گیاه گندم سیاه 3000 سال پیش در شمال غربی چین اهلی شد. با گذشت زمان، کشت آن به تدریج در سراسر روسیه و شمال اروپا گسترش یافت و در نهایت به ایالات متحده نیز رسید. اگر تصمیم گرفتید این کارخانه فوق العاده را در باغ خود بگذارید، من چند راهنمایی مفید دارم که به شما کمک خواهد کرد.

داده های پایه در مورد گیاه گندم سیاه

گیاه گندم سیاه (Fagopyrum esculentum) یک شبه غلات پهن برگ است و می تواند در فصل تابستان و سرد به طور یکسان رشد کند. این گیاه بسیار سریع زمین را می پوشاند و ظرف دو ماه می تواند تا سه تن مواد گیاهی خشک در هر 4000 مترمربع تولید کند.

انتظار نمی رود که این گیاه شرایط بسیار سرد و بسیار گرم و خشک را بتواند تحمل کند.

12دلیل برای استفاده از گیاه گندم سیاه در باغ شما 

1.      گندم سیاه یک خوراکی است. پس از گرفتن پوشال دانه می توانید با استفاده از یک آسیاب دانه ای آرد تهیه کنید. از سوی دیگر، شما همیشه می توانید آن را به عنوان میکرو گرین رشد دهید.

2.      گندم سیاه منبع مواد مغذی با ارزش است – مزیت بزرگ این نوع آرد این است که کاملا بدون گلوتن است و دارای بسیاری از مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها است. با توجه به غلظت بالا آمینو اسید، این گیاه منبع عالی از پروتئین است.

3.      گندم سیاه حشرات مفید را جذب می کند و با جذب زنبور عسل و دیگر گرده افشان ها، گندم سیاه به گرده افشاندن گیاهان و گل ها کمک می کند. در واقع، این گیاه رابطه خوبی با این حشرات سودمند دارد. از سوی دیگر، گل گندم سیاه به عنوان گرده افشان دهنده زنبور عسل است. از سوی دیگر، گلهای آن با شهد خود به زنبورها کمک می کند که عسل با طعم گل گندم را تولید کنند.

4.      این گیاه با تأمین غذا برای شکارچیانی همچون شته،  آفتها را از سیب زمینی، لوبیا سبز و کلم بروکلی دور خواهد کرد.

5.      این گیاه خوراک عالی حیوانات است و می تواند غذای مورد علاقه برای جوجه های شما باشد!

6.       این گیاه علف های هرز را از بین می برد. استفاده از آن به عنوان یک روش عالی برای کنترل علف های هرزاست! یک اصل ساده است. گندم سیاه به سرعت رشد می کند و به اندازه کافی سایه می دهد. به این ترتیب از رشد بیشتر علف های هرز جلوگیری می کند.

7.      این گیاه گیاهان دیگر را از آفات پاک می کند – اگر دانه های گندم سیاه را در کنار دانه های زایشی از سبزی های مختلف پراکنده کنید، آن ها خیلی سریع ریشه می گیرید و فقط چند هفته طول می کشد تا به ارتفاع 12 تا 15 اینچ (38-55 سانتی متر)برسد. به این ترتیب، این گیاه با ارزش سبب محافظت از گلها و سبزیجات از آفات پروازی می شود.

8.      می توان آن را به عنوان  کود سبز رشد داد – تنها چیزی که باید انجام دهید این است که بذر ها را در یک محوطه بکارید و یا حتی بستر باغچه پراکنده کنید. قسمت های سبز آن را قطع کنید، آنها را به کمپوست خود اضافه کنید و خاک خود را به عنوان یک کود طبیعی غنی کنید.

9.      به عنوان یک تهویه کننده خاک عمل می کند. چرا که ریشه های فراوانی دارد.

10.  گندم سیاه خاک را بهبود می بخشد. اگر به طور منظم کلسیم و فسفات را به زمین بدهید  از این مواد معدنی غنی شده، اما گیاهان در دریافت آن ها با مشکل روبرو می شوند. گندم سیاه به عنوان یک «پمپ فسفر» به کار می رود زیرا فسفر را از خاک جذب می کند و آن را تبدیل می کند. هنگامی که مینرال ها به زمین می رسد گیاهان شما می توانند از آنها استفاده کنند.

11.  این گیاه خود به خود باز خواهد گشت – شما می توانید انتخاب کنید که دانه ها را جمع آوری  و کنترل کنید که در آ فصل آینده رشد کند یا در هر کجا سقوط کند. در این صورت در سال آینده گیاهان جدید را بدون هیچ گونه تلاشی خواهید داشت.

12.  این  گیاه می تواند به عنوان یک محصول پوششی استفاده شود. این گیاه سبز و نرم است و شما می توانید از این گیاه برای پر کردن هر منطقه باز در باغ خود استفاده کنید.

ویژگی های اصلی گیاهان گندم سیاه

نام گیاه شناسیFagopyrum esculentum

گروه چرخش کشت

متفرقه

نیازمندی های خاک

مکان مناسب برای آن هر سایت آفتابی در باغ خود با زهکشی خوب است

موقعیت

فضای آفتابی با سایه جزئی در بعد از ظهر

تحمل یخ زدگی آن

این دمای پایین و یخ را تحمل نخواهد کرد

تغذیه

یک کود آلی قبل از کاشت برای کمک به گیاه مناسب است

فاصله بین گیاهان

گیاهان تنها نیاز به حداقل 4 اینچ (10 سانتی متر) فضا در همه جهات دارند

زمان کاشت گیاه

گیاهان را از اواخر بهار تا اواخر تابستان به خاک کشت می کند. دانه ها باید تقریبا 2 اینچ (5 سانتیمتر) و 0.5 اینچ (1.3 سانتی متر) عمیق کاشته شوند.

برداشت محصول

شما می توانید آن را در هر زمان برداشت کنید. بسته به استفاده از آن به عنوان کمپوست یا به عنوان مواد غذایی پنج تا شش هفته پس از کاشت انجام می شود.

چطور گندم سیاه را بکاریم؟

1. بهترین مناطق برای رشد گیاهان گندم سیاه

به یاد داشته باشید که این گیاه سریع گل ده آب و هوای گرم و خیلی خشک را دوست ندارد.دلیل آن این است که درجه حرارت بالا، به خصوص در شب، باعث کاهش عملکرد خواهد شد زیرا افزایش گرما موجب «انفجار» گل ها می شود زمانی که گیاهان دوره ای طولانی دارند و شکوفه های آنها قبل از تشکیل دانه ها سقوط می کنند

2. آماده سازی بستر از آنجایی که این گیاه دارای یک سیستم ریشه ای با کیفیت بالا است، آماده سازی به موقع بستر مناسب همیشه یک سرمایه گذاری عالی است.

بستری را انتخاب کنید تا گیاهان یکنواخت با درصد مطلوب مواد مغذی ضروری به دست آورید. شما می خواهید گندم سیاه شما به سرعت و همچنین با کاهش هر گونه خسارت ناشی از خشکسال رشد کند.

 1. محل مناسب را انتخاب کنید

برای رسیدن به بهترین رشد گیاه گندم سیاه، شما باید خاکی را انتخاب کنید که بیش از حد فشرده یا بیش از حد شنی باشد.

کارشناسان می گویند که شما بلافاصله بعد از برداشت گندم، به ویژه اگر این گیاه را در شرایط خیس برداشت کرده باشید، نباید گندم سیاه بکارید.

 1. زمین را آماده کنید

خبر خوب این است که شما می توانید گندم سیاه را در خاک های کمتر حاصلخیز، مانند لوم، لوم شنی و لوم سیلتی، بکارید. البته اگر زمین مورد نظر دارای سطحی از نیتروژن باشد برای گیاه مزیت بیشتری خواهد داشت.

هنگامی که تصمیم می گیرید که یک مرتع یا زمین خالی قدیمی را که برای سال ها کشت نشده است انتخاب کنید، باید چند هفته قبل از کاشت شخم زنی عمیق انجام شود. به این ترتیب، شرایط فیزیکی خاک را بهبود می بخشید، علف های هرز را از بین می برید و سطح رطوبت لازم را حفظ می کنید.

با این حال، از کاشت در خاک مرطوب اجتناب کنید زیرا می تواند برای دانه های جدید خیلی سخت باشد. گیاه گندم سیاه می توانند خاک های مرطوب را تا حدودی تحمل کنند، اما زمین بخوبی زهکشی را ترجیح می دهند. همچنین در خاک آهکی بد رشد می کند.

 1. کوددهی

گندم سیاه شرایط اسیدی را تحمل می کند. کودهای حاوی نیتروژن محلول را استفاده نکنید، زیرا آنها می توانند به جای رشد بذر سبب رشد بخش های گیاهی گیاهان شوند.

شما همیشه می توانید کمپوست حاصل از مواد مغذی که توسط تجزیه مواد آلی به دست آمده اند را اضافه کنید.

 1. چرخش

به غیر ازمورد مصرفی گندم سیاه، اکثر باغبان گندم سیاه را به عنوان پوشش گیاهی زمستانه برای سرکوب رشد بیش از حد علف های هرز بکار می برند. به این منظور آن را در اواخر پاییز می کارند. در نتیجه خاک را پوشش می دهد و از رشد علف های هرز جلوگیری می کند.

 1. کاشت

از آنجایی که این یک گیاه سریع رشد می کند، می توانید آن را در اواخر بهار یا تابستان شروع کنید. اگر شروع به کاشت در بهار کنید، گیاهان شما بلندتر از آنهایی خواهد شد که بعدا کاشته اید.

همیشه گندم سیاه را پس از خطر بروز یخ زدگی بکارید. با این نوع کاشت گندم سیاه به سرعت رشد خواهد کرد. گل اول حدود یک ماه پس از کاشت دانه ها خود را نشان می دهد و تولید دانه به طور متوسط در دو ماه صورت می گیرد.

برای جلوگیری از درجه حرارت بالا در طول دوره زمانی که دانه تشکیل می شود، شما باید گندم سیاه را به تا حد امکان دیر بکارید.

گندم سیاه را در عمق 0.5 تا 1 اینچ (1.3 – 2.5 سانتی متر) با استفاده از یک یک بذرکار قرار دهید. دانه ها را عمیق تر از 1.5 اینچ (3.8 سانتی متر) در خاک قرار ندهید.

به طور متوسط، شما باید 18 تا 25 کیلوگرم گندم سیاه خود را در هر هکتار بکارید. اگر زمین با کیفیت بالا دارید یا اگر خاک خیلی مرطوب و سرد باشد، این نرخ می تواند پایین باشد.

 1. دانه ها را از کجا بخریم

شما احتمالا می توانید دانه های گندم سیاه با کیفیت را در فروشگاه محلی خود پیدا کنید. برخی از شرکت های تخصصی ارزان ترین منبع برای فروش این دانه ها هستند. به دنبال یکی از آنها در اینترنت باشید. با این حال، سعی نکنید گندم تست شده برای صبحانه را استفاده کنید. باور کن آنها نمیتوانند رشد کنند.

 1. مدیریت آفات

به طور کلی، گندم سیاه بسیار مقاوم به آفات و بیماری های گیاهی است. باقی مانده علف های هرز، گوشت خوک و گوسفند می تواند برخی از مشکلات را ایجاد کند. همچنین برگ این محصول حساس به بیماری هایی است که قارچ Ramularia و Rhizoctonia را ایجاد می کنند.

 

 1. برداشت محصول

من واقعا از این واقعیت که گندم سیاه به طور ناگهانی شکوفا می شوم. این بدان معنی است که شما می توانید گل ها، دانه های رسیده و نابالغ را در زمان یکسانی ببینید.

وقتی متوجه شدید که تقریبا 75٪ از دانه ها قهوه ای تیره هستند، باید ساقه های آنها را در نزدیکی سطح زمین ببرید. به یاد داشته باشید که برداشت باید قبل از اولین سرما شروع شود. در غیر این صورت، شاخساره گیاه سقوط خواهد کرد، دانه ها از گیاه می افتند و بیشتر آن را از دست خواهید داد.

برای به دست آوردن دانه های بالغ، باید گیاهان را بر روی یک ورق قرار دهید و چند بار آنها را با یک چوب بتکانید. جمع آوری دانه های جدا شده را جمع آوری کنید و از پوشال در آورده و آنها را در ظرف قرار دهید. بهترین روش برای تمیز کردن دانه ها این است که آنها را در مقابل یک فن با حداکثر سرعت قرار دهید. استفاده از باقیمانده به عنوان مالچ آلی استفاده کنید.

منبع:  https://www.thedailygardener.com/buckwheat

 

یک دیدگاه برای “جزئیات کاشت، پرورش و برداشت گندم سیاه (Buckwheat)”

 1. درود بر شما
  قصد دارم گندم سیاه کشت کنم. خرم آباد واقع در لرستان زندگی می کنم. به دنبال نژادی از
  گندم سیاه می گردم که بمانند گندم، نیاز به آبیاری دستی نداشته باشه. بنظرتوم باید چکار
  کنم؟
  لطف کنید از طریق راه های زیر این اطلاعات را به من برسونید.
  telegram: @RaminRahmatiGod
  Email: Ramin.Rahmati0661[at]gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه