گل داوودی

اسم علمی گل داوودی Chrysanthemum ، از خانواده Compositae میباشد. این جنس دارای ۲۰۰ گونه ازگیاهان یک ساله ، چند ساله، علفی و گلخانه‌ای است.

گل داوودی

مشخصات: اسم علمی گیاه داوودی Chrysanthemum ، از خانواده Compositae میباشد. این جنس دارای ۲۰۰ گونه ازگیاهان یک ساله ، چند ساله، علفی و گلخانه‌ای است. قسمت تحتانی ساقه این گیاه تقریبا خشبی بوده و برگهای سبز تیره دارد. گل آذین گیاه داوودی کلاپرک وگلچه های کناری آن زبانه‌ای و گلچه های میانی آن لوله ای می‌باشند. گلهای داوودی در واریته های مختلف دارای رنگهای متفاوت است.

مراقبت و نگهداری گل داوودی :

.این گیاه به نور متوسط، حرارت عادی تا بالا، خاک همیشه خیس رطوبت هوای ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد.

کود: داوودی به کود نیازی ندارد و پس از اتمام گل به دورانداخته می شود. خاک: مخلوطی ازخاک باغچه، کود دامی و خاک جنگلی به نسبت مساوی برای پرورش این گیاه مناسب است.

  این گیاه ازنظر فتوپریودیسم ، ازگیاهان روز کوتاه محسوب میشود. با استفاده از این موضوع می توان دقیقا گیاه را در زمان دلخواه به گل برد. مثلا برای گل دادن، گلدان را علاوه برشب، مدتی از روز هم در تاریکی نگه می دارند و یا برای عقب بردن زمان گلدهی، مدتی درشب گیاه را در محل نورانی می گذارند.

تکثیر و ازدیاد گل داوودی :

برای تکثیر این گیاه، می توانید در فصل بهار، ازساقه های علفی، قلمه‌های انتهایی یا ساقه‌ای به طول ۵ تا ۸ سانتی مترتهیه کنید و انتهای آنها را درپودر هورمون ریشه زایی فرو برده و در گلدان محتوی کمپوست مخصوص قلمه بکارید و درحرارت ۱۵ درجه سانتیگراد نگاهداری کنید.

داودی

بیماری ها ، مشکلات آفات و عوارض گل داوودی و درمان

ساقه های دراز و منحرف گیاه داوودی به دلیل نور کم محیط است. برای اینکه گیاه متناسبی داشته باشید، آنرابه محل پرنورتری ببرید.

اگر سطح زیرین، برگها داوودی مملو از تارعنکبوت باشد، باید با پارچه تمیزی که مرطوب است آن پاک کنید و یا هر دو هفته یکبار با سم کنه کش گیاه را سمپاشی کنید. تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است. عامل این عارضه کنه ریز قرمز است. هوای خیلی مرطوب، برگهای این گیاه را زرد می کند. غبار پاشی را متوقف کنید و گلدان را به محل خشک تری ببرید

درصورتی که مشاهده کردید غنچه های داوودی باز نشده و بعضی از آنها خشک می شوند، بدانید گیاه خیلی تشنه است نور کم محیط و یا نگهداشتن تعداد زیادی غنچه روی هرساقه، باعث بازنشدن غنچه ها می شود.

برگهای پایینی گیاه دراثر قارچ بوتری تیس که خود ناشی از هوای سرد و مرطوب است سیاه می شوند. برای از بین بردن علایم، گلدان را محل گرمتری منتقل کرده و غبار پاشی را کاهش دهید در صورتی که هنگام غبار پاشی گلها را هم خیس کنید، گلها می پوسند. هوای خیلی گرم نیز برگها و ساقه ها را چروکیده می کند.

منبع: aftabu.com bostane.ir –

داوودی

داودی

داوودی

داوودی

داودی

منبع تصاویر : جام جم

۷ دیدگاه برای “اشنایی کامل با تکثیر کاشت و نگهداری گل داوودی + تصاویر زیبا”

  1. سلام
    من گلدان داوودی خریدم سه روز اول هر روز صبح بهش آب میدادم بعد یه جا خوندم که هر دوهفته یبار باید بهش آب بدی الان یه هفته است که بهش آب ندادم ولی غنچه های کوچیکش دارن خشک میشن چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید

  2. با سلام خدمت کارشناس محترم بنده برای تزئین منزل ی دسته گل داودی خریدم بهد از اتمام گل واز بین رفتن آن ساقه های آن را درباغچه منزل کاشتم آلان که در فصل زمستان هستیم دیدم که از کنار تمام ساقهای داودی جوانه های زیادی شروع به رشد کردن آیا به گل دهی در فصل بهار میرسد یا پژمرده میشود

  3. با سلام و خسته نباشید حضور محترم و با سعادت شما اینجانب ساکن شهر کرد هستم آیا گل داوودی جهت کاشت در باغچه مجتمع در فصل سرما مناسب است و از بین نمی رود و همانطور زیبا می ماند و حتی با ریزش برف و باران نیازمند راهنمایی شما هستم با تشکر

    • با سلام گل داوودی مناسب برای زمستان است و در زمستان گل دهی دارد و نسبت به گیاهان دیگر بیشتر به سرما مقاوم است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه