تکثیر گل فیکوس الاستیکا یا برگ پهن

تکثیر کاشت و نگهداری گل فیکوس الاستیکا یا برگ پهن

گیاه شناسی فیکوس

فیکوس یکی از گیاهان آپارتمانی با نام انگلیسی RUBBER PLANT و نام علمی FICUS ELASTICA از خانواده موراسه Moraceae و بومی هند و مالزی است. این جنس ۸۰۰ گونه از گیاهان خزان کننده و همیشه سبز به شکل درخت، درختچه و بالارونده دارد. برگ های فیکوس پهن، سبز روشن و بیضی شکل ونوک تیز، شاخه ها دارای خاصیت ارتجاعی و آویزان و مجنون در هوای آزاد که ارتفاع آن به ۲۵ متر می رسد. فیکوس دایماً رو به بزرگ شدن است و ریشه های هوایی هم می دهد. برگ ها ، ساقه ها و چوب گیاه در صورت شکستن از خود ماده چسبناکی خارج می کند. با ریزش برگ های پیر در قاعده، ساقه گیاه حالت بد منظر به خود می گیرد که در این حالت می توان آن را از نزدیکی سطح خاک قطع کرد تا گیاه جوان گردد .

نیاز های محیطی گل فیکوس

نور :اگر چه در سایه هم میتواند خود را زنده نگهدارد ولی رشد ان مطلوب نمی باشد،از معرض نور مستقیم افتاب در امان باشید

دما: حداقل درجه حرارت در زمستن ۱۶ و حداکثر ان در تابستان ۲۹ درجه سانتی گراد

ابیاری: هرگز اجازه ندهید خاک گلدان باتلاقی شود،اگر در ابیاری مشکوک هستید یکروز ان را به تاخیر اندازید،در فاصله بین دو ابیاری خاک گلدان باید خشک شود،با اب ولرم ابیاری کنید،هفته ای دو بار در تابستان و یکبار یا کمتر در زمستان کافی است.

تکثیر کاشت و نگهداری گل فیکوس الاستیکا یا برگ پهن
گل فیکوس الاستیکا برگ پهن

رطوبت : ایجاد یک جزیره در زیر آن برای تولید رطوبت کافی است.

تغذیه: جهت تامین مواد غذایی گیاه را با کودهای مایع یا جامد محلول در اب های مخصوص گلهای زینتی هر دو هفته یکبار طبق دستور تغذیه مصنوعی کنید.

خاک مناسب :خاک کمپوست مناسب  است، زهکش گلدان را بررسی کنید. فیکوس به خاک لیمونی یا خاک جنگلی یا مخلوطی از خاک برگ ، خاک معمولی و ماسه و خاک قلیایی احتیاج دارد.

تعویض گلدان گل فیکوس :(فصل رشد در تابستان و بهار) به خصوص اگر رشد ان سریع باشد هر سال نیاز به تعویض گلدان با یک شماره بزرگتر داردباید حتما ریشه اززیر گلدان بیرون آمده باشد تا بتوان گلدان را تعویض کرد…در صورت عدم امکان ۵-۷ سانتی متر از خاک های سطحی گلدن را با خاک نو و غنی تعویض و هر دو هفته یکبار تغذیه مصنوعی کنید.

تمیز نمودن برگها:برگها را با ملایمت با پارچه پنبه ای و یا اسفنج مرطوب تمیز کنید،از مواد براق کننده شیمیایی در هر ماه فقط یکبار استفاده کنید.

گل فیکوس ابلق الاستیکا یا برگ پهن
گل فیکوس ابلق الاستیکا یا برگ پهن

تکثیر گل فیکوس :

قلمه زدن و قلمه برگ : گرفتن قلمه حداقل با یک برگ در بهار و ریشه‌دار کردن آنها در درجه حرارت ۲۷ – ۲۴ درجه سانتیگراد صورت می‌گیرد.

تکثیر گل فیکوس با قلمه
تکثیر گل فیکوس با قلمه زدن

تکثیر از طریق خوابانیدن شاخه های هوایی گل فیکوس :

اگر گیاه فیکوس شما مسن بوده و به علت ریزش برگهای قسمت پائینی تنه شکل ناخوشایندی به خود گرفته است،با یک کارد تیز در زیر محل اتصال برگ به تنه خراش کوچک به طول یک سانتی متر به موازات همدیگر در طول ساقه ایجاد و با مالیدن مقداری شن نرم اغشته به هورمون تولید ریشه روی خراشها انها را با خزه و دستمال کاغذی خیس پوشانیده و با یک کیسه پلاستیکی ان را ببندید.ریشه ها پس از چند ماه ظاهر گردیده و میتوانید شاخه از قسمت زیرین ریشه قطع نموده و در گلدان جدید کاشت کنید.

با زخمی شدن سطح ساقه شیرابه سفید رنگی در حقیقت شیره گیاهی است از گیاه خارج میشود،جهت جلوگیری از خروج ان سطح زخم را با وازلین اغشته کنید.

تکثیر گل فیکوس
تکثیر گل فیکوس با خوابانیدن هوایی


عوارض بیماری ها و آفات گل فیکوس – مراقبت و  درمان :

 

برگها بد شکل،رنگ پریده و ریز هستند:گیاه احتیاج به تغذیه مصنوعی دارد،هر دو هفته یکبار طبق دستور عمل کنید.

برگها بی رنگ شده اند:نور زیاد است،گیاه را به محل کم نور تری منتقل کنید.

در زیر برگها و روی ساقه ها لکه های بر جسته قهوه ای مشاهده میشوند:عارضه مربوط به حمله حشره افت است،هر ماه یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را طبق دستور سمپاشی کنید.با پنبه اغشته به سم نیز میتوانید لکه ها را مسموم کنید.

زخم های پنبه ای شکل سفید رنگ  در سطح برگها ظاهر می شوند:عامل ان حشره افت است،هر ۱۴ روز یکبار تا رفع علائم با سم حشره کشی نفوذی گیاه خود را طبق دستور سمپاشی کنید،با برس مخصوص آغشته به محلول سم نیز میتوانید زخم های سفید پنبه ای شکل را مسموم کنید.

گل فیکوس الاستیکا یا برگ پهن ابلق دو رنگ
گل فیکوس الاستیکا یا برگ پهن ابلق

برگها دارای لکه های قهوه ای هستند و به طور ناگهانی سقوط میکنند:هوا خیلی سرد است،گلدان را به محل گرمتری منتقل کنید.

لکه های زرد روی برگها است و تار عنکبوت زیر انها مشاهده میشود:کنه قرمز ریز عامل ان است،هر دو هفته یکبار با سم کنه کش طبق دستور سم پاشی کنید.غبارپاشی در کاهش افت موثر است

لکه های سوخته روی برگها نمایان شده اند:در افتاب غبارپاشی نکنید،عبور نور خورشید از قطرات اب مانند عبور نور از شیشه است،گیاه را از معرض اشعه مستقیم افتاب در امان نگهدارید.

برگها لوله شده و آویزان هستند:گیاه تشنه است،گلدان را به مدت ۱۵ دقیقه درون تشت پر از اب قرار دهید،ابیاری را تنظیم کنید.

برگهای پائینی زرد شده و سقوط میکنند:ابیاری بیش از  اندازه بوده است،اجازه دهید سطح خاک در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،سپس ابیاری کنید،این عارضه در گیاهان مسن طبیعی است.

منابع : bostane.ir –  glassy-garden.com – mansourigol.com

۱۵ دیدگاه برای “تکثیر کاشت و نگهداری گل فیکوس”

 1. سلام، حدود ۷ماهه فیکوس خریدم گلدونش کوچیک بود عوضش کردم خاکشم عوض کردم سه تا برگ داد ولی الان یه ماهه برگ نمیده رشدش متوقفه، برگای پایینی تا نیمه خشک و شکسته شدن . لطفا راهنمایی کنید ممنون

 2. سلام وقت بخیر،
  گیاه فیکوس من ۳۲ساله است،وتوی زمین کاشته شده توی گلخونه ی منزلم،بسیار بزرگه ورشدش خیلی زیاده روزانه تا ده تا برگ باز میکنه ریزشش کمه وبرگ هاش خیلی بزرگ وحالت چرمی داره وکاملا سبزه،اسفند هرسال قلمه اش میزنم ولی بازم به مرداد نرسیده رشدش دوبرابر میشه،میخواستم ببینم میشه بادرخت میوه پیوندش بزنم ؟
  واینکه میشه تنه اش رو خراش بدم که از پایین هم شاخه بزنه؟
  قاینی هستم از شهر نیشابورممنون میشم راهنمایی کنید

 3. سلام من یک گل فیکوس دارم حدود هشتاد سانته ولی از وقتی که خریدمش برگ هاش کلان زرد شده و برگ هاش نیافتاده میشه راهنمایی کنی لطفا.

 4. سلام
  روز بخیر
  من یک فیکوس ۸ ساله دارم که حد.د یک ماه و نیکم است که برگهای آن از پایین زرد می‌شود و می‌افتد گلدان آن را عوض کردم ولی همچنان برگها با سرعت بیشتری زرد می شودند و می ‌افتند
  ممنون می شوم راهنمایی کنید.

 5. سلام آقای مهندس حدود دوهفته ای میشه یه فیکوس جنگلی خریدم.روزهای ابتدایی جوانه ها خشک شدن و دیگه بعد رشد آنها متوقف شدوامروز یکی از برگ های پایینی بدون هیچ تغییر شکل ظاهری افتاد.دمای محیط ۲۷ الی ۲۹ درجه نورمتوسط مایل به کم و آبیاری هم هفته ای دوبار انجام میشه.ممنون میشم راهنمایی کنید.

 6. جوانه گل فیکوس رابر من در اثر حادثه ای شکسته است آیا دوباره امکان رشد گیاه وجود دارد ؟ گیاه ۳۰ سانتی متر ارتفاع دارد .
  از وب سایت خوبتون ممنون

  • سلام.برگ ممکنه در آب یا خاک مناسب ریشه دار بشه اما گیاه جدیدی از برگ تولید نمیشه. برگ بدون ساقه و جوانه قابل تکثیر نیست

 7. سلام گل من از پاپپن دو شاخه دارد وسالم شاداب ولی برگ کوچک ساقه ان درفاصله ۴۰سانتی به بالا برگهایش اویزان وساقه چروک شده گلدان بزرگ از کود مایع استفاده کرده و کود حیوانی هم استفاده میکنم چه باید بکنم تا بالای گل برگها سالم وساقه چروک نشود

 8. سلام وقت بخیر ایا از برگ سبز فیکوس می شه برای تکثیر استفاده کرد یا فقط از واریته ابلق فقط می شه قلمه برگ گرفت

  مرسی

 9. سلام.گل من فقط دوتاشاخه شده وتاحالاچندباربرگهای کوچکی داده ودوباره خشک شدندوریختند..آبیاری به موقع..تعویض گلدان وخاک تازه شده..نوربه مقدارکافی داره..کودآهن مایع وکودجامدهم دوهفته یک بارمیدم ولی خبری ازرشد برگ وگل نیست..لطفاراهنمای کنید…مرسی

  • سلام . این گیاه نیاز به خاک قوی داره . دقت داشته باشید این گیاه می تونه یک درخت بزرگ در فضای باز بشه . با این حال از ابیاری بیش از حد بپرهیزید از کود های کامل هم استفاده کنید نور یکی لازمات هست . دقت کنید گیاهتون افت نزده باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه