بونسای افرا، گیاه مورد علاقه بسیاری از افراد می باشد. من عاشق تغییرات رنگی فصلی و شاخه های منظم و مرتب آنها هستم.

کاشت و تکثیر افرا : افراها را می توان از طریق بذر و یا قلمه زنی پرورش داده و تکثیر کرد. در زیر تعدادی نهال افرا که سال گذشته کاشته شده است آورده شده است. در بهار ، هر گیاه را به طور جداگانه در گلدان گذاشته شده و همه آنها پرورش داده می شوند.

کاشت بذر افرا
کاشت بذر افرا

این ها همگی افراهایی هستند که طی سالها بوسیله بذر پرورش داده شده اند. می توانید ببینید که تقریبا ساقه آنها ضخیم شده است (حدودا به اندازه ضخامت یک انگشت یا انگشت شست).

اینان همگی افراهایی در مراحل بعدی رشد خود هستند. ما اجازه می دهیم افراها به خوبی رشد کرده و بلند شوند، تا زمانی که یک ساقه شاخص و ضخیم تر داشته باشیم. می توانید ببینید که برخی از آنها روی زمین و برخی در گلدان بزرگ شده اند. در این عکس تعداد زیادی افرا به چشم می خورد.

پرورش و هرس بونسا افرا : وقتی نوبت به شکل دهی و هرس بنسای می رسد، باید به این نکته توجه داشته باشید که هیچ قانون سریع و مشخصی وجود ندارد. هر بنسای منحصر به فرد بوده و نیاز به اخذ تصمیمات شکل دهی مربوط به خود را دارد. اینجا می خواهم به شما چند مثال در مورد چگونگی شروع شکل دهی و هرس افرای ژاپنی در مراحل اولیه رشد آن نشان دهم. همان طور که در تصاویر مشخص هست زمان تهیه این آموزش اواخر زمستان می باشد.

شاخه پیشاهنگ(Leader shoot) چیست ؟ شاخه‌ای که رشد فعال داشته و به صورت انتهایی قرار دارد و هر ساله بر رشد آن افزوده می‌شود.

درخت های بلندی که 4 تا 8 فوت ارتفاع دارند، حدودا در این ارتفاع (که در شکل زیر نشان داده شده است، تحت روش ریشه زایی هوایی یا خوابانیدن هوایی قرار می گیرد. بخش بالایی یا برای خوابانیدن هوایی دیگر استفاده می شود و یا بریده شده و دور انداخته می شود. وقتی این قسمت بریده می شود، می توانید شاخه های دیگری را ببینید که رشد کرده و شاخه پیشاهنگ جدید نیز به خوبی رشد می کند.

آموزش هرس بونسا
آموزش هرس بونسا

حالا باید نگاهی عمیق تر به این درخت بیاندازیم- می توانید ببینید که این بخش از گیاه خشک شده است، اما ما آن را کوتاه نمی کنیم. ما فقط می خواهیم اجازه دهیم این قسمت به طور طبیعی خشک شود. وقتی چوب خشک می شود، پینه استخوانی می بندد. اگر آن را بیش از حد زود کوتاه کنید، این کار می تواند منجر به خشک شدن بیشتر گیاه شود.

در این مرحله، من صرفا این شاخه ها را کوتاه می کنم. بنابراین تمام انرژی برای شاخه هایی در دوردست صرف نمی شود. با انجام این کار، من گیاه را تشویق به توسعه شاخه های بیشتر کرده و شاخه پیشاهنگ را برای رشد تحریک می کنم.

من نمی خواهم الان شاخه پیشاهنگ را کوتاه کنم، اگر در این مرحله این شاخه را کوتاه کنم، شانس رشد بیشتر آن را از دست خواهم داد. در عوض، من می خواهم به آن اجازه دهم به خوبی رشد کرده و بلند شود، تا به این ترتیب پیشاهنگ ضخیم تر شده و درخت پیش روی ما، افرای مستحکم تری باشد.

حالا در مثال بعدی ؛ به این افرا بسیار جالب توجه کنید. همان طور که می توانید ببینید، در قسمت جلویی کمی آسیب به درخت رسیده که باعث تشکیل بافت مرده در آن شده و در واقع به یک ویژگی گیاه تبدیل شده است.

متاسفانه، شاخه پیشاهنگ به شکلی در حال رشد است که به آرامی پیچانده شده است؛ این بدین معناست که شاخه جلویی نیاز به اصلاحات ملایمی دارد.

حالا که شاخه پیشاهنگ جدید در حال رشد است، بدین معناست که من می توانم به شکل امن این شاخه را کوتاه کنم. وقتی شاخه را کوتاه می کنم، مشاهده خواهید کرد که کمی از انتهای شاخه را نگه می دارم، دلیل این کار این است که اگر بخواهم بیش از این کوتاه کنم، درخت می تواند بیشتر از چیزی که من می خواهم خشک شود. باقی گذاشتن ته شاخه به این معناست که درخت به طور طبیعی تا به اینجا خشک می شود. این موضوع بدون شک نیاز به کمی صبر دارد اما نتیجه پایانی ارزش تلاش شما را خواهد داشت.

هرس کردن بونسا افرا
هرس کردن بونسا افرا

وقتی این شاخه را کوتاه کردید، می توانید آن را مهر و موم کنید، اما من فکر نمی کنم نیازی به این کار باشد. این شاخه یا پینه استخوانی می بندد و یا تا انتها خشک می شود.

من می خواهم به شاخه پیشاهنگ اجازه دهم بلند شود، بنابراین نسبت به کوتاه کردن آن اقدام نمی کنم. من می توانم این شاخه را کمی با سیم سر جای خود محکم کنم و این تنها کاری است که در حال حاضر برای این درخت انجام خواهم داد.

 

ویرایش و هرس بونسا دیگر را بررسی می کنیم : من اعتقاد دارم این بونسای می تواند به بونسایی زیبا با استایل جارو تبدیل شود. این شاخه را از اینجا قطع می کنم و به آن اجازه می دهم به صورت طبیعی خشک شود.

می توانید مشاهده کنید که شاخه سبز را کوتاه کرده و تمامی شاخه های بلند را نیز چیدم.

آموزش ساخت و هرس بونسا
 ساخت و فرم دهی بونسا

نحوه شکل دهی شاخه های بونسا افرا در مثالی دیگر :

من معمولا دوست دارم بونسای را از گلدان خود بیرون آورم تا بهتر بتوانم ریشه های آن را مشاهده کنم. هرچند، این درخت کمی در گلدان خود گیر کرده است و من آن را فعلا به حال خود رها می کنم.

من پیش از این، دو شاخه در بالای این گیاه را کوتاه کرده ام. در تصویر زیر شما می توانید ببینید این شاخه ها خشک شده اند، بنابراین آن را کوتاه می کنم.

گیاه در آن واحد دو شاخه اصلی (سر) دارد که من دوست ندارم، بنابراین از همکارم خواهش می کنم آن را با اره برای من کوتاه کند.

همانطور که اشاره کردم، من اغلب دوست ندارم با خشونت شاخه ها را کوتاه کنم، چون اگر چنین کاری انجام دهم باعث خشک شدن ساقه می شود. هرچند قوانین سفت و سختی برای بونسای وجود ندارد و در این مثال من فکر می کنم می توانم با کوتاه کردن خشن شاخه و مهر و موم کردن آن کنار بیایم.

اگر بخواهید می توانید این برش را با یک کاتر مقعر انجام دهید، اما من می خواهم از کاتر هیبریدی استفاده کنم. این کاتر هیبریدی ترکیبی است از کاتر Wen و کاتر شاخه جانبی و کار هر دو اینها را به خوبی انجام می دهد.

من از کاتر هیبریدی استفاده می کنم تا برش ایجاد شده را کمی مرتب نمایم.

نکته: من به این نتیجه رسیده ام که بهترین زمان ها برای انجام این کار، اوایل بهار یا تابستان است. اگر انتخاب کرده اید که بونسای خود را در فصل بهار هرس کنید، محافظت از آن با گلخانه ای که گرم نیست بسیار مناسب است. اگر بونسای خود را در فصل تابستان کوتاه کنید، می توانید به خوبی مشاهده کنید که زخم ها به سرعت بهبود یافته و بافت استخوانی سریعا تشکیل می شود.

حالا که این برش ها را ایجاد کردم، آنها را با استفاده از مهر و موم بلسان، مهر و موم می کنم. ماده ژاپنی کات پیست (Cut paste) نیز می تواند استفاده شود. هرچند بهتر است از چسب های ضخیم تری مانند آن، در تابستان استفاده شود. اگر بیش از حد هوا سرد بود، خواهید دید که چسب بیش از حد سفت شده و کار کردن با آن سخت می باشد.

مهر و موم کردن آن کاملا ضروری نیست اما به نظر من می تواند کمک کننده باشد.

اگر بخواهیم شکل مخروطی به این درخت بدهیم، باید اجازه دهیم کمی بیشتر رشد کند. همچنان که درخت رشد می کند، شاخه شباهنگ ضخیم تر می شود. حالا که به اندازه کافی ضخیم شد که بتوان آن را کوتاه کرد، من از این بخش اضافی خلاص می شوم. من یک فاصله 1 و نیم اینچی در نظر می گیرم به این منظور که تا جای مورد نظر من خشک شود. سپس، برخی از این شاخه های کوچک تر را قطع کرده و تمام!

بیایید هرس یک بونسا دیگر را بررسی کنیم :

با این درخت، می توانید مشاهده کنید برش های اصلی کجا زده می شوند و چه زمانی تا آنجا خشک می شود.

به همین دلیل هم هست که هیچوقت روی رشد پیشاهنگ از آنجا که قطع شده است حساب نمی کنم. شاخه پیشاهنگ جدید در واقع در جایی متفاوت رشد می کند، بنابراین من برش را از اینجا می زنم.

من دوباره از کاتر هیبرید استفاده می کنم تا لبه ها را صاف کنم. من این کار را برای نرم کردن لبه ها و رسیدن به درخت مخروطی تر انجام می دهم.

از آنجا که شاخه پیشاهنگ این درخت به طور محکم رشد می کند، من ترسی از خشک شدن بیش از حد شاخه ندارم.

کمی بیشتر گیاه را هرس می کنم و شاخه هایی را که کمی بیش از اندازه بلند شده اند کوتاه می کنم. بعد شاخه هایی که کوتاه شده اند را مهر و موم کرده و یک سال گیاه را به حال خود می گذارم!

نکته: اگر مواد غذایی سنگین به درخت در طول رشد تابستانه بدهید، می توانید مطمئن باشید رشد بسیاری در گیاه شامل ترکه ها، شاخه ها و جوانه ها ایجاد می شود.

این درخت در واقع حدودا دو یا سه متر ارتفاع داشته است اما به این اندازه کوتاه شده است. ما به آن اجازه دادیم به اندازه کافی بلند شود تا ضخامت تنه افزایش پیدا کند. به عنوان یک بونسای، این گیاه بلندتر از 40 سانتی متر نخواهد شد.

 

حالا ساخت بونسا دیگر را بررسی می کنیم :

اول از همه، می توانیم ببینیم این شاخه به عنوان شاخه پیشاهنگ جایی برای رشد ندارد، بنابراین آن را کوتاه خواهم کرد.

می خواهیم این بونسای حدود 40 سانتی متر ارتفاع داشته باشد. بنابراین شاخه پیشاهنگ را کوتاه می کنم تا ارتفاع بونسای کاهش پیدا کند و فضایی برای خشک شدن بگذاریم و سپس هر دو برش را مهر و موم نماییم. این تمام کاری است که در حال حاضر با این بونسای انجام خواهیم داد.

در ادامه پرورش و هرس بونسا دیگر نشان می دهم :  احساس می کنم هرچه بیشتر برای شما مثال بزنم، اعتماد به نفس بیشتری برای هرس کردن بونسای خود خواهید داشت.

با اینکه این بونسای کوتاه شده است، چند پیشاهنگ را شکل داده است. این موضوع می تواند کمی گیج کننده باشد بنابراین باید یکی را انتخاب کنیم. معمولا پایه درخت به شما کمک می کند جلو و پشت بنسای را تشخیص بدهید. این درخت پایه بسیار جذابی دارد.

وقتی به پایه درخت نگاه می کنیم، می توانیم دو زاویه را مشاهده کنیم که گسترش خوب ریشه ها را نشان می دهد، فکر می کنم هر دو می توانند جلوی بنسای را به خوبی شکل دهند.

فکر می کنم بهترین گزینه پیش رو، کوتاه کردن با اره و کوتاه کردن شاخه سمت چپی می باشد تا به این ترتیب شاخه وسط، به شاخه پیشاهنگ تبدیل شود.

نکات مهم و نحوه هرس بونسای

حالا که شاخه ها را کوتاه کرده ایم، می توانید ببینید که درخت شکل مخروطی مناسبی به خود گرفته است. من می خواهم لبه های برش هایی که ایجاد کرده ام را به آرامی با کاتر هیبریدی خود نرم و صاف کنم.

این بونسای در مراحل پایانی رشد خود، احتمالا حدود 50 سانتی متر ارتفاع خواهد داشت. هرچند، در حال حاضر می خواهم اجازه دهم کمی بیشتر بلند شود تا شیره آن بالا کشیده شده و شاخه های پایینی ترغیب به رشد شوند.

همانطور که می توانید ببینید، صبر زیادی برای کار کردن با افراهای ژاپنی نیاز است، برخلاف آنچه برای درختان عر عر یا سرخدار صدق می کند.

مجددا، برش های ایجاد شده را با بلسان لاکی مهر و موم می کنم.

در آخر تربیت و پرورش بونسا دیگر را نشان می دهم

این درخت ریشه های خود را به سرعت رشد می دهد. این درخت فقط یک سال درون گلدان بوده است است اما ریشه های آن از گلدان بیرون زده اند! در برخی موارد، ریشه ها می توانند بسیار ضخیم شده و تقریبا غیرممکن است که بونسای را از گلدان بیرون آورید. خوشبختانه، من بونسای را در زمان مناسب از گلدان بیرون آورده ام!

سپس، می خواهم این شاخه را به شاخه پیشاهنگ تبدیل کنم، بنابراین آن را در ارتفاع مناسب کوتاه می کنم.

اینها، تمامی تصمیماتی بود که می توان برای هرس کردن بنسای در این مرحله رشد گرفت. همانطور که مشاهده می کنید، این بونسای می تواند به یک بونسای چند مخروطی تبدیل شود.

نحوه شکل دهی شاخه های بونسا افرا
نحوه شکل دهی شاخه های بونسا

 

منابع : https://www.herons.co.uk – bostane.ir/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه