تکثیر نگهداری و مراقبت از گل بابا آدم

گل بابا آدم که فیل گوش و آراقیطون نیز نامیده می شود بابا آدم یا فیلگوش و به عبارتی آلوکازیا گیاهی است با برگهای درشت و بزرگ سبز رنگ از خانواده Araceae .
بومی مناطق گرم آسیا است.گیاهی است علفی و دوساله که ارتفاع ساقه آن تا ۱/۵ متر می رسد.

 

بابا آدم که فیل گوش و آراقیطون نیز نامیده می شود بابا آدم یا فیلگوش و به عبارتی آلوکازیا گیاهی است با برگهای درشت و بزرگ سبز رنگ از خانواده Araceae
بومی مناطق گرم آسیا است.گیاهی است علفی و دوساله که ارتفاع ساقه آن تا ۱/۵ متر می رسد. این گیاه به حالت وحشی در دشت ها و نواحی معتدل و مرطوب و سایه در اروپا و آسیا می روید. ساقه آن که شبیه پوست مار است پوشیده از کرکهای خشن و زبر است. برگهای آن بسیار بزرگ و پهن بحالت افتاده بر روی ساقه قرار دارد.

رنگ برگ ها در قسمت چسبیده به ساقه سبز کم رنگ و هر چه بطرف انتهای برگ نزدیک تر می شویم تیره تر می شود.
ریشه گیاه دراز دوکی شکل و مانند هویج به ضخامت انگشت دست بوده ودارای مقدار زیادی کربنات پتاسیم و نیترات پتاسیم است. پوست ریشه بابا آدم قهوه ای، مغز آن سفید و طعم آن کمی شیرین است ولی بوی تهوع آوری دارد.
میوه آن پس از رسیدن به صورت فندقی با ۳ یا ۴ سطح به رنگ زرد حنایی ظاهر می شود.
در انتهای میوه تارهای زرد رنگی وجود دارد که در موقع عبور گوسفندان و جانوران به پشم های آنها می چسبد و موجب پخش تخم این گیاه به مناطق دیگر می شود .
بابا آدم در بعضی از نقاط ایران به حالت وحشی می روید. از ریشه این گیاه استفاده طبی به عمل می آید پس از خارج کردن ریشه بابا آدم از خاک آنرا بخوبی شسته و به قطعات کوچک سه سانتیمتری تقسیم کرده و در اثر حرارت خورشید یا در کوره های مخصوصی خشک می کنند.

مراقبت و تکثیر گل بابا آدم

بابا آدم انواع مختلفی دارد که رنگها و اندازه‌های مختلف دارند. گونه مورد نظر ما دارای برگهای بزرگی است که گاهی قطر برگها به یک متر و بیشتر هم میرسد. گلها شکل غلافی داشته (گل آذین اسپادیس) و زیبایی چندانی ندارند.
شیره داخلی گیاه برای پوست انسان ایجاد خارش و حساسیت ممکن است بکند.
ریزوم دار است و از طریق پاجوش طبیعی یا تقسیم ریزوم در بهار تکثیر پیدا میکند. (پاجوشهای فراوانی تولید میکند)

در شمال ایران کنار برکه‌ها و آبگیرها و حتی به عنوان گیاه فضای سبز مقابل هتلها و رستورانها کاشته میشود

نهایت صدمه‌ای که این گیاه در زمستان میبیند از دست رفتن برگهاست ولی در بهار بعد مجدد رشد میکند.

نگهداری و مراقبت از بابا آدم :

در داخل خانه‌ها بهتر است در محل نیمه روشن (نور متوسط) با دما بالا نگهداری شود.

نیاز آبی متوسطی دارد.

به خاک غنی و مغذی نیاز دارد. بهتر است خاک آن مخلوطی با درصد بالایی از مواد آلی حیوانی یا گیاهی باشد.
به آبپاشی برگها یا رطوبت محیط نیاز دارد. هرچقدر رطوبت بالا باشد برگهای میتوانند درشت تر باشند.

بابا آدم برای گلخانه‌های گرم و مرطوب ایده‌آل است.

نهایت صدمه ای که در زمستان میبیند از دست رفتن برگهاست ولی در بهار بعد مجدد رشد میکند

لکه های زرد بر روی برگ های این گیاه از عوامل مختلفی ممکن است به وجود بیاید. مثلا حتی چکه آب و قطره آب سرد از سقف گلخانه هم میتواند موجب این لکه ها شود. یعنی هم عوامل فیزیکی ممکن است این لکه ها را به وجود بیاورند و هم عوامل شیمیایی. محل ظهور لکه ها مهم است که در برگهای پیر و کهنه هستند یا در برگهای جوان. برخی کمبودهای عناصر غذایی هم منجر به لکه میتواند باشد

نحوه تکثیر گیاه بابا آدم : از طریق قلمه سبز، پاگیاه و یا قلمه ریزوم در بهار افزایش می یابد. به این صورت که اندام مورد نظر را تکه کرده و در خاک قرار می دهند. زمان گلدهی نیمه دوم بهار است.

ریزوم دار است و از طریق پاجوش طبیعی یا تقسیم ریزوم در بهار تکثیر پیدا میکند. این گیاه پاجوشهای فراوانی تولید میکند

 

۵ دیدگاه برای “تکثیر نگهداری و مراقبت از گل بابا آدم یا فیل گوش”

  1. سلام من چند ساله این گیاه رو دارم هر دو سه تا برگی که درمیاره یکی از پایین از دست میره این خاصیت این گیاه ب همین دلیل ارتفاع خوبی میگیره و معمولا پنج ۶ برگ بیشتر کنار هم نداره ولی قشنگی ب همینه این گیاه آفتاب غیر مستقیم یعنی آفتاب پشت پنجره تا سه چهار ساعت در روز رو میپسنده آبیاری دوروز یکبار یعنی فاصله بین آبیاری هارو خاکش مشخص میکنه که باید خشک شه بعد آب بگیره و عبار پاشی که جون ب براش میده

  2. سلام،سپاس بخاطر اطلاعاتتون،من این گل رو تهیه کردم ولی وقتی به خونه اوردم وداخل گلدون جدید گذاشتم فعلا رشدی نداشته و برگ جدیدی که اون موقع زده بود داره زرد میشه و جوانه اش هنوز باز نشده،میشه راهنمایی کنید لطفا

  3. سلام. من این گیاه رو تهیه کردم و اینکه اولش حتی یک برگ هم نداشت یعنی ی پاجوش ریز بود ولی گیاه رشد زیادی داشت و دو برگ هم زده اما زمانی که برگ سوم شروع به جووونه زدن نیکنه یکی از برگاش از بین میره و این روند ادامه داره… یعنی در عین اینکه دایما در حال جوونه زدنه اما هیچ وقت بیشتر از دو برگ نداره… علتشو میشه بفرمایید؟؟

    • این گل نور زیاد و آفتاب میخواد و آب زیاد. اگر جاش خوب باشه هر دو یا سه برگی که میده یکی زرد میشه انا اگر جاش خوب نباشه یه برگ میده و یه برگ از دست میده. در کل گل سختیه. و اگر در روز سه ساعت آفتاب در منزل دارید میتونید گل خوبی داشته باشید در غیر این صورت همیشه ضعیفه و برگای کمی داره. من داشتم اما به شدت باهاش مشکل داشتم. انگار همیشه دغدغه ام بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه