گل نیلوفر آبی

آموزش کامل تکثیر و کاشت ، مراقبت و نگهداری از گل نیلوفر آبی :

نیلوفر آبی و یا در کل گیاهان آبزی نگهداری خاص و پیچیده ای ندارن و تنها نیاز آنها وجود همیشگی آب و ساکن بودن آب است.

برای اینکه نیلوفر زیبایی داشته باشید باید در برکه و استخری قرار دهید که آب آن روان نباشد و آب بصورت ساکن باشد ،ساکن بودن آب به شاداب بودن و در رشد بهتر نیلوفر آبی تاثیر زیادی دارد.

چگونه نیلوفر آبی را در آب بکاریم؟

این کار بستگی به سلیقه شما هم دارد شما میتونید در زمانی که برکه ای میسازید درون آن برکه با سیمان یک گدان با دهانه ۵۰ سانت درست کرده و بعد نیلوفر را درون آن بکارید یا اینکه نیلوفر را درون یک گلدان پلاستیکی بکارید و درون آب بگذارید توجه داشته باشد که حداقل ۱۵ سانت آبی که درون استخر یا برکه میریزید از سطح خاک گلدان بالا برود یعنی گلدان نیلوفر ۱۵ تا ۲۰ سانت در آب غرق بشود.

توجه : بهترین گلدان برای کاشت نیلوفر آبی سبد های آبکش برنج است که چون سوراخ های زیادی دارند تنفس ریشه را بهتر کرده و نیلوفر شما شادآب تر خواهد بود. برخی ها از گلدان پلاستیکی یا گلدان سفالی استفاده میکنند که مشکل خاصی ندارد اما بهتر است از سبد استفاده شود ابعاد دهنه ان نیز حداقل ۳۰ سانت باشد . هر چقدر سبد شما بزرگتر باشد و مقدار خاک بیشتری در آن جای بگیرد نیلوفر شما رشد بهتری خواهد کرد.

 

نگهداری و مراقبت از گل نیلوفر آبی
نگهداری و مراقبت از گل نیلوفر آبی در گلدان

کوددهی :

نیلوفر آبی و بیشتر گیاهان آبزی نیازی به کود ندارن اما در زمان کاشت درون گلدان اگر مقداری کود دامی کاملا پوسیده به خاک اضافه شود در رشد بهتر آن تاثیر میزارد

نور مور نیاز نیلوفر آبی : نیلوفر آبی در آفتاب کامل با کمی سایه جزئی رشد می کند (6 ساعت آفتاب مستقیم در روز) و بهترین مکان رشد آن در آب نسبتا کم عمق است.

 

خاک : ترکیب یک چهارم خاک رس،یک چهارم خاک باغچه،یک چهارم ماسه،یک چهارم هم کود دامی، اگرم خاک رس در دسترس نبود موردی ندارد به جاش همون خاک باغچه بریزید

آموزش کامل تکثیر و کاشت ، مراقبت و نگهداری از گل نیلوفر آبی
گل نیلوفر آبی
تکثیر  گل نیلوفر آبی  : از طریق بذر یا تقسیم ساقه های زیرزمینی آن است.

کاشت بذر گل نیلوفر آبی :

ابتدا قسمت کوچکی از لایه سفت بذر را با چاقو یا کاتر تیز خراش بدهید تا آب بتواند درون پوسته نفوذ کند.البته گاهی اوقات ما بذرهایی که میفرستیم را خودمان با سمباده میتراشیم به بذر نگاه کنید اگر این کار را ما کرده ایم نیازی ندارد. سپس بذرها را درون آب ولرم در دمای اتاق تان که بین ۲۰ تا ۳۰ درجه باشد و کنار پنجره بگذارید. بعداز دو روز پوسته سیاه نرم میشود و بهتر است آن را از مغز بذر جدا کنید.

در تمام  مدتی که بذر ها درون آب هستند هر روز آب درون لیوان را تعویض کنید تا آب نگندد و باعث پوسیدگی بذر نگردد .

بین ۵ الی ۱۰ روز بذر ها جوانه خواهند زد.اگر دیدین بذرها جوانه نزدن حتما پوسته سیاه بذر مزاحم است و نگران نباشید کافیه پوسته را از بذر به آرامی جدا کنید.  پوسته سفت چند روزه داخل آب هست نرم شده و به راحتی جدا خواهد شد. فعلا تا زمانی که ریشه بدهند درون لیوان یا یک کاسه پر از آب نگهداری کنید و همانطور که گفتیم هر روز آب آن را تعویض کنید.

دو هفته بعد میبینید که در کناره های بذر ریشه پدیدار میشود بگذارید ریشه چند روزی هم رشد کند و به خوبی ریشه بدهد. سپس مغز بذرها را از گیاه جدا کنید. بعد آنها را از لیوان در آورده و هر کدام از گیاهان را درون یک گلدان بکارید و درون آب بگذارید به شکلی که گلدان در آب غرق آب شود. به این دلیل که این گیاه یک گیاه آبزی میباشد و باید همیشه غرق آب باشد.

بازم تاکید میکنیم برای جوانه زدن بهتر بذرها حتما مقداری از پوسته بذر را با یک چاقوی تیز کمی خراش بدهید تا آب درون بذر نفوز کند.

بذرها حدود ۵ الی ۱۰ روز بعد جوانه میزنند.

 

توجه : در انتها باید بگوییم که هیچ وقت نگذارید آب از سطح گلدان نیلوفر پایین بیاید

نیلوفر خود را هم میتوانید درون برکه بکارید هم میتوانید درون تشت یا ظرف سفالی مثل شکلهای زیر نگهداری کنید هر چقدر گلدان و محیطی که نیلوفر را در آن نگهداری میکنید بزرگ باشد برگهای بزرگتر و گلهای درشتر میدهد و هر چقدر فضای آن کوچک باشد نیلوفر شما مینیاتوری تر میشود م توجه کنید که این گیاه یک گیاه بیرونی است و در منزل نمیتوان نگهداری کرد.

در صورت فراهم کردن شرایط ایده آل برای این گیاه اعم از بستر مغذی، کوددهی منظم، نور مناسب و از همه مهمتر فضای کافی برای رشد کامل گیاه، این نیلوفر زیبا در طول سال اقدام به گل دهی برروی سطح آب نیز می نماید. گل های این نوع نیلوفر به رنگ سفید می باشد البته گونه ای از این نیلوفر گل های به رنگ صورتی نیز می دهد.

معرفی انواع گل نیلوفر آبی : گل نیلوفر آبی سفید گل نیلوفر آبی شنلی گل نیلوفر آبی آفریقای شرقی گل نیلوفر آبی ببری گل نیلوفر آبی گیگانتی گل نیلوفر آبی موزی گل نیلوفر آبی ذره بینی گل نیلوفر آبی ستاره ای

کاشت و پرورش گل نیلوفر آبی در استخر

کاشت نگهداری و مراقبت از گل نیلوفر آبی در استخر
کاشت نگهداری و مراقبت از گل نیلوفر آبی در استخر


آب از نظر تزیین باغ ها و پرورش و تغذیه گل ها وظیفه مهمی را در گل کاری و کشاورزی ایفا می کند. وجود یک استخر در باغ های بزرگ، نه تنها از لحاظ تسهیل در آبیاری و مرطوب کردن هوای محیط اهمیت دارد، بلکه برای کاشتن بعضی از گیاهان آبی که فقط در محیط آبی رشد می کنند (مانند نیلوفر آبی) جای مناسبی است. در استخرهایی که زیر هوای باز ساخته شده اند و خورشید هم به خوبی به آن می تابد، می توان به کاشت نیلوفر آبی اقدام کرد. این گیاه با برگ های پهن و گرد خود و گل های زیبایی که دارد منظره استخر را بسیار زیبا می کند. استخر باید طوری ساخته شود که همیشه پر از آب باشد و سطح آب هم مطابق با سطح باغ باشد.

کاشت نیلوفر آبی

اگر استخر در زمین های رسی و خاک های سخت حفر شود می توان بدون هزینه زیاد آن را پر کرد ولی در خاک های دیگر که آب را می کشد باید کف و دیوار استخر را با ماسه و آهک یا به وسیله سیمان بسازند و البته بهترین نوع استخر آن است که بدنه و کف آن را با سیمان می سازند.
برای کاشت گل های آب زی باید در کف استخر تپه کوچکی از خاک که 40 سانتی متر ضخامت داشته و 75 سانتی متروسعت آن باشد از مخلوط خاک مرغوب با خاک برگ و کود گاو درست کنند و بعد گل ها را در این تپه کاشته و برای آن که جریان آب در موقع ریختن آب در استخر آن را از بین نبرد بهتر ایت اطراف آن را با ریشه چمن خوب پوشانده و بعد استخر را پر کرد.

کاشت گیاهان آبزی و نیلوفر آبی

اگر استخر پر از آب باشد و نمی توان آن را خالی کرد می توان گل را در یک سبد چوبی با ضخامت و وسعتی که گفته شد قرار داد و سبد را پر از خاک کرده و آن را به کمک طنابی به هر نقطه از استخر فرو برد. این کار جا به جا کردن گل یا زیاد کردن آن را راحت می کند، زیرا هر موقع که بخواهند می توانند سبد را استخر بیرون آورده و مجددا آن را وارد استخر کنند.
برای این که بتوان در استخر انواع دیگری از گیاهان آبی را کاشت باید کف استخر را طوری بسازند که در یک سطح نباشد، بلکه در بعضی نقاط عمق آن کمتر و در بعضی نقاط عمق آن بیشتر باشد. زیرا نیلوفر آبی در عمق بیشتری رشد می کند ، در صورتی که زنبق آبی در 10 سانتی متر هم رشد می کند. روی حاشیه استخر هم می توان گیاهان مردابی مثل همیشه بهار آبی و زنبق ژاپنی کاشت.
در باغ هایی که قرینه سازی مورد توجه باشد می توان به جای استخر، حوض های کوچکتر با اشکال مختلف و زیبا ساخت. عمق این حوض ها چون کمتر است می توان در آن ها بعضی گیاهان آبی را که در موقع سرما احتیاج به نگهداری آن ها در گلخانه هست کاشت، اما اگر عمق حوضی از 50 سانتی متر بیشتر باشد که در زمستان یخ به زیر آب صدمه نزند ممکن است گل ها را در زمستان هم در حوض باقی بگذارند.
گیاهان آبی را مانند سایر گیاهان در بهار می کارند. یک نوع از نیلوفر آبی را هم می توان در اواسط تابستان به خوبی جا به جا کرد. تمام گیاهان آبی از دسته گیاهانی هستند که ساقه و برگ آن ها در زمستان خشک می شود و بهار دوباره سبز می شوند به همین دلیل زمستان می توان آن ها را دوباره از آب بیرون آورد.

منابع : – b0stane.ir – www.bazram.com – mansourigol.com -nargil.ir-  fa.wikipedia.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه