تکثیر و نگهداری کالانکوئه یا کالانکوآ یا کالانشه‌آ یا کالانشه نو

گل کالانکوئه نگهداری و نحوه تکثیر  ، کاشت و پرورش کالانکوآ به صورت کامل

گل های کالانکوئه قرمز کم رنگ و لوله ای شکل بوده و بهصورت خوشه ظاهر می شوند . گل های این گیاه در رنگ های: کرم، لیمویی، قرمز، زرشکی، گل بهی و سفید نیز موجود می باشد. اسم علمی این گیاه Kalanchoe blossfeldiana و از خانواده Crassulaceae می باشد. این جنس دارای ۲۰۰ گونه مختلف بوده و برگ های گوشتی و گل های زیبای آنها مورد توجه است. گونه مورد نظر بومی ماداگاسکار بوده و ارتفاع و گسترش آن به حدود ۳۰تا 50 سانتی مترمی‌رسد. برگها سبز روشن، گوشتی و تخم مرغی شکل هستند که لبه آنها به طرف بالا برگشته است.  البته برگ های این گونه خود دارای جذابیت خاصی هستند و برای ایجاد فضایی سبز مناسب هستند.

نام های دیگر این گیاه عبارتند از : کالانکوئه یا کالانکوآ یا کالانشه‌آ یا کالانشه نو یا کولانکوئه

تکثیر و نگهداری کالانکوئه یا کالانکوآ یا کالانشه‌آ یا کالانشه نو

فصل پیرایش گل ها، از اواسط زمستان تا اواسط بهاراست. در این زمان گل را به سلیقه خود حرس کنید و خاک گلدان را عوض کنید و در صورت نیاز از گلدان بزرگتری استفاده کنید. این گونه هر سال یا هر دو سال نیاز به تعویض خاک دارد . اگر تا به حال برای تعویض خاک اقدام کرده باشید حتما متوجه شده اید که پس از یک سال ریشه های گیاه تمام گلدان را پر کرده است  و خاک گلدان مرغوبیت خود را ازدست داده است.

تعویض گلدان گل کالانکوئه – کالانکوآ : برای تعویض خاک گلدان ، گلدان را وارونه کرده و لبه گلدان را به آرامی به لبه دیوار، حوض، طاقچه یا هرچیز دیگری بزنید و به آرامی گل را با تمام خاک از گلدان خارج کنید دقت کنید برای انجام این مرحله باید خاک مرطوب باشد و نباید خاک کاملا خیس یا کاملا خشک باشد. با بیلچه خود مقداری خاک در کف گلدان جدید  بریزید . با احتیاط خاک نا مرغوب را که همراه با از بین رفتن مقداری از ریشه ها ی ضعیف می باشد با احتیاط جدا کنید . گل را با خاک با قی مانده و با احتیاط در گلدان جدید قرار دهید و اطراف ان را با خاک مرغوب پر کنید ان را ابیاری کنید و برای چند روز در سایه قرار دهید.

مراقبت و نگهداری کالانکوئه – کالانکوآ : کالانکوئه به نور متوسط تا زیاد، حرارت بالا خاک قلیایی احتیاج دارد.

آبیاری : بهترین شیوه تشخیص زمان آبیاری لمس خاک گلدان هست. با نوک انگشتخاک گدان را لمس کنید. در صورت نسبتا خشک بودن خاک زمان آبیاری فرا رسیده. باید تمام سطح خاک به آرامی آبیاری شود طوری که در حد ممکن ساقه هایپایینی خیس نشوند. بعد از آبیاری هم باید آب اضافه جمع شده در بشقاب زیرگلدانی خالی شود تا مانع خشک شدن سریع  خاک گدان نشود. ریشه های اینگیاه بر اثر رطوبت زیاد خیلی سریع فاسد میشوند که منجر به ضعیف شدن گیاه وبه دنبال اون تعدیل ریشه ها و برگ ها میشود.

توجه : البته توجه داشته باشید که اگر گلدان در نور زیاد و حرارت بالا قرار بگیرد و مرتب ابیاری نشود برگ های ان متمایل به قرمز می شوند.

خاک:مخلوطی از خاک باغچه، ماسه، کود حیوانی و قطعات کوچک آجر، خاک مطلوب کالانکوئه می باشد.

تکثیر و  ازدیاد کالانکوئه – کالانکوآ :

تکثیر کالانکوآ با قلمه : قلمه های انتهایی ساقه را به طول ۵/۷ سامنتیمتر از اواسط تا اواخربهار با یک چاقوی تیز تهیه کنید، سپس به مدت ۲ یا ۳ روز در کناری قرا دهیدتا در محل بریدگی ها، کال تشکیل شود. قلمه ها را دور از تابش مستقیمخورشید در یک اتاق معمولی با دمای ۲۰-۱۸ درجه سانتی گراد نگاه دارید. سپسقلمه ها را به آرامی در گلدانهایی با قطر دهانه ۹ سانتی کمتر، حاوی کمپوستمخصوص گیاهان گوشتی و کاکتوس قرار دهید و در دمای ۲۱-۲۰ درجه سانتی گراد،با نور مناسب و کافی ولی دور از تابش مستقیم خورشید نگاه دارید . خاک رانسبتا مرطوب کنید و مواظب باشید که خیلی خیس نباشد. زمانی که ریشه دهیانجام شده و گیاه جدید شروع به رشد می کند، به آب بیشتری نیاز دارد، ولیمراقب باشید که آبیاری بیش از اندازه نکنید.

تکثیر کالانکوآ با برگ : البته شما می توانید این گیاه را به وسیله برگ نیز ازدیاد کنید . به این روش که برگ بالغ را بر روی خاک همیشه مرطوب و نور کم قرار داده . پس از چند وقت از هر لبه گیاهی جدیدی به وجود می اید

بهتر است با توجه به اندازه نهال خود گلدان را عوض کنید.

منبع : بوستان – golestan-ali.com

 اشنایی با گل کالانکوئه نگهداری و نحوه تکثیر ، کاشت و پرورش به صورت کامل
اشنایی با گل کالانکوئه نگهداری و نحوه تکثیر ، کاشت و پرورش به صورت کامل

۷ دیدگاه برای “تکثیر و نگهداری کالانکوئه یا کالانکوآ”

  1. سلام خسته نباشید الان یه هفتس برگ های گلم زرد شدن :(( رشدشم تو این دوما خیلی خوب بود نورشم خوبه ابیاریشم دوبار در هفتس
    هفته پیش چندتا از برگای پژمردشو با کاتر بریدم و دو دفعه پنکه روشن کردم و با اسپری ب برگاش اب پاشیدم :((( به نظرتون مشکل کدوم یک از ایناس؟:(((

  2. سلام خسته نباشید امروز خواستم یدونه یرگ جدا کنم برای تکثیر گیاه با کاتر خواستم جداش کنم که ی دفعه یکمی از گیاه اصلی بریده شد میخواستم ببینم همینجوری رهاش کنم ترمیم میشه یا خشک میشه؟؟؟

  3. سلام من کالانگوئه رو دو هفته که میشه خریدم ولی نمیدونم چرا برگاش داره زرد میشه و آویزون میشه لطفا راهنمایی کنین

  4. کالانگوئه منخشک شده دلیلش چیهپاسخ : سلام . به شرایطی که گیاه خود را نگهداری کرده اید بستگی دارد. اما اگر شاخه ای از ان هنوز کاملا خشک نشده فورا ان را جدا کنید و در سایه در گلدان جدید بکارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه