یک گیاه نیمه چوبی توصیف شده است که تقریباً در تمام طول سال گلهای آبی شبیه به phlox تولید می کند.

در مرحله گل دهی ، پنج گلبرگ مانند گلبرگ (Phlox Drummondii) ایجاد می شوند تا به شکل 6 خوشه شکوفه گل ستاره ای که کل گیاه را پوشش می دهد ، تشکیل شود.

رایج ترین گونه موجود در مراکز باغ ، plumbago auriculata با شکوفه های زیبا ، به رنگ آبی روشن است.

گونه ها و ارقام مختلف مانند گل شنل “Plumbago Imperial Blue” با داشتن سایه روشن و تیره آبی کمی متفاوت هستند.

هنگام کاشت ، بوته / درختچه به شکل تپه هایی شکافته شده شکل می گیرند که طول و عرضی برابر با 36 اینچ دارند. اگرچه شاخه های نازک یاس ابی عادت قوسی دارد ، اما این گیاه دارای شاخ و برگ بلندی است.

یاس ابی نه تنها با شکوفه های آبی زیبا چشم ها را به خود جلب می کند بلکه عطر و بوی آن پروانه ها را به خود جذب می کند. اگر عاشق پروانه هستید ، عاشق گل یاس ابی می شوید تا فضای بیرون خود را سرزنده و زیبا جلوه دهید.

در مناطقی که دمای انجماد شدید یا یخبندان وجود ندارد ، گیاه در تمام طول سال همیشه سبز است. گل یاس آبی چند ساله پمپاگو در جنوب در مناطق سرسخت گیاهی رونق می گیرد ، جایی که از آن به عنوان یک گیاه در فضای باز استفاده می شود ، در سایه جزئی اما در مکانهای دارای آفتاب کامل کاشته می شود.

گل یاس آبی

در شمال ، این گیاه بالا رونده نیمه گرمسیری چوبی در گلخانه یا در کنار پنجره آفتابی  و در زمستان در انواع باغ های سرپوشیده در طول تابستان قرار می گیرد. زمانی این درختچه همیشه سبز به خوبی رشد می کند که:

• به عنوان یک بوته مخصوص در گلدانی با خاک مناسب و تخلیه اب کاشته شود.

• در مرزها یا به عنوان پرچین کاشته شود.

• در کاشت  از یک پایه استفاده شود.

• در گلدان ها یا وان های بزرگی (مانند گل زنبق آبی نیلی – Agapanthus) که گل های آبی رنگ ان از لبه های ظرف ریخته می شود ، و در پاسیو و تراس ها استفاده می شود کاشته شود.

•تولید خوشه های فراوان از گلهای آبی کم رنگ جذاب و معطر ، این گیاه را به یک انتخاب عالی برای استفاده ایوان یا پاسیو در طول ماه های بهار ، اواخر تابستان و پاییز تبدیل کرده است.

گل یاس آبی

مراقبت از یاس ابی

•بهتر است در اوایل پاییز یا اوایل بهار یاس ها را کاشت کنید. حداقل یک مکان مناسب رشد با مقدار زیادی نور خورشید و یک سایه جزئی را انتخاب کنید.

•گیاه را در خاک خوب زهکشی شده ، پر از مواد آلی با 1/3 – خاک لومی ، خزه ذغال سنگ نارس ، و ماسه  قوام بخشید.

• پس از کاشت ، به ان کاملاً آب دهید و بگذارید خاک قبل از آبیاری مجدد دوباره خشک شود.

گل یاس

الزامات محیطی کاشت شامل موارد زیر است:

• درجه حرارت معتدل سرد در زمستان (50-65 درجه)

• رطوبت بالاتر از حد متوسط

• هر مخلوط کود خوب و غنی اما با قابلیت تخلیه خوب

• برای گلدهی کامل هوای گرم و نور افتاب کامل ن

• هرس درختچه یاس ابی به طور مرتب برای سیستم ریشه ای قوی و سرهای کاملا پر از گل .

• تکثیربا قلمه هایی از چوب تقریبا رسیده در بهار یا پاییز ، با تقسیم ریشه گیاهان قدیمی ، و یا توسط بذر.

• نسبتاً سرد و خشک نگه داشتن گیاهان گلدانی تا در اولین بهار رشد کنند. سپس بالا بردن دما و قرار دادن گلهای بهاری در  آفتاب .

•چه گیاه را در باغچه و چه در گلدان قرار دهید ، استفاده از مالچ به کاهش رشد علفهای هرز کمک می کند و باعث حفظ رطوبت می شود.

راهنمای آب دادن به یاس ابی

•هنگام آب دادن به گل های یاس ابی اطمینان حاصل کنید که کاملاً آب شود تا تمام خاک اطراف گیاه با (آب) مرطوب شود. گیاه یاس به آب زیادی احتیاج ندارد. اجازه دهید محل کاشت قبل از آبیاری بعدی خشک شود. یاس های ابی گیاهانی هستند که خشکی را تحمل می کنند، آنها در ماه های گرم  تر تابستان بیش از دو بار در هفته احتیاج به آب ندارند. هنگامی که هوا سرد می شود و پاییز شروع می شود ، میزان بارندگی را به یک بار در هفته کاهش دهید.

چند بار باید گیاهان یاس ابی را کود دهید؟

•یاس های ابی را مرتباً بارور کنید ، وقتی گیاهان دارای سیستم ریشه ای قوی و سرهای پر ازگل کامل هستند به انها کود دهید! برای بدست اوردن بهترین نتیجه ، حداقل یک بار در ماه یک کود متعادل را اعمال کنید. از دستورالعمل روی برچسب کیسه کود استفاده کنید.

• به یاد داشته باشید وقتی گیاهان شروع به تولید گل می کنند ، انرژی زیادی مصرف می کنند. بنابراین تمام مواد مغذی لازم را برای گیاهان تأمین کنید.

چگونه گل های یاس ابی را هرس کنید؟

یاس ابی می تواند به یک گیاه زشت و پراکنده تبدیل شود که می تواند خود را به یک تپه مانند بوته ای در باغ های گرمسیری تبدیل کند ، مگر اینکه  هرس شده و به انها شکل داده شود.

کاشت گل یاس رونده

• در داخل خانه و در گلخانه ، آنها باید به اندازه مناسب بریده شوند.

• از آنجایی که گل ها در ابتدای رشد جدید تولید می شوند ، هرس قبل از بهار برای نمایش تابستان ، و در اوایل پاییز برای شکوفه های زمستانی انجام می شود.

• یاس ابی بوته ای است که در صورت عدم کنترل می تواند تا 10 متر ارتفاع و 10 فوت عرض رشد کند.

 

آفات و بیماری در یاس ابی

یکی از بزرگترین امتیازات جانبی کاشت یاس ابی در فضای ازاد که فراتر از بسیاری از کاربردهای زینتی آن است این است که گیاهان یاس پس از تأسیس ، واقعاً هیچ بیماری و آفات قابل ذکری را تجربه نمی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه